Φοιτητής από το πατρικό;

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
φιλε αμα μεγαλωσε να παει να πιασει δουλεια!

το οτι μεγαλωνουμε δεν συνεπαγεται μονο το δικαιωμα να μεινεις μονος αλλα και υποχρεωσεις ,που μονο αν τις αντιληφθεις μπορεις να πεις οτι ''μεγαλωσες''.

δηλαδη οι γονεις να κανουν τα παντα για να σπουδασουν τα παιδια τους και να εχεις απαιτηση να μεινεις μονος για να πιστουν οτι μεγαλωσες ,μου ακουγεται πολυ ευκολο,η σωστη εκφραση θα ηταν πιστευω ,αρχιζεις να μεγαλωνεις ,ιφ γιου νοου γουατ αι μιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Μεγαλη πικρα... Ειχα μια γνωστη η οποια εμενε στο πατρικο της, στη Μηχανιωνα. Και καθε μερα [ναι, καθε μερα], επαιρνε το λεωφορειο απο την Μηχανιωνα, πηγαινε ΙΚΕΑ, απο εκει επαιρνε το 3, πηγαινε σταθμο, και απο εκει επαιρνε το λεωφορειο για τα ΤΕΙ. Και αντε παλι πισω. Μου ελεγε οτι εχανε καθημερινα 5 ωρες απο την ζωη της στο πηγαινε ελα. Αλλα οι γονεις της της ειχαν ξεκαθαρισει οτι επαιζε οικονομικο προβλημα, οποτε απλα το σεβοταν.

Παντως μαγκες, το να συντηρησεις ως γονιος ενα φοιτητικο σπιτι δεν ειναι και λιγο, για να λεμε και του στραβου το δικιο. Αν βαλεις καμια εξακοσαρα-εφτακοσια ευρω τα παγια εξοδα (ενοικιο, λογαριασμους, κοινοχρηστα, σουπερμαρκετ) συν το χαρτζιλικι του ιδιου του φοιτητη για τους καφεδες του, μιλαμε για περιπου ενα χιλιαρικο τον μηνα. Ο φιλος μας ναι μεν λεει οτι εχουν τα προς το ζην, αλλα ειναι ενα πραγμα να ζεις ανετα, και ενα αλλο πραγμα να σου περισσευουν χιλια ευρω τον μηνα.

Εγω θα προτεινω μια μεσοβεζικη λυση. Καλα, για αρχη, κατσε και διαβασε οσο μπορεις, μιας και ολη αυτη η συζητηση περιστρεφεται γυρω απο ενα ενδεχομενο που θα γινει πραγματικοτητα σε 10 μηνες.

Στην αρχη, κανε τους το χατιρι. Για κανα-δυο μηνες χρησιμοποιησε την συγκοινωνια για τα πηγαινε ελα σου. Καποια στιγμη, και αυτο θα γινει, δεν μπορει, θα αρχισεις να κοιμασαι σε σπιτια φιλων, γιατι του πουστη, ποσο αργα ειναι το τελευταιο λεωφορειο για την περιοχη σου; Αν σου πουνε τιποτα περι αυτου, απλα θα τους πεις ηρεμα και ωραια οτι δεν μπορουν να τα εχουν ολα δικα τους, δηλαδη και εσενα στο σπιτι και να κοιμασαι καθε μερα στο πατρικο σου κιολας. Θα τονισεις οτι οι αναγκες σου σε αναγκασαν να πραξεις ετσι. Αυτο ισως τους σοκαρει.

Αν συνεχιστει αυτη η κατασταση, αναποφευκτα θα πεσει η αποδοση σου στην σχολη. Επισης, πιθανον ειναι πολλες φορες, να αναγκαστεις να χασεις μαθηματα ή εργαστηρια λογω της κινησης. Ή αν δεν χασεις, να τους πεις οτι υπαρχει αυτος ο κινδυνος καθημερινα. Να ενα ακομη καλο επιχειρημα.

Μην προταξεις σαν επιχειρημα την καλοπεραση, κανενας γονιος δεν θα το δεχτει. Προταξε την ενεργεια που θα χανεις στα πηγαινε ελα (εκτος απο τον χρονο), τον κινδυνο να χανεις μαθηματα λογω κινησης, την πιθανη περιθωριοποιηση σου απο τους συμφοιτητες σου. Ισως αλλαξουν γνωμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πάντως σε συμβουλεύω τώρα να τα ξεχάσεις αυτά και να διαβάσεις πολύ(ανάλογα και το πόσα μόρια είναι η σχολή που θες να περάσεις) γιατί στο τέλος μπορεί να αλλάξουν τελείως οι καταστάσεις που σκέφτεσαι.Εκτός αν θες να περάσεις οπουδήποτε αρκεί να είσαι μόνος.Και το να είσαι μόνος δεν είναι καθόλου εύκολο,τουλάχιστον στην αρχή. Βλέπω πως τα βγάζουν πέρα μερικοί φίλοι και θέλει μεγάλη υπευθύνοτητα και εγκράτεια σχετικά με τα πόσο καταναλώνεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι πολύ σωστό αυτό που λέει ο Μάνος!
Είναι αρκετός καιρός μέχρι να έρθει η στιγμή που θα πρέπει να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Το σημαντικό είναι να περάσεις εκεί που θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcstefan7

Νεοφερμένος

Ο Mcstefan7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Κάτσε δίαβασε τώρα για να περάσεις καλα μετά...Πάντως είναι κορυφαίο να μένεις μόνμος σου...αλλα θέλει πολυ προσοχή με τα έξοδα γτ είναι πολύ εύκολο να μείενεις άφραγκος απο της 18 του μήνα/(μου έχει τύχει!!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Οικονομική δυσκολία δεν υπάρχει με την έννοια του ότι έχουμε τα προς το ζήν αλλά και κάτι παραπάνω.Δεν μπορούν να μου πάρουν αυτοκίνητο από τώρα.Και τους έχω αναφέρει ότι θα πάω να δουλέψω παράλληλα με την σχολή αλλά δεν θέλουν γιατί λένε ότι θα με αποσυντονίζει και δεν θα διαβάζω.Αλλά και να πάω να δουλέψω θα βγάζω ένα χαρτζιλίκι όχι παραπάνω.

Στο θέμα της εργασίας οι γονείς σου έχουν απόλυτο δίκιο. Η εργασία είναι παραγωγή έργου και ο εργοδότης φυσιολογικά θα απαιτήσει έργο από μέρους σου. Μετά από 5- 8 ώρες δουλειάς δε θα χεις το κουράγιο να πας στη σχολή για τα μαθήματα και τα εργαστήρια ή να διαβάσεις.
Στο μεταξύ η φοίτηση είναι και αυτή μορφή εργασίας καθώς σκοπός σου είναι να τελειώσεις τη σχολή στην ώρα σου. Δίχως επαφή με τα μαθήματα αυτό δε γίνεται. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να αφοσιωθείς στις σπουδές σου, καθώς με αυτό τον τρόπο πιο γρήγορα θα βγεις στην αγορά εργασίας.
Επιπλέον να ξέρεις οι περισσότεροι που δούλευαν ως φοιτητές είτε άργησαν να πάρουν πτυχίο είτε δεν τελείωσαν ποτέ καθώς εδώ δεν υπάρχουν υποδομές που να ενθαρρύνουν την φοιτητική εργασία.

Στο θέμα σου. Από τη στιγμή που υπάρχει, η σχολή που σε ενδιαφέρει, κοντά στο σπίτι σου για ποιο λόγο να φύγεις; Η νοοτροπία φοιτητική ζωή= διακοπές κατέστρεψε μπόλικους φοιτητές. Το σπίτι ουσιαστικά θα είναι για ύπνο, καθώς όλοι οι φοιτητές όλη μέρα έξω είναι είτε για μαθήματα έιτε για καφέδες κτλ.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις ένα αυτοκίνητο από τους γονείς σου ώστε να διευκολύνεις τις μετακινήσεις σου και ένα ποσό ως χαρτζηλίκι για τα έξοδα σου. Από κει και πέρα μπορείς να κινείσαι ως αυτοδύναμος όπως θα έκανες και στο δικό σου σπίτι. Χώρια την αποταμίευση που θα κάνεις όλα αυτά τα χρόνια και στο απώτερο μέλλον θα έχεις ένα κεφάλαιο προς επένδυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,989 μηνύματα.
Η νοοτροπία φοιτητική ζωή= διακοπές κατέστρεψε μπόλικους φοιτητές. Το σπίτι ουσιαστικά θα είναι για ύπνο, καθώς όλοι οι φοιτητές όλη μέρα έξω είναι είτε για μαθήματα έιτε για καφέδες κτλ.

Ευτυχώς ή δυστυχώς, το χύμα νεοΕλληνικό Πανεπιστήμιο αφήνει τέτοιες ελευθερίες στους φοιτητές με την ευθύνη επιλογών στον ίδιο τον φοιτητή. Ότι σπέρνεις θερίζεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αυτό είναι στο μυαλό του καθενός!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,989 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά αυτό είναι στο μυαλό του καθενός!!!!!

Μην το λες...τι έχουν δει τα ματάκια μου και τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου από φοιτητές :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μην το λες...τι έχουν δει τα ματάκια μου και τι έχουν ακούσει τα αυτιά μου από φοιτητές :worry:

Όποιος παίρνει τον εαυτό του και τον σκοπό του στα σοβαρά, θα βρει τον δρόμο του ακόμα και σε μπ****λο ή σε ξέφραγο αμπέλι. Τώρα αν ο καθένας βλέπει το πανεπιστήμιο σαν το εισιτήριο για την "ανεξαρτησία" και το παίρνει ελαφριά, βλέπει τις επιπτώσεις πρακτικά. Μπορεί να μην παίρνει απουσίες που λέει ο λόγος αλλά δεν παίρνει και πτυχίο. Ή αν το παίρνει με 5, το κάνει κορνίζα (παράδειγμα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fallenangel

Νεοφερμένος

Η fallenangel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
μην σκέφτεσαι τπτ απ ολα αυτα που σε απασχολούν τωρα. Στο νου σου να χεις μονο το ότι πρεπει να διαβασεις, να τα πας όσο καλυτερα μπορείς ετσι ώστε να περάσεις στη σχολή που 9ελεις και μετά έχει ο θεός. Αν σκέφτεσαι τώρα αυτα χάνεις τζάμπα τον χρόνο σου. Διάβασε, περασε εκεί που θες και μετα θα προσπαθησεις να λύσεις τα θεματα που σε απασχολούν. Έχεις πολύ χρόνο ακομη, οπότε don't worry ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Γεια σας.Εχω ένα πρόβλημα.Μενω σε μια πόλη 40 km από την θεσσαλονικη.Θελω να περάσω θεσσαλονικη.Και ακούω από τους γονείς μου να μου λένε ότι δεν θα χρειαστει να μείνω εκει αλλα θα μένω στο πατρικο σπίτι και θα πηγαινέρχομαι.Εγω δεν ξερω ειμαι απελπισμένος γιατι δεν θέλω να χάσω την φοιτητική μου ζωή και όλο αυτό το κλίμα :( Τι να τους πω?Δεν ξέρω.Και το κακό είναι οτι πέρνω κουράγιο για διάβασμα σκεπτόμενος την φοιτητική κατάσταση περισσότερο απο το πανεπιστήμιο.Και τώρα θα το χάσω.Δεν ξέρω τι να κάνω τι να τους πω.Τι επιχειρήματα να παραθέσω?Καμιά βοήθεια?

Αθάνατη "φοιτητική ζωή"!Τέτοια "κατάσταση" μόνο στη χώρα μας!:D
Καταρχάς,οι γονείς σου έχουν την οικονομική δυνατότητα να σου νοικιάσουν σπίτι;Αν ναι καλό θα ήταν ΑΛΛΑ για να πηγαίνεις τακτικά στη σχολή και όχι για να ξενυχτάς στο Vogue και το Hotel!Κρίμα είναι...

Από την άλλη για να σου προτείνουν να πηγαινοέρχεσαι,απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον θα έχουν δυσκολίες οι άνθρωποι (γιατί οι γονείς σε τέτοια θέματα πάντα είναι "ανοιχτοχέρηδες") οπότε θα πρέπει να τους καταλάβεις και πίστεψέ με,in the long run θα το εκτιμήσουν!

Άλλωστε 40 km δεν είναι τίποτα,εδώ εγώ σπουδάζω Σέρρες που είναι καμιά 100 km απ'τη Θεσσαλονίκη (που στην ουσία είναι 110 km αν είμαι στο γραφείο και 130 km αν είμαι σπίτι) και πάλι τα κουτσοκαταφέρνω,κρατάω καλή επαφή με τα πράγματα εκεί και χρωστάω αρκετά μεν,σε λογικά πλαίσια δε,μαθήματα!
Εν'ολίγοις εγώ που είμαι σ'αυτή την κατάσταση θα πάρω πτυχίο σε 5-6 χρόνια το πολύ αντί για 4 που είναι το ελάχιστο!

Εσύ φαντάζομαι,χωρίς επαγγελματικές υποχρεώσεις και με 30' απόσταση (μ'ένα μικρό αυτοκινητάκι πετάγεσαι άνετα) μπορείς να τα καταφέρεις πολύ καλύτερα από μένα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γιατι δεν μενεις στην εστια?
γλιτωνεις πολλα χρηματα και απο το σπιτι και απο το πγαινε-ελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top