Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

Αναλογα τι θες. Το πρωτο ειναι ενα βιβλιο που καλυπτει αρκετη υλη και πιο ευκολοδιαβαστο. Το δευτερο ειναι ενα απο τα καλυτερα βιβλια αναλυσης που υπαρχουν αλλα αρκετα δυσκολο στο διαβασμα και με λιγοτερα παραδειγματα σε σχεση με το πρωτο.
Ειναι δυο εντελως διαφορετικες προσεγγισεις του ιδιου αντικειμενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

Τσάμπα θα το πάρει ούτως ή άλλως μαν :P

Πρώτον το πιο ακριβό βιβλίο συνήθως έχει πιο πολύ περιεχόμενο ή είναι καλύτερο. Δεν λέω 100% γιατί μερικές φορές συμπυκνωμένα βιβλία είναι πολύ καλύτερα, δεν πλαγιάζουν, βρίσκεις γρήγορα αυτό που θες κλπ, αλλά όπως και να έχει η αντικειμενική του αξία είναι μεγαλύτερη.

Δεύτερον και πιο σημαντικό για μένα είναι η αξία ανταλλαγής. Επειδή ασχολούμαι με ανταλλαγές στον Εύδοξο δηλαδή παίρνω και δίνω βιβλία, τα βιβλία που έχουν μεγαλύτερη αξία δίνουν και πιο πολλές μονάδες στον εύδοξο όταν τα επιστρέφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες.Τελικά δήλωσα το πρώτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες.Τελικά δήλωσα το πρώτο
Και πολυ καλα εκανες τελικα!Ειναι πολυ καλο βιβλιο και αξιζει να το εχεις και στην βιβλιοθηκη σου μετεπειτα.Ειναι αρκετα αναλυτικο,εχει πολλες ασκησεις και γενικα θα σε καλυψει αρκετα στις εννοιες του απειροστικου λογισμου.Στα μειονεκτηματα βεβαια ισχυει οτι ειναι πολυ ογκωδες(δυσκολα μεταφερεται ειναι μονο για το σπιτι) και πισω στις λυσεις εχει μονο τις ασκησεις των περιττων αριθμων.
Btw εχω παρει μεχρι στιγμης 2/6 βιβλια.Διαφορικες εξιωσεις πηρα τελικα Boyce-DiPrima.Απο το λιγο που το ξεφυλλισα ειναι αρκετα πυκνογραμμενο και εχει απειρες ασκησεις.Θα εχουμε δουλιτσα παλι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική1797

Νεοφερμένος

Η Αγγελική1797 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλημέρα! εγώ πέρασα φιλοσοφία Πάτρας αλλά πήρα μετεγγραφή για Αθήνα..ακόμα όμως δεν έχουν καν σταλεί τα ονόματα αυτών που πήραν μετεγγραφή στα αντίστοιχα τμήματα..με τη δήλωση συγγραμάτων τι γίνεται; να κάνω από το τμήμα στη Πάτρα δήλωση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλημέρα! εγώ πέρασα φιλοσοφία Πάτρας αλλά πήρα μετεγγραφή για Αθήνα..ακόμα όμως δεν έχουν καν σταλεί τα ονόματα αυτών που πήραν μετεγγραφή στα αντίστοιχα τμήματα..με τη δήλωση συγγραμάτων τι γίνεται; να κάνω από το τμήμα στη Πάτρα δήλωση;;

Περίμενε μήπως ολοκληρωθεί. Αλλά όπως και να έχει προφανώς δεν θα δηλώσεις Πάτρα, θα πηγαίνει Πάτρα κάθε τρεις και λίγο για ένα βιβλίο? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Θα ήθελα τις γνωμες σας για δυο βιβλια που αφορουν το μαθημα της Γραμμικης Αλγεβρας :

    • ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ, ΚΥΡΙΑΖΗΣ Σ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Λεπτομέρειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για να μην βρείτε και άλλοι το ίδιο πρόβλημα.
Εγώ πρόλαβα και έκανα την αίτηση στις 2/11 που άνοιγε ο εύδοξος και πήρα και όλα τα βιβλία χτες εκτός από ένα!
Σήμερα όμως πολλοί δεν μπορούν να τα πάρουν (και όσοι έχουμε κάνει ήδη δήλωση δεν μπορούμε να την τροποποιήσουμε).

Το σύστημα έκλεισε και θα ξανά ανοίξει εκ νέου από 8/11.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_BetterFly_

Νεοφερμένος

Η _BetterFly_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα του Eudoxus, πατώ να δω τα επιλεγμένα συγγράμματα (Μαθήματα-Συγγράμματα για όλα τα Πανεπιστήμια-ΤΕΙ), αλλά στα μαθήματα του εξαμήνου μου δεν εμφανίζει κανένα σύγγραμμα. Τι σημαίνει αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia_9

Νεοφερμένος

Η anastasia_9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα! θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.πήρα μεταγραφή πέρυσι (τώρα φοιτώ στο γ εξαμηνο) και θελω να κάνω δήλωση συγγραμάτων.το θέμα είναι ότι ακόμη η σχολή δεν έχει βγάλει ανακοίνωση για το πόσα μαθήματα θα μπορούμε να δώσουμε από το α εξαμηνο(μιας και που δεν το προλάβαμε).εγώ αν δηλώσω τα μαθήματα του τρέχοντος εξαμήνου μου και πατήσω οριστικοποίηση θα μπορέσω να ξανακάνω δήλωση μετά απο καμιά βδομάδα για να πάρω και από το α?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Και πολυ καλα εκανες τελικα!Ειναι πολυ καλο βιβλιο και αξιζει να το εχεις και στην βιβλιοθηκη σου μετεπειτα.Ειναι αρκετα αναλυτικο,εχει πολλες ασκησεις και γενικα θα σε καλυψει αρκετα στις εννοιες του απειροστικου λογισμου.Στα μειονεκτηματα βεβαια ισχυει οτι ειναι πολυ ογκωδες(δυσκολα μεταφερεται ειναι μονο για το σπιτι) και πισω στις λυσεις εχει μονο τις ασκησεις των περιττων αριθμων.
Btw εχω παρει μεχρι στιγμης 2/6 βιβλια.Διαφορικες εξιωσεις πηρα τελικα Boyce-DiPrima.Απο το λιγο που το ξεφυλλισα ειναι αρκετα πυκνογραμμενο και εχει απειρες ασκησεις.Θα εχουμε δουλιτσα παλι.:redface:

Το βιβλιο των Boyce-DiPirma ειναι κλασσικο για διαφορικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδιά,έχει προσπαθησει κανεις να εξαργυρωσει μοναδες στον ευδοξο,παιρνοντας 1 βιβλιο;

εγω τωρα θελω να οριστικοποιησω τη δηλωση για τα 7 μαθηματα του εξαμηνου,δηλαδη 7 βιβλια

αλλα οσον αφορα το 8ο πουθ θελω να το παρω εξαργυρωνοντας μοναδες, μπορω να το δηλωσω εφοσον εχω κανει οριστικοποιηση;
γιατι θελω ακομα να σκεφτω τι θα παρω για 8ο βιβλιο :Ρ

απο οσο εχω δει γινεται τροποποιηση δηλωσης,ετσι ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παιδιά,έχει προσπαθησει κανεις να εξαργυρωσει μοναδες στον ευδοξο,παιρνοντας 1 βιβλιο;

εγω τωρα θελω να οριστικοποιησω τη δηλωση για τα 7 μαθηματα του εξαμηνου,δηλαδη 7 βιβλια

αλλα οσον αφορα το 8ο πουθ θελω να το παρω εξαργυρωνοντας μοναδες, μπορω να το δηλωσω εφοσον εχω κανει οριστικοποιηση;
γιατι θελω ακομα να σκεφτω τι θα παρω για 8ο βιβλιο :Ρ

απο οσο εχω δει γινεται τροποποιηση δηλωσης,ετσι ε;

Εγω περυσι που πηρα ενα. Πρωτα πηρα ολα τα αλλα(για να μαζεψω τους ποντους) και μετα διαλεξα αυτο με τους ποντους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StewieFG

Νεοφερμένος

Ο StewieFG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδιά, μεταξύ

[213] "ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ"Σύγγραμμα, SPIVAK MICHAEL, 2010, ΙΤΕ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ, ISBN: 978-960-524-302-9

[50659155] "Απειροστικός Λογισμός Τόμος Α"Σύγγραμμα, Ντούγιας Σωτήρης, 2007, Leader Books, ISBN: 9789607901668

τι προτείνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Το βιβλιο των Boyce-DiPirma ειναι κλασσικο για διαφορικες.
Ναι ισχυει,αρκετα πυκνογραμμενο,αλλα ακρη ελπιζω να βγαλω.:P
Και εσυ αυτο ειχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Εγω περυσι που πηρα ενα. Πρωτα πηρα ολα τα αλλα(για να μαζεψω τους ποντους) και μετα διαλεξα αυτο με τους ποντους.


αααααα ωραιαααα

εχω 2 συγγραμματα στο μυαλο μου, και λεω μαζι με τη δηλωση των αλλων, θα δηλωσω το 1 απο τα δυο
απλα αν μου στριψει και θελησω το αλλο, λες να γινεται να κανω τροποποιηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, μεταξύ

[213] "ΔΙΑΦΟΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ ΛΟΓΙΣΜΟΣ"Σύγγραμμα, SPIVAK MICHAEL, 2010, ΙΤΕ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗΣ, ISBN: 978-960-524-302-9

[50659155] "Απειροστικός Λογισμός Τόμος Α"Σύγγραμμα, Ντούγιας Σωτήρης, 2007, Leader Books, ISBN: 9789607901668

τι προτείνετε;

Του Spivak είναι κλασικό, όμορφο σύγγραμμα. Για το άλλο δεν έχω άποψη. Κοίτα και τη συνάφεια της ύλης.

Του Diprima είναι καλό για τις συνήθεις διαφορικές αλλά ο χαρακτήρας του αντικειμένου με ώθησε στο να δουλέψω με Γκαρούτσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Του Spivak είναι κλασικό, όμορφο σύγγραμμα. Για το άλλο δεν έχω άποψη. Κοίτα και τη συνάφεια της ύλης.

Του Diprima είναι καλό για τις συνήθεις διαφορικές αλλά ο χαρακτήρας του αντικειμένου με ώθησε στο να δουλέψω με Γκαρούτσο.
Γκαρουτσο εχω και εγω για διαφορικες,αλλα τα εξηγει με πολυ απλο τροπο.Δεν λεω καλο ειναι αυτο μπαινεις στο νοημα.Για την μεθοδολογια μια χαρα ειναι.Αλλα τον προτιμω κυριως σε μαθηματα μηχανικης.
Spivak ειχα παρει περυσι απο την βιβλιοθηκη και ηταν αρκετα βαρυ βιβλιο.Οχι σε μεγεθος,αλλα στο περιεχομενο.Μετα πηρα τον Finney απο ευδοξο και επιασα το νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
αααααα ωραιαααα

εχω 2 συγγραμματα στο μυαλο μου, και λεω μαζι με τη δηλωση των αλλων, θα δηλωσω το 1 απο τα δυο
απλα αν μου στριψει και θελησω το αλλο, λες να γινεται να κανω τροποποιηση;

Για τροποποιηση δε ξερω αλλα υποθετω πως οπως μπορεις να τροποποιεις συνεχεια τη δηλωση για αυτα που δικαιουσαι θα μπορεις και για τα μεσω ποντων.

Γκαρουτσο εχω και εγω για διαφορικες,αλλα τα εξηγει με πολυ απλο τροπο.Δεν λεω καλο ειναι αυτο μπαινεις στο νοημα.Για την μεθοδολογια μια χαρα ειναι.Αλλα τον προτιμω κυριως σε μαθηματα μηχανικης.
Spivak ειχα παρει περυσι απο την βιβλιοθηκη και ηταν αρκετα βαρυ βιβλιο.Οχι σε μεγεθος,αλλα στο περιεχομενο.Μετα πηρα τον Finney απο ευδοξο και επιασα το νοημα.

Ο spivak ειναι εντελως διαφορετικο βιβλιο. Αναφερει τα απολυτως βασικα και απο εκει και περα ασχολειται με πιο βαθιες εννοιες. Σιγουρα βιβλιο που δεν απευθυνεται σε ατομα που δεν θελουν να "χασουν χρονο" ωστε να ασχοληθουν με πιο απαιτητικα/θεωρητικα θεματα και οχι εφαρμογες(ουτε εγω το χρησιμοποιησα ιδιαιτερα). Σιγουρα δε δυνισταται για μη μαθηματικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top