Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

dimitraBS

Νεοφερμένος

Η dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δηλαδή δεν έχει σημασία το ότι ζουν στο ίδιο σπίτι? Αν είναι αδέρφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση για το επίδομα; Μας έδωσαν μια φόρμα για να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας, και έλεγε να γράψουμε και τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε στα Ε9. Στο δικό μου Ε9 έχω ενα σπίτι, το οποίο μετα θάνατον του παππού μου περνάει σε 'μενα. Υπολογίζονται και αυτά τα τετραγωνικά μέτρα ή μόνο απ' τα Ε9 των γονιών μου; Γιατί αυτό το σπίτι που έχω στο όνομά μου, δεν είναι αυτή τη στιγμή δικό μου. Αφού πεθάνει ο παππούς μου (χτύπα ξύλο), θα γίνει δικό μου.

Όταν πεθάνει ο παππούς σου και όταν κανεις αποδοχή της διαθήκης ,τοτε θα έχεις την κυριότητα του ακινήτου που συνεπάγεται φορολογικές δηλώσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonism

Νεοφερμένος

Η antonism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω αν το φοιτητικό επίδομα το δικαιούται ένας φοιτητής όταν μένει μαζί με τους γονείς του αλλα όχι σε ιδιόκτητο σπίτι αλλα νοικιάζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!!!:) Ανοίγοντας το θέμα αυτό θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σύμφωνα με το έγγραφο που έβγαλε το υπουργείο παιδείας οι δικαιούχοι θα υποβάλουν σχετική υπεύθυνη- δήλωση μετά την υποβολή της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος Ε1 του οικονομικού έτους 2015 ( για εισοδήματα του έτους 2014). Αυτό τι σημαίνει?? :hmm: Μήπως γνωρίζει κανείς πότε υποβάλλεται το Ε1 του 2015?? Παρακαλώ απαντήστε φοιτητές που γνωρίζετε:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα υποβάλλεται από 1-2-2015 μέχρι 30-6-2015.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ναι αλλά τι να κανω με το εκκαθαριστικο του 15??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως κάθε χρόνο οι γονείς σου θα υποβάλουν στην ΕΦΟΡΙΑ δήλωση φορολογίας (Ε1) του οικονομικού έτους 2015 (που αφορά στα εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1-1-2014 μέχρι 31-12-2014). Αφού κατατεθεί η δήλωση αυτή θα πάρουν αποδεικτικό υποβολής της. Με ένα αντίγραφο της δήλωσης (Ε1) και του αποδεικτικού υποβολής της, πηγαίνεις και κάνεις τη σχετική αίτηση-υπεύθυνη δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ωραια δλδ οσο ποιο νωρις κανουν οι γονεις μου δηλωση τοσο καλύτερα, και για τα υπολοιπα δικαιολογητικα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σωστά. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα τα βρεις στο σάιτ του εκπα ή στο σάιτ της σχολής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι νέος εδώ και θα ήθελα να ρωτήσω αν το φοιτητικό επίδομα το δικαιούται ένας φοιτητής όταν μένει μαζί με τους γονείς του αλλα όχι σε ιδιόκτητο σπίτι αλλα νοικιάζουν
Το φοιτητικο επιδομα το παιρνεις οταν μενεις σε σπιτι που νοικιαζεται στον τοπο που σπουδαζεις αλλα αρκει ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΝΙΜΗΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ οσο αναφορα τη περιπτωση σου! Αρα αν σπουδαζεις εκει που μενεις μονιμα δε το δικαιουσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Λοιπόν σε λίγες μέρες που θα ανέβω πρέπει να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το φοιτητικό επίδομα.
Διαβάζοντας τα εδώ είχα κάποιες απορίες.

1. Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση του δικαιούχου
Δικαιούχος του επιδόματος θεωρείται το πρόσωπο που βαρύνει ο φοιτητής (γονέας)
Μπορώ να επιλέξω οποιονδήποτε από τους 2 γονείς; Εμένα με συμφέρει να βάλω τη μητέρα μου που θα είναι μαζί μου για να μην χρειαστώ εξουσιοδοτήσεις για την κατάθεση των δικαιολογητικών.Εξάλλου κοινό εκκαθαριστικό έχουν οι γονείς μου.
4. Αντίγραφο τελευταίας δήλωσης περιουσιακής κατάστασης (Ε9) όλης της οικογένειας (γονέων και προστατευόμενων μελών αυτής) τα οποία απεικονίζουν τη συνολική περιουσιακή κατάσταση της οικογένειας,

Εσείς όταν είχατε καταθέσει τα έγγραφα ζήτησαν και Ε9 από τα αδέρφια σας; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δικαιούχος είναι το άτομο το οποίο ο φοιτητής βαρύνει οικονομικά, επομένως αν σε δηλώνει ο πατέρας σου φορολογικά ως προστατευόμενο μέλος, αυτόν πρέπει να βάλεις. Δεν είναι τίποτα η εξουσιοδότηση, σε ένα ΚΕΠ αν πάει σε 2' έχει τελειώσει. :)

Αυτό με τα προστατευόμενα μέλη πρώτη φορά το βλέπω, αλλά μπήκα και στα δικά μας κριτήρια και λέει το ίδιο:

Εκτυπωμένη από το TAXISNET η τελευταία δήλωση περιουσιακής κατάστασης
(Ε 9) των γονέων και των τέκνων, η οποία απεικονίζει τη συνολική περιουσιακή
κατάσταση της οικογένειας, όπως έχει διαμορφωθεί μέχρι την ημέρα υποβολής
της αίτησης.
Στη θέση σου θα έπαιρνα την Δευτέρα ένα τηλέφωνο στην μέριμνα να ρωτήσω γιατί χρειάζονται όλα τα τέκνα και αν θα επηρεάσει τη δήλωσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Έχω κάνει την αίτηση, απλά έχω μια μια απορία για να ξέρω για του χρόνου. Όταν λένε ότι πρέπει να έχεις περάσει τα μισά μαθήματα του προηγούμενου έτους, συμπεριλαμβάνουν και την εξεταστική του Σεπτεμβρίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εμείς οι πρωτοετείς από πότε μπορούμε να κάνουμε αίτηση για το φοιτητικό επίδομα>?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εμείς οι πρωτοετείς από πότε μπορούμε να κάνουμε αίτηση για το φοιτητικό επίδομα>?

το 2016
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εχει μπει σε κανεναν το επιδομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Σε γνωστούς μου έχει μπει.Εγώ απο Δευτέρα θα τα καταθέσω όλα....
Όποτε τα πήγαινα ζητούσαν κ άλλο. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Τα παιδιά δηλαδή που λένε πότε θα πληρωθούν ,είναι από δευτεροετείς και πάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Τα παιδιά δηλαδή που λένε πότε θα πληρωθούν ,είναι από δευτεροετείς και πάνω?
Εγω δευτεροετης ειμαι..Τα κατεθεσα Ιουλιο και ακομα..Δε ξερω τωρα ελπιζω να μπει συντομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top