Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οι όροι δεν αναφέρουν νομικές κυρώσεις όπως επίσης ούτε για δανεισμό,επίσης θα ήθελα να μάθω σχετικά με το πρόγραμμα,αν ισχύει για όλους τους φοιτητές ανεξαρτήτως εξαμήνου ο δανεισμός των βιβλιών για ένα ακαδημαϊκό έτος,ακόμα δηλαδή και αν δεν έχεις συμπληρώσει τα ν+2 έτη;

Γνωρίζει κάποιος τι είδους κυρώσεις μπορούν να επιβληθούν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα δε γνωριζες οτι δε δικαιουσαι συγγραμματα μετα το ν+2 ετος; ποιος νομος του 92; αυτο το ξερουν και οι πετρες! οπως δε δικαιουσαι πασο, σιτηση και στεγαση ετσι δε δικαιουσαι και βιβλια. ας τα παιρνες νωριτερα, τωρα...παει! απ την αλλη αμα βρεις τρυπα στο νομο και καταφερεις να μην επιστρεψεις τα βιβλια χωρις να σου μπλοκαρουν τους λογαριασμους μαγκια σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα δε γνωριζες οτι δε δικαιουσαι συγγραμματα μετα το ν+2 ετος; ποιος νομος του 92; αυτο το ξερουν και οι πετρες! οπως δε δικαιουσαι πασο, σιτηση και στεγαση ετσι δε δικαιουσαι και βιβλια. ας τα παιρνες νωριτερα, τωρα...παει! απ την αλλη αμα βρεις τρυπα στο νομο και καταφερεις να μην επιστρεψεις τα βιβλια χωρις να σου μπλοκαρουν τους λογαριασμους μαγκια σου. :)

Εσύ δηλαδή απο πού ακριβώς το ήξερες;;;;Και συγκεκριμένα τον νόμο του '92;;;Προφανώς για το πάσο το ήξερα,αλλά τα βιβλία δεν έχουν κάποια λογική,και υπάρχουν αρκετοί που έχουν παρόμοιο πρόβλημα....Ο λόγος είναι απλός,ότι σε κάποια μαθήματα τα βιβλία άλλαζαν όπως και οι καθηγητές κατα την διάρκεια των χρόνων,και ΜΟΝΟ όταν έπερνες το μάθημα έπρεπε να πάρεις το βιβλίο για να μην πάρεις κανα άκυρο και δεν δικαιούσαι άλλο.Δεν με ενδιαφέρει αν μπλοκάρουν το λογαριασμό μου,ας διάβαζες καλύτερα τι είπα παραπάνω.Προφανώς νόμο του '92 είναι δύσκολο να βρώ αυτή την στιγμή για να δώ αν έχει κάποια τρύπα,αλλά σίγουρα θα το μάθω.Βιβλία τα οποία δικαιούμαι όσο είμαι ενεργός φοιτητής προφανώς και τα θέλω μιάς και είχαν πληρωθεί έτσι και αλλιώς,το ν+2 σίγουρα δικαιολογεί το πάσο ,σίτιση και στέγαση...τα βιβλία όμως όχι.Αν θέλαν να δούν αν είναι ενεργός ένας φοιτητής για να μην γίνονται περιττά έξοδα σχετικά με βιβλία,υπήρχε και άλλος τρόπος,αυτός λοιπόν ο νόμος του '92 πέρα απο άκυρος,δεν δεσμεύει ότι δεν θα γίνονται έξοδα για φοιτητές-φαντάσματα...που εξαρχής αυτός είναι και ο σκοπός του. Να βουτάμε την γλώσσα μας στο κεφαλάκι πριν μιλήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή απο πού ακριβώς το ήξερες;;;;Και συγκεκριμένα τον νόμο του '92;;;Προφανώς για το πάσο το ήξερα,αλλά τα βιβλία δεν έχουν κάποια λογική,και υπάρχουν αρκετοί που έχουν παρόμοιο πρόβλημα....Ο λόγος είναι απλός,ότι σε κάποια μαθήματα τα βιβλία άλλαζαν όπως και οι καθηγητές κατα την διάρκεια των χρόνων,και ΜΟΝΟ όταν έπερνες το μάθημα έπρεπε να πάρεις το βιβλίο για να μην πάρεις κανα άκυρο και δεν δικαιούσαι άλλο.Δεν με ενδιαφέρει αν μπλοκάρουν το λογαριασμό μου,ας διάβαζες καλύτερα τι είπα παραπάνω.Προφανώς νόμο του '92 είναι δύσκολο να βρώ αυτή την στιγμή για να δώ αν έχει κάποια τρύπα,αλλά σίγουρα θα το μάθω.Βιβλία τα οποία δικαιούμαι όσο είμαι ενεργός φοιτητής προφανώς και τα θέλω μιάς και είχαν πληρωθεί έτσι και αλλιώς,το ν+2 σίγουρα δικαιολογεί το πάσο ,σίτιση και στέγαση...τα βιβλία όμως όχι.Αν θέλαν να δούν αν είναι ενεργός ένας φοιτητής για να μην γίνονται περιττά έξοδα σχετικά με βιβλία,υπήρχε και άλλος τρόπος,αυτός λοιπόν ο νόμος του '92 πέρα απο άκυρος,δεν δεσμεύει ότι δεν θα γίνονται έξοδα για φοιτητές-φαντάσματα...που εξαρχής αυτός είναι και ο σκοπός του. Να βουτάμε την γλώσσα μας στο κεφαλάκι πριν μιλήσουμε.
πλακα εχεις:D
Εγω το ηξερα επειδη εχω ΤΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ. Φροντιζω να εμημερωνομαι για τους ισχυοντες νομους για να ειμαι καλλυμενη ως προς τις σπουδες μου. Φυσικα δεν εισαι ο μονος που αμελησε να παρει τα βιβλια του οταν επρεπε. Γι' αυτο το λογο καλα μας κανουν και μας κοβουν τα συγγραμματα. Επειδη η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα της Ε.Ε. με δωρεαν ανωτατη παιδεια και οι φοιτητες της ειναι οι μονοι που δεν νοιαζονται ουτε βιβλια να παρουν. Τεσπα, ουτε εσυ διαβαζεις τι γραφω. Πληθυντικος: τους λογαριασμους ειπα. Αν δεν εχετε πλατφορμα δηλωσης μαθηματων, περνας και την κανεις απ' τη γραμματεια απ οσο ξερω. Αν δεν εισαι συνεπης, η κυρωση, ισως, ειναι να μη μπορεις να κανεις δηλωση μαθηματων και οχι συγγραματων.
"Ενεργος" κατα το νομο, ειναι ο φοιτητης ο οποιος δεν εχει συμπληρωσει τον ελαχιστο αριθμο εξαμηνων για την αποκτηση πτυχιου. Εσυ ονομαζεσαι "επι πτυχιω" και οχι ενεργος. Επισης, απο που κ ως που ειχαν πληρωθει βιβλια που δεν ειχες καν δηλωσει; Αν τα ειχες δηλωσει κ δεν τα πηρες (και προφανως δεν τα δικαιουσαι τωρα) ακομα χειροτερα, καθως μιλαμε για την απολυτη ξεφτιλα του Ελληνα φοιτητη, οπως ειπα παραπανω.
Δε φταιω εγω αν δεν εχεις παρει τις σπουδες σου στα σοβαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
πλακα εχεις:D
Εγω το ηξερα επειδη εχω ΤΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΜΟΥ. Φροντιζω να εμημερωνομαι για τους ισχυοντες νομους για να ειμαι καλλυμενη ως προς τις σπουδες μου. Φυσικα δεν εισαι ο μονος που αμελησε να παρει τα βιβλια του οταν επρεπε. Γι' αυτο το λογο καλα μας κανουν και μας κοβουν τα συγγραμματα. Επειδη η Ελλαδα ειναι η μονη χωρα της Ε.Ε. με δωρεαν ανωτατη παιδεια και οι φοιτητες της ειναι οι μονοι που δεν νοιαζονται ουτε βιβλια να παρουν. Τεσπα, ουτε εσυ διαβαζεις τι γραφω. Πληθυντικος: τους λογαριασμους ειπα. Αν δεν εχετε πλατφορμα δηλωσης μαθηματων, περνας και την κανεις απ' τη γραμματεια απ οσο ξερω. Αν δεν εισαι συνεπης, η κυρωση, ισως, ειναι να μη μπορεις να κανεις δηλωση μαθηματων και οχι συγγραματων.
"Ενεργος" κατα το νομο, ειναι ο φοιτητης ο οποιος δεν εχει συμπληρωσει τον ελαχιστο αριθμο εξαμηνων για την αποκτηση πτυχιου. Εσυ ονομαζεσαι "επι πτυχιω" και οχι ενεργος. Επισης, απο που κ ως που ειχαν πληρωθει βιβλια που δεν ειχες καν δηλωσει; Αν τα ειχες δηλωσει κ δεν τα πηρες (και προφανως δεν τα δικαιουσαι τωρα) ακομα χειροτερα, καθως μιλαμε για την απολυτη ξεφτιλα του Ελληνα φοιτητη, οπως ειπα παραπανω.
Δε φταιω εγω αν δεν εχεις παρει τις σπουδες σου στα σοβαρα.

Αμέλησα επειδή δεν ήξερα έναν νόμο του 92; Πάλι καλά που έχω εγώ πλάκα.:clapup: Και εγώ έχω τη στοιχειώδη επαφή με το τμήμα μου,αλλά τυγχαίνει να μην υπάρχει η ανταπόκριση απο το ίδρυμα που είμαι μιάς και δεν υπήρχε πουθενά ο λεγόμενος οδηγός σπουδών για το τμήμα μου,και όσες φορές και αν το ζήτησα,μου είπαν υπάρχει στο site αλλά ποτέ δεν υπήρχε(404 error αν το ξέρεις ;) ).Μιάς και είχα όμως γνωστό τον Προϊστάμενο του τμήματος μου είπε ότι ο λόγος που δεν τον αναρτούν είναι επειδή αλλάζει συνέχεια και έτσι κιαλλιώς ελάχιστοι το διαβάζουν.Άρα δεν είναι δικό μου λάθος όταν ψάχνεις να βρείς τι ισχύει για την διάρκεια φοίτησης και τι δικαιούσαι όταν δεν στο παρέχει κανείς.Οπότε μην προσπαθείς να με πείσεις ότι όλα δουλεύουν ρολόι ,επείδη σε ελάχιστες περιπτώσεις κάποια πράγματα δουλεύουν και δεν υπολειτουργούν.Δέξου και το αντίστροφο λοιπόν.Μάλλον νομίζεις ότι ζείς σε συνομωσία αν πιστεύεις ότι θα επέμβουν σε άλλο σύστημα για να υπερασπιστούν ένα άλλο κομμάτι.Πρόσεξε μην χτυπήσεις όταν πέσεις απο τα σύννεφα...

Ενεργός είναι εκείνος που εγγράφεται στην σχολή ακόμα και αν το κάνει μόνο για το πάσο,διάβασε καλύτερα το νόμο,μπορείς να ανατρέξεις και στο νέο νομοσχέδιο ακριβώς το ίδιο λέει.Τα βιβλία υπολογίζονται πριν φτάσουν στα ιδρύματα όσον αφορά τον αριθμό,σιγά μην περιμένουν να δούν αν θα το δηλώσω για να το τυπώσουν...Δες και λίγο ειδήσεις,ίσως είναι λίγο σάπιες τα τελευταία χρόνια,αλλά έχει βουήξει το θέμα με το τύπωμα στην 2ο βάθμια εκπαίδευση...Αυτό που λές πάντως,είναι και το σωστό να προυπολογίζουν πόσα απαιτούνται,αλλά ως γνωστόν αυτό έχει τίμημα τον χρόνο που παίρνεις τα βιβλία.Δές πχ με το σύστημα εύδοξος πόσο αργούνε.Άρα για άλλη μια φορά βλέπω να πέφτεις απο τα σύννεφα...

Τώρα αν με κρίνεις για το ότι είμαι αιώνιος φοιτητής,ναι είμαι και το γνωρίζω οτι ανήκω σε αυτή την κατηγορία.Αν και ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το όριο που έθεσε η Γιαννάκου άρα,βάσει εξαμήνου με λές αιώνιο γιατί είμαι στο 3ο έτος(7ο δηλαδή) με 2 μαθήματα για να τελειώσω.Όμως άσε τους λόγους να τους γνωρίζω εγώ γιατί έφτασα σε αυτό το έτος...και μην κρίνεις απο την θέση σου.Υπάρχουν και άλλες γωνίες που δεν ξέρεις,δεν είναι όλα με ροδοπέταλα...και δεν υπάρχει λόγος να τους αναλύσω...

Τέλος για να σχολιάσω αυτό σχετικά με το ότι οι φοιτητές δεν νοιάζονται ούτε βιβλία να πάρουν,μάλλον παραπάνω δεν διάβασες τι είπα.Αν έπερνα ενα βιβλίο για ένα μάθημα που δεν παρακολουθούσα στην ώρα του,σίγουρα θα το είχα στην κατοχή μου....αλλά ξεχνάς κάτι βασικό.Ότι για να πάρεις βιβλίο πρέπει να ξέρεις απο ποιό θα εξεταστείς,ο καθηγητής δυστυχώς στην δίνει αυτή την πληροφορία.Και έστω ότι εσύ το παίρνεις επειδή έμαθες απο κάποιον...Αν τύχει να αλλάξει(που μόνο τύχη δεν είναι) ο καθηγητής και επιλέξει άλλο βιβλίο απο τα προτεινόμενα τι κάνεις;;;;Οπότε κάτι δεν πάει καλά δεν νομίζεις;;;

Σχετικά με την δωρεάν παιδεία,μόνο δωρεάν δεν είναι ειδικά στις πόλεις έξω απο τα μεγάλα αστικά κέντρα,μιάς και οι φοιτητές αποτελούν βιομηχανία για αυτές τις πόλεις.Και όταν εκλείψουν τότε να δείς προβλήματα...αλλά εξαρχής γιαυτό δεν οριοθετούσαν την διάρκεια φοίτησης...Τώρα όμως που ελάχιστοι πάνε σε σχολές γιατί το χαρτί έχει υποτιμηθεί τόσο που δεν πάει άλλο(δες τι βάσεις για να καταλάβεις),ζορίστηκαν τα λαμόγια...

Μιας και δεν μπήκα να αναλύσω μαζί σου τα θέματα της παιδείας και γενικότερα την πολιτική αν είναι σωστή και που είναι λάθος,αν έχεις να δώσεις κάποια απάντηση σχετικά με τις πιθανές κυρώσεις,ευχαρίστως να σε ακούσω αλλιώς δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου,χωρίς να θεωρώ ότι σκέφτεσαι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ρε συ shadow, το ενα λογικο σφαλμα μετα το αλλο κανεις. Δε με νοιαζει ποσα χρονια θα κανεις να παρεις πτυχιο, φυσικα δε σε κρινω για τα ετη σπουδων σου, ποτε θα εκανα κατι τετοιο και ειμαι εναντια στις διαγραφες και τα διδακτρα και ολα. Εγω αλλο ειπα, πως τωρα εσυ εβγαλες τετοιο συμπερασμα δεν το καταλαβα! Το νομο επρεπε να τον ξερεις, δε με νοιαζει πως... Κι εγω ρωτησα κι εμαθα, δεν περιμενα απο το προσωπικο και τη γραμματεια. Αμα ενας φοιτητης δε γνωριζει ουτε αυτο, τοτε τι να πω... δεν ξερω! Στον ευδοξο εγω δηλωσα βιβλια και τα πηρα την ιδια μερα εως μια βδομαδα μετα. Μια χαρα ειναι το συστημα για μενα.
Εμεις στο μαθηματικο χρησιμοποιουμε σημειωσεις και χρειαζομαστε σε ορισμενες περιπτωσεις 3-4 φορες να δωσουμε για να περασουμε μαθημα. Τα βιβλια αλλαζουν συχνα, οποτε αναγκαστικα βασιζομαστε στις σημειωσεις που ειναι και η κυρια πηγη γνωσης της σχολης. Εναλλακτικα αν οπωςδηποτε θελουμε το βιβλιο: δανειζομαστε απο καποιον νεο για φωτοτυπιες, ή για 1 6μηνο αν το χει περασει ή δανειζομαστε απ τη βιβλιοθηκη. Τα τελευταια τα λεω γιατι ψυχανεμιζομαι οτι τα βιβλια τελικα θα τα επιστρεψεις, εκτος κ αν ειναι προθυμος να τα πληρωσεις μιας κ σου χουν μεινει 2. Και πολυ σκοτιζεσαι, μη σου πω. Αν χρωσταγα 2 θα εκανα παρτυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε συ shadow, το ενα λογικο σφαλμα μετα το αλλο κανεις. Δε με νοιαζει ποσα χρονια θα κανεις να παρεις πτυχιο, φυσικα δε σε κρινω για τα ετη σπουδων σου, ποτε θα εκανα κατι τετοιο και ειμαι εναντια στις διαγραφες και τα διδακτρα και ολα. Εγω αλλο ειπα, πως τωρα εσυ εβγαλες τετοιο συμπερασμα δεν το καταλαβα! Το νομο επρεπε να τον ξερεις, δε με νοιαζει πως... Κι εγω ρωτησα κι εμαθα, δεν περιμενα απο το προσωπικο και τη γραμματεια. Αμα ενας φοιτητης δε γνωριζει ουτε αυτο, τοτε τι να πω... δεν ξερω! Στον ευδοξο εγω δηλωσα βιβλια και τα πηρα την ιδια μερα εως μια βδομαδα μετα. Μια χαρα ειναι το συστημα για μενα.
Εμεις στο μαθηματικο χρησιμοποιουμε σημειωσεις και χρειαζομαστε σε ορισμενες περιπτωσεις 3-4 φορες να δωσουμε για να περασουμε μαθημα. Τα βιβλια αλλαζουν συχνα, οποτε αναγκαστικα βασιζομαστε στις σημειωσεις που ειναι και η κυρια πηγη γνωσης της σχολης. Εναλλακτικα αν οπωςδηποτε θελουμε το βιβλιο: δανειζομαστε απο καποιον νεο για φωτοτυπιες, ή για 1 6μηνο αν το χει περασει ή δανειζομαστε απ τη βιβλιοθηκη. Τα τελευταια τα λεω γιατι ψυχανεμιζομαι οτι τα βιβλια τελικα θα τα επιστρεψεις, εκτος κ αν ειναι προθυμος να τα πληρωσεις μιας κ σου χουν μεινει 2. Και πολυ σκοτιζεσαι, μη σου πω. Αν χρωσταγα 2 θα εκανα παρτυ.

Έφη εξαρχής το μόνο που κάνεις είναι να κρίνεις τους φοιτητές και να θεωρείς ότι το σύστημα είναι σωστό,(δεν λέω ότι σε όλα έχεις άδικο πάντως,αλλά μην είσαι απόλυτη οτι υπάρχει μόνο η μία όψη του νομίσματος)γιαυτό σου είπα ότι δεν ήταν δική μου αμέλεια,γνωρίζω πότε έχω κάνει λάθος.Για να σε καθοδηγήσω,ο οδηγός σπουδών που δίνουν στον ίδρυμα που ανήκω γράφει σχετικές πληροφορίες για τον νόμο και την πολιτική που ακολουθεί το τμήμα του ιδρύματος,δίνεται πάντα σε νέους φοιτητές και αναφέρεται σε όλα τα θέματα που σε απασχολούν σχετικά με την διάρκεια φοίτησης,πρακτικές,πτυχιακές κτλπ.Αυτό λοιπόν στο τμήμα που ανήκω(πληροφορική) δεν δόθηκε ποτέ,ο λόγος ότι θα έβγαινε κάποια στιγμή σε ηλεκτρονική μορφή στον ιστότοπο του ιδρύματος.Δεν έγινε ποτέ,ακόμα και τώρα δεν υπάρχει.Τώρα αν αυτό θεωρείται δική μου αμέλεια,τι να πώ,κάτι έχω καταλάβει λάθος απο αυτά που λές...Πάντως σχετικά με τον νόμο του '92 επειδή το έχω ψάξει δεν έχει τύχει να τον βρώ κάπου διαδικτυακά...Σαφώς και τους άλλους νόμους(Γιαννάκου και Διαμαντοπούλου),μιάς και το ΦΕΚ τώρα δίνεται σε pdf μορφή τους έχω βρεί.Μου φαίνεται ότι είσαι ειδική περίπτωση έτσι όπως μου τα λές,εγώ πήρα βιβλίο μιάς και δεν ήταν ποτέ διαθέσιμο,λίγες μέρες πρίν την εξεταστική,και το χαζό της υπόθεσης ήταν ότι η ύλη ήταν κυρίως απο το βιβλίο με βοήθεια απο σημειώσεις.Άντε διάβασε μετά.:confused: Γενικά υπήρχε θέμα με τις εκδόσεις,οικονομικό,μιάς και το έμαθα επειδή ήταν αναγκαίο να το πάρω.Κάποιες δεν είχαν πληρωθεί και δεν μοίραζαν τα βιβλία.

Και εμείς έχουμε σημειώσεις,και να σου πώ την αλήθεια το 95% των μαθημάτων,λίγα χρειάστηκαν τα βιβλία σε βαθμό μέτριο ως καθόλου.Προσωπικά τα χρειάζομαι τα βιβλία,άρα δεν είμαι σε θέση να τα επιστρέψω έτσι απλά.Πριν 3 χρόνια χρωστούσα 12 θεωρίες(όταν και έφυγα απο την πόλη που έμενα),και επειδή μεσολάβησε κάτι και δεν ήμουν σε θέση να παρακολουθήσω,τον τελευταίο χρόνο πέρασα τις 10 και μου έχουν μείνει 2.Είναι 8 βιβλία αυτά που πρέπει να επιστρέψω και δεν είμαι πρόθυμος να το κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάντως σχετικά με τον νόμο του '92 επειδή το έχω ψάξει δεν έχει τύχει να τον βρώ κάπου διαδικτυακά...
Άμα δεν έψαξες καλά, δεν σου φταίει κανείς άλλος. ΙΔΟΥ ο Νόμος: (επισυνάπτεται στο τέλος)

Αρχική Δημοσίευση από N. 2083/1992:
10. Μετά την πάροδο του χρονικού διαστήματος, που προβλέπεται ως
ελάχιστη διάρκεια των προπτυχιακών σπουδών ενός τμήματος
προσαυξανομένου κατά δύο (2) έτη δεν χορηγούνται οι προβλεπόμενες πάσης
φύσεως παροχές
προς τους φοιτητές, όπως ιατροφαρμακευτική και
νοσοκομειακή περίθαλψη, υποτροφίες επίδοσης και υποτροφίες και δάνεια
ενίσχυσης, δωρεάν σίτιση, στέγαση και παροχή διδακτικών βιβλίων ή άλλων
βοηθημάτων, διευκόλυνση για τις μετακινήσεις κ.ά.
Σελ. 24 του παρόντος.

Κοινώς εδώ και 10 περίπου χρόνια ισχύει ότι μετά τα ν+2 έτη ΔΕΝ παίρνεις βιβλία. Άρα, εάν δανείστηκες κάποια, γιατί είσαι > ν+2, ΠΡΕΠΕΙ να τα επιστρέψεις. Period.

Δεν φταίει ο "κακός Εύδοξος" για το ότι πρέπει οι παλιοί να επιστρέφουν τα βιβλία. Απλώς μέχρι τώρα οι νόμοι ΚΑΚΩΣ δεν εφαρμόζονταν γιατί δεν υπήρχε κανένας έλεγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν είπα πουθενά ότι δεν υφίσταται ο νόμος.Είπα ότι δεν εφαρμόζεται και ότι δεν έτυχε να τον βρώ κάπου.Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να τον βρείς.
Δεν ήξερα τις κυρώσεις γιατί δεν είχε τύχει σε άτομα με περισσότερα χρόνια απο εμενα που πήραν βιβλία σε περίδο που δεν δικαιούνται πρίν το Εύδοξος,και όσο ναναι μου φαίνεται άδικο...Πρακτικά είναι,θεωρητικά αν γίναμε άνθρωποι απο τότε που φτιάχτηκε το ηλ.σύστημα Εύδοξος,καλή μας τύχη.

Αν ξεκινήσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι,ναι σαφώς και θα τα επιστρέψω να δούμε όμως αν οι νόμοι που εφαρμόζονται σκοπό έχουν την βελτίωση του συστήματος παραγωγικά και αν θα ισχύουν για όλους ασχέτως περιόδου(αναφέρομαι και σε εκείνους πριν το σύστημα Εύδοξος),γιατί υπάρχουν και νόμοι που δεν εφαρμόζονται άρα μην το πάμε στην κολοκυθιά,ο κακός ο φοιτητής και ο καλός ο φοιτητής.Όπως και να έχει παραδέχομαι ότι υπήρχε,δεν μου δόθηκε απο εκεί που έπρεπε,και πάλι καλά που κάποια ιδρύματα μιάς και τον βρήκα και στο Α.Π.Θ λίγο πριν μπώ εδώ και δώ ότι τον ανέρτησες και εσύ πλήρη,λειτουργούν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν ξεκινήσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι
Κλασική νεοελληνίστικη υπεκφυγή, για να αποποιηθούμε των ευθυνών μας.
Όπως οι καπνιστές που λένε "εδώ η Αθήνα είναι μες στο καυσαέριο, ο καπνός μου σε πείραξε;".

Εάν όλοι κοιτάζουν την καμπούρα του γείτονα, τότε πώς θα γίνει δουλειά, μου λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

effie90

Νεοφερμένος

Η effie90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
δεν ήταν δική μου αμέλεια,γνωρίζω πότε έχω κάνει λάθος.
Κρινω αυτους που δεν εκτιμουν τα προνομια που εχουμε ως Ελληνες φοιτητες. Και ειναι πολυ κριμα:( Τωρα που τα χανουμε ομως, τωρα ξεσηκωνομαστε ολοι. Σε καμια περιπτωση ομως, δεν εκρινα το πως ο καθενας θα διαχειριστει το χρονο του για να παρει πτυχιο. Δε γνωριζω τι αναποδιες μπορει να ετυχαν σε σενα και αργησες, γι αυτο και προφανως σεν ειμαι ικανη να σε κρινω.

Λοιπον, βγες εξω και κανε μια δημοσκοπηση. Στοιχημα οτι το 95% γνωριζει οτι μετα το 6ο ετος δε δικαιουσαι βιβλια. Μεχρι και φιλοι μου που σε 4 χρονια εχουν περασει 3 μαθηματα και αλλοι που πατανε σχολη 1 φορα το χρονο το γνωριζουν! Και μη μου πεις οτι στο μαθηματικο ολα λειτουργουν ρολοι ενω στην πληροφορικη δε λειτουργει τιποτα.

Τελος, μιας και απ οσο εχω ακουσει (αλλα δε γνωριζω κατα ποσο αληθευει), πιθανη κυρωση, ειναι το μπλοκαρισμα της δηλωσης μαθηματων, προτεινω να παρεις αμεσα τηλεφωνο στον ευδοξο να ρωτησεις εκει για πιθανες κυρωσεις γιατι κριμα ειναι να χασεις τη χρονια σου. Και ασε τα "δεν τα επιστρεφω", αυτος ο νομος, τουλαχιστον, εφαρμοζεται απο παντα. Και καλο πτυχιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shad0w

Νεοφερμένος

Ο shad0w αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κλασική νεοελληνίστικη υπεκφυγή, για να αποποιηθούμε των ευθυνών μας.
Όπως οι καπνιστές που λένε "εδώ η Αθήνα είναι μες στο καυσαέριο, ο καπνός μου σε πείραξε;".

Εάν όλοι κοιτάζουν την καμπούρα του γείτονα, τότε πώς θα γίνει δουλειά, μου λες;

Σοβαρά μιλάς τώρα;;;Πότε εφαρμόστηκαν οι νόμοι,και δεν μιλάω για την παιδεία μιλάω γενικότερα...:hmm:

Είμαι υπερ της εφαρμογής,αλλά να είναι για όλους ίσοι αλλιώς προφανώς θα είμαι αντίθετος και θα αποποιούμε των ευθυνών μου(γιατί θεωρείς ότι δεν είναι άδικο για κάποιους να εφαρμόζεται και για κάποιους να αποφεύγεται/απαξιώνεται ή οτιδήποτε άλλο).Απλά εδώ στην ελλάδα επειδή θέλετε να καταλήξουμε εκεί,κανένα όργανο της δικαιοσύνης δεν εφαρμόζει κατα γράμμα τον νόμο για τους λόγους του,είναι επιλεκτική η εφαρμογή με ότι συνεπάγεται αυτό.Αυτό λοιπόν που ζητάω δεν είναι η επιλεκτική εφαρμογή για εμένα,εκτός και αν αυτό κατάλαβες,ζητάω πολύ απλά να γίνει εφαρμογή καθολική απο το διάστημα και πέρα που ψηφίστικε.Τότε σαφώς και θα είμαι υπέρ του νόμου.Βέβαια κανεις δεν σχολιάζει τον τρόπο που παραδίδονται τα βιβλία και θεωρούν κάποιοι ότι μετά τα ν+2 παύει να δικαιούτε ο φοιτήτης δωρεάν συγγράμματα και όλα τα σχετικά,λες και όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά και αυτό είναι το λάθος,και έχω επιχειρηματολογήσει νωρίτερα που το στηρίζω αυτό.
Κρινω αυτους που δεν εκτιμουν τα προνομια που εχουμε ως Ελληνες φοιτητες. Και ειναι πολυ κριμα:( Τωρα που τα χανουμε ομως, τωρα ξεσηκωνομαστε ολοι. Σε καμια περιπτωση ομως, δεν εκρινα το πως ο καθενας θα διαχειριστει το χρονο του για να παρει πτυχιο. Δε γνωριζω τι αναποδιες μπορει να ετυχαν σε σενα και αργησες, γι αυτο και προφανως σεν ειμαι ικανη να σε κρινω.

Λοιπον, βγες εξω και κανε μια δημοσκοπηση. Στοιχημα οτι το 95% γνωριζει οτι μετα το 6ο ετος δε δικαιουσαι βιβλια. Μεχρι και φιλοι μου που σε 4 χρονια εχουν περασει 3 μαθηματα και αλλοι που πατανε σχολη 1 φορα το χρονο το γνωριζουν! Και μη μου πεις οτι στο μαθηματικο ολα λειτουργουν ρολοι ενω στην πληροφορικη δε λειτουργει τιποτα.

Τελος, μιας και απ οσο εχω ακουσει (αλλα δε γνωριζω κατα ποσο αληθευει), πιθανη κυρωση, ειναι το μπλοκαρισμα της δηλωσης μαθηματων, προτεινω να παρεις αμεσα τηλεφωνο στον ευδοξο να ρωτησεις εκει για πιθανες κυρωσεις γιατι κριμα ειναι να χασεις τη χρονια σου. Και ασε τα "δεν τα επιστρεφω", αυτος ο νομος, τουλαχιστον, εφαρμοζεται απο παντα. Και καλο πτυχιο:)

Ευχαριστώ.
Με συγχωρείς αλλά οι καταλήψεις κύρια αιτία έχουν τις παρατάξεις(όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο νόμος είναι λίγο πολύ σωστά).Προσωπικά δεν είμαι σύμφωνος,αλλά βλέπεις όταν τα κόμματα απαξιώνουν τα όργανα τους,τότε αυτοί το παίζουν θιγμένοι.Ο λόγος που διαφωνώ με το σύστημα είναι προφανώς γιατί κάποιοι την σκαπουλάρουν με αυτό τον τρόπο,και μάλιστα είναι σε χειρότερη μοίρα απο εμένα.Πχ συμφοιτητής μου 9ο έτος έχει τα βιβλία και χρωστάει 10 μαθήματα...άρα είναι δίκαιο;Σαφώς και όχι...Όσους ρώτησα δεν ήξερε κανείς για τα συγγράμματα,το είπα και νωρίτερα,για στέγαση,σίτιση,πάσο ήξεραν και εγώ φυσικά.

Θα το ρισκάρω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Υπουργική απόφαση για διανομή συγγραμμάτων

Απόφαση για τα συγγράμματα στην εφημερίδα της κυβερνήσεως

Διδακτικό σύγγραμμα θεωρείται ένα −και μόνο ένα− έντυπο ή ηλεκτρονικό βιβλίο ελευθέρου εμπορίου, καθώς και οι έντυπες ή ηλεκτρονικές ακαδημαϊκές σημειώσεις ή τα ηλεκτρονικά βιβλία ελεύθερης πρόσβασης, κατόπιν έγκρισής τους από τις Γενικές Συνελεύσεις σύμφωνα με το νόμο και εφόσον ανταποκρίνονται κατά τρόπο ολοκληρωμένο στο γνωστικό αντικείμενο του μαθήματος και καλύπτουν κατά το δυνατόν ολόκληρο ή το μεγαλύτερο μέρος της ύλης και του περιεχομένου του, όπως καθορίζεται στον Οδηγό Σπουδών σύμφωνα με το εγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών του οικείου Τμήματος των Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. και του Προγράμματος Σπουδών των Α.Ε.Α. Οι διδάσκοντες−συγγραφείς των ως άνω ηλεκτρονικών σημειώσεων δικαιούνται αμοιβής υπό τις προϋποθέσεις του νόμου.

[απόσπασμα από την εφημερίδα της κυβερνήσεως, για να μας λυθεί η απορία του τι στο διάολο τελικά θεωρείται σύγγραμμα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Θα πληρώνουμε δηλαδή τα υπόλοιπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ποια υπόλοιπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εφόσον διδακτικό σύγγραμμα θεωρείται μόνο ένα βιβλίο, στα μαθήματα που παίρνεις 2 βιβλία θα πληρώσεις το ένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αν χρειάζεται και 2ο βιβλίο, ναι. Εδώ θα πρέπει να φροντίσουν οι καθηγητές να αλλάξουν τις επιλογές συγγραμμάτων ώστε κάποιο να καλύπτει την ύλη ή να αλλάξουν την ύλη ή να δίνουν επιπλέον σημειώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σε εμάς δίνουν πχ 2 βιβλία μέσω Εύδοξου και δικές τους σημειώσεις, για ένα μάθημα.
Στο τέλος όμως μας βάζουν ύλη μόνο από τις σημειώσεις. :s
Μαλακία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eμείς α εξάμηνο έχουμε 4 ή 5 μαθήματα από τα 5 που θέλουν δεύτερο βιβλίο;p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δείτε τη λίστα συγγραμμάτων για τις σχολές σας εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top