Φοιτητές μακριά από το σπίτι σας

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
θα θελα να ακουσω κανενα φοιτητη ποσα παιρνει το μηνα!
Όσοι είσαστε φοιτητές σε άλλη πόλη από το σπίτι σας, η ερώτηση είναι: Μέ πόσα χρήματα περνάτε?
Και υποερωτήματα: Πόσα σας στέλνουν οι γονείς σας? Πόσο άνετα περνάτε με αυτά? Δουλεύετε? Κάποιες λεπτομέρειες για στέγη, τροφή, ψυχαγωγία θα ήταν χρήσιμες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ την βγάζω με πολύ λίγα ευρώ το μήνα.

Αυτό το πετυχαίνω με μαγείρεμα (αν μαγειρεύεις ξοδεύεις ελάχιστα χρήματα για το φαΐ). Επίσης δε ψωνίζω συχνά (Τα ρούχα που επιλέγω είναι λίγα και ακριβά πολλά από τα οποία κρατάω για χρόνια), Επίσης τηλεφωνώ μέσω voip έχω έναν υπολογιστή 4 χρόνια. Δε ξοδεύω λεφτά για βιντεοπαιχνίδια και cd (οτι θέλω το κατεβάζω)

Κινητο΄έχω ένα εδώ και 5 χρόνια δε το αλλαζω με το χρόνο που κάνει άλλοι.
ψωνίζω σε σουπερμάρκετ φτηνά όπως το lidl και το dia και προτιμώ για φαγώσιμα φτηνά προιόντα. (π.χ. δε θα αγοράσω επώνυμα μακαρόνια αλλά τα noname έτσι και αλλιως ίδια γεύση έχουνε.

Δεν είχα ποτέ σταθερο εισόδημα απο τους γονεις... και ποτέ δε τους ζήτησα λεφτά. Πλέον επειδή δουλευα αρκετά καιρό full time εχω αρκετά λεφτά να συντηρηθώ μόνος μου για αρκετό καιρό φυσικα βοηθάνε και αυτοί όσο μπορούνε.

Δε καπνίζω (πολύ βασικό)

Επίσης έχω αυτοκίνητο (οχι πολυ ακριβο)
(μπορεί να σας φαίνεται περίεργο αλλά σε μερικες πόλεις είναι πολυ πιο οικονομικο να εχεις αυτοκινητο παρά να είσαι με συγκοινωνία).
Στην Πατρα το εισητήριο του αστικού λεωφορείου εχει 1:50 ευρω (έλεος δηλαδή)... με το αυτοκίνητο γεμίζω 20 μέρες από 35 ευρώ...... (πιο οικονομικό ειναι το μηχανάκι αλλά την θεωρώ σκοτόστρα για αυτό δεν έχω).

Με 400-500 ευρώ είμαι καλυμμένος.

Όπου χρειαστεί όμως ξοδεύω αρκετά χρήματα.. (π.χ. όταν βγάζω κοπέλα έγω για φαι... , θέματα υγείας και εκπαίδευσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgekod92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο georgekod92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Φίλε Dias η αλήθεια είναι πως όσοι έχουν περάσει μακριά από το σπίτι τους, όπως εγώ, χαλάνε αρκετά λεφτά. Βέβαια αποφασιστικό ρόλο παίζει η πόλη που θα περάσεις. Σπουδάζω Κομοτηνή, 900 χιλιόμετρα περίπου μακριά από το σπίτι μου κι όμως χαλάω λιγότερα από όσα θα χαλούσα στην Αθήνα που είναι κοντά (είμαι από Αργολίδα), γιατί εδώ μεταφορά/σίτηση και για όσους θέλουν και στέγαση είναι δωρεάν. Με καλή διαχείρηση χρημάτων όλα καλά, μπορείς να εντάξεις στο πρόγραμμα και διασκέδαση και ψυχαγωγία και πολλά άλλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Να κανω και γω μια ερωτησουλα???
Προσφατα μιλουσα με κατι συμμα9ητες που περασαν απο περσι και ενω περσι συζηταγαμε και λεγαμε οτι αν περασουμε 9α κοιτα3ουμε να βρουμε δουλεια κανενας δεν ασχολη9ηκε με το 9εμα αυτο και επδ ειλικρινα αν περασω 9α ειναι το πρωτο πραγμα που 9α κοιτα3ω να κανω ολοι μου ειπαν να το 3εχασω γιατι ειναι πολυ δυσκολο να συνδασεις σχολη και δουλεια....ισχυει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Όσοι είσαστε φοιτητές σε άλλη πόλη από το σπίτι σας, η ερώτηση είναι: Μέ πόσα χρήματα περνάτε?
Και υποερωτήματα: Πόσα σας στέλνουν οι γονείς σας? Πόσο άνετα περνάτε με αυτά? Δουλεύετε? Κάποιες λεπτομέρειες για στέγη, τροφή, ψυχαγωγία θα ήταν χρήσιμες.

Βρηκες τον ανθρωπο σου Δια:P!! Σπουδαζω Αλεξανδρουπολη και ειμαι απο Λαρισα (500+ χιλιομετρα μακρια δηλαδη)...
Οι γονεις μου μου στελνουν γυρω στα 700 ευρω, μεσα στα οποια φυσικα συμπεριλαμβανεται το ενοικιο του σπιτιου μου (280 ευρω), τα κοινοχρηστα (καμια 100 πανω-κατβ τους κρυους μηνες), το νερο και η δεη!! Παρολα αυτα κανω μια πολλη ανετη ζωη και δε στερουμαι σχεδον τιποτα:)... Σημαντικο ειναι βεβαια πως η μετακινηση με τα λεωφορεια και η σιτιση ειναι εντελως δωρεαν για μας!! Κατα τα αλλα, τα περισσοτερα μαγαζια εχουν φοιτητικες τιμες και ολο και καποιος γνωστος μου θα δουλευει καπου, οποτε ολα κομπλε... Βεβαια, για να ειμαι ποιο ανετος και να μη ζηταω απο τους δικους μου επιπλεον χρηματα, δουλευω απο την αρχη του 2ου ετος ως μπαρμαν σε μια καφετερια!! Οσο για τα λεφτα της μετακινησης, για την επιστροφη στην πατριδα, ειναι γυρω στα 60 ευρω πανε-ελα, αλλα δεν κατεβαινω και πολυ συχνα:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Να κανω και γω μια ερωτησουλα???
Προσφατα μιλουσα με κατι συμμα9ητες που περασαν απο περσι και ενω περσι συζηταγαμε και λεγαμε οτι αν περασουμε 9α κοιτα3ουμε να βρουμε δουλεια κανενας δεν ασχολη9ηκε με το 9εμα αυτο και επδ ειλικρινα αν περασω 9α ειναι το πρωτο πραγμα που 9α κοιτα3ω να κανω ολοι μου ειπαν να το 3εχασω γιατι ειναι πολυ δυσκολο να συνδασεις σχολη και δουλεια....ισχυει????




Μπορει να ειναι δυσκολο να συνδιασεις δουλεια και πανεπιστημιο, ειναι ομως εφικτο! Αν κανονισεις τα ωραρια σου στο πανεπιστημιο μπορεις παραλληλα και να δουλευεις απλα θα κουραζεσαι περισσοτερο. Αν και εγω πιστευω οτι το πιο δυσκολο ειναι να βρεις δουλεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ερωτηση σε οσους εργαζονται αν δεν ειχατε τη δουλεια θα πηγενατε καλητερα στα μαθηματα-εξεταστηκη η οχι;Δηλαδη περνατε με καλους βαθμους η στο οριο (σιγουρα ειναι υποκυμνικο αλλα συζητηση κανουμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μισό λεπτό. Ποσό όμως που χρειάζεται ένας φοιτητής δεν λέτε. Αφορμή για να ανοίξω το θέμα μου έδωσε κάποιος σε άλλο τόπικ που έγραψε:
...δηλαδη αμα εγω μπω ιατρικη αλεξανδρουπολης δεν θα παω επειδη οι γονεις μου μπορουν να μου δινουν μονο 1000 ευρω τον μηνα???
Δηλαδή, με ποιο ποσό ένας φοιτητής περνάει ανεκτά?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Eγω το ανεφερα Δια μου, εσυ κοιμασαι ορθιος:P...
Ειπαμε, οι γονεις μου μου στελνουν 700 ευρω, με τα οποια συνηθως μπορω να περασω ανετα το μηνα!! Με 800 ευρω, εισαι κομπλε, χωρις καμια αμφιβολια... Απλα επιασα δουλεια για τις περιπτωσεις που αποδεικνυομαι πολυ σπαταλος, ωστε να μη χρειαζεται να τους ζηταω παραπανω χρηματα, αλλα αντιθετως λιγοτερα:)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλά ο τύπος που έγραψε "ΜΟΝΟ 1000 ευρώ" είναι και πολύ καημένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
(είμαι από Αργολίδα)

απο ποια πολη ????
και εγω απο την αργολιδα ειμαι ... σπουδαζω θεσσαλονικη.... εχω ζητησει απο τους γονεις μ να μου στελνουν 800 ευρω τον μηνα με ολα τα εξοδα δικα μ... δηλαδη ενοικιο , φαγητο, κοινοχρηστα, δεη, οτε, νερο,γυμναστηριο,φυσικο αεριο, εξοδα ρουχισμου και διασκεδαση... συνολικα χαλαω γυρω στα 10 ευρω καθε μερα κατα μεσο ορο και ειναι καλα.... το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη αποσταση απο το σπιτι αφου για να κατεβω χρειαζομαι 80 ευρω με το λωφορειο πηγενε-ελα, αλλα εξαιτιας αυτου κατεβαινω 2 φορες τον χρονο... παντος με αυτα τα χρηματα την περναω παρα πολυ καλα χωρις καμια στερηση... αν σκεφτεις οτι τρωω στην λεσχη ,βγιενω σχεδον καθε μερα εξω και παω και 1 φορα την μερα για καφε στο πανεπιστημιο... κανω και οικονομια περιπου 50 ευρω τον μηνα για τα εξοδα του καλοκαιριου.... :)

Να κανω και γω μια ερωτησουλα???
Προσφατα μιλουσα με κατι συμμα9ητες που περασαν απο περσι και ενω περσι συζηταγαμε και λεγαμε οτι αν περασουμε 9α κοιτα3ουμε να βρουμε δουλεια κανενας δεν ασχολη9ηκε με το 9εμα αυτο και επδ ειλικρινα αν περασω 9α ειναι το πρωτο πραγμα που 9α κοιτα3ω να κανω ολοι μου ειπαν να το 3εχασω γιατι ειναι πολυ δυσκολο να συνδασεις σχολη και δουλεια....ισχυει????
θα σου προτεινα να πας πρωτη χρονια στο πανεπιστημιο χωρις να δουλεψεις (γιατι θα χασεις την επαφη με το πανεπιστημιο...),για να δεις πως θα σ βγει το προγραμμα αλλα και να διασκεδασεις σαν πρωτοετης. απο τον δευτερο χρονο και μετα που θα αρχισεισ να μαζευεσαι ψαξε καμια δουλεια αλλα που να μην σου τρωει πολυ χρονο ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Φόκος respect.

Επιβάλλεται όλοι οι έλληνες να διαβάσουν την πρώτη σελίδα του θρεντ.


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Ορθολογισ΄τη γιατί δεν πηγαίνεις στο γυμναστήριο του ΑΠΘ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
θα σου προτεινα να πας πρωτη χρονια στο πανεπιστημιο χωρις να δουλεψεις (γιατι θα χασεις την επαφη με το πανεπιστημιο...),για να δεις πως θα σ βγει το προγραμμα αλλα και να διασκεδασεις σαν πρωτοετης. απο τον δευτερο χρονο και μετα που θα αρχισεισ να μαζευεσαι ψαξε καμια δουλεια αλλα που να μην σου τρωει πολυ χρονο ......

Πλεον δουλεια 9εωρειται σερβιτορα αντε και σε καμια καλη περιπτωση πωλητρια...Δεν νομιζω οτι εχεις περισσοτερες επιλογες και συνη9ως σ αυτες τις δουλειες δεν εισαι συνεχομενα.Εχεις ρεπο και μπορεις και να κανονισεις αν εχεις μα9ηματα στην σχολη σου και να πεις οτι δν μπορεις να δουλευεις ταδε ωρες....Εγω προσωπικα σπουδες και δουλεια τα εχω μαζι..Δεν 9ελω οι γονεις μου ουτε 400 ευρω να πληρωνουν (ποια 1000)..Ζουμε σε δυσκολους καιρους και δεν μπορω να κα9ομαι απαιτωντας απο τν μπαμπα και τν μαμα για λεφτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
προς αντωνη: ειμαι στο μακεδονια..... νομιζεις δεν προσπαθησα????:P... πηγα και με χαρτι γιατρου απο το αχεπα αλλα δεν με αφησαν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Καλά ο τύπος που έγραψε "ΜΟΝΟ 1000 ευρώ" είναι και πολύ καημένος...
Γιατι σας φαινεται περιεργο, αν η οικογενεια του ξοδευει 8-10000 ευρα το μηνα ,ισως το 1000 του φαινεται λιγο. Αν εχεις μαθει να ζεις σε 400 τ.μ. το δυαρι σου φαινεται μικρο κοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δε μας φαινεται περιεργο, προκλητικο μας φαινεται!! Αλλα ετσι και αλλιως, οι περισσοτεροι φοιτητες της Ιατρικης ετσι ειναι... Εδω μια γνωστη μου περασε στην Ιατρικη Αθηνας και ΑΓΟΡΑΣΕ (:worry::confused:)) ρετιρε στου Ζωγραφου, με θεα το Λυκαβητο!! Ποδοσφαιρο μπορεις να παιξεις στο μπαλκονι της!! Δε λεω, αν τα χεις, ας τα ξοδευεις, αλλα δε χρειαζεται να το βγαζεις και στη φορα, ειδικα στις εποχες που ζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ρε παιδια εσυ που δουλευετε με τη βαθμους περνατε τα μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εγω προσωπικα περα απο κανα 2-3 5αρακια, με αρκετα καλους βαθμους, αλλλα σημαντικο ρολο παιζει και με ποση ορεξη διαβαζεις ενα μαθημα ( το σημαντικο δεν ειναι να διαβαζεις μηνες ολοκληρους, αλλα να διαβαζεις με ορεξη και να κατανοεις τα οσα διαβαζεις) και φυσικα η σχολη;)!! Βεβαια, σ'αυτη την εξεταστικη ζορισαν λιγο τα πραγματα και δεν ξερω αν θα τα παω τοσο καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Αν υπάρχει κάποιος που μένει σε εστία και τρώει στη λέσχη ας μας πει πόσα ευρώ ξοδεύει μηνιαίως για λοιπά έξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top