Φοιτητικές Καταλήψεις

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Ναι, το έχω διαβάσει σε αντίθεση με σένα. Καταλήψεις και πολύ μεγάλες μάλιστα έγιναν το 2006-2007 και δε χάθηκε κανένα εξάμηνο κι έτσι η κυβέρνηση αναγκάστηκε να αφήσει ψηφισμένο νόμο στα χαρτιά. Επίσης, ψηφίζεται σύντομα και η ισοτίμηση των κολλεγίων με τα δημόσια πανεπιστήμια, όπου αυτός που πιθανότατα πάτωσε στις πανελλήνιες και δεν έχει ανοίξει βιβλίο, θα έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με σένα, μόνο και μόνο επειδή βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη. Συμφωνείς με αυτό; Α και καλό είναι να κοιτάμε λίγο πέρα από τον εαυτό μας και το μικρόκοσμό μας, αλλά για σένα αυτά είναι ψιλά γράμματα.

Η παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο. Λόγω των καταλήψεων από τον Απρίλιο του 2006 έως τον Απρίλιο του 2008, χάθηκαν εξάμηνα και εξεταστικές. Έγιναν κάποιες αναπληρωματικές για "αδίδακτη ύλη" σε χρονικό διάστημα Αύγουστο-Νοέμβριο! έτσι ώστε να πεισθεί η κοινή γνώμη για την κανονικότητα της μη κανονικότητας και να συνεχίσουν τα Τμήματα να υπάρχουν. Στο διάστημα των καταλήψεων κάθε διδακτική και γραμματειακή δραστηριότητα είχε σταματήσει. Μάλιστα, πολλά παιδιά που τελείωναν τότε και ήθελαν κάποια δικαιολογητικά από τη γραμματεία για το εξωτερικό έχασαν απλά τις προθεσμίες υποβολής λόγω των καταλήψεων. Σε Τμήματα με εργαστήρια (π.χ. Βιολογίας, Χημείας) υπήρξε ανυπολόγιστη ζημιά στα εργαστήρια λόγω της μη πρόσβασης ούτε στο εργαστηριακό προσωπικό. Υπήρξαν βίντεο με μέλη των αριστερών παρατάξεων που είχαν κατασκηνώσει στους χώρους του Τμήματος, τους λέρωναν σε βαθμό που μετά ήθελες μάσκα για να μπεις μέσα. Ποτέ δεν κατάλαβα από τι ακριβώς κολλούσαν οι πλάκες στο δάπεδο εντός του Τμήματος. Η περίοδο εκείνη ήταν από τις χειρότερες που έχει ζήσει ποτέ το Ελληνικό Πανεπιστήμιο καθώς διάφοροι κάφροι έκαναν ακριβώς αυτό που ήθελαν. Τα περί "φοιτητικού αγώνα" απλά τα αφήνω στην κρίση για όσους έχουν iq > 30.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Η παραπληροφόρηση σε όλο το μεγαλείο. Λόγω των καταλήψεων από τον Ιούνιο του 2006 έως τον Απρίλιο του 2008, χάθηκαν εξάμηνα και εξεταστικές. Έγιναν κάποιες αναπληρωματικές για "αδίδακτη ύλη" σε χρονικό διάστημα Αύγουστο-Νοέμβριο! έτσι ώστε να πεισθεί η κοινή γνώμη για την κανονικότητα της μη κανονικότητας και να συνεχίσουν τα Τμήματα να υπάρχουν. Στο διάστημα των καταλήψεων κάθε διδακτική και γραμματειακή δραστηριότητα είχε σταματήσει. Μάλιστα, πολλά παιδιά που τελείωναν τότε και ήθελαν κάποια δικαιολογητικά από τη γραμματεία για το εξωτερικό έχασαν απλά τις προθεσμίες υποβολής λόγω των καταλήψεων. Σε Τμήματα με εργαστήρια (π.χ. Βιολογίας, Χημείας) υπήρξε ανυπολόγιστη ζημιά στα εργαστήρια λόγω της μη πρόσβασης ούτε στο εργαστηριακό προσωπικό. Υπήρξαν βίντεο με μέλη των αριστερών παρατάξεων που είχαν κατασκηνώσει στους χώρους του Τμήματος, τους λέρωναν σε βαθμό που μετά ήθελες μάσκα για να μπεις μέσα. Ποτέ δεν κατάλαβα από τι ακριβώς κολλούσαν οι πλάκες στο δάπεδο εντός του Τμήματος. Η περίοδο εκείνη ήταν από τις χειρότερες που έχει ζήσει ποτέ το Ελληνικό Πανεπιστήμιο καθώς διάφοροι κάφροι έκαναν ακριβώς αυτό που ήθελαν. Τα περί "φοιτητικού αγώνα" απλά τα αφήνω στην κρίση για όσους έχουν iq > 30.


Εσύ που έχεις iq μεγαλύτερο του 30 να φανταστώ πήρες πτυχίο στα 4 χρόνια με 9,8; Αν πάλι πήρες πτυχίο στα 6+ χρόνια και υποστηρίζεις διαγραφές φοιτητών σε σχολές όπως το μαθηματικό, τότε μιλάμε για τον απόλυτο παραλογισμό.. Επίσης, σε ποιες ακριβώς σχολές χάθηκαν εξάμηνα για να μη λέμε αερολογίες ;(θέλω συγκεκριμένες απαντήσεις, γιατί άλλο δε διδάχτηκε όλη η ύλη, άλλο χάθηκε ολόκληρο εξάμηνο)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Είσαι τόσο άσχετος που αγνοείς ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν(ευτυχώς για μένα)ακόμη ιδιωτικά πανεπιστήμια και μιλάμε για κολλέγια(κέντρα ελευθέρων σπουδών), παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, αμφιβόλου ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Η πλειοψηφία Φώτη αποφασίζει στις γενικές συνελεύσεις, προφανώς εσύ εννοείς ότι θα ήθελες να ψηφίζεις από το σπίτι σου, οκ, ο καθένας όπως βολεύεται.. Πάντως στη φιλοσοφική Αθηνών ψήφισαν πάλι κατάληψη, οπότε η κινδυνολογία δεν έπιασε τόπο.


Η πλειοψηφία για εσένα λογικά είναι το 3% των φοιτητών ε;Άκου σε καταλαβαίνω ότι έχεις υποστεί Σοσιλαιστικη προπαγάνδα και δεν μπορείς να πλέον να σκέφτεις σοβαρά και λογικά όμως θα σε αφήσω λίγο να δεις μια φορά αυτά που εχεις γράψει και να σκεφτείς αν βγάζουν νόημα η τα λες μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το κόμμα σου (ΣΥΡΙΖΑ).Προφανως και η απάντηση είναι το δεύτερο γιατί κανένα λογικό άτομο δεν θα έκραζε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει πρώτα (ούτε και τις εξαιρέσεις που θα έχει για κατηγορίες παιδιών).Ειναι πολύ ωραίο και πολύ της μόδας να κάνουμε τους ψευτοεπαναστάτες από το σπίτι μας.Πριν όμως να κάνουμε αυτό θα ήταν καλό να υπολογίσουμε και κάποιες παραμέτρους όπως τις συνέπειες μιας κατάληψης στους φοιτητές που θέλουν να προχωρήσουν και να πάνε μπροστά.Υπάρχουν παιδιά (δεν είμαι σε αυτήν την κατηγορία) που η οικογένεια τους δεν έχει τίποτα και το πανεπιστήμιο είναι ένας τρόπος να ξεφύγουν από αυτήν την κατάσταση.Με το να έχουν λοιπόν τους ψευτοεπαναστάτες με τα IPhone και τα Adidas να κάνουν κατάληψη μόνο πίσω πάνε.

Είσαι τόσο άσχετος που αγνοείς ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχουν(ευτυχώς για μένα)ακόμη ιδιωτικά πανεπιστήμια και μιλάμε για κολλέγια(κέντρα ελευθέρων σπουδών), παραρτήματα ξένων πανεπιστημίων, αμφιβόλου ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης. Η πλειοψηφία Φώτη αποφασίζει στις γενικές συνελεύσεις, προφανώς εσύ εννοείς ότι θα ήθελες να ψηφίζεις από το σπίτι σου, οκ, ο καθένας όπως βολεύεται.. Πάντως στη φιλοσοφική Αθηνών ψήφισαν πάλι κατάληψη, οπότε η κινδυνολογία δεν έπιασε τόπο.




Ούτε που καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος τι λες, κρίμα..


Πάλι καλά που καταλαβαίνεις εσυ.

Εσύ που έχεις iq μεγαλύτερο του 30 να φανταστώ πήρες πτυχίο στα 4 χρόνια με 9,8; Αν πάλι πήρες πτυχίο στα 6+ χρόνια και υποστηρίζεις διαγραφές φοιτητών σε σχολές όπως το μαθηματικό, τότε μιλάμε για τον απόλυτο παραλογισμό.


Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω πάλι αλλά ο φίλος έχει 2 πτυχία και είναι καθηγητής στην Σουηδία,δεν έχει χρόνο να ασχολείται με ψεύτο αριστερούς της δεκάρας.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Η πλειοψηφία για εσένα λογικά είναι το 3% των φοιτητών ε;Άκου σε καταλαβαίνω ότι έχεις υποστεί Σοσιλαιστικη προπαγάνδα και δεν μπορείς να πλέον να σκέφτεις σοβαρά και λογικά όμως θα σε αφήσω λίγο να δεις μια φορά αυτά που εχεις γράψει και να σκεφτείς αν βγάζουν νόημα η τα λες μόνο και μόνο για να υποστηρίξεις το κόμμα σου (ΣΥΡΙΖΑ).Προφανως και η απάντηση είναι το δεύτερο γιατί κανένα λογικό άτομο δεν θα έκραζε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει πρώτα (ούτε και τις εξαιρέσεις που θα έχει για κατηγορίες παιδιών).Ειναι πολύ ωραίο και πολύ της μόδας να κάνουμε τους ψευτοεπαναστάτες από το σπίτι μας.Πριν όμως να κάνουμε αυτό θα ήταν καλό να υπολογίσουμε και κάποιες παραμέτρους όπως τις συνέπειες μιας κατάληψης στους φοιτητές που θέλουν να προχωρήσουν και να πάνε μπροστά.Υπάρχουν παιδιά (δεν είμαι σε αυτήν την κατηγορία) που η οικογένεια τους δεν έχει τίποτα και το πανεπιστήμιο είναι ένας τρόπος να ξεφύγουν από αυτήν την κατάσταση.Με το να έχουν λοιπόν τους ψευτοεπαναστάτες με τα IPhone και τα Adidas να κάνουν κατάληψη μόνο πίσω πάνε.




Πάλι καλά που καταλαβαίνεις εσυ.




Συγνώμη που θα σε στεναχωρήσω πάλι αλλά ο φίλος έχει 2 πτυχία και είναι καθηγητής στην Σουηδία,δεν έχει χρόνο να ασχολείται με ψεύτο αριστερούς της δεκάρας.

Το να μιλάς εσύ για ψευτοεπαναστάτες που ακούς πρόσφυγες και μετανάστες και σου έρχεται αναγούλα, με ξεπερνά.
Δεν αμφέβαλλα για τα πτυχία κανενός και μην αλλάζεις κουβέντα, τον ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο και περιμένω απάντηση..
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Εσύ που έχεις iq μεγαλύτερο του 30 να φανταστώ πήρες πτυχίο στα 4 χρόνια με 9,8; Αν πάλι πήρες πτυχίο στα 6+ χρόνια και υποστηρίζεις διαγραφές φοιτητών σε σχολές όπως το μαθηματικό, τότε μιλάμε για τον απόλυτο παραλογισμό.. Επίσης, σε ποιες ακριβώς σχολές χάθηκαν εξάμηνα για να μη λέμε αερολογίες ;(θέλω συγκεκριμένες απαντήσεις, γιατί άλλο δε διδάχτηκε όλη η ύλη, άλλο χάθηκε ολόκληρο εξάμηνο)

Tι σχέση έχει αυτό που λες ρε φίλε μου; Υποστηρίζω τη λογική εφόσον υπάρχει η λογική. Σε μη κανονική χώρα, βέβαια αυτό είναι μια ουτοπία. Στο Μαθηματικό Πατρών και σε πολλά Τμήματα (εκτός από εκείνα που είχε "πέσει σύρμα" να μείνουν ανοιχτά, όπως Παιδαγωγικό και Αρχιτεκτονική) χάθηκε αυτή η περίοδος και μετά θυμάμαι ότι όλοι έκαναν τον κινέζο. Μέχρι και οι αριστεροί κατάλαβαν τι βλακείες είχαν κάνει, όσοι ήθελαν από αυτούς να πάνε στην κομμουνιστική Αγγλία να σπουδάσουν κανονικά. Είχαν τουλάχιστον την ειλικρίνεια να το παραδεχθούν ότι έκαναν την πλάκα τους.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πάντως η ισοτιμία των ελληνικών Πανεπιστήμιων αει με μερικά κολέγια ειναι ένα βήμα προς την ιδιοτικοποιηση των δημοσίων αει.

Για να τελειώνουμε, για να έρθει η ιδιωτικοποίηση των ΑΕΙ πρέπει να αρχίσουμε από το Άσυλο και καλώς αρχίσαμε από εκεί.
Ας δούμε την πραγματικότητα,
"Τα σοβαρά πανεπιστήμια σε Ευρώπη και Αμερική δεν είναι ιδιωτικά, το σοβαρό πανεπιστήμιο είναι μια εξαίρεση και στην Αμερική το ίδιο με την έννοια που το λέμε εδώ. Αν νομίζουμε εδώ, ότι το Harvard είναι ιδιωτικό, κάνουμε λάθος. Είναι τεράστια ιδρύματα, με τεράστια. Υπάρχουν εξαιρέσεις. Από την άλλη πλευρά έχουμε ιδιωτικά πανεπιστήμια από ξένες χώρες (σαν κολέγια) αλλά οι τίτλοι αναγνωρίζονται στη χώρα της έδρας του Πανεπιστημίου. Πρέπει να γίνουν μεγάλες παρεμβάσεις για την διάσωση του Δημοσίου Πανεπιστημίου. Επίσης πρέπει να δούμε πως το Πανεπιστήμιο πως γίνεται ανταγωνιστικό. Το θέμα είναι τι πιστοποίει το 5, το 10 πιστοποίει παρά πολλά".

Δεν είναι δικά μου λόγια
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Το να μιλάς εσύ για ψευτοεπαναστάτες που ακούς πρόσφυγες και μετανάστες και σου έρχεται αναγούλα, με ξεπερνά.
Δεν αμφέβαλλα για τα πτυχία κανενός και μην αλλάζεις κουβέντα, τον ρώτησα κάτι πολύ συγκεκριμένο και περιμένω απάντηση. Για


Εδώ λοιπόν βλέπουμε την αριστερή τακτική:Δεν έχουμε επιχειρήματα για το θέμα που μιλάμε και το πάμε άλλου!!!Αντε λοιπόν σου προτείνω να πας να στηρίξεις τους φοιτητές και από κοντά και όχι μόνο μέσο του Ischool!!!Αν και βέβαια θα είναι κάπως περιεργο να πας καθώς δεν είσαι φοιτητής.
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Tι σχέση έχει αυτό που λες ρε φίλε μου; Υποστηρίζω τη λογική εφόσον υπάρχει η λογική. Σε μη κανονική χώρα, βέβαια αυτό είναι μια ουτοπία. Στο Μαθηματικό Πατρών και σε πολλά Τμήματα (εκτός από εκείνα που είχε "πέσει σύρμα" να μείνουν ανοιχτά, όπως Παιδαγωγικό και Αρχιτεκτονική) χάθηκε αυτή η περίοδος και μετά θυμάμαι ότι όλοι έκαναν τον κινέζο. Μέχρι και οι αριστεροί κατάλαβαν τι βλακείες είχαν κάνει, όσοι ήθελαν από αυτούς να πάνε στην κομμουνιστική Αγγλία να σπουδάσουν κανονικά. Είχαν τουλάχιστον την ειλικρίνεια να το παραδεχθούν ότι έκαναν την πλάκα τους.


Έχει άμεση σχέση, σε ρώτησα αν χάθηκε εξεταστική και εξάμηνο και μου απαντάς για λογική και κανονικότητα και για φοιτητές κομμουνιστές που πήγαν στην Αγγλία!! Είσαι σίγουρα καθηγητής; Επίσης, έχει άμεση σχέση το αν υποστηρίζουμε διαγραφές φοιτητών στα 6 χρόνια σε σχολές όπως το μαθηματικό, φυσικό κτλ Απάντηση περιμένω και γιατί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μάλλον η κίνηση αυτή σου είναι γνωστή,έχεις εμπειρία βλέπω!!!


Δε σε παρεξηγώ γιατί είσαι πολύ μικρός και δεν ξέρεις προφανώς τι σου γίνεται, εδώ δεν ήξερες τι είναι τα κολλέγια και μου μίλαγες για ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα(το ελληνικό Σύνταγμα φαντάζομαι το αγνοείς πλήρως)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Δε σε παρεξηγώ γιατί είσαι πολύ μικρός και δεν ξέρεις προφανώς τι σου γίνεται, εδώ δεν ήξερες τι είναι τα κολλέγια και μου μίλαγες για ιδιωτικά πανεπιστήμια στην Ελλάδα(το ελληνικό Σύνταγμα φαντάζομαι το αγνοείς πλήρως)


Πίστεψε με ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται ,αντίθετα δεν ισχύει το ίδιο για εσένα.Γιατι ποιο άτομο μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά αν πάει ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει καν.Γιατι δεν περιμένεις να δεις το νομοσχέδιο πρώτα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πίστεψε με ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται ,αντίθετα δεν ισχύει το ίδιο για εσένα.Γιατι ποιο άτομο μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά αν πάει ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει κ
Το βλέπω..
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πίστεψε με ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται ,αντίθετα δεν ισχύει το ίδιο για εσένα.Γιατι ποιο άτομο μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά αν πάει ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει καν.


Μισο φώτη, πες μου κάτι.
Άσε αύτον, πιάσε εμένα.
Το επίσημο νομοσχέδίο ξέρεις σε ποια ιστοσελίδα θα το δω;
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Πίστεψε με ξέρω πολύ καλά τι μου γίνεται ,αντίθετα δεν ισχύει το ίδιο για εσένα.Γιατι ποιο άτομο μπορείς να το πάρεις στα σοβαρά αν πάει ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχει δει καν.


Το τι θα περιέχει πάνω κάτω το νομοσχέδιο έχει διαρρεύσει(διαγραφές φοιτητών στα ν+2 χρόνια για μένα είναι το χειρότερο),απλά δεν έχουν ακόμη αποσαφηνιστεί οι μεταβατικές διατάξεις για τους ήδη φοιτητές και οι πιθανές εξαιρέσεις. Τα έχω ξαναπεί και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Το νομοσχέδιο πάντως δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κάπου, ούτε οι φοιτητές έχουν προσκληθεί στο διάλογο που γίνεται για κάτι που τους αφορά άμεσα(γιατί άραγε;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Φώτη ως γνωστόν μόνο κάτι τελειωμένοι που μια ζωή περιμένουν ένα κράτος στα μέτρα τους για να τρουπώσουν και να βολευτούν για μια ζωή, κάνουν έτσι. Άνθρωποι που βιοπορίζουν από την σαπίλα και την μιζέρια. Μη δίνεις σημασία. Όταν έπεφτε το Βυζάντιο, ο κόσμος πήγαινε να μονάσει αντί να πάρει τα όπλα. Η ίδια ιδέα είναι και σήμερα. Ο κόσμος αλλάζει και στο Αθηνιστάν προσπαθούμε να έχουμε Πανεπιστήμια του 1970. Δεν είμαι οπαδός της Κεραμέως ή της Γυαλέως. Απλά με έχει αηδιάσει το θέμα ότι κάθε 10 χρόνια θα ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Φώτη ως γνωστόν μόνο κάτι τελειωμένοι που μια ζωή περιμένουν ένα κράτος στα μέτρα τους για να τρουπώσουν και να βολευτούν για μια ζωή, κάνουν έτσι. Άνθρωποι που βιοπορίζουν από την σαπίλα και την μιζέρια. Μη δίνεις σημασία. Όταν έπεφτε το Βυζάντιο, ο κόσμος πήγαινε να μονάσει αντί να πάρει τα όπλα. Η ίδια ιδέα είναι και σήμερα. Ο κόσμος αλλάζει και στο Αθηνιστάν προσπαθούμε να έχουμε Πανεπιστήμια του 1970. Δεν είμαι οπαδός της Κεραμέως ή της Γυαλέως. Απλά με έχει αηδιάσει το θέμα ότι κάθε 10 χρόνια θα ανακαλύπτουμε ξανά τον τροχό.


Απλά με ενοχλεί που πάνε ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχουν δει πρώτα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Απλά με ενοχλεί που πάνε ενάντια σε ένα νομοσχέδιο χωρίς να το έχουν δει πρώτα.

Έτσι έκαναν και το 2006. Βέβαια οι περισσότεροι από δαύτους παραμένουν άνεργοι κόπροι και ζουν με το επίδομα ενοικίου. Κάποιοι πήγαν στην Αγγλία και σε ιδιωτικά κολέγια μήπως και βρουν καμία δουλειά...αλλά στην Πάτρα, ούτε να που να ακούσουν για την καπιταλιστική Αγγλία. Η γελοιότητα σε όλο το μεγαλείο. Το τικι τακα το ονομάζω σχιζοφρένεια ή παράκρουση. :dash1:
 

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Έτσι έκαναν και το 2006. Βέβαια οι περισσότεροι από δαύτους παραμένουν άνεργοι κόπροι και ζουν με το επίδομα ενοικίου. Κάποιοι πήγαν στην Αγγλία και σε ιδιωτικά κολέγια μήπως και βρουν καμία δουλειά...αλλά στην Πάτρα, ούτε να που να ακούσουν για την καπιταλιστική Αγγλία. Η γελοιότητα σε όλο το μεγαλείο. Το τικι τακα το ονομάζω σχιζοφρένεια ή παράκρουση. :dash1:


Τελικά χάθηκε ή όχι το εξάμηνο και σε ποια σχολή; Εντάξει, καταλάβαμε ότι είσαι οπαδός του καπιταλισμού, για όλα φταίνε οι κακοί αριστεροί που δεν πάμε μπροστά, οι τεμπέληδες δημόσιοι υπάλληλοι και τα κλασικά ελληνικά στερεότυπα, οκ, αλλά περιμένω μια απάντηση.. Υπέρ των διαγραφών στα 6 χρόνια ή κατά; Ή μήπως σου φαίνεται δύσκολο να απαντήσεις ευθέως;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top