Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
παιδια, μου γραφει στον ευδοξο να επιστρεψω πισω ένα βιβλιο. Το εχω παραλαβει λεει "κατ'απόκλιση του κανονισμού διανομής συγγραμμάτων". Αυτό δεν ισχύει, ειχα δηλωσει κανονικα το μαθημα και το αντιστοιχο βιβλιο και τωρα ζηταει να το επιστρεψω. Συγγνωμη, εχει συμβει και σε καποιον αλλον αυτό;..μηπως ξετετε που να απευθυνθώ;...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
η ιστοσελιδα του ευδοξου πρεπει να εχει στοιχεια επικοινωνιας με μειλ. ψαξε λιγο και απευθυνσου εκει. διαφορετικα υποθετω η γραμματεια της σχολης σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ευχαριστω!...σου εχει συμβει ποτε κατι αντιστοιχο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ευχαριστω!...σου εχει συμβει ποτε κατι αντιστοιχο;
για την ωρα οχι αλλα ενταξει λαθη συμβαινουν και με προσπαθεια πιθανοτατα να λυθει. λιγη υπομονη;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
το μονο πρόβλημα είναι ότι πρεπει να περιμενω μεχρι την Τριτη γιατί σημερα Μ.Παρασκευη δεν το σηκωνε κανεις. Φανταζομαι τριτη να απαντησει καποιος στο τηλ. που γραφει στον Ευδοξο.Η γραμματεια στη σχολη ξερεις αν ανοιγει από τριτη;...ή όταν ξεκιναμε και οι φοιτητες;

το μονο πρόβλημα είναι ότι πρεπει να περιμενω μεχρι την Τριτη γιατί σημερα Μ.Παρασκευη δεν το σηκωνε κανεις. Φανταζομαι τριτη να απαντησει καποιος στο τηλ. που γραφει στον Ευδοξο.Η γραμματεια στη σχολη ξερεις αν ανοιγει από τριτη;...ή όταν ξεκιναμε και οι φοιτητες;


Το τηλεφωνο που γραφει στον ευδοξο είναι 210 77 22 100;. μηπως υπαρχει και κανενα άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
το μονο πρόβλημα είναι ότι πρεπει να περιμενω μεχρι την Τριτη γιατί σημερα Μ.Παρασκευη δεν το σηκωνε κανεις. Φανταζομαι τριτη να απαντησει καποιος στο τηλ. που γραφει στον Ευδοξο.Η γραμματεια στη σχολη ξερεις αν ανοιγει από τριτη;...ή όταν ξεκιναμε και οι φοιτητες;
Το τηλεφωνο που γραφει στον ευδοξο είναι 210 77 22 100;. μηπως υπαρχει και κανενα άλλο;
χμμμμμ
θα σου προτεινα να χαλαρωσεις
για την ωρα, αφου χρειαζεσαι να περιμενεις, στειλε μια γραπτη αιτηση τι ναι αυτο τελοσπαντων
και η γραμματεια νομιζω διαφερει απο σχολη σε σχολη
αρα κανε ενα τριημερο διακοπη και μετα δες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
χμμμμμ
θα σου προτεινα να χαλαρωσεις
για την ωρα, αφου χρειαζεσαι να περιμενεις, στειλε μια γραπτη αιτηση τι ναι αυτο τελοσπαντων
και η γραμματεια νομιζω διαφερει απο σχολη σε σχολη
αρα κανε ενα τριημερο διακοπη και μετα δες



δε γινεται κι αλλιως, σ'ευχαριστω!. Το θεμα είναι ότι μεχρι την παρασκευη πρεπει να λυθει γιατι δε θα μπορω να δηλωσω βιβλια για το εξαμηνο μετα ( δε σε αφηνει να δηλωσεισ αν δεν επιστρεψεις το βιβλιο λεει)θα δουμε λοιπον...καλο πασχα να εχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
παιδια, μου γραφει στον ευδοξο να επιστρεψω πισω ένα βιβλιο. Το εχω παραλαβει λεει "κατ'απόκλιση του κανονισμού διανομής συγγραμμάτων". Αυτό δεν ισχύει, ειχα δηλωσει κανονικα το μαθημα και το αντιστοιχο βιβλιο και τωρα ζηταει να το επιστρεψω. Συγγνωμη, εχει συμβει και σε καποιον αλλον αυτό;..μηπως ξετετε που να απευθυνθώ;...Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Μήπως μπλοφάρουν πάλι όπως τότε με τα απρόσωπα mail απειλητικού ύφους προς πάσα κατεύθυνση (για όσους θυμούνται);:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ειχαν κανει λαθος τελικα μου ειπαν! διορθωθηκε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είχε κανείς πρόβλημα με τα "συγγράμματα πριν το σύστημα Εύδοξος"; Και αν ναι, έκανε κάτι γι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Είχε κανείς πρόβλημα με τα "συγγράμματα πριν το σύστημα Εύδοξος"; Και αν ναι, έκανε κάτι γι αυτό;
Εγώ είχα δηλώσει επίτηδες ότι είχα λάβει "0" συγγράμματα πριν το σύστημα παρ'ότι όταν αυτό ξεκίνησε ήμουν ήδη στο 5ο τυπικό εξάμηνο,υποθέτοντας ότι δεν υπάρχει περίπτωση μια χούφτα κηφήνες του Δημοσίου να κάτσουν και να διασταυρώσουν μια-μια τις δηλώσεις μαθημάτων-συγγραμμάτων δεκάδων χιλιάδων φοιτητών κάθε εξάμηνο,πόσο μάλλον να φάνε τη ζωή τους και να ψάξουν τι δηλώσεις έγιναν ΠΡΙΝ!:P
Από τότε που έλαβα το επίμαχο mail (ανώνυμο και σε απαράδεκτο ύφος) πήρα ανάποδες και είπα δε θα τους χαρίσω ούτε εξώφυλλο κι έτσι άρχισα να δηλώνω ότι να'ναι,μέχρι που συμπλήρωσα τον ανώτατο αριθμό συγγραμμάτων και ησύχασα!

Προχθές που μπήκα μετά από καιρό (από περιέργεια λόγω του μηνύματος του χρήστη peplin123) διαπίστωσα ότι στο τελευταίο μου εξάμηνο έβγαλαν και τα 3 βιβλία που πήρα λάθος...που ναι μεν ήταν λάθος,αλλά αν έψαχναν και παρακάτω θα έβρισκαν λάθη σε όλες μου σχεδόν τις δηλώσεις!;)
Ούτε τηλέφωνο με πήραν,ούτε με ενόχλησαν κι ούτε πρόκειται να με ενοχλήσουν!Το ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ να μου κλειδώσουν το λογαριασμό...ας τον κλειδώσουν!
Το πτυχίο το πήρα,άλλα συγγράμματα ως πτυχιούχος δε δικαιούμαι πλέον (ακόμη κι αν πάω για 2ο πτυχίο) οπότε μετά συγχωρήσεως,μου κάηκαν κανονικά!:P

Καταλήγουμε στο ότι,όσοι ήταν ήδη φοιτητές από την ημερομηνία έναρξης του συστήματος και μετά (έστω και για ένα μόνο εξάμηνο) θα μπορούσαν άνετα να γράψουν στα π@π@ρια τους το νέο σύστημα και να δηλώσουν ότι θέλουν,καθ'ότι οι έλεγχοι στους "παλιούς" ήταν καθαρά δειγματοληπτικοί...όσοι πρόλαβαν και δήλωσαν όσα περισσότερα βιβλία μπορούσαν,τα πήραν κι έφυγαν!
Το πρόβλημα το έχουν οι καινούργιοι,αλλά κι αυτοί ακόμα μπορούν να "ρισκάρουν" και να σταθούν τυχεροί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinamar

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Jack of Spades πραγματικά έχω εκνευριστεί τόσο πολύ με αυτό το σύστημα στον Εύδοξο, που παρακινώ τους πάντες να κάνουν το ίδιο με σένα. Μία φίλη είναι επί πτυχίω και ξαφνικά (μέχρι το προηγούμενο εξάμηνο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο) προέκυψαν "8 συγγράμματα πριν το σύστημα Εύδοξος". Ξέρω ότι όντως ισχύει αυτό που συμβαίνει, γιατί δηλώναμε μαζί μαθήματα και συγγράμματα, γιατί εγώ δε δικαιούμε λόγω προηγούμενου πτυχίου και όντως εκεί έγραφε ένα ολοστρόγγυλο 0. Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, τώρα δικαιούται μόνο 2 συγγράμματα. Εγώ της είπα, ότι αφού "φεύγει" του χρόνου από τη σχολή και αφού μπορεί να δηλώσει 12 μαθήματα (5ο έτος), να δηλώσει 12 μαθήματα και 12 συγγράμματα και αντίο... Ήμαρτον πια με τους άχρηστους εκεί μέσα... Καμία άκρη δε βγάζεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Να πω εδώ και κάτι για την περίφημη "επιστροφή βιβλίων" η οποία είναι κατά τον Εύδοξο "η ελάχιστη υποχρέωση του φοιτητή" (λες και έκανε κάνα έγκλημα) φέρνοντας ένα παράδειγμα:
Έστω ότι έχουμε μια εταιρία που λειτουργεί 100% διαφανώς τα τελευταία 20 χρόνια (πράγμα πρακτικά αδύνατο,αλλά λέμε τώρα) και έτυχε κάποιο μήνα να χαθεί ένα παραστατικό (π.χ. τιμολόγιο πώλησης αν είναι εμπορική)...τη ΜΙΑ φορά αυτά τα 20 χρόνια που θα έρθει η Εφορία για έλεγχο,έτσι και δει ΕΝΑ παραστατικό να λείπει α)θα ξεχάσει ότι ο επιχειρηματίας ήταν κατά τ'άλλα φερέγγυα,β)θα τον ξεσκίσει στα πρόστιμα και γ)θα τον βάλει στο μάτι!
Το "γ)" είναι ιδιαίτερα σημαντικό και έρχεται και δένει στην περίπτωση του Εύδοξου...

Με λίγα λόγια αν αποφασίσει κανείς να επιστρέψει έστω και ένα βιβλίο στον Εύδοξο,θα πρέπει να ξέρει ότι υπάρχει σοβαρότατο ενδεχόμενο να μπει στη "black list" και να του γίνει περαιτέρω έλεγχος για όλες του τις δηλώσεις (ακόμη και γι'αυτές εκτός Εύδοξου)...
Έτσι κάποιος ο οποίος έκανε δηλώσεις όπως π.χ. εγώ,κατά πάσα πιθανότητα θα καλούταν να επιστρέφει κάθε τόσο βιβλία προκειμένου να μη του κλειδώσουν το λογαριασμό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξερετε αν υπαρχει διαφορα σε ενα βιβλιο απο εκδοση σε εκδοση? Θελω να πω το βιβλιο που θα παιρναμε απο τον ευδοξο ειναι 4η εκδοση ομως επειδη δε θα μας δοθει το αγορασα αλλα αυτο που πηρα ειναι 3η εκδοση. Παιζει να υπαρχει προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να μην έχει καμία διαφορά, μπορεί όμως να υπάρχουν προσθήκες, αλλαγές, υποσημειώσεις. Γιαυτό προσέχουμε να παίρνουμε πάντοτε την τελευταία έκδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ειδα μια διαφορα στις σελιδες στο internet 455 με 472...
Τι να κανω να το επιστρεψω στο βιβλιοπωλειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλύτερα γύρισέ το στο βιβλιοπωλείο και ζήτησε να σου φέρουν την τελευταία έκδοση για να είσαι σίγουρη. Το είχα κάνει και εγώ με ένα λεξικό που είχα αγοράσει και δεν μου είχαν φέρει αντίρρηση. Είναι ευθύνη των βιβλιοπωλείων να πουλούν την τελευταία έκδοση των βιβλίων ειδικά όταν πρόκειται για πανεπιστημιακά συγγράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Τελικα εστειλα e-mail στον καθηγητη για να ειμαι πιο σιγουρη και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα. Ευχαριστω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαδικασία με τα συγγράματα; Στη σχολή που με ενδιαφέρει,νομίζω ότι έχουν ήδη ανακοινωθεί τα προτεινόμενα συγγράματα, το είδα από την ιστοσελίδα. Δηλαδή μόλις αρχίσουν τα μαθήματα θα μας πουν οι καθηγητές ποια πρέπει να πάρουμε και θα τα δηλώσουμε στον Εύδοξο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την διαδικασία με τα συγγράματα; Στη σχολή που με ενδιαφέρει,νομίζω ότι έχουν ήδη ανακοινωθεί τα προτεινόμενα συγγράμματα, το είδα από την ιστοσελίδα. Δηλαδή μόλις αρχίσουν τα μαθήματα θα μας πουν οι καθηγητές ποια πρέπει να πάρουμε και θα τα δηλώσουμε στον Εύδοξο;
η πλατφορμα του ευδοξου ειναι ανοικτη για τους φοιτητες συγκεκριμενο χρονικό διάστημα. δηλαδη θα μπορέσεις να παρεις συγγράμματα καπου τελος νοεμβρη αν εισαι τυχερη :Ρ γιατί πολλές φορές πας να παρεις το σύγγραμμα και το σημειο παραλαβής εχει τελειωσει απο αποθεματα. οπότε αν θες να ξεκινήσεις νωρίτερα το διαβασμα ή δανείζεσαι από παλαιότερα έτη ή πας στη βιβλιοθήκη της σχολής. Για καθε μαθημα απο τον ευδοξο μπορεις να παρεις μονο ενα συγγραμμα αλλά καποιοι καθηγητές μπορεί να ζητήσουν και παραπάνω που εκεί είτε το αγοράζεις είτε το δανείζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top