Φοιτητικά επιδόματα και δικαιώματα

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
καλησπερα. ειμαι γειτωνακι απο το στεκι. φοιτητρια και γω. :) ενδιαφερον το φορουμ σας:)

να ρωτησω, ειμαι στο δευτερο ετος, περυσι τα πηρα τα χρηματα, φετος μιας και το εισοδημα της οικογενειας μου ξεπερναει τα 30 χιλιαρικα δε το δεικαιουμαι? χμ αυτο που δε θυμαμαι ειναι αν ειναι κατω απο 35 ή κατω απο 30 χιλιαδες ευρω ετησιως.

ευχαριστω εκ των προτερων. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Είναι ακόμη 30.000?, προσαυξανόμενο όμως κατά 3.000 ευρώ για κάθε προστατευόμενο τέκνο πέραν του ενός. Αν δηλ. είστε περισσότερα παιδιά από 1, τότε για κάθε επιπλέον παιδί θα προσθέτεις 3.000 στο όριο του εισοδήματος.
για 2 παιδιά δηλ. είναι 33.000, 3 παιδιά 36.000 κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εμένα πάντως η γραμματεία της σχολής μου είναι αστα να πανε....Δεν είμαι από αλλη πολή. Εκανα αιτηση. Δεν ξερω αν θα τα παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.m

Νεοφερμένος

Η m.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις αν δινεται καοιο επιδομα σαν bonus σε φοιτητες που περνουν ενα συγκεκριμενο αριθμο μαθηματων ανα εξαμηνο??ανεξαρτητα απο το επιδομα ενοικιου..ευχαριστω εκ των προτερων..!!
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις αν δινεται καοιο επιδομα σαν bonus σε φοιτητες που περνουν ενα συγκεκριμενο αριθμο μαθηματων ανα εξαμηνο??ανεξαρτητα απο το επιδομα ενοικιου..ευχαριστω εκ των προτερων..!!
:confused:
κάτι έχω ακούσει αν θυμάμαι καλά αφορά το 50% των μαθημάτων και το ποσό ανέρχχεται σε 1000 ευρώ..Υπάρχουν ανακοινώσεις στην σχολή,μπορείς να δεις εκεί..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
κάτι έχω ακούσει αν θυμάμαι καλά αφορά το 50% των μαθημάτων και το ποσό ανέρχχεται σε 1000 ευρώ..Υπάρχουν ανακοινώσεις στην σχολή,μπορείς να δεις εκεί..


Εγώ πάλι γ ια να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι ενήμερη για κανένα τέτοιο bonus. Γνωρίζω μόνο το στεγαστικό επίδομα. Κι για τη λήψη του έχουν γραφεί προηγούμενες απαντήσεις. Και μετά μόνο οι υποτροφίες του ΙΚΥ για τους πρωτεύσαντες κάθε έτους. Δηλαδή άτομα που έχουν περάσει όλα τα μαθήματα του έτους και μάλιστα με το μεγαλύτερο βαθμό. Δεν γνωρίζω άλλες χρηματικές επιβραβεύσεις για φοιτητές που αφορούν την επίδοσή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TINAPO

Νεοφερμένος

Η TINAPO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα! Η κόρη μου πέρασε σε μια σχολή στην Καλαμάτα. Λόγω τριτεκνίας και χαμηλού εισοδήματος θα κάνουμε αίτηση μετεγγραφής για το Ρέθυμνο και επειδή είναι σίγουρη η μετεγγραφή μας είπαν να παρακολουθεί τα μαθήματα στο Ρέθυμνο, άρα θα νοικιάσουμε σπίτι εκεί. Οταν έρθει η ωρα για το επίδομα των 1000 ευρώ λέτε να έχω πρόβλημα που οι αποδείξεις θα είναι από άλλη πόλη και σε άλλη πόλη θα έχει κάνει την εγγραφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
παιδια να σας ρωτησω...εγω με 18.888 μπηκα πρωτη με το 10% σε μια σχολη.και μια αλλη κοπελα π εχει 18439 μπηκε πρωτη με το
90%.ποιος μπηκε πρωτος στη σχολη;και οι δυο σε διαφορετικες κατηγοριες;και θα παρουμε και οι δυο υποτροφιες;;
ξερει κανεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γαβριέλα μη ρωτάς σε άσχετα θέματα, ρώτησες 5 φορές! :)

Οι αποδείξεις γιατί να είναι από άλλη πόλη;
Δείτε λίγο το #5 post, όταν ολοκληρωθεί η μετεγγραφή επίσημα θα είναι φοιτήτρια του Ρεθύμνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Σε ολες τις σχολες δικαιουντε οι φοιτητες πρωτοετεις επιδοτηση?αν και πιο ποσοστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

texoula

Νεοφερμένος

Η texoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγω εχω ενα θεματακι με τα εξαμηνα να πω την αληθεια!!! Περασα περσι τον Σεπτεμβρη στις Σερρες αλλα εκανα μεταγραφη στον Πειραια. Το θεμα ειναι οτι δν μπορουσα να γνωριζω σε ποια σχολη τελικα θα εμενα λογω του οτι οι μεταγραφες δεν ηταν σιγουρες οτι θα παρθουν. Στις Σερρες πηγα μονο για την εγγραφη μου και απλα περιμενα τι θα γινει με την μεταγραφη. Ετσι εχασα ενα εξαμηνο χωρις να εχω δηλωσει μαθηματα η να εχω περασει κατι και ξεκινησα το Φεβρουαριο στο νεο μου ΤΕΙ. Πηρα βεβαια το επιδομα το Μαρτιο ως πρωτοετης, αλλα το πασο μου λεει οτι βρισκομαι στο δευτερο εξαμηνο το οποιο και τελειωσα και περασα οσα περισσοτερα μαθηματα μπορουσα αλλα, και παλι δν μπορεσα να δηλωσω ολα τα μαθηματα του 2ου εξαμηνου γιατι ειχα χασει του πρωτου λογω της μετεγγραφης μου. Αυτο σημαινει οτι θα μου λειπει παντα ενα εξαμηνο και δν θα μπορω να παρω το επιδομα διοτι δινεται ανα προηγουμενο ετος και εγω το 1ο εξ. δεν καταφερα να το παρακολουθησω καθολου και να συμπηρωσω ολα τα μαθηματα του ετους. Εχω μπερδευτει παρα πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Απο οτι βλεπω ανηκω σε ολες τις κατηγοριες για να παρω αυτο το επιδομο εκτος απο μιας που δεν ξερω τι ακριβως παιζει,μενω σε μονοκατοικια,το σπιτι εχει δυο οροφους αλλα σε αυτο στο οποιο διαμενω ειναι γυρω στα 100τμ,μετραει το μεγεθος ολου του οικοπεδου και το οροφων ή μονο το μεγεθος της κατοικιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Απο οτι βλεπω ανηκω σε ολες τις κατηγοριες για να παρω αυτο το επιδομο εκτος απο μιας που δεν ξερω τι ακριβως παιζει,μενω σε μονοκατοικια,το σπιτι εχει δυο οροφους αλλα σε αυτο στο οποιο διαμενω ειναι γυρω στα 100τμ,μετραει το μεγεθος ολου του οικοπεδου και το οροφων ή μονο το μεγεθος της κατοικιας;
Αυτο που μετραει ειναι τι γραφει το Ε9 της φορολογικης δηλωσης των γονιων σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamataras

Νεοφερμένος

Ο stamataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια . Εχω μια απορια εδω και καιρο, λογικα για να πάρεις το επιδομα ενοικιων χρησιαζεσαι χιλια δυο που εγω δεν τα εχω διοτη περασα φέτος τει αθηνας και οι δικοι μου μένουν εδω..

Αλλα δικαιουμαι τπτ απο επιδοματα εφοσον οι γονεις μου εχουν πολυ χαμηλο εισοδημα?
Ευχαρηστω...

Κάποιος μου χε πει οτι δικαιουμαι κατι μικρο 200 ευρω το πρωτο εξαμηνο και 200 ευρω το δευτερο..

Τωρα αν υσχιει ακομα δεν ξέρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elnionio

Νεοφερμένος

Ο elnionio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ποια ειναι η ερωτηση σου????.....ρωτησες και απαντησες μονο σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stamataras

Νεοφερμένος

Ο stamataras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ποια ειναι η ερωτηση σου????.....ρωτησες και απαντησες μονο σου :)
αχχαχα οχι ρε απλα λεω οτι μου εχουν πει δεν ξερω καν αν ειναι αληθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate rina

Νεοφερμένος

Η kate rina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
helloo,
έχω απορία,bβασικά το φοιτητικό επίδομα μου έχει σπάσει εντελώς τα νευρά πρώτη φορά ψάχνω για κάτι τόσο πολύ και ακόμα δεν έχω βρει άκρη αλλά τεσπα..είμαι 2ετής φοιτήτρια στον Πειραιά πέρσι δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα γιατί δεν νοίκιαζα σπίτι αλλά φέτος αποφάσισα να νοικιάσω και έτσι έψαξα τις προϋποθέσεις για το επίδομα..στο πανεπιστήμιο μου που είχα ρωτήσει φίλους μου μεγαλυτέρου έτους μου είπαν ότι για να εισπράξω φέτος το επίδομα πρέπει να έχω περάσει τουλάχιστον τα μισά μαθήματα του προηγουμένου έτους μου..μου είπαν επίσης ότι αυτό είναι απαραίτητη προϋπόθεση και πως επιβεβαιώνεται μέσω της γραμματείας με αντίστοιχη βεβαίωση..όμως εγώ το έψαξα τς ιντερνέτ και πουθενά μα πουθενά δεν αναφέρετε αυτό σαν προϋπόθεση..ούτε ΣΤΑ ΝΈΑ που έχουν δημοσιεύσει ένα ανάλογο άρθρο ούτε στο site του υπουργείου παιδείας..ωστόσο σε κάποια blogs κάποιοι μεγαλύτεροι είπαν πως έχουν πάρει το επίδομα Κ πως όντως πρέπει να έχεις περάσει τα μισά μαθήματα του προηγουμένου έτους..οπότε έχω μπερδευτεί..τελικά ξέρεις κανείς να μου πει τι πραγματικά ισχύει;;έγκυρα όμως..αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο δεν θα έπρεπε να αναφέρεται στο σίτε του υπουργείου;μήπως ίσχυε τα προηγούμενα χρονιά και φέτος άλλαξε κάτι;heeeelp..!!!
(θα απευθυνθώ και στην γραμματεία μου αλλά θα είμαι αναγκαστικά εκτός αττικής για μερικές μέρες ακόμα οπότε μέχρι τότε αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει)
tnk Υ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Λένε πολλοι πως φετος που κοβονται τα παντα δε θα δοθεί μάλλον.Θα δειξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αουτς!

Αναφέρεσαι στα 1000 ?;
Αν ναι, θέλει όντως κάποια περασμένα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια . Εχω μια απορια εδω και καιρο, λογικα για να πάρεις το επιδομα ενοικιων χρησιαζεσαι χιλια δυο που εγω δεν τα εχω διοτη περασα φέτος τει αθηνας και οι δικοι μου μένουν εδω..

Αλλα δικαιουμαι τπτ απο επιδοματα εφοσον οι γονεις μου εχουν πολυ χαμηλο εισοδημα?
Ευχαρηστω...

Κάποιος μου χε πει οτι δικαιουμαι κατι μικρο 200 ευρω το πρωτο εξαμηνο και 200 ευρω το δευτερο..

Τωρα αν υσχιει ακομα δεν ξέρω..
Aν μενεις με τους γονεις σου ) δεν δικαιουσαι επιδομα αφου πρεπει να εχεις συμβολαιο ενοικιαστηριου του σπιτιου που νοικιαζεις....

helloo,
exw aporia,vsk to foititiko epidoma m exei spasei entelws ta neura prwth fora psaxnw gia kati toso polu k akoma dn exw vrei akrh alla tespa..eimai 2oetis foititria stn peiraia persi den katafera na parw to epidoma gt den noikiaza spiti alla fetos apofasisa na noikiasw k etsi epsa3a tis proupo8eseis gia to epidoma..sto panepistimio m p eixa rwthsei filous m megaliterou etous m eipan oti gia na eispra3w fetos to epidoma prepei na exw perasei toulaxiston ta misa ma8hmata tou prohgoumenou etous m..m eipan epishs oti auto einai aparaitith proupo8esh k pws epivevewnetai mesw ths grammateias me antistoixh vevewsh..omws egw to epsa3a st internet k pou8ena ma pou8ena den anaferete auto san proupo8esh..oute STA NEA pou exoun dhmosieusei ena analogo ar8ro oute sto site tou upourgeiou paideias..wstoso se kapoia blogs kapoioi megaliteroi eipan pws exoun parei to epidoma k pws ontws prepei na exeis perasei ta misa ma8hmata tou prohgoumenou etous..opote exw mperdeutei..telika 3ereis kaneis na m pei ti pragmatika isxuei??egkura omws..an ontws isxuei kati tetoio den 8a eprepe na anaferetai sto site tou upourgeiou?mhpws isxue ta prohgoumena xronia k fetos alla3e kati?heeeelp..!!!
(8a apeu8un8w k stn grammateia m alla 8a eimai anagastika ektos attikhs gia merikes meres akoma opote mexri tote an 3erei kapoios as m voithisei)
tnk u:)
Οντως ετσι ειναι απο οσο γνωριζω και γω,πρεπει να εχεις περασει τα μισα μαθηματα της προηγουμενης χρονια... το 1ο ετος το επιδομα το παιρνουν ολοι οι φοιτητες που πληρουν τις προυποθεσεις
Φετος βεβαια ακουγεται οτι μαλλον δεν θα χορηγηθει φοιτητικο επιδομα σε κανεναν λογω κρισης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top