Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οι παραταξεις ηταν τοσο τραγικες οσο λεγατε:P

α καλα δε λες τπτ!!! τι πραμα ηταν αυτο σημερα!!! μονο που δεν με τραβηξανε!!! μα τι λυσσα ηταν αυτη!!! αφου μου πηρε μερικη ωρα για να συνελθω!!! σε κοιταζουν ολοι, σου μιλανε ολοι σα να σε ξερουν χρονια!!! :Pελεος δηλαδη!!! και πρεπει να ακους τι εχουν να σου πουν!!!!!! ασε!!!!!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill93

Νεοφερμένος

Ο bill93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
α καλα δε λες τπτ!!! τι πραμα ηταν αυτο σημερα!!! μονο που δεν με τραβηξανε!!! μα τι λυσσα ηταν αυτη!!! αφου μου πηρε μερικη ωρα για να συνελθω!!! σε κοιταζουν ολοι, σου μιλανε ολοι σα να σε ξερουν χρονια!!! :Pελεος δηλαδη!!! και πρεπει να ακους τι εχουν να σου πουν!!!!!! ασε!!!!!:confused:
Ε εντάξει είσαι λίγο υπερβολικός,αλλά έχεις δίκιο.Δες το σαν μια εμπειρία ζωής :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Αυτά που λες ισχύουν για κάθε μορφή αγώνα. Πάντα θα έχεις κάτι να χάσεις, και πάντα δεν θα συμφωνούν όλοι. Είτε μιλάμε για καταλήψεις, είτε μιλάμε για απεργίες, πορείες, κλείσιμο διοδίων, και γενικά παρεμπόδιση δημόσιων διαδικασιών. Βλέπεις τώρα κάνουν απεργίες τα ΜΜΜ. Σε ρώτησε εσένα κανείς αν θα την παλέψεις χωρίς ΜΜΜ; όχι. Είναι ένας τρόπος να δημιουργήσεις μια αναστάτωση, μια αναμπουμπούλα, να κάνεις το πρόβλημά σου γνωστό, έτσι πιέζεις την εξουσία, όταν προκαλείς πολιτικό κόστος. Γιατί έτσι δίνεται η εντύπωση ότι οι αρχές δεν μπορούν αν διαχειριστούν σωστά την κατάσταση, και πιέζεται να πάρει αποφάσεις, τέτοιες ώστε να ηρεμήσουν τα πράγματα.
Αν για τους λόγους που είπες διαφωνείς με τις καταλήψεις ως μέσο πάλης, τότε διαφωνείς και με όλα τα υπόλοιπα που προείπα. Άρα πώς μπορείς να πιέσεις κατά την άποψή σου; Με επιστολές και group στο facebook? Παιδιά να είμαστε και λίγο σοβαροί έτσι. Κάποια πράγματα έχουν και θυσίες. Εάν θες οι κινητοποιήσεις σου να έχουν ένα αποτέλεσμα και να είναι δραστικές, τότε αυτό θα σημαίνει και κάποια ανάλογη άμεση επίπτωση στην καθημερινότητά σου. Μην τα περιμένουμε όλα έτοιμα.

edit: Όσον αφορά που λέτε όλοι ότι οι καταλήψεις δεν είναι δραστικές. Παιδιά για να καταλαβαινόμαστε και λίγο, πώς ακριβώς βλέπεις εάν ένα μέτρο πίεσης είναι δραστικό ή όχι; υπάρχει κάτι στάνταρ και αντικειμενικό που θα το μετρήσεις; Περιμένετε δηλαδή τη Διαμαντοπούλου να κάνει τι; να βγει στα κανάλια και να φαίνεται μαγκωμένη, ή να λέει ξέρω γω "είμαστε σε φοβερά δύσκολη θέση πραγματικά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, λίγο ακόμα να συνεχιστούν οι καταλήψεις και μάλλον θα το πάρουμε πίσω το νομοσχέδιο". Να βάλουμε και λίγο το μυαλό να δουλέψει έτσι. Αυτό ακριβώς θέλουν να νομίζουμε. Πως ό,τι και να κάνουμε, δεν θα έχει αποτέλεσμα. Για να γίνεται αυτό που βλέπουμε. Δεν είναι κανείς όμως στα κεφάλια του επιτελείου και της κυβέρνησης να ξέρει τι σκοτούρες έχουν και πώς σκέφτονται. Απλά δίνουν μια άλφα εντύπωση και εμείς σαν ψάρια πάμε και τσιμπάμε.
Δεν εγγυήθηκε κανείς ότι όλα αυτά θα έχουν αποτέλεσμα. Τουλάχιστον όμως ξέρουμε ότι ακόμη κι αν ο νόμος εν τέλει περάσει, θα είμαστε εντάξει απέναντι στους εαυτούς μας, και πως κάναμε ότι ήταν δυνατό για να αντιστραφεί. Και θα έχουμε δώσει και ένα δυνατό μήνυμα, πως για κάθε μέτρο της κυβέρνησης που θα είναι κατά του συνόλου, θα βρίσκουν εμπόδια μπροστά τους, και πως τα πανεπιστήμια, ή ακόμη πιο γενικά η χώρα, δεν είναι τσιφλίκι τους να κάνουν ότι θέλουν ανενόχλητοι.
συγνωμη αλλα λογικο ειναι να πιστευεις οτι θα ειναι αναποτελεσματικα τι στιγμη που παρα τις αντιδρασεις των πολιτων σε καθε επιπεδο δεν αλλαξε τιποτα,η κατασταση εγινε πιο επωδυνη και γενικα η κυβερνηση ακολουθει μια πολιτικη κατα των συμφεροντων μας επικαλουμενη εξωτερικους παραγοντες.τουλαχιστον αυτο πιστευω ακομα και αν ειμαι λαθος.δε νομιζω οτι μπορει να αλλαξει κατι σ ενα νομοσχεδιο που περασε νυχτα για να εξυπηρετησει συγκεκριμενα συμφεροντα και κανενασ απο τουσ βουλευτες μας δεν θα νοιαστει αφου τα παιδακια τους τα χουν βολεψει μια χαρα.ο λογος λοιπον που πιστευω οτι με τις καταληψεις ζημιωνομαστε ειναι οτι δεν θα μπορουμε να εχουμε τα επιθυμουμενα αποτελεσματα αφου ολα ειναι "κανονισμενα"και εμεις απλα χανουμε χρονο απο την ζωη μας για αξιες που δεν μπορουμε να υπερασπιστουμε.ισως βλεπω τα πραγματα πεσιμιστικα δε ξερω,αλλα θεωρω ουτοπισμο να πιστευουμε σε αγωνες που δεν βγαζουν πουθενα και ακομα και εκει αναμυγνειονται κομματα

α καλα δε λες τπτ!!! τι πραμα ηταν αυτο σημερα!!! μονο που δεν με τραβηξανε!!! μα τι λυσσα ηταν αυτη!!! αφου μου πηρε μερικη ωρα για να συνελθω!!! σε κοιταζουν ολοι, σου μιλανε ολοι σα να σε ξερουν χρονια!!! :Pελεος δηλαδη!!! και πρεπει να ακους τι εχουν να σου πουν!!!!!! ασε!!!!!:confused:

οχι ρε συ εγω μια χαρα τους ξεφορτωνομουν ευγενικοτατα σε καθε περιπτωση.αν τους πεις τα ξερω δε θελω καποια βοηθεια κλπ δε σ πρηζουν.ε λες εχω και δουλεια και τη κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
οχι ρε συ εγω μια χαρα τους ξεφορτωνομουν ευγενικοτατα σε καθε περιπτωση.αν τους πεις τα ξερω δε θελω καποια βοηθεια κλπ δε σ πρηζουν.ε λες εχω και δουλεια και τη κανεις
Ναι βασικα πεφτανε ολοι πανω μου, αλλα εγω μιλουσα σε ολους ευγενικα!!! Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα απλα δεν μου αρεσε που λυσσαγαν με τα κομματικα τους!!! Και εγω αυτο τους ειπα οτι εχω καποια δουλεια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annipeghy

Νεοφερμένος

Η anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ναι βασικα πεφτανε ολοι πανω μου, αλλα εγω μιλουσα σε ολους ευγενικα!!! Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα απλα δεν μου αρεσε που λυσσαγαν με τα κομματικα τους!!! Και εγω αυτο τους ειπα οτι εχω καποια δουλεια!!!
ναι ρε ο καθενας τη δουλεια του σιγα¨π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
(tsekis)

Φίλε η απεργία είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε πολίτη και ναι η απεργία των ΜΜΜ ασκεί πίεση σε πολύ κόσμο, άρα είναι αποτελεσματική (απλά δεν μ'αρέσει αλλά δεν θα με ρωτήσει κανείς). Από την άλλη η κατάληψη του ΟΠΑ πιέζει μόνο την ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ και κανέναν άλλο. Δηλαδή βγάζουμε τα μάτια μας άχρηστα. Όχι, στο υπουργείο δεν τους νοιάζει και δεν υπάρχει πολιτικό κόστος αφου έχουν σχεδόν όλη τη Βουλή και το 90% της κοινωνίας. Πολιτικό κόστος θα είχαν αν άφηναν τα πράγματα όπως είναι.
Έχεις δίκιο οτι κάνουν απεργία και κάποιοι που δεν θέλουν πχ. στα λεωφορεία και σε πολλές άλλες κοινωνικές ομάδες αλλά μην ξεχνάς ότι δεν είναι σε όλες (πχ. απ'οσο ξέρω οι δάσκαλοι και οι καθηγητές αν θέλουν απεργούν) και αυτά είναι θέματα συνδικαλιστικών οργάνων για τα οποία δεν ξέρω και πολλά άρα δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη.

Δεν βγάζω νόημα από τα συμπεράσματα που βγάζεις. Πρώτα από όλα δεν μου εξηγείς πώς ακριβώς η όποια νομιμότητα μιας μορφής πάλης έχει σχέση με την αποτελεσματικότητά της ως μέσο πίεσης.
Επίσης, ναι σε άλλο κοινό στοχεύει μια απεργία, και σε άλλο μια φοιτητική κατάληψη. Ε και; από πού κι ως πού αυτό κάνει την τελευταία αναποτελεσματική;
Πολιτικό κόστος μα χαρά έχει το υπουργείο γιατί με τις καταλήψεις δημιουργείται ένταση, μαθαίνεται ότι η κατάσταση έχει πάρει διαστάσεις δε μιλάμε για 1 και 2 καταλήψεις αλλά για καμια 200αριά τμήματα πανελλαδικώς που είναι κλειστά, και έτσι δίνεις την εντύπωση και στην υπόλοιπη κοινωνία ότι το νομοσχέδιο δεν βρίσκει σύμφωνους τους φοιτητές στην πλειονότητά τους, άρα ότι κάτι δεν πάει καλά με το ίδιο το νομοσχέδιο, και με την όποια επικοινωνία που έχει η Διαμαντοπούλου με τους φοιτητές. Επίσης έχεις και πρακτικά αποτελέσματα. Δεν είναι πρόθυμοι όλοι να υποστούν τις συνέπειες των καταλήψεων, και δεν είναι μόνο αυτό, για να σου κάνω και τη σύνδεση με τις απεργίες, κλειστό τμήμα σημαίνει πολλά. Σημαίνει παύση των όποιων ερευνητικών προγραμμάτων, απονέκρωση (σχεδόν) όλων των δραστηριοτήτων του πανεπιστημίου, η ανάπτυξη της ακαδημαϊκής εκπαίδευσης και της έρευνας δηλαδή ως σύνολο στην Ελλάδα αναστέλλεται. Αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα που η Διαμαντοπούλου καλείται να λύσει. Όσο οι καταλήψεις συνεχίζονται θα σημαίνει ότι οι όποιες προσπάθειες από μέρους του υπουργείου για άμβλυνση του προβλήματος είναι άκαρπες άρα κάποιος δεν κάνει καλά τη δουλειά του, άρα κάποιου η καρέκλα τρίζει.
Όσο για το τελευταίο, ούτε εγώ ξέρω πολλά αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Οι μεν είναι μια κλειστή ομάδα, λίγων σχετικά ατόμων, που σχηματίζουν ένα και μόνο σύνολο, ξέρω γω οδηγοί μετρό Αττικής. Από την άλλη, οι καθηγητές όλων των γυμνασίων/λυκείων της Ελλάδας, και είναι πολύ περισσότεροι, και είναι και πιο απρόσωποι για αυτό το λόγο, αλλά και για να πιέσουν δεν είναι ανάγκη να το κάνουν μαζικά, δηλαδή υπάρχουν πχ σχολεία που παραδοσιακά είναι πρώτα στις απεργίες, και κάποια όχι, εκεί λογικά θα υπάρχει κάποια εσωτερική συνεννόηση, δεν έχει νόημα δηλαδή σε ένα σχολείο να απεργήσει μόνο ένας καθηγητής, αν όμως δεν προσέλθει το 80% αλλάζει το πράγμα.
Έτσι και με τα πανεπιστήμια. Το σύνολο που σου θέτω είναι μια πιο κλειστή ομάδα ανθρώπων. Για αυτό όπου υπάρχει η δυνατότητα οι συνελεύσεις σπάνε σε τμήματα, έτσι ώστε να είναι ακριβώς και πιο έντονο το αίσθημα της κοινής απόφασης των φοιτητών κατά τμήμα, αλλά και να αισθάνεσαι και ότι το αποτέλεσμα θα είναι και όσο το δυνατόν πιο δίκαιο γίνεται.

Θα ήταν πιο τίμιο να μην πατούν σε εξετάσεις και μαθήματα αλλά ναι, δεν θα συνέβαινε τίποτα. Ούτε τώρα έχουμε πετύχει κάτι όμως. Έλα τώρα, νομίζω καταλαβαίνεις αυτά δεν είναι καθόλου μαζικά.

Ποια ακριβώς δεν είναι μαζικά; σου φαίνονται λίγες οι καταλήψεις; :confused:

Η απεργία είναι νόμιμη εκτός κι αν αρχίσει να περιορίζει τα δικαιώματα άλλων ανθρώπων, νομίζω υπάρχουν συνταγματικές διατάξεις. Αν εφαρμόζονται; Δεν ξέρω, πραγματικά αφού πολλές φορές σταματιέται απεργία με το έτσι θέλω, έχεις δίκιο.

Κάθε απεργία περιορίζει δικαιώματα.
Εάν ένας δημόσιος υπάλληλος απεργήσει, τότε περιορίζεται το δικαίωμά μου να χρησιμοποιώ το έργο του προς όφελός μου.

Επειδή το πήγαμε μακριά και ο admin παραμονεύει να κλείσω λέγοντας πως δεν υπάρχει φοιτητικός σύλλογος όταν δεν έχει καταστατικό (στο ΟΠΑ), οι ψηφοφορίες αλλάζουν μορφές όπως γουστάρουν κάποιοι...Α προχθές στο ΕΜΠ άνοιξαν οι πολιτικοί μηχανικοί. Νόμιμα. Για δες σήμερα...https://news247.gr/ellada/paideia/mpl...p.1381274.html
Ας μη λέμε για μαζικότητα και δημοκρατία λοιπόν, γελάει ο κόσμος.

Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν διαφώνησα με κάτι από αυτά εγώ. Εάν δεν σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο λαμβάνονται οι αποφάσεις, τότε ...φροντίζεις να μην παίρνονται καν αποφάσεις; δεν είναι λογική αυτή

όσο για το παράδειγμά σου, δεν έχω να σχολιάσω κάτι, δεν νιώθω αρμόδιος να λογοδοτήσω για τις κινήσεις τις ΚΝΕ, φυσικά και διαφωνώ με τέτοιες γελοιότητες, τα αποτελέσματα των ΓΣ δεν πρέπει να αμφισβητούνται δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι στέκεσαι σε τέτοια παραδείγματα για να βγάλεις συμπεράσματα για ένα σύνολο κινήσεων πολύ πιο γενικό.


αχ τι καλός


(annipeghy)

συγνωμη αλλα λογικο ειναι να πιστευεις οτι θα ειναι αναποτελεσματικα τι στιγμη που παρα τις αντιδρασεις των πολιτων σε καθε επιπεδο δεν αλλαξε τιποτα

Δηλαδή εσύ τι θα περίμενες να αλλάξει και ως προς τι;

δε νομιζω οτι μπορει να αλλαξει κατι σ ενα νομοσχεδιο που περασε νυχτα

Δεν έχει σημασία πια πότε πέρασε, μπορούμε ακόμα να εμποδίσουμε την εφαρμογή του.

...για να εξυπηρετησει συγκεκριμενα συμφεροντα και κανενασ απο τουσ βουλευτες μας δεν θα νοιαστει αφου τα παιδακια τους τα χουν βολεψει μια χαρα.

στην συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων αυτοί που κάνουν τις αλλαγές προωθούν συμφέροντα. Η ιστορία έχει δείξει ότι είναι εφικτό να εμποδίσεις έναν νόμο σε οποιονδήποτε τομέα, ανεξάρτητα συμφερόντων.

ο λογος λοιπον που πιστευω οτι με τις καταληψεις ζημιωνομαστε ειναι οτι δεν θα μπορουμε να εχουμε τα επιθυμουμενα αποτελεσματα αφου ολα ειναι "κανονισμενα"

να τους τα ξεκανονίσουμε λοιπόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Πρώτα από όλα δεν μου εξηγείς πώς ακριβώς η όποια νομιμότητα μιας μορφής πάλης έχει σχέση με την αποτελεσματικότητά της ως μέσο πίεσης.Επίσης, ναι σε άλλο κοινό στοχεύει μια απεργία, και σε άλλο μια φοιτητική κατάληψη. Ε και; από πού κι ως πού αυτό κάνει την τελευταία αναποτελεσματική;
Σου λέω καταλαβαίνω πως για να είναι αποτελεσματική μια πάλη ενδέχεται να είναι παράνομη. Δεν διαφωνώ. Ο διαχωρισμός που έκανα για μια κοινωνική ομάδα Χ και τους φοιτητές είχε άλλο σκοπό και αυτό δεν εχει να κάνει με την αποτελεσματικότητά της.

Πάρε ένα άλλο δίπολο : Δικηγορικός σύλλογος Αθηνών (ή Ιατρικός) vs Σύλλογος Φοιτητών "Σωτήρης Πετρουλας" της ΑΣΟΕΕ. Είναι συγκρίσημα γιατί και τα δύο έχουν νομική υπόσταση και λαμβάνουν αποφάσεις.
1)Ο ΔΣ έχει ξεκάθαρα ορισμένο καταστατικό σχετικά με όλες τις διατάξεις και τα όργανα του (συμβούλιο, συνέλευση) γίνονται με ξεκάθαρες διαδικασίες. Ο ΦΣ ΑΣΟΕΕ δεν έχει καταστατικό !!! Κανένας δεν ξέρει που είναι (σοβαρά σου μιλάω). Έχει χαθεί στα χρόνια.
2) Στη ΓΣ υπάρχουν θεσμοθετημένες διαδικασίες για τους δικηγόρους ! Χωρίς να ξέρω γιατί (βλέπεις δεν έχουμε καταστατικό αλλά ασ'το καταπιώ:P) πάντα ψηφίζαμε πλαίσια αγώνα δηλαδή όχι απλά κατάληψη ή όχι αλλά και τι θα κάνουμε αν αγωνιστούμε , πως θα ενημερώσουμε την κοινωνία ,σε ποιες πορείες θα πάμε κλπ. Αυτό δεν είναι λογικό; Όταν κάνεις κκατάληψη δεν κάνεις σκοποβολή με σφεντόνα (lololol) αλλά ορίζεις τις δράσεις και τις ψηφίζουν οι φοιτητές. Αυτό άλλαξε ξέρεις πως; Μπροστά ήμουν. Αυτός που μίλαγε στη ΓΣ πρότεινε να ψηφίσουμε "υπέρ κατά κατάληψη " στο 1 από τα 5 αμφιθέατρα ,σηκώθηκαν 30/200 χέρια που ήταν μπροστά και είπε "Πέρασε" Ήταν λίγοι ! "Όχι πλειοψηφία"! (κάποιος δεν έμαθε αριθμητική !!)
Μα, καταστατικό !!!
"Επιτρέπεται", απάντησε.
Ε δεν μπορώ να του απαντήσω ξέρεις γιΑτί; Δεν υπάρχει καταστατικό ! Ξέρεις γιατί έγινε αυτό; Για να μη ξεφτιλιστεί η μεγάλη ΠΑΣΠάρα και ενωθεί με ΚΝΕ ,ΕΑΑΚ κλπ γιατί οι ανεξάρτητοι εκείνοι τη μέρα ίσως να ήταν περισσότεροι! Μπορεί και όχι, αλλά ρε φίλε μην αλλάζεις τους κανόνες του παιχνίδιού δεν μπορώ να σε ακολουθήσω !
Για να μη μιλίσω για νοθείες κλπ. ντάξει είναι αποψή μου και δεν έχω χειροπιαστό παράδειγμα, ασ'το και αυτό !
Φαντάσου τώρα στο Δικηγορικό σύλλογο να περνάνε αυτά δια βοής ! Χαμός θα γίνει ! Θα πέσει το κύρος του Συλλόγου. Νοθεία, η αυτό που έγινε στους πολιτικούς μηχανικούς; ΘΑ του πάρουν την άδεια άσκησης του επαγγέλματος του ! Σταθερές διαδικασίες φίλε μου. Σε εμάς δεν αλλάζει τίποτα και οι παρατάξεις κάνουν ότι γουστάρουν...

Αυτά φίλε τα λέω μόνο για να καταλάβουμε πως ο κόσμος δεν πατάει στις "συνελεύσεις" για αυτά τα καραγκιοζηλίκια και την απαίσια κατάσταση που επικρατεί με τους παραταξιακούς (εκτός από αυτούς που δεν ξέρουν τι γίνεται και αδιαφορούν). Ακόμη δεν υπάρχει αμφιβολία ότι υπάρχουν παιδιά που θεωρούν σωστό να αγωνιστούν για τα δικαιωματά τους . Τεράστια μαγκιά τους αλλά είναι μειοψηφία. Πες ότι μαζεύονται όλοι οι πρωτοετείς και λένε στη ΠΑΣΠ (που κάνει ότι γουστάρει στο ΟΠΑ ή η ΔΑΠ στο ΠΑΠΕΙ )αυτό το ultimatum: "Η ανοίγετε τη σχολή μας τώρα ή στις εκλογές θα φάτε μαύρο και θα σας παρει ο διάβολος !" Ανοίγει η σχολή αμέσως και ξεχνάνε αμέσως νομοσχέδια, αγώνες κλπ. Κατάληψη; ΜΑ τι λες τώρα , είμαστε υπεύθυνη παράταξη εμείς, με τους αναρχοάπλυτους κλπ. Οι άλλοι οι ΔΑΠίτες είδαν ψήφους στους ανεξάρτητους πρότειναν ανοιχτή σχολή ενώ πριν λέγανε θα φάτε ξύλο ,είστε φυτά και τέτοια. Άλλοι φωστήρες κι αυτοί....:D

Καταλήγω πως οι αναρχικοί έχουν τις πιο σταθερές απόψεις στο ΟΠΑ αφού θέλουν κλειστή σχολή, ρεμπέτικα και π***ανα όλα !!! :clapup: Και αυτό δεν αλλάζει χαχχαχα.

Φαντάζομαι σκέφτεσαι ότι χάνω την ουσία (που είναι η αντίσταση στο νομοσχέδιο) και αυτό ίσως να ισχύει. Αλλά όταν ξέρω πως οι κανόνες δεν υπάρχουν και υπάρχει μια τέτοια σαπίλα δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί τους ,όχι πως δεν καταδέχομαι τους συμφοιτητές μου αλλά δεν μπορώ να εκφραστώ όπως σου λέω τώρα...Δεν μπορώ να μας κοροϊδεύουν τοσα απροοκάλυπτα νιώθω βλάκας! Φυσικά, είναι μόνο η αποψή μου.

για καμια 200αριά τμήματα πανελλαδικώς που είναι κλειστά, και έτσι δίνεις την εντύπωση και στην υπόλοιπη κοινωνία ότι το νομοσχέδιο δεν βρίσκει σύμφωνους τους φοιτητές στην πλειονότητά τους, άρα ότι κάτι δεν πάει καλά με το ίδιο το νομοσχέδιο, και με την όποια επικοινωνία που έχει η Διαμαντοπούλου με τους φοιτητές
Ε και; Η κοινωνία βλέπει φοιτητοπατέρες, λαμόγια συνδκαλιστές κλπ. Νομίζεις ξέρει η κοινωνία τι έρευνα παράγει το Οικονομικό ,η Πληροφορική, το ΔΕΤ η οποία ίσως συρρικνωθεί με το νέο νομοσχέδιο. Επίσης η κατάσταση στη χώρα είναι τόσο τραγική που ο κόσμος έχει κουραστεί με αυτά ρε μαν ! " Καταλήψεις κάνουν τα κωλόπαιδα" λένε όχι ¨μπράβο παιδιά αγωνιστείτε". Για αυτό μέσα όπως το ΣΚΑΙ δείχνουν το κίνημα των ανεξάρτητων (ας μη κρίνω αν έχουν άλλα συμφέροντα, μπορεί να έχουν) και όχι τις καταλήψεις που τίς έχουν πατρονάρει τα κομματόσκυλα με αποτέλεσμα να τα έχει ταυτίσει ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ η κοινή γνώμη αυτά τα δύο.
Όσο για το τελευταίο, ούτε εγώ ξέρω πολλά αλλά δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Οι μεν είναι μια κλειστή ομάδα, λίγων σχετικά ατόμων, που σχηματίζουν ένα και μόνο σύνολο, ξέρω γω οδηγοί μετρό Αττικής. Από την άλλη, οι καθηγητές όλων των γυμνασίων/λυκείων της Ελλάδας, και είναι πολύ περισσότεροι, και είναι και πιο απρόσωποι για αυτό το λόγο, αλλά και για να πιέσουν δεν είναι ανάγκη να το κάνουν μαζικά, δηλαδή υπάρχουν πχ σχολεία που παραδοσιακά είναι πρώτα στις απεργίες, και κάποια όχι, εκεί λογικά θα υπάρχει κάποια εσωτερική συνεννόηση, δεν έχει νόημα δηλαδή σε ένα σχολείο να απεργήσει μόνο ένας καθηγητής, αν όμως δεν προσέλθει το 80% αλλάζει το πράγμα.
Πραγματικά δεν ξέρω και δεν θέλω να πω βλακείες.
Βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, δεν διαφώνησα με κάτι από αυτά εγώ. Εάν δεν σου αρέσει ο τρόπος με τον οποίο λαμβάνονται οι αποφάσεις, τότε ...φροντίζεις να μην παίρνονται καν αποφάσεις; δεν είναι λογική αυτή

όσο για το παράδειγμά σου, δεν έχω να σχολιάσω κάτι, δεν νιώθω αρμόδιος να λογοδοτήσω για τις κινήσεις τις ΚΝΕ, φυσικά και διαφωνώ με τέτοιες γελοιότητες, τα αποτελέσματα των ΓΣ δεν πρέπει να αμφισβητούνται δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Αυτό που με ενοχλεί όμως είναι ότι στέκεσαι σε τέτοια παραδείγματα για να βγάλεις συμπεράσματα για ένα σύνολο κινήσεων πολύ πιο γενικό.
Δεν είπα πως δεν θα παίρνονται αποφάσεις αλλά σίγουρα θα αποφασίζουν άνθρωποι χωρίς εμένα και για εμένα και σαν μαλ@&@ς θα κάθομαι γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, αφού να μπλέξω με σαπίλα δεν έχω λόγο . Το ίδιο ισχύει για το 80% των φοιτητών πανελλαδικά και το φοιτητικό κίνημα θα είναι διασπασμένο και αδύναμο.

Αλίμονο δεν σου είπα να λογοδοτήσεις για καμία μειοψηφία .:) Και όντως έκανα λάθος γενίκευση υποθέτοντας πως οι ίδιες παθογένειες υπάρχουν παντού, κατί που είναι unfair. Αλλά ρε Βασίλη, μη κρυβόμαστε δεν πως υπάρχουν αυτά ! Φυσικά μπορείς να διαφωνείς.

Γενικά πιστεύω ότι ο σεβασμός στα δικαιώματα και τις αποφάσεις των συμφοιτητών μας ακόμα και αν δεν μας συμφέρουν:P θα βοηθήσει να μας πάρουν στα σοβαρά η κοινωνία. Προς το παρών είμαστε για φάπες παιδιά, με το συμπάθιο !

Ελπίζω να απάντησα. Sorry για το σεντόνι και τα ορθογραφικά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Καμία ανακοίνωση για την έναρξη των μαθημάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill93

Νεοφερμένος

Ο bill93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καμία ανακοίνωση για την έναρξη των μαθημάτων?
Ακόμα τίποτα.Να μπαίνεις συνεχώς πάντως στο site του ΟΠΑ,εκεί θα ανακοινωθούν οι σχετικές ημερομηνίες ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Όσο η σχολή τελεί υπό κατάληψη,καμία ανακοίνωση δε θα βγει σχετικά με την έναρξη των μαθημάτων (ημερομηνίες)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill93

Νεοφερμένος

Ο bill93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία σχετικά με την e-grammateia του ΟΠΑ.Μπήκα και ενεργοποίησα το λογαριασμό μου και μου έδωσε username και password.Τα συγκεκριμένα στοιχεία θα τα χρησιμοποιήσω για την αίτηση για το πάσο και για τον εύδοξο;Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία σχετικά με την e-grammateia του ΟΠΑ.Μπήκα και ενεργοποίησα το λογαριασμό μου και μου έδωσε username και password.Τα συγκεκριμένα στοιχεία θα τα χρησιμοποιήσω για την αίτηση για το πάσο και για τον εύδοξο;Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ακριβώς τους ίδιους κωδικούς ! Για τον Εύδοξο όμως μη βιάζεσαι να οριστικοποιήσεις τα συγγράμματά σου μέχρι να ρωτήσετε τους καθηγητές σας ποιά να πάρετε...Απλά κάνε login. Έχω μια επιφύλαξη ότι ακόμα είναι νωρίς για αυτό.

Το σύστημα με το πάσο με πετάει έξω συνέχεια (συντήρηση)... αφού λειτουργεί μόλις από σήμερα. Και πάλι δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού δεν έχει προθεσμία:D.

Αν δεν σου αφήνει να κάνεις login πουθενά σημαίνει πως η σχολή δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα για τους πρωτοετείς και είναι πολύ πιθανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill93

Νεοφερμένος

Ο bill93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ακριβώς τους ίδιους κωδικούς ! Για τον Εύδοξο όμως μη βιάζεσαι να οριστικοποιήσεις τα συγγράμματά σου μέχρι να ρωτήσετε τους καθηγητές σας ποιά να πάρετε...Απλά κάνε login. Έχω μια επιφύλαξη ότι ακόμα είναι νωρίς για αυτό.

Το σύστημα με το πάσο με πετάει έξω συνέχεια (συντήρηση)... αφού λειτουργεί μόλις από σήμερα. Και πάλι δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού δεν έχει προθεσμία:D.

Αν δεν σου αφήνει να κάνεις login πουθενά σημαίνει πως η σχολή δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα για τους πρωτοετείς και είναι πολύ πιθανό.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλα*

Νεοφερμένος

Η Χαρουλα* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Όσο η σχολή τελεί υπό κατάληψη,καμία ανακοίνωση δε θα βγει σχετικά με την έναρξη των μαθημάτων (ημερομηνίες)!
Οι εγγραφές πρωτοετών που είναι προγραμματισμένες γι αυτή την εβδομάδα επηρεάζονται από τις απεργίες των ΜΜΜ ή γίνονται κανονικά? Κι αν κάποιος δεν μπορέσει να πάει καθότι αύριο απεργούν όλα τα ΜΜΜ θα μπορέσει να γραφτεί άλλη ημερομηνία ή ειναι δεσμευτικές αυτές που έχουν οριστεί για κάθε σχολή?
:hmm:
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Οι εγγραφές πρωτοετών που είναι προγραμματισμένες γι αυτή την εβδομάδα επηρεάζονται από τις απεργίες των ΜΜΜ ή γίνονται κανονικά? Κι αν κάποιος δεν μπορέσει να πάει καθότι αύριο απεργούν όλα τα ΜΜΜ θα μπορέσει να γραφτεί άλλη ημερομηνία ή ειναι δεσμευτικές αυτές που έχουν οριστεί για κάθε σχολή?
:hmm:
Ευχαριστώ

Πρός το παρών τουλάχιστον έχουν γίνει κανονικά και για αύριο ισχύει το ίδιο παρά την απεργία. Για ότι νέο συνήθως ανακοινώνεται στο aueb.gr. Για το αν είναι δεσμευτικές δεν ξέρω. Μήπως να τηλεφωνούσατε στη γραμματεία του τμήματος τα πρωινά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ακριβώς τους ίδιους κωδικούς ! Για τον Εύδοξο όμως μη βιάζεσαι να οριστικοποιήσεις τα συγγράμματά σου μέχρι να ρωτήσετε τους καθηγητές σας ποιά να πάρετε...Απλά κάνε login. Έχω μια επιφύλαξη ότι ακόμα είναι νωρίς για αυτό.
Να ρωτησω. Τα συγγραμματα που εχει ο Ευδοξος ειναι ενδεικτικα? Μπορει δηλαδη να εχουμε αλλα συγγραμματα απο αυτα που λεει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Να ρωτησω. Τα συγγραμματα που εχει ο Ευδοξος ειναι ενδεικτικα? Μπορει δηλαδη να εχουμε αλλα συγγραμματα απο αυτα που λεει?

Βασικά μάλλλον 1 από τα 2 θα πάρετε. Αλλά ποιό θα σας πουν οι καθηγητές !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βασικά μάλλλον 1 από τα 2 θα πάρετε. Αλλά ποιό θα σας πουν οι καθηγητές !
α ευτυχως, γιατι οταν ειδα τα συγγραμματα τρομαξα. νομιζα οτι θα τα καναμε ολα. οχι τιποτα αλλο αλλα ποτε θα προλαβαιναμε να ολοκληρωσουμε ολα αυτα? ευχαριστω για την πληροφορια!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το ΟΠΑ προσφέρει προπαρεσκευαστικά μαθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Το ΟΠΑ προσφέρει προπαρεσκευαστικά μαθήματα?

Αυτό που λες εξαρτάται από το κάθε τμήμα. Σαν ΟΠΑ δεν υπάρχουν προπαρασκευαστικά. Ξέρω ότι -στο ΔΕΤ σίγουρα, πιθανώς και σε άλλα τμήματα- κάναμε προπαρασκευαστικά μαθηματικών για τα παιδιά της θεωρητικής και κάποια μαθήματα στα εργαστήρια. Γενικά λίγα πράγματα συνήθως πριν αρχίσουν οι διαλέξεις. Μου φαίνεται πολύ απίθανο φέτος να κάνουμε προπαρασκευαστικά (όλα τα 'χε η μαριορή που λένε:)). Την Δευτέρα πρέπει ξεκινήσουν οι διαλέξεις (κανονικά) αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει με την κατάληψη...Λογικά μες στη βδομάδα βγαίνει ανακοίνωση στο aueb.gr...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top