Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Υπαρχουν ατομα που δεν το εχουν παρει ΑΚΟΜΗ? Μια συμφοιτητρια μου απο Καβαλα το πηρε την προηγουμενη βδομαδα, εγω Θεσσαλονικη ακομα τιποτα.. λετε να πηγε τιποτα στραβα? Νομιζω πως αργησε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...:hmm::worry:

Γενικά έπαιρναν τηλέφωνο να ενημερώσουν για τυχόν "κολλήματα". Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στην αρμόδια Υ.Δ.Ε να ρωτήσεις? Μπορεί να βρεις κάποια άκρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γενικά έπαιρναν τηλέφωνο να ενημερώσουν για τυχόν "κολλήματα". Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ στην αρμόδια Υ.Δ.Ε να ρωτήσεις? Μπορεί να βρεις κάποια άκρη!

που μπορω να το βρω αυτο το τηλεφωνο; στο google δε βρηκα κατι..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Γεια σας παιδια..θα ηθελα να ρωτησω κατι οσα παιδια ειναι απο αθηνα και σπουδαζουν κομοτηνη πληρωσατε το 50% του εισητηριου στα κτελ..??...γιατι εγω πληρωσα κανονικα 70 ευρω χωρις καμια εκπτωση και μαλιστα στο ταμειο εκει μου ειπαν πως τα κτελ εκαναν συνηθως δικη τους εκπτωση στη διαδρομη αθηνα-κομοτηνη 25% ..ειχε αρχικα δλδ 110 ευρω...εγινε 90 και με τν φοιτητικη 70 ..οταν το υπουργειο δηλωσε 50% εκπτωση αναιρεσαν την δικη τους εκπτωση οποτε δεν υπεστη καμια διαφορα τ εισητηριο παλι 70ευρω.....εγινε το ιδιο και σε εσας...??...η μονο σε μενα??...ετσι μου ειπαν και καλα...???ξερετε αν ισχυει???


Γιατί να πας με ΚΤΕΛ;
Ο σιδηρόδρομος είναι ασφαλέστερος, πιο άνετος, πιο ξεκούραστος και, κυρίως, πολύ φθηνότερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΦΩΤΗΣ Γ

Νεοφερμένος

Ο ΦΩΤΗΣ Γ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδια οι νεοι φοιτητες... 2013-2014 (πρωτοετεις...) δικαιουνται κατι? γνωριζετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kelli

Νεοφερμένος

Η kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
^ εχω την ιδια απορια.


Διαβασα καπου οτι οι δηλωσεις γινονται "το πρωτο τρημινο του τρεχοντος ετους". Οποτε το 2014, αν δινουνε, θα τα καταθεσουμε στους 3 πρωτους μηνες σωστα; Η πιάνεται ως τρεχον ετος το 2013, που περασαν οι πρωτοετείς? :/
Γνωριζετε κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The_Awakened

Νεοφερμένος

Ο The_Awakened αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χαίρετε, θέλω αν κάποιος ξέρει να μου λύσει μια απορία. Έχω συμβόλαιο ενοικίου απο πέρσι και λήγει αυτό τον Δεκέμβρη. Έχω αποφασίσει να ξενοικιάσω το σπίτι για οικονομικούς λόγους και να γυρίσω στην πόλη μου. Εαν δοθεί απόφαση για να δοθεί το επίδομα δικαιούμαι με το ίδιο συμβόλαιο (που θα έχει λήξει) να πάρω το επίδομα? Γιατί στους όρους αναγράφει το εξής:

5. Υποχρεωτική είναι η συν υποβολή του μισθωτηρίου συμβολαίου(ή επικυρωμένα φωτοαντίγραφα ή ληγμένα συμβόλαια που ίσχυσαν τουλάχιστον ένα δίμηνο εντός του Ακαδημαϊκού έτους για το οποίο χορηγείται το επίδομα ή συμβόλαια με σιωπηρή παράταση). Σε καμία περίπτωση δεν γίνονται δεκτά: υπεύθυνη δήλωση ή αποδείξεις ενοικίου.

7. Αν ο φοιτητής διαμένει σε ξενοδοχείο ή πανσιόν τουλάχιστον για ένα δίμηνο εντός του Ακαδημαϊκού έτους (πλην θερινών μηνών) ή λαμβάνει επιδότηση από το Πανεπιστήμιο θα πάρει το επίδομα. Στην περίπτωση αυτή αρκεί η προσκόμιση βεβαίωσης διάρκειας μίσθωσης και απλή φωτοτυπία απόδειξης παροχής υπηρεσιών.

Πρακτικά το συμβόλαιο ίσχυε για ένα δίμηνο του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους, τέσσερις μήνες για την ακρίβεια, τελικά θα το δικαιούμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Καλημέρα! Υπάρχουν ακόμη παιδιά που δεν έχουν πάρει το στεγαστικό επίδομα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2012-2013; Γιατί μια φίλη μου ακόμη περιμένει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanula.

Νεοφερμένος

Η Fanula. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα! Υπάρχουν ακόμη παιδιά που δεν έχουν πάρει το στεγαστικό επίδομα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2012-2013; Γιατί μια φίλη μου ακόμη περιμένει.

Ουτε εγω το εχω παρει ακομα.. :worry::hmm::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση για το επίδομα; Μας έδωσαν μια φόρμα για να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας, και έλεγε να γράψουμε και τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε στα Ε9. Στο δικό μου Ε9 έχω ενα σπίτι, το οποίο μετα θάνατον του παππού μου περνάει σε 'μενα. Υπολογίζονται και αυτά τα τετραγωνικά μέτρα ή μόνο απ' τα Ε9 των γονιών μου; Γιατί αυτό το σπίτι που έχω στο όνομά μου, δεν είναι αυτή τη στιγμή δικό μου. Αφού πεθάνει ο παππούς μου (χτύπα ξύλο), θα γίνει δικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanula.

Νεοφερμένος

Η Fanula. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση για το επίδομα; Μας έδωσαν μια φόρμα για να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας, και έλεγε να γράψουμε και τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε στα Ε9. Στο δικό μου Ε9 έχω ενα σπίτι, το οποίο μετα θάνατον του παππού μου περνάει σε 'μενα. Υπολογίζονται και αυτά τα τετραγωνικά μέτρα ή μόνο απ' τα Ε9 των γονιών μου; Γιατί αυτό το σπίτι που έχω στο όνομά μου, δεν είναι αυτή τη στιγμή δικό μου. Αφού πεθάνει ο παππούς μου (χτύπα ξύλο), θα γίνει δικό μου.

Εφοσον ακομη δεν ειναι δικο σου, πως το εχεις στο Ε9 σου?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κάνω μια ερώτηση για το επίδομα; Μας έδωσαν μια φόρμα για να συμπληρώσουμε με τα στοιχεία μας, και έλεγε να γράψουμε και τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε στα Ε9. Στο δικό μου Ε9 έχω ενα σπίτι, το οποίο μετα θάνατον του παππού μου περνάει σε 'μενα. Υπολογίζονται και αυτά τα τετραγωνικά μέτρα ή μόνο απ' τα Ε9 των γονιών μου; Γιατί αυτό το σπίτι που έχω στο όνομά μου, δεν είναι αυτή τη στιγμή δικό μου. Αφού πεθάνει ο παππούς μου (χτύπα ξύλο), θα γίνει δικό μου.
Μήπως αυτά τα τετραγωνικά μέτρα είναι του σπιτιού που νοικιάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Στο συνολικό εισόδημα για το φοιτητικό επίδομα λαμβάνεται υπόψη μόνο των γονέων ή και των αδερφών ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
μόνο των γονέων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
OK,thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Είχατε κάποιο νέο από το επίδομα? Κάπου διάβασα ότι έχει ξεκινήσει από τον Ιούνιο η καταβολή του αλλά δεν ξέρω αν είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οι δικοί μου το πήραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraBS

Νεοφερμένος

Η dimitraBS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα,γνωρίζει κανείς για το επίδομα που δίνεται σε πρωτοετείς φοιτητές και σε φοιτητές άλλου έτους οι οποίοι εχουν περάσει παραπάνω απο τα μισά μαθήματα?!?! Όταν ζουν στο ίδιο σπίτι,συγκατοικούν δηλαδή,παίρνουν 1000 μαζί ή απο 1000 ο καθένας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
1000€ ο καθένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Έχει σχέση με το στεγαστικό επίδομα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top