Φοιτητικές Καταλήψεις

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Το αφήνω, εκεί αμφιβάλω αν επιασαν καν απαρτία στην ΓΣ.
Για αυτό το αφήνω, οτί είναι παράνομη η κατάληψη και στο ΟΠΑ δε το αμφισβητώ


κάτσε βρε αλκοολικέ το πόστ σου δεν είναι απλά για να ενημερώσει που γίνονται καταλήψεις γενικά? ή έχεις βάλει μόνο τις νόμιμες?
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ένα πράγμα θα πω...όσο ήταν στη κυβέρνηση ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α καταλήψεις δεν γινόντουσαν. Έπεσε η αριστερά και φτου από την αρχή!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ένα πράγμα θα πω...όσο ήταν στη κυβέρνηση ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α καταλήψεις δεν γινόντουσαν. Έπεσε η αριστερά και φτου από την αρχή!

Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αριστερά; :hmm: Νομίζα ότι η ΝΔ ήταν η αριστερά της χώρας με την πλήρη έννοια του κρατισμού. ;)

Ξεφτίλα.Τιποτα άλλο.

Θα στρώσεις. ;) Όπως στρώνουν τόσοι Έλληνες φοιτητές που δεν συμφωνούν με αυτή την "επανάσταση".
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν αριστερά; :hmm: Νομίζα ότι η ΝΔ ήταν η αριστερά της χώρας με την πλήρη έννοια του κρατισμού. ;)



Θα στρώσεις. ;) Όπως στρώνουν τόσοι Έλληνες φοιτητές που δεν συμφωνούν με αυτή την "επανάσταση".
Ήταν αριστερά με δεξιές τσέπες ;)
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ένα πράγμα θα πω...όσο ήταν στη κυβέρνηση ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α καταλήψεις δεν γινόντουσαν. Έπεσε η αριστερά και φτου από την αρχή!


Δεν ισχύει αυτό.
Έγιναν καταλήψεις πχ σε νομική εκπα

κάτσε βρε αλκοολικέ το πόστ σου δεν είναι απλά για να ενημερώσει που γίνονται καταλήψεις γενικά? ή έχεις βάλει μόνο τις νόμιμες?


Λέω τις καταλήψεις γενικά. Δεν είπα κάπου ότι είναι νόμιμες
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό.
Έγιναν καταλήψεις πχ σε νομική εκπα





Λέω τις καταλήψεις γενικά. Δεν είπα κάπου ότι είναι νόμιμες
Κοίταξε, από την εμπειρία μου στη φιλοσοφική όλα αυτά τα χρόνια αν συγκρίνω τις καταλήψεις που έγιναν επί κυβέρνηση Ν.Δ-Τσίπρα, η ζυγαριά μάντεψε που γέρνει
Υ.Γ Δεν εκφράζω άποψη για τις υπόλοιπες σχολές, μιλάω για αυτά που ήδη έχω ζήσει
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοίταξε, από την εμπειρία μου στη φιλοσοφική όλα αυτά τα χρόνια αν συγκρίνω τις καταλήψεις που έγιναν επί κυβέρνηση Ν.Δ-Τσίπρα, η ζυγαριά μάντεψε που γέρνει
Υ.Γ Δεν εκφράζω άποψη για τις υπόλοιπες σχολές, μιλάω για αυτά που ήδη έχω ζήσει


Τότε αυτό πάει πασο.
Το λάθος της φιλοσοφικής εκπα είναι που εβγαλε 1ο κόμμα κνε
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Τότε αυτό πάει πασο.
Το λάθος της φιλοσοφικής εκπα είναι που εβγαλε 1ο κόμμα κνε
Απλά, εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα στις καταλήψεις πηγαίνανε αυτοί που ήταν δικτυωμένοι με τα κόμματα. Απήχηση δεν θεωρώ πως είχε ιδιαίτερα στις συνελεύσεις αν σκεφτούμε ότι δεν συμμετείχαν ούτε οι μισοί. Με ποιο δικαίωμα εσείς οι 5,10, αποφασίζετε για μια σχολή που αποτελείτε από 22 τμήματα και έχουν πόσους φοιτητές το κάθε ένα να την κλείσετε. Λες και ποια αν την κλείσουν για μήνες θα αποτρέψουν να παρθούν αυτά που ήδη έχουν προκαθοριστεί να γίνουν!
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Απλά, εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα στις καταλήψεις πηγαίνανε αυτοί που ήταν δικτυωμένοι με τα κόμματα. Απήχηση δεν θεωρώ πως είχε ιδιαίτερα στις συνελεύσεις αν σκεφτούμε ότι δεν συμμετείχαν ούτε οι μισοί. Με ποιο δικαίωμα εσείς οι 5,10, αποφασίζετε για μια σχολή που αποτελείτε από 22 τμήματα και έχουν πόσους φοιτητές το κάθε ένα να την κλείσετε. Λες και ποια αν την κλείσουν για μήνες θα αποτρέψουν να παρθούν αυτά που ήδη έχουν προκαθοριστεί να γίνουν!


Εγώ είμαι οι 5-10;
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Όχι, μιλάει για τη σχολή μας που αποφάσισαν 231 άτομα(συγκεκριμένα 115 ΚΝΕ,105 ΕΑΑΚ και 11 Λευκά), σε σύνολο 20.000 φοιτητών, να κλείσουν τη Φιλοσοφική μέχρι και τη Δευτέρα.


Και στο παντειο 500 άτομα αποφάσισαν για 17.000.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Απλά, εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα στις καταλήψεις πηγαίνανε αυτοί που ήταν δικτυωμένοι με τα κόμματα. Απήχηση δεν θεωρώ πως είχε ιδιαίτερα στις συνελεύσεις αν σκεφτούμε ότι δεν συμμετείχαν ούτε οι μισοί. Με ποιο δικαίωμα εσείς οι 5,10, αποφασίζετε για μια σχολή που αποτελείτε από 22 τμήματα και έχουν πόσους φοιτητές το κάθε ένα να την κλείσετε. Λες και ποια αν την κλείσουν για μήνες θα αποτρέψουν να παρθούν αυτά που ήδη έχουν προκαθοριστεί να γίνουν!

Πέσ' τα κοπέλα μου. Μια ατέρμονη υποκρισία. Στις συνελεύσεις των φοιτητών συνήθως εμφανίζονταν "καμικάζι" των κομμάτων για να ψηφίζονται με εγκάθετο τρόπο ή συκέ (ανοχή της ΔΑΠ, ΠΑΣΠ,...) καταλήψεις. Η δήθεν αποχή των φοιτητών είναι μια δικαιολογία που απλά βολεύει τον κόσμο. Οι δε καθηγητές πληρώνονται κανονικά ας μη διδάσκουν, οι δε φοιτητές που κάνουν διακοπές με γονικό μηνιάτο. Όλοι είναι ευχαριστημένοι. Από τη στιγμή που τα μέτρα της εκάστοτε Βουλής είναι προαποφασισμένα, οι γνωστοί λουκουμάδες που κάνουν "επανάσταση" για να φανεί ότι δεν συμφωνούν όλοι, κλείνοντας σχολές, φαντάζουν πιο γραφικοί και από το Στόουνχεντζ.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Ένα πράγμα θα πω...όσο ήταν στη κυβέρνηση ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α καταλήψεις δεν γινόντουσαν. Έπεσε η αριστερά και φτου από την αρχή!

O ΣΥΡΙΖΑ δεν παιρνουσε τέτοια νομοσχέδια. Το ν+2 με κάθε κόστος δεν πρέπει να περάσει. Θα καταστρέψει πολύ κόσμο και θα οδηγήσει σε αυτοκτονίες. Η ώρα για φοιτητικό κίνημα είναι τώρα.

Μπράβο στους φοιτητικους συλλόγους της Αθήνας. Απορώ την κάνουν στην επαρχία...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
-Κατάργηση ασύλου
-Διαγραφές των Ν+2
-Οδηγία για ισοτιμία πτυχίων ιδιωτικών κολλεγίων με τα πανεπιστημιακά
-Συνεχής υποχρηματοδότηση των ιδρυμάτων με τα γνωστά αποτελέσματα (ελλιπής στελέχωση σε μέλη ΔΕΠ, ακατάλληλες αίθουσες και αμφιθέατρα, πεπαλαιωμένος εξοπλισμός, αναστολή και ακύρωση ερευνητικού και διδακτικού έργου λόγω βλαβών ή ελλείψει προσωπικού, καθυστερήσεις στις διανομές συγγραμμάτων, σκατένιο φαγητό στη λέσχη, να συνεχίσω?)
-Ακραία κατασταλτική δράση της αστυνομίας ενάντια και σε φοιτητές, τους οποίους ταΐζει με δακρυγόνα και κρότου λάμψης σε ευθεία γαμημένη βολή, με αποτέλεσμα ορισμένοι να μεταφέρονται στο νοσοκομείο.
-Οι εργασιακές ρυθμίσεις του αναπτυξιακού πολυνομοσχεδίου
-Άλλα επί μέρους ζητήματα της κάθε σχολής

Δεν φτάνουν για να χάσετε 3 μέρες μάθημα ε?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top