Φοιτητές μακριά από το σπίτι σας

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
απο ποια πολη ???? λίγο έξω από το Άργος.. Εσύ?:offtopic::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Λεπόν,Dias,my nigga,δώσε βάση:
-Ενοίκιο υπολόγισε κανά 300άρι (αναφέρομαι σε νορμάλ καταστάσεις,δηλαδή σπίτι σε φυσιολογική απόσταση απ'τη σχολή,όχι πάνω από 50 τ.μ. ούτε κάτω από 30-δεν θα μείνεις και σε κλουβί-όχι κανά καινούριο αλλά ούτε και τελείως σαβούρα)
-Φαΐ θα τρως στη λέσχη κυρίως και κατά δεύτερο λόγο υπάρχουν πολλά φτηνά στέκια,ώστε να μην δίνεις πάνω από 2,50 ευρώ για να χορτάσεις.
-Απ'το σούπερ μάρκετ θα κάνεις τα εξής ψώνια:γάλα-δημητριακά.Κατά καιρούς θα χρειαστεί να πάρεις καφέ,απορρυπαντικά κλπ,αλλά αυτά κρατάνε για καιρό.
-Νερό-ρεύμα-κοινόχρηστα,εμένα τουλάχιστον μου έρχονται φτηνά.Τηλέφωνο δεν χρειάζεται να βάλεις,γι'αυτό υπάρχουν τα κινητά,βάλε μόνο Ίντερνετ,υπάρχει ειδικό πρόγραμμα για φοιτητές απ'τον ΟΤΕ,που βγαίνει γύρω στα 11 ευρώ αν θυμάμαι καλά τον μήνα.
-Συγκοινωνίες:προσωπικά,δεν βγάζω ποτέ εισιτήριο.Πιο συμφέρον θα έλεγα είναι η μηνιαία κάρτα.
-Keep in mind ότι τα κορίτσια παίρνουν κατά κανόνα μεγαλύτερο χαρτζιλίκι απ'τ'αγόρια.Τουτέστιν,όταν θα βγαίνεις με την κοπέλα σου,άδειαζέ της και το πορτοφόλι.Στην αρχή θα νιώθεις λίγο ζιγκολό,μετά όμως θα γουρουνέψεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
-Keep in mind ότι τα κορίτσια παίρνουν κατά κανόνα μεγαλύτερο χαρτζιλίκι απ'τ'αγόρια.Τουτέστιν,όταν θα βγαίνεις με την κοπέλα σου,άδειαζέ της και το πορτοφόλι.Στην αρχή θα νιώθεις λίγο ζιγκολό,μετά όμως θα γουρουνέψεις :P

τσ τσ τσ...μα τι τζέντλεμαν:P:P:P

είμαι μικρή για φοιτητικα θεματα...βγαίνω γρηγορα απο το θρεντ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Εγω ειμαι απο Αθηνα, σπουδαζω Κρητη και πιο συγκεκριμενα στα Χανια τη βγαζω με 650-680 ευρω το μηνα. Σε αυτο το ποσο συμπεριλαμβανοντε : νοικι, δεη, οτε, φαγητο (δεν εχω δωρεαν σιτηση),ψωνια (σουπερ μαρκετ, κλπ), γυμναστηριο, αυτοκινητο (δηλ βενζινες και εισητηρια), τσιγαρα (ευτυχως τα εχω περιορισει) και φυσικα ο,τι εξοδους κανω, οι οποιες δεν ειναι και λιγες. Στην ουσια με αυτα τα λεφτα περναω κομπλε χωρις να στερουμαι στην πραγματικοτητα τιποτα! Δεν λεω οτι ειναι και λιγα αλλα δεν ειναι και πολλα για ολα αυτα που ανεφερα...Τουλαχιστον ετσι νομιζω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όσοι είσαστε φοιτητές σε άλλη πόλη από το σπίτι σας, η ερώτηση είναι: Μέ πόσα χρήματα περνάτε?
Και υποερωτήματα: Πόσα σας στέλνουν οι γονείς σας? Πόσο άνετα περνάτε με αυτά? Δουλεύετε? Κάποιες λεπτομέρειες για στέγη, τροφή, ψυχαγωγία θα ήταν χρήσιμες.


Νοίκι πληρώνουν οι δικοί μου γύρω στα 300.Τα υπόλοιπα (μέσα στα οποία νερό-δεν πίνεται στο Ηράκλειο-και συγκοινωνίες-από 200 μέχρι και 300 το μήνα για μένα είναι υπεραρκετά.

Δε μας φαινεται περιεργο, προκλητικο μας φαινεται!! Αλλα ετσι και αλλιως, οι περισσοτεροι φοιτητες της Ιατρικης ετσι ειναι... Εδω μια γνωστη μου περασε στην Ιατρικη Αθηνας και ΑΓΟΡΑΣΕ (:worry::confused:)) ρετιρε στου Ζωγραφου, με θεα το Λυκαβητο!! Ποδοσφαιρο μπορεις να παιξεις στο μπαλκονι της!! Δε λεω, αν τα χεις, ας τα ξοδευεις, αλλα δε χρειαζεται να το βγαζεις και στη φορα, ειδικα στις εποχες που ζουμε...

Λεπόν,Dias,my nigga,δώσε βάση:

-Keep in mind ότι τα κορίτσια παίρνουν κατά κανόνα μεγαλύτερο χαρτζιλίκι απ'τ'αγόρια.Τουτέστιν,όταν θα βγαίνεις με την κοπέλα σου,άδειαζέ της και το πορτοφόλι.Στην αρχή θα νιώθεις λίγο ζιγκολό,μετά όμως θα γουρουνέψεις :P

Ε καλά όχι κι όλοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Παναγιώτα/Φιλολ

Νεοφερμένος

Η Παναγιώτα/Φιλολ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εντάξει αυτά είναι υπερβολές, εξαιρέσεις στον κανόνα. Οι περισσότεροι φοιτητές, ξοδεύουν πια γύρω στα 500-600 ευρώ γιατί οι μισθοί των γονιών τους έχουν μειωθεί τουλάχιστον κατά 150 ευρώ. Εγώ νοίκιασα σπίτι πριν 2 χρόνια στα Άνω Ιλίσια και οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που παίζουν σήμερα. Τότε, μας έγδυναν, τώρα όμως;;; Φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yannis92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Yannis92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Κανεις απο Καρδιτσα να μας πει με ποσα περναει? Τα ενοικια ειναι καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γενικά είναι φτηνή για πόλη.Και οι ψησταριές και τα ζαχαροπλαστεία και τα club:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackswan

Νεοφερμένος

Η blackswan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας,πέρασα στην Πάτρα φέτος και με προβληματίζει το θέμα των οικονομικών...θα μπορούσε κάποιος να μου πει την γνώμη του για το πόσα λεφτά θα πρέπει να παίρνω το μήνα? το ενοίκειο είναι 250ευρώ χωρίς κοινόχρηστα,μόνο με πετρέλαιο,ηλεκτρικό κι νερό... επίσης μένω στο Ρίο(εκεί είναι η σχολή) αλλα αν θέλω να πάω βόλτα στην Πάτρα και να γυρίσω το βράδυ νωρίς ( χωρίς να περιμένω το 1ο πρωινο λεωφορειο) θα πρέπει να πληρώνω 12 ευρώ ταξί...δεν έχω δυστηχώς δικαίωμα για σίτηση σύμφωνα με το νέο νόμο:( άρα θα έχω αρκετά έξοδα..αν και είμαι λιτοδίαιτη..άλλο ένα θέμα έιναι πως το αγόρι μου μένει αθήνα και τα φοιτητικα εισητήρια αθήνα-πάτρα και πάτρα-αθήνα έιναι συνολικά 30 ευρώ..θα θελα όμως να βρισκόμαστε τουλάχιστον 1 φορα το μήνα... (δεν το βλέπω για παραπάνω:()....έστω τα προσωπικά μου έξοδα-αν όχι η δεη,πετρελαιο κτλ- πόσο πιστεύετε θα πηγαίνουν το μήνα???πάνω απο 250ευρώ??κοντά στο διαμέρισμα υπάρχει το makro,συμφέρει να ψωνίζω απο εκει??έχω ψάξει και για δουλεία,αλλα δε βρίσκω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
γειά σας,πέρασα στην Πάτρα φέτος και με προβληματίζει το θέμα των οικονομικών...θα μπορούσε κάποιος να μου πει την γνώμη του για το πόσα λεφτά θα πρέπει να παίρνω το μήνα? το ενοίκειο είναι 250ευρώ χωρίς κοινόχρηστα,μόνο με πετρέλαιο,ηλεκτρικό κι νερό... επίσης μένω στο Ρίο(εκεί είναι η σχολή) αλλα αν θέλω να πάω βόλτα στην Πάτρα και να γυρίσω το βράδυ νωρίς ( χωρίς να περιμένω το 1ο πρωινο λεωφορειο) θα πρέπει να πληρώνω 12 ευρώ ταξί...δεν έχω δυστηχώς δικαίωμα για σίτηση σύμφωνα με το νέο νόμο:( άρα θα έχω αρκετά έξοδα..αν και είμαι λιτοδίαιτη..άλλο ένα θέμα έιναι πως το αγόρι μου μένει αθήνα και τα φοιτητικα εισητήρια αθήνα-πάτρα και πάτρα-αθήνα έιναι συνολικά 30 ευρώ..θα θελα όμως να βρισκόμαστε τουλάχιστον 1 φορα το μήνα... (δεν το βλέπω για παραπάνω:()....έστω τα προσωπικά μου έξοδα-αν όχι η δεη,πετρελαιο κτλ- πόσο πιστεύετε θα πηγαίνουν το μήνα???πάνω απο 250ευρώ??κοντά στο διαμέρισμα υπάρχει το makro,συμφέρει να ψωνίζω απο εκει??έχω ψάξει και για δουλεία,αλλα δε βρίσκω..

Ας υποθέσουμε πως καθημερινά για φαγητό (ε θα μάθεις να μαγειρεύεις αν δεν ξέρεις ήδη, τι στο καλό :P) θα σου φεύγει κανα 2ευρο-3ευρο.. Μας πάει περίπου 75 ευρό το μήνα... Υπολογίζοντας γύρω στα 100 ( ; ) ευρό το μήνα για εξόδους καθημερινά (ποτό-καφέ) πάει 175. + 30 ευρώ τα εισητήριά σου για Αθήνα πάμε στα 205... Βάλε άλλο ένα 55-60 για τους λογαριασμούς σου (δεή-νερό-τηλέφωνο αν βάλεις ή αλλιώς κάρτες ή σύνδεση) πάμε στα 260 περίπου.... Καλό θα ήταν να ψάξεις (Αργότερα γιατί τώρα το έκλεισες) σπίτι στην Πάτρα! :) Θα μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή σου με τα λεωφορεία και να γυρνάς καθώς σίγουρα το τελευταίο μάθημα δεν θα είναι πιο αργά από το τελευταίο λεωφορείο.. Οπότε θα μπορείς να είσαι στο κέντρο όποτε θες και να μη χρειάζεσαι ταξί για τη σχολή σου.... Πιστεύω με ένα 500-550 (μαζί με το ενοίκιο) θα είσαι οκ αν προσέχεις λίγο με τα έξοδά σου :) Εκτός αν καπνίζεις π θα πάει 600 στο νερό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Ένα μήνα ας έρχεται ο φίλος σου ένα μήνα να πηγαίνεις εσύ. Γιατί θα πρέπει να πηγαίνεις εσύ πάντα;
Στον υπολογισμό των εξόδων σου πάντα να βάζεις κάτι παραπάνω γιατί τυχαίνουν έξοδα από εκεί που δεν το περιμένεις. Αν δεν σου τύχουν είσαι τυχερή και θα σου περισσέψουν στο τέλος του μήνα. Με ΦΠΑ 23% στην εστίαση θα πρέπει να μάθεις να μαγειρεύεις (όχι σπουδαία πράγματα *) γιατί το καθημερινά έξω φαγητό θα ρίξει τον προϋπολογισμό σου σίγουρα έξω. Ταξί σπάνια και που, πρέπει να βρεις εναλλακτικούς τρόπους επιστροφής στο σπίτι σου από την Πάτρα.

* Να σου στέλνουν με το τρένο ή το ΚΤΕΛ και κανένα ταπεράκι από το σπίτι (τάχα ότι πεθύμησες το φαγητό της μαμάς):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
έστω τα προσωπικά μου έξοδα-αν όχι η δεη,πετρελαιο κτλ- πόσο πιστεύετε θα πηγαίνουν το μήνα???πάνω απο 250ευρώ??κοντά στο διαμέρισμα υπάρχει το makro,συμφέρει να ψωνίζω απο εκει??έχω ψάξει και για δουλεία,αλλα δε βρίσκω..
H ΔΕΗ στο Ριο εχω ακουσει οτι ειναι απο τις πιο φτηνες στην Ελλαδα. Δεν γνωριζω το λογο αλλα εχει σιγουρα καλυτερες χρεωσεις σε σχεση με την Αθηνα. Εμενα που ειχα μεινει για ενα εξαμηνο Ριο μου ερχοταν γυρω στα 60ε το διμηνο χωρις να κανω καποια ιδιαιτερη οικονομια.
Στα καταστηματα Μακρο σιγουρα σε συμφερει να ψωνιζεις αλλα οχι τοσο μεμονομενα προιοντα. Οι καλυτερες προσφορες του Μακρο ειναι συνηθως σε προιοντα σε συσκευασια πολλων τεμαχιων. Οποτε παιρνεις περισσοτερα και περνας περισσοτερο καιρο..:)

Καλό θα ήταν να ψάξεις (Αργότερα γιατί τώρα το έκλεισες) σπίτι στην Πάτρα! :) Θα μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή σου με τα λεωφορεία και να γυρνάς καθώς σίγουρα το τελευταίο μάθημα δεν θα είναι πιο αργά από το τελευταίο λεωφορείο.. Οπότε θα μπορείς να είσαι στο κέντρο όποτε θες και να μη χρειάζεσαι ταξί για τη σχολή σου.... Πιστεύω με ένα 500-550 (μαζί με το ενοίκιο) θα είσαι οκ αν προσέχεις λίγο με τα έξοδά σου :) Εκτός αν καπνίζεις π θα πάει 600 στο νερό!
Λεωφορεια στην Πατρα? Απο προσωπικη εμπειρια θα σου προτεινα να μην μπλεξεις με λεωφορεια στις μετακινησεις σου στην Πατρα. Γενικα ειναι πολυ παλια (αυτα που ειχαμε στην ΑΘηνα το 80), αργουν πολυ να περασουν, και το φοιτητικο εισητηριο στην Πατρα κοστιζει 1.20ε και ειναι μονο για μια διαδρομη..
Eπισης δεν θα σου προτεινα ουτε τα ταξι. Ειναι πιο ακριβα σε σχεση με της Αθηνας. Διαδρομη απο τα κτελ Πατρας μεχρι το Πανεπιστημιο μου κοστισε γυρω στα 8 κ κατι ευρω.
Αν μενεις Ριο, το Πανεπιστημιο ειναι σχετικα κοντα. Επομενως μπορεις με ενα ποδηλατακι να πηγαινοερχεσαι ανετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πάτρα πιστεύω για κάποιον που δεν οδηγάει η ιδανική επιλογή είναι το κέντρο. Ο λόγος είναι ότι τα έξοδα σου θα είναι μόνο στο πήγαινε έλα στην σχολή ενώ στο Ρίο πρέπει για να πας κέντρο πρέπει να δίνεις πάρα πολλά λεφτά. Επίσης θα χρειαστείς να πηγαίνεις στο κέντρο για να παρεις τα βιβλία σου (οχι μια φορά μόνο αλλά πολλές φορές). Θεωρητικά οι τιμές στα ενοίκια στο Ρίο είναι πιο φτηνά από την Πάτρα παρόλα αυτά πιστεύω ότι κάποιος ξοδεύει γενικά πιο πολλά λεφτά όταν μένει στο Ρίο.

Θεωρώ το ιδανικό για κάποιον να πάρει μηχανάκι (το ποδήλατο το θεωρώ αρκετά επικύνδινο) και ακατάλληλο για τους δρόμους και το κλίμα της Πάτρας. Εγώ έχω αυτοκίνητο γιατί το θεωρώ πιο ασφαλές αλλά δεν έχουν όλοι την οικονομική ικανότητα για αυτό (για μηχανή πιστεύω ότι η πλειοψηφία μπορεί να διαθέσει) αλλά ακόμα και αν δεν έχει αυτά που θα δώσει στα ΜΜΜ για την μετακίνηση του είναι πάνω κάτω τα ίδια μπορει και περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackswan

Νεοφερμένος

Η blackswan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στο μεταξύ ο καθένας σας έχει μια τελείως διαφορετική άποψη,αλλά εντάξει με βοηθήσατε μπορώ να πώ ...:P θα συμφωνήσω με το ποδήλατο...ευτυχώς ξέρω να μαγειρεύω και αυτό είναι πολύ θετικό,όπως και το ότι δεν καπνίζω,δεν πίνω ποτά ούτε καφέδες! υπάρχει κανένας σας που να ξέρει αν έχει το βράδυ φοιτητική ζωή στο Ρίο;;; μήπως γλιτώνω κανένα λεφτό από το να τρέχω συνέχεια στην Πάτρα... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
γειά σας,πέρασα στην Πάτρα φέτος και με προβληματίζει το θέμα των οικονομικών...θα μπορούσε κάποιος να μου πει την γνώμη του για το πόσα λεφτά θα πρέπει να παίρνω το μήνα? το ενοίκειο είναι 250ευρώ χωρίς κοινόχρηστα,μόνο με πετρέλαιο,ηλεκτρικό κι νερό... επίσης μένω στο Ρίο(εκεί είναι η σχολή) αλλα αν θέλω να πάω βόλτα στην Πάτρα και να γυρίσω το βράδυ νωρίς ( χωρίς να περιμένω το 1ο πρωινο λεωφορειο) θα πρέπει να πληρώνω 12 ευρώ ταξί...δεν έχω δυστηχώς δικαίωμα για σίτηση σύμφωνα με το νέο νόμο:( άρα θα έχω αρκετά έξοδα..αν και είμαι λιτοδίαιτη..άλλο ένα θέμα έιναι πως το αγόρι μου μένει αθήνα και τα φοιτητικα εισητήρια αθήνα-πάτρα και πάτρα-αθήνα έιναι συνολικά 30 ευρώ..θα θελα όμως να βρισκόμαστε τουλάχιστον 1 φορα το μήνα... (δεν το βλέπω για παραπάνω:()....έστω τα προσωπικά μου έξοδα-αν όχι η δεη,πετρελαιο κτλ- πόσο πιστεύετε θα πηγαίνουν το μήνα???πάνω απο 250ευρώ??κοντά στο διαμέρισμα υπάρχει το makro,συμφέρει να ψωνίζω απο εκει??έχω ψάξει και για δουλεία,αλλα δε βρίσκω..
Τα κοινόχρηστα ποικίλλουν. Άρα εδώ ερωτηματικό και ρωτάς τον ιδιοκτήτη.
Πετρέλαιο αν είναι αυτόνομη θέρμανση καις όσο εσύ θες. Αν είναι της πολυκατοικίας πάει με τα τετραγωνικά κλπ. Έχε υπ' όψιν ότι θέρμανση θα πληρώνεις μόνο ορισμένους μήνες του χρόνου άρα θα κάνεις αποταμίευση τους υπόλοιπους.
ΔΕΗ τσούζει. Προσπάθησε να χρησιμοποιείς νυχτερινό ρεύμα και να κάνεις οικονομία.
Νερό είναι οικονομικό. Περίπου 10- 20 Ε ο λογαριασμός ανάλογα με την κατανάλωση.
Υπολόγισε κανά 30 Ε για ίντερνετ.
Εκμεταλλεύεσαι την περιοχή σου. Μεταφορικά για τη σχολή μηδενικά καθώς θα πηγαίνεις με τα πόδια. Θα ψωνίζεις στη γειτονιά σου και όταν θα χρειάζεται να πας Πάτρα για βιβλία διασκέδαση κλπ θα παίρνεις το αστικό. Εδώ προσπαθείς να κάνεις οικονομία.
Έξόδοι: θα μπορείς να πίνεις καφέ στη σχολή που ούτως ή άλλως μαζεύεστε όλοι.;) Και τα σαββατοκύριακα που θα είσαι πιο ελεύθερη θα κατεβαίνεις Πάτρα. Είτε θα περιμένεις το πρωϊνό δρομολόγιο του αστικού, είτε θα επιστρέφεις με τις κότες είτε θα κοιμάσαι σε καμια φίλη σου και σε ανταπόδοση θα την φιλοξενείς στις εξεταστικές για να μην έχει μεταφορικά προς τη σχολή όταν θα δίνει στις πρωϊνές βάρδιες.
Σίτιση αν ψωνίζεις συγκρατημένα από το σουπερ μάρκετ και μαγειρεύεις θα σου βγει οικονομικά. Να βάζεις στην κατάψυξη το πλεόνασμα, ώστε να έχεις πάντα φαγητό στο σπίτι.
Αθήνα θα πηγαίνεις μία φορά το μήνα για καμια βδομάδα. Εξάλλου οι παραδόσεις στη σχολή δε θα σου επιτρέπουν πολλά πολλά αν θες να τελειώσεις σε λογικό χρονικό πλαίσιο. Για άλλη μία βδομάδα να έρχεται αυτός Πάτρα. Και αν είναι καλά οικονομικά θα μπορεί να έρχεται συχνότερα.
Περίπου στα 600 Ε είναι καλά με πολύ οικονομία. Εν καιρώ θα τα δεις και θα προσαρμόσεις το τελικό ποσό που θα χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackswan

Νεοφερμένος

Η blackswan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εντάξει,ευχαριστώ..πιστεύω πως με τις απαντήσεις σας είμαι καλυμένη... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexbz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexbz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
κανεις απο Αθηνα να μας πει ποσα ξοδευει το μηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
κανεις απο Αθηνα να μας πει ποσα ξοδευει το μηνα?

Ειναι πολυ σχετικο. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Αν θες να μεινεις κοντα στο πανεπιστημιο ή και λιγο πιο μακρια. Αν θες παλιο σπιτι ή καινουριο με αυτονομια κλπ. Αν θα οδηγεις ή θα χρησιμοποιεις ΜΜΜ. Αν θα τρως στη λεσχη ή θα μαγειρευεις ή θα τρως απ'εξω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
παιδιά που σπουδάζετε μακριά από το πατρικό σας...πώς τα πάτε με τη μαγειρική? Ως άσχετη με το σπορ που όμως έχει αρχίσει τελευταία κάποιες -φιλότιμες πλην όχι πάντα πετυχημένες- προσπάθειες ήθελα να σας προτείνω αν θέλετε να μοιραζόμαστε εδώ διάφορες εύκολες -ιδανικά απελπιστικά εύκολες- λύσεις για μαγείρεμα ώστε να μην σκυλοπεινάσουμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top