Φοιτητής από το πατρικό;

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γεια σας.Εχω ένα πρόβλημα.Μενω σε μια πόλη 40 km από την θεσσαλονικη.Θελω να περάσω θεσσαλονικη.Και ακούω από τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν θα χρειαστει να μείνω εκει αλλα θα μένω στο πατρικο σπίτι και θα πηγαινέρχομαι.Εγω δεν ξερω ειμαι απελπισμένος γιατι δεν θέλω να χάσω την φοιτητική μου ζωή και όλο αυτό το κλίμα :( Τι να τους πω?Δεν ξέρω.Και το κακό είναι οτι πέρνω κουράγιο για διάβασμα σκεπτόμενος την φοιτητική κατάσταση περισσότερο απο το πανεπιστήμιο.Και τώρα θα το χάσω.Δεν ξέρω τι να κάνω τι να τους πω.Τι επιχειρήματα να παραθέσω?Καμιά βοήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Μια λύση βλέπω στον ορίζοντα πέρνα Αθήνα. :)
Μπορείς εσείς οι Βορειοελλαδίτες να μη συμπαθείτε την Αθήνα και τους Αθηναίους αλλά έχω την άποψη ότι οπουδήποτε μακριά από τους γονείς είναι ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Μα δεν θέλω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Βασικά ξέρεις σίγουρα αν οι γονείς σου μπορούν να σε στηρίξουν οικονομικά με το να βρεις ένα σπίτι στη Θεσσαλονίκη;

ή μπορούν και απλά προτιμούν να είσαι στο πατρικό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Μα δεν θέλω :(


Δε θέλεις αλλά πρέπει :) αν θέλεις να ζήσεις φοιτητική ζωή
αλλιώς σε βλέπω την μισή μερα να την τρως στο πήγαινε έλα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι "ευαίσθητο"...
Στο λένε λόγω οικονομικών προβλημάτων;

(είδα ότι το ρώτησε η Δέσποινα!!)

σε ποια πόλη είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Βασικά και ναι και όχι.Δεν νομίζω να είναι το οικονομικό γιατί τελευταία έχει σταθεροποιηθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Γεια σας.Εχω ένα πρόβλημα.Μενω σε μια πόλη 40 km από την θεσσαλονικη.Θελω να περάσω θεσσαλονικη.Και ακούω από τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν θα χρειαστει να μείνω εκει αλλα θα μένω στο πατρικο σπίτι και θα πηγαινέρχομαι.Εγω δεν ξερω ειμαι απελπισμένος γιατι δεν θέλω να χάσω την φοιτητική μου ζωή και όλο αυτό το κλίμα :( Τι να τους πω?Δεν ξέρω.Και το κακό είναι οτι πέρνω κουράγιο για διάβασμα σκεπτόμενος την φοιτητική κατάσταση περισσότερο απο το πανεπιστήμιο.Και τώρα θα το χάσω.Δεν ξέρω τι να κάνω τι να τους πω.Τι επιχειρήματα να παραθέσω?Καμιά βοήθεια?

Γιάννη (που παρεπιπτόντως έχεις γαμάτη υπογραφή),40 km απόστα είναι ΠΟΛΛΑ.Αλλά πραγματικά πολλά.Εγώ είμαι Αθηναίος και έχω φίλους που μένουν στα προάστεια και τώρα ψάχνουν σπίτι να μείνουν κέντρο γιατί θέλουν μιάμιση ώρα να φτάσουν στη σχολή τους τα πρωινά και υπάρχει και συχνή συγκοινωνία.Σκέψου πόση ώρα θα θες εσύ για να πας στη σχολή σου.Αυτό όμως στο λέω για καλό...ακόμα και αν μείνεις στο πατρικό σου,σύντομα και οι γονείς σου θα το καταλάβουν ότι δεν είναι δυνατόν να ξυπνάς στις 4 τα χαράματα καθημερινά για να πας στη σχολή και θα αναγκαστούν να σου βρουν σπίτι στην πόλη.Οπότε χαλάρωσε!Και να μη βρεις αμέσως σπίτι,ένα-δυό μήνες να περάσεις στη σχολή,θα το καταλάβουν και αυτοί ότι είναι αναγκαίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Φυσικά δεν είναι οικονομικό το θέμα.

Σκεφτείτε πόσα πρέπει να σπαταλάς αν πήγαινες έλα κάθε φορά που έχεις σχολή.
25x6ευρώ + 25x2 τα αστικά λεωφορεία =200 αν πας με τα κτελ.
αλλά επειδή αυτό δεν παλεύεται κάθε μέρα κα θα πηγαίνεις με αυτοκίνητο θα πληρώσεις κάθε 2 φορές πήγανε έλα βενζίνα.
80x6l/100km x 1.5χ25 μέρες +25x2 (διόδια) = 230 ευρώ.

και μην ξεχνάς ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνεις 2 δρομολόγια την ημέρα.

Εγώ πιστεύω ότι οι γονείς απλώς δε θέλουν να αποχωριστούν το παιδί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Αν σου επιμένουν στο να μείνεις στο πατρικό και εφόσον δεν υπάρχει κάποια οικονομική δυσκολία σκέφτηκες να ζητήσεις αυτοκίνητο;
Είτε να σου πάρουν δικό σου είτε να σου παρέχουν αυτό που έχετε ήδη εάν έχετε για να πηγαινοέρχεσαι τουλάχιστον με λίγη άνεση και όταν πρόκειται να πας στην σχόλη,όταν πρόκειται να συναντηθείς με συμφοιτητές σου κλπ..

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην σε αφήσουν να πας να ζήσεις μόνο σου εφόσον δεν υπάρχει οικονομική δυσκολία πάντως...
Είσαι μοναχογιός μήπως και σε έχουν συνηθίσει ας το πούμε και σε θέλουνε δίπλα τους;
Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Mr.Crowley Μπορεί και να έχεις δικιο αν και δεν θέλω να ψάχνω στην μέση της χρονιας σπίτι όταν οι άλλοι θα έχουν ηδη προσαρμοστεί.
focko μπορει δεν ξέρω γιατι μου το έχουν αναφέρει έτσι πεταχτά και ειδικά η μανα μου όταν πηγα μια φορά διακοπές με φίλους δεν με αφησε ευκολα.Θα φταίει κιολάς οτι ειμαι εγώ και η 4χρονη αδελφή μου μάλλον...

Οικονομική δυσκολία δεν υπάρχει με την έννοια του ότι έχουμε τα προς το ζήν αλλά και κάτι παραπάνω.Δεν μπορούν να μου πάρουν αυτοκίνητο από τώρα.Και τους έχω αναφέρει ότι θα πάω να δουλέψω παράλληλα με την σχολή αλλά δεν θέλουν γιατί λένε ότι θα με αποσυντονίζει και δεν θα διαβάζω.Αλλά και να πάω να δουλέψω θα βγάζω ένα χαρτζιλίκι όχι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα πω κάτι που νομίζω ότι είναι η μέση λύση:
Γνώρισα κάποια παιδιά φοιτητές στην Αθήνα που ήταν συμμαθητές στην Ελευσίνα. Νομίζω ότι η απόσταση είναι περίπου d = 40km. Λοιπόν: Νοίκιασαν ένα δυάρι 4 άτομα στην Αθήνα κοντά στις σχολές τους 400€ (100€ ο καθένας το μήνα). Όποτε θέλουν μένουν εκεί και τα Σαββατοκύριακα ή όταν δεν έχουν μάθημα ή άλλο λόγο πηγαίνουν σπίτια τους στην Ελευσίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
εγω θα συμφωνήσω με τον διας ,θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση.
Α πιθανόν οι γονείς σου να ακούνε τις μαλακίες που λένε στη τηλεόραση για ακριβά νοίκια και τέτοιες παπαριές,δεν χρειάζεται να βρείς και το πιο ακριβό σπίτι,μην θες πολυτέλειες εφόσον αποφασίσεις να ζήσεις τη λεγόμενη φοιτητική ζωή(δεν μπορώ να καταλάβω τι σκατά είναι αυτό,αλλά μην βγαίνουμε εκτός):P, υπάρχουν και φθηνά ενοίκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Mr.Crowley Μπορεί και να έχεις δικιο αν και δεν θέλω να ψάχνω στην μέση της χρονιας σπίτι όταν οι άλλοι θα έχουν ηδη προσαρμοστεί.
focko μπορει δεν ξέρω γιατι μου το έχουν αναφέρει έτσι πεταχτά και ειδικά η μανα μου όταν πηγα μια φορά διακοπές με φίλους δεν με αφησε ευκολα.Θα φταίει κιολάς οτι ειμαι εγώ και η 4χρονη αδελφή μου μάλλον...

Dude,chill out,δεν είναι κάτι το δύσκολο.Μου φαίνεται ότι έχεις μία impression σχετικά με την college life στην πόλη πως όλοι οι άλλοι που θα μένουν κέντρο κάθε βράδυ θα περνάνε ζωή sex,drugs & rock 'n' roll,σαν Βρετανοί rock stars των 70ς,όσο εσύ θα 'σαι στην απ'έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ελεος ρε παιδια,αυτη η ''φοιτητικη ζωη'' εχει φαει ομως και τους μισους φοιτητες σχεδον σε ολες τις σχολες και δεν θα παρουν ποτε πτυχιο,για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους.


καταλαβαινω οτι 40 χιλιομετρα ειναι πολλα και βασικα μεγαλη ταλαιπωρια ,αλλα στο λεω εγω που μενω αθηνα ,τρωω καθε μερα 1 ωρα και 15 λεπτα να παω και αλλα τοσα να γυρισω και σε διαβαιωνω οτι ποτε δεν χαλαστηκα σαν φοιτητης,ουτε αυτο μου χαλαει την φοιτητικη μου ζωη ,ουτε φυσικα (παρα την κουραση) διαννοουμαι να πω οτι η αποσταση με εμποδιζει στο να διαβαζω μετα την σχολη.

οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.

επισης 4 ατομα σε δυαρι και δη αγορια σε λιγες μερες θα θυμιζει σαν καταυλισμο προσφυγων το σπιτι,να μιλησω για μαγειρεμετα κτλ..??
ασε που αμα θελει καποιος να φερει την κοπελα δεν θα μπορει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
επισης 4 ατομα σε δυαρι και δη αγορια σε λιγες μερες θα θυμιζει σαν καταυλισμο προσφυγων το σπιτι,να μιλησω για μαγειρεμετα κτλ..??
ασε που αμα θελει καποιος να φερει την κοπελα δεν θα μπορει;)

Χαχα,φίλε,φαντάζεσαι?Θα βρωμάει το σπίτι αγαμία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ τα 20 km από το κέντρο της Θεσσαλονίκης τα κάνω σε μιάμιση ώρα με το λεωφορείο..μαρτύριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ είμαι υπέρ του να παλέψεις για Αθήνα. Είναι ο μοναδικός λόγος που λέω σε κάποιον να περάσει Αθήνα και όχι Θεσσαλονίκη: εάν οι γονείς είναι στην Θεσσαλονίκη. :P (ή εκεί κοντά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...επισης 4 ατομα σε δυαρι και δη αγορια σε λιγες μερες θα θυμιζει σαν καταυλισμο προσφυγων το σπιτι,να μιλησω για μαγειρεμετα κτλ..?? ασε που αμα θελει καποιος να φερει την κοπελα δεν θα μπορει;)
Χαχα,φίλε,φαντάζεσαι?Θα βρωμάει το σπίτι αγαμία!:P
Χα-χα-χα-χα!!!! Είχα κι εγώ τις ίδιες απορίες. Μου είπαν ότι:
1) Το σπίτι το ονόμασαν γιάφκα.
2) Έτσι όπως πηγαινοέρχονται ελάχιστες φορές τυχαίνει να είναι και οι 4 εκεί.
3) Δεν μαγειρεύουν ποτέ, αλλά τρώνε στη λέσχη ή delivery.
4) Όταν είναι για κοπέλα συνενοούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

euler92

Νεοφερμένος

Ο euler92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Βασικά είναι τελείως παράλογο,δεν είναι δυνατόν να κάνεις ολόκληρο ταξίδι για να πας και να έρθεις στη σχολή.Και επειδή κάποια στιγμή οι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι μεγάλωσες,καλό είναι να τους κάνεις να το καταλάβουν τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top