Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ξέρω την απάντηση...απλά ήθελα να δω αν το έχει κάνει κάποιος από δω μέσα.

Υποτίθεται ότι αν χρωστάς το μάθημα και κάποια από τις επόμενες χρονιές αλλάξει το σύγγραμμα που δίνουν, μπορείς να το δηλώσεις και αυτό. Έτσι ξέρω εγώ τουλάχιστον, αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα να το αξιοποιήσω. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Για να δηλώσουμε τα συγγράμματα, πρέπει να προηγηθεί η δήλωση μαθημάτων;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Για να δηλώσουμε τα συγγράμματα, πρέπει να προηγηθεί η δήλωση μαθημάτων;;
οχι
πρεπει να απλως να υπαρχει αντιστοιχια μεταξυ των δηλωσεων
τωρα δεν ξερω τι γινεται για τις κλειστες σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ήρωνας

Νεοφερμένος

Ο Ήρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Αμα δε κανεις δηλωση μαθηματων και παρεις βιβλια, τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Αμα δε κανεις δηλωση μαθηματων και παρεις βιβλια, τι γινεται?
κοιτα
συνηθως, δηλωνεις βιβλια-παιρνεις βιβλια-κανεις δηλωση μαθηματων- μονο και μονο επειδη συνηθως η δηλωση μαθηματων ξεκινα αργοτερα (καπου εκει αναμεσα δλδ)
εαν δεν κανεις καθολου δηλωση μαθηματων (ή εστω ενος) και παρεις τα βιβλια ο Ευδοξος θα σου τα ζητησει πισω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εγω πηρα ενα βιβλιο απο τον Ευδοξο, αλλα ανακαλυψα οτι δεν εχει σχεση με το μαθημα μου. Μπορω να το γυρισω και να παρω το αλλο που χρειαζομαι, ή πρεπει να το πληρωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εγω πηρα ενα βιβλιο απο τον Ευδοξο, αλλα ανακαλυψα οτι δεν εχει σχεση με το μαθημα μου. Μπορω να το γυρισω και να παρω το αλλο που χρειαζομαι, ή πρεπει να το πληρωσω?
Δεν γίνονται επιστροφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toure7

Νεοφερμένος

Ο toure7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Στην δικια μου σχολή δεν εχει βγει καν ανακοίνωση για δήλωση μαθημάτων και τα τηλέφωνα δεν τα σηκώνουν καν στην γραμματεία... ΠΤΔΕ Ρόδου είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Εγω πηρα ενα βιβλιο απο τον Ευδοξο, αλλα ανακαλυψα οτι δεν εχει σχεση με το μαθημα μου. Μπορω να το γυρισω και να παρω το αλλο που χρειαζομαι, ή πρεπει να το πληρωσω?
επικοινωνησε πρωτα με τον ευδοξο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Εγω πηρα ενα βιβλιο απο τον Ευδοξο, αλλα ανακαλυψα οτι δεν εχει σχεση με το μαθημα μου. Μπορω να το γυρισω και να παρω το αλλο που χρειαζομαι, ή πρεπει να το πληρωσω?

νομίζω μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitogata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εγω πηρα ενα βιβλιο απο τον Ευδοξο, αλλα ανακαλυψα οτι δεν εχει σχεση με το μαθημα μου. Μπορω να το γυρισω και να παρω το αλλο που χρειαζομαι, ή πρεπει να το πληρωσω?

Στον Εύδοξο,δικαιούσαι ένα σύγγραμα για κάθε μάθημα.Από την στιγμή που πήρες ήδη ένα για αυτό το εξάμηνο,δεν μπορείς να πάρεις και άλλο ούτε να το επιστρέψεις.

Μπορείς είτε να το ανταλλάξεις με κάποιον άλλον φοιτητή,μέσω του Ευδόξου,αν έχει το σύγγραμα που θες εσύ(δεν γνωρίζω ακριβώς την διαδικασία)είτε να κρατήσεις το βιβλίο(who knows,μπορεί να το χρειαστείς,κάπου,κάποτε),και να αγοράσεις εσύ η ίδια αυτό που θες.Οι τιμές των βιβλίων,έτσι και αλλιώς αναγράφονται στον Εύδοξο.

Τώρα,ίσως είναι και καλύτερα να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη στον Εύδοξο.Αν βγάλεις άκρη.:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Παιδιά όποιος έχει πρόβλημα με τη δήλωση του ή έχει κάνει κάτι λάθος να πάρει τηλέφωνο στο Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Ευδόξου. Στο διορθώνουν εκείνοι αμέσως!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η λήξη υποβολής δηλώσεως συγγραμμάτων στον Εύδοξο είναι η 20η Δεκεμβρίου εκτός αν κάποια σχολή έχει βγάλει ανακοίνωση για διαφορετική καταληκτική ημερομηνία. Για κάθε μάθημα ο φοιτητής δικαιούται 1 σύγγραμμα. Ακόμα και αν δεν έχει περάσει το μάθημα οπότε το ξαναδηλώσει και ακόμα και αν έχει αλλάξει το σύγγραμμα όταν ξαναδώσει το μάθημα, δεν δικαιούται να πάρει άλλο βιβλίο. Αν το κάνει θα του ζητηθεί να το επιστρέψει. Επίσης αυτήν την ανταλλαγή συγγραμμάτων προσωπικά δεν την καταλαβαίνω. Εδώ αγοράζουμε παραπάνω βιβλία για να αποκτήσουμε μια βιβλιοθήκη της προκοπής πάνω στο αντικείμενο που σπουδάζουμε και θα δώσουμε βιβλία που πήραμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Επίσης αυτήν την ανταλλαγή συγγραμμάτων προσωπικά δεν την καταλαβαίνω. Εδώ αγοράζουμε παραπάνω βιβλία για να αποκτήσουμε μια βιβλιοθήκη της προκοπής πάνω στο αντικείμενο που σπουδάζουμε και θα δώσουμε βιβλία που πήραμε?

Οταν επιστρέφεις ενα βιβλίο, παίρνεις κάποιους πόντους στον εύδοξο, και μετά δικαιούσαι να πάρεις κάποιο άλλο βιβλίο δωρεάν (αν μαζέψεις τους κατάλληλους πόντους) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω να δώσω το βιβλίο για να πάρω ένα άλλο. Το θέλω στη βιβλιοθήκη μου. ' Οταν μπορώ αγοράζω και το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω να δώσω το βιβλίο για να πάρω ένα άλλο. Το θέλω στη βιβλιοθήκη μου. ' Οταν μπορώ αγοράζω και το άλλο.
Μπορεί να υπάρχουν βιβλία που τα έχεις, έχεις περάσει το μάθημα και δεν σ' ενδιαφέρει να τα κρατήσεις επειδή μπορεί να μην έχουν και πολύ σχέση με το αντικείμενό σου. Κι άμα είναι σε καλή κατάσταση τα δίνεις: πχ βιβλίο πληροφορικής σε άσχετη με την πληροφορική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι, το ξέρω αυτό. Το θέμα είναι πως εγώ δεν θέλω να δώσω το βιβλίο για να πάρω ένα άλλο. Το θέλω στη βιβλιοθήκη μου. ' Οταν μπορώ αγοράζω και το άλλο.

Μερικά βιβλία είναι παντελώς άσχετα με το αντικείμενο. Ας πούμε η Στατιστική σε μας ή η Πληροφορική. Γιατί να μην τα δώσεις αν μπορείς να αποκτήσεις ένα άλλο σχετικό βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μερικά βιβλία είναι παντελώς άσχετα με το αντικείμενο. Ας πούμε η Στατιστική σε μας ή η Πληροφορική. Γιατί να μην τα δώσεις αν μπορείς να αποκτήσεις ένα άλλο σχετικό βιβλίο?

Σωστό αυτό, αλλά αν τα έχεις μουτζουρώσει τα δέχονται; Εγώ δεν μπορώ αν δεν κρατώ σημειώσεις κτλ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστό αυτό, αλλά αν τα έχεις μουτζουρώσει τα δέχονται; Εγώ δεν μπορώ αν δεν κρατώ σημειώσεις κτλ :P

Ο φοιτητής έχει δικαίωμα να αρνηθεί την ανταλλαγή αν το βιβλίο δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση.

Μερικά βιβλία είναι παντελώς άσχετα με το αντικείμενο. Ας πούμε η Στατιστική σε μας ή η Πληροφορική. Γιατί να μην τα δώσεις αν μπορείς να αποκτήσεις ένα άλλο σχετικό βιβλίο?

Συμφωνώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις αλλά μου φαίνεται δύσκολο να κάνεις την αντιστοίχιση. Η αντιστοιχία των πιστωτικών μονάδων σε ευρώ είναι 1 προς 1 (δηλ. έχοντας συγκεντρώσει 10 πιστωτικές μονάδες είναι δυνατή η απόκτηση ενός βιβλίου με τιμή κοστολόγησης 10 ευρώ).' Ισως θα πρέπει να κάνεις αρκετές ανταλλαγές για να πάρεις ένα αξιόλογο βιβλίο. Επίσης οι διαθέσιμες επιλογές αφορούν μόνο βιβλία του τμήματος φοίτησης. Τα βιβλία αυτά τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς. Βολεύει μόνο αν θέλεις να πάρεις την άλλη επιλογή βιβλίου ενός μαθήματος από αυτήν που έχεις ήδη πάρει. Κατά τη γνώμη μου το σύστημα αυτό δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικό και χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρεις αλλά μου φαίνεται δύσκολο να κάνεις την αντιστοίχιση. Η αντιστοιχία των πιστωτικών μονάδων σε ευρώ είναι 1 προς 1 (δηλ. έχοντας συγκεντρώσει 10 πιστωτικές μονάδες είναι δυνατή η απόκτηση ενός βιβλίου με τιμή κοστολόγησης 10 ευρώ).' Ισως θα πρέπει να κάνεις αρκετές ανταλλαγές για να πάρεις ένα αξιόλογο βιβλίο. Επίσης οι διαθέσιμες επιλογές αφορούν μόνο βιβλία του τμήματος φοίτησης. Τα βιβλία αυτά τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς. Βολεύει μόνο αν θέλεις να πάρεις την άλλη επιλογή βιβλίου ενός μαθήματος από αυτήν που έχεις ήδη πάρει. Κατά τη γνώμη μου το σύστημα αυτό δεν είναι ιδιαίτερα εξυπηρετικό και χρήσιμο.
Πιστωτικές μονάδες δεν παίρνεις μόνο όταν δίνεις ένα βιβλίο σου, αλλά και όταν παίρνεις εσύ βιβλίο αλλουνού που στο δανείζει. Έτσι, μάνι μάνι πιστεύω ότι μαζεύονται οι πιστωτικές μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top