Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το παραδειγμα εχει πολλες διαφορες.Δεν μιλαμε για το ιδιο ποσοστο αποχης.Η ψηφοφορια δεν ειναι για τον ιδιο λογο.Οι περισσοτεροι απεχουν επειδη δεν θελουν να ψηφισουν κανενα προσωπο.Στην γσ μερικοι κοιμουνται,μερικοι βαριουνται και μερικοι δεν μπορουν.Στη γσ ενα ποσοτο ειναι συγκεκριμενα ατομα οι παραταξεις που για μενα δεν εκπροσωπουν την γνωμη του φοιτητη.Πολυ οφφ βγηκαμε

Πολλοί που αυτοί που δεν πατάνε στη σχολή (για να ψηφίσουν) είναι επειδή βαριούνται,αδιαφορούν,δεν μπορουν να έρθουν,είναι αναποφάσιστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Τότε ΚΑΝΕΝΑΣ αγώνας δεν θα έπρεπε να αρχίσει!

Μας λες ευθεως οτι οι ΚΑΘΕ αγωνας καταπατα δικαιωματα.Κανεις λαθος.Η καταληψη στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο το κανει και οπως βλεπεις ειναι αναποτελεσματικη.Ακομα και τα κομματοσκυλα θελουν ανοιχτες σχολες τωρα και πες μου με 3 εβδομαδες(δεν ξερω ακριβως) καταληψη τι καταφερες?Και γενικα τι εχεις καταφερει με καταληψεις τα τελευταια 10 χρονια??Κατα την γνωμη μου η καλυτερη αντιδραση ειναι η πορεια,οι καταληψεις τετοιου ειδους ειναι υποκινουμενες και δεν προκειται να αλλαξουν κανενα νομο ΕΙΔΙΚΑ αμα οι πρυτανεις δεν συμφωνουν με αυτες.

αυριο δεν θα υπαρχουν ουτε λεωφορεια ουτε και ταξι αρα πως μπορουμε να μαθουμε σιγουρα τι θα γινει?

Το λες με τοση σιγουρια ενω εισαι λαθος.Και εγω στην αρχη νομιζα οτι δεν εχει λεοφορεια αλλα μετα ειδα και λιγο ειδησεις.Πες μου σε παρακαλω ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ οτι δεν εχει λεοφορεια αυριο???
ΥΓ:στο i news δεν ελεγε τιποτα τετοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
βλεπε αρσενη ευθυμιου γιαννακου οσον αφορα τα τελευταια 10χρονια που ειπες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
εχεις παρει υπ οψιν σου μονο το κομματι των ατομων που αφορα το ισκουλ για να βγαλεις γενικο συμπερασμα.δε το λεω εγω.το βιβλιο το λεει

Μα προσεξε την επομενη μου προταση
''Οτι συμπερασμα μπορεις να βγαλεις απο μια τετοια δημοσκοπηση''
Προφανως και ειναι λιγο παρακινδυνευμενη η οποιαδηποτε υποθεση.Απο την στιγμη που εχουμε ομως 2 ''δημοσκοπησεις'' τις συγκρινω.Πιο αντιπροσωπευτικο ειναι το δειγμα του ischool.Θα μπορουσε να θεωρηθει και τυχαιο.Στη γσ νομιζω το αποτελεσμα ειναι ''πειραγμενο''για πολλους λογος,κυριοτερος οι παραταξεις.

Γενικα υπαρχουν πολλοι τροποι να επιλεξεις ενα δειγμα,απο την στιγμη που ειναι αδυνατο να εχεις ολο τον πληθυσμο.Αντιπροσωπευτικο θεωρειται ενα δειγμα πχ που ειναι μεγαλυτερο η εχει επιλεγει με τετοιο τροπο ετσι ωστε να εκφραζει ολες τις δυνατες ομαδες ανθρωπων.
Οχι τιποτα αλλο αλλα με εθιξες:sly::mad::whistle: Πλακα κανω ετσι:)

Στην περιπτωση μας ειναι οντως παρακινδινευμενο καθε συμπερασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
βλεπε αρσενη ευθυμιου γιαννακου οσον αφορα τα τελευταια 10χρονια που ειπες

θες να βαλουμε στοιχημα οτι ο νομος δεν θα αλλαξει??;P

ΥΓ:αυτοι αντικατασταθηκαν..εγω μιλαω ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ο οποιος δεν θα αλλαξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Είπα ΑΠΟΧΗ!
Και απ'οτι ξέρω στις εθνικές εκλογές συνολικά απήχε πάνω απο το 40% !



Ας αρχίσω απο το τέλος.
Δεν είμαι καθόλου απόλυτος.
Ναι,πήγα και είδα πολύ καλά τι συμβαίνει!
ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ!
Και νομίζω ότι μίλησα στη παρούσα φάση,για το αποτέλεσμα του ψηφίσματος έπειτα απο τη ΓΣ και όχι ο τρόπος διεξαγωγής και τα αποτελέσματα της Γ.Σ!

ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ :
ΚΑΝΕΝΑΣ αγώνας δεν έπρεπε να αρχίσει!
Και σε κάποιους σαφώς άρεσε η ΧΟΥΝΤΑ αλλά κάποιοι έκαναν επανάσταση-σκοτώθηκαν ώστε να έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (και καλά) τώρα!
Όπως και ότι σε κάποιους θα άρεσε να έβαζαν όλους τους μετανάστες σε βραχονησίδες.
Δεν μου λέει κάτι αυτό!
Τι επαναστάσεις και Χούντες και μετανάστες λες ρε μαν; Νομίζεις διαφωνώ μαζί σου και υποστηρίζω Χούντα αχαχα. Κάτι έχεις μπερδέψει.
Σε κάθε συνέλευση ; Σώπα ! Ήξερες πως σε κάθε συνέλευση ψηφίζαμε πλαίσια στο ΟΠΑ και στις 13/9 που μαζευτήκαμε 700 κάτι ΠΑΣΠίτες και ΚΝίτες αποφάσισαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ να αλλάξουν τον τρόπο σε υπέρ κατά και όλοι μαζί να νικήσουν (χίλια μπράβο στο ΑΡΕΝΑ και ΕΑΑΚ που δεν το δέχτηκαν, να τα λέμε αυτά) ; Κρύος ιδρώτας τους έπιασε...Δεν ξέρω τι είδες στο Β πάντως στο Χ ψήφιζαν κάτι κυρίες μεγαλύτερες απ'την μητέρα μου ! (φοιτητομητέρες χαχχα) Και πάλι θα άνοιγε η σχολή όμως. Είναι και περιστατικά σε άλλες σχολές που ασέ ...:( Το 08 αποφασίστηκε να ανοίξει η σχολή από συνέλευση και το άλλο πρωί μαζεύτηκαν 100 και την ξανακλείσαν ! Με άλλη συνέλευση...Δεν σου φαίνεται λυπηρό ; Εγώ δεν βλέπω δημοκρατία, εσύ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
θες να βαλουμε στοιχημα οτι ο νομος δεν θα αλλαξει??;P
θα το δουμε αυτο μη βιαζεσαι.οσο για το αλλο ειμαι κατα του τζογου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μας λες ευθεως οτι οι ΚΑΘΕ αγωνας καταπατα δικαιωματα.Κανεις λαθος.Η καταληψη στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο το κανει και οπως βλεπεις ειναι αναποτελεσματικη.Ακομα και τα κομματοσκυλα θελουν ανοιχτες σχολες τωρα και πες μου με 3 εβδομαδες(δεν ξερω ακριβως) καταληψη τι καταφερες?Και γενικα τι εχεις καταφερει με καταληψεις τα τελευταια 10 χρονια??Κατα την γνωμη μου η καλυτερη αντιδραση ειναι η πορεια,οι καταληψεις τετοιου ειδους ειναι υποκινουμενες και δεν προκειται να αλλαξουν κανενα νομο ΕΙΔΙΚΑ αμα οι πρυτανεις δεν συμφωνουν με αυτες.

Καταρχάς,δεν είπα κάτι τέτοιο.
Είπα ότι με αυτή τη λογική...
Είναι αναποτελεσματική επειδή δυστυχώς δεν είναι μαζική όπως προ-είπα!
Ακόμα και τα κομματόσκυλα θέλουν ανοιχτές σχολές??
Αχ,θεε μου...τι άλλο θα ακούσω.
Καταρχάς,τα παιδιά που ανήκουν σε παρατάξεις δεν είναι κομματόσκυλα!
Καλό είναι να μην τα συγχέεις!
Και επίσης,αν δεις το πλαίσιο ΠΑΣΠ είναι πλαίσιο κατάληψης (που είναι η πιο "δυνατή" παράταξη στο Ο.Π.Α).
Μα εκτός των καταλήψεων,ΠΟΡΕΙΕΣ γίνονται...αλλά δε βλέπω να είναι μαζικές!Γι'αυτό λεω ότι όλοι στα λόγια,καλοί είμαστε!Γιατί λέμε ότι είμαστε ΚΑΤΑ των καταλήψεων και οτι σαν αντιπρόταση έχουμε τις πορίες αλλά ΔΕΝ βλέπω να κατεβαίνουμε!Περιμένουμε πάντα απο τους άλλους!
Εγώ προσωπικά,απο το γυμνάσιο τρέχω σε πορείες και αγωνίζομαι για τα δικαιώματά μου (και προφανώς των υπολοίπων "θεατών")
Να ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο να ανατρέψεις τα κατεστημένα.Έτσι,όταν αντιδράς,δεν σκέφτεσαι το ότι τίποτα δε θα αλλάξει!
Πιστεύεις οτι κάποιοι θα δούν την προσπάθεια που γίνεται,θα συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει γύρω τους και θα κατέβουν κάτω να μας στηρίξουν.

Τι επαναστάσεις και Χούντες και μετανάστες λες ρε μαν; Νομίζεις διαφωνώ μαζί σου και υποστηρίζω Χούντα αχαχα. Κάτι έχεις μπερδέψει.
Σε κάθε συνέλευση ; Σώπα ! Ήξερες πως σε κάθε συνέλευση ψηφίζαμε πλαίσια στο ΟΠΑ και στις 13/9 που μαζευτήκαμε 700 κάτι ΠΑΣΠίτες και ΚΝίτες αποφάσισαν ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ να αλλάξουν τον τρόπο σε υπέρ κατά και όλοι μαζί να νικήσουν (χίλια μπράβο στο ΑΡΕΝΑ και ΕΑΑΚ που δεν το δέχτηκαν, να τα λέμε αυτά) ; Κρύος ιδρώτας τους έπιασε...Δεν ξέρω τι είδες στο Β πάντως στο Χ ψήφιζαν κάτι κυρίες μεγαλύτερες απ'την μητέρα μου ! (φοιτητομητέρες χαχχα) Και πάλι θα άνοιγε η σχολή όμως. Είναι και περιστατικά σε άλλες σχολές που ασέ ...:( Το 08 αποφασίστηκε να ανοίξει η σχολή από συνέλευση και το άλλο πρωί μαζεύτηκαν 100 και την ξανακλείσαν ! Με άλλη συνέλευση...Δεν σου φαίνεται λυπηρό ; Εγώ δεν βλέπω δημοκρατία, εσύ;

Καλά,προφανώς δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω.
Εγώ αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικά θέλω , τα οποία τα μετατρέπει ως "δικαιώματα".
Δεν ξέρω τι έγιναν σε όλες τις συνελεύσεις γιατί δεν είχα παρευρεθεί!
Οπότε έχω άποψη μόνο για την συνέλευση-ψήφισμα της Τριτης που μας πέρασες!
Και εγώ είδα κάτι χαζοχαρούμενα μπροστά μου στο αμφιθέατρο Β,να μιλάνε για το τι θα φορέσουν στο κλαμπ και μετά απο 1 λεπτό ψήφισαν κατά της κατάληψης!Δεν μου λέει κάτι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Καταρχάς,δεν είπα κάτι τέτοιο.
Είπα ότι με αυτή τη λογική...
Είναι αναποτελεσματική επειδή δυστυχώς δεν είναι μαζική όπως προ-είπα!
Ακόμα και τα κομματόσκυλα θέλουν ανοιχτές σχολές??
Αχ,θεε μου...τι άλλο θα ακούσω.
Καταρχάς,τα παιδιά που ανήκουν σε παρατάξεις δεν είναι κομματόσκυλα!
Καλό είναι να μην τα συγχέεις!
Και επίσης,αν δεις το πλαίσιο ΠΑΣΠ είναι πλαίσιο κατάληψης (που είναι η πιο "δυνατή" παράταξη στο Ο.Π.Α).
Μα εκτός των καταλήψεων,ΠΟΡΕΙΕΣ γίνονται...αλλά δε βλέπω να είναι μαζικές!Γι'αυτό λεω ότι όλοι στα λόγια,καλοί είμαστε!Γιατί λέμε ότι είμαστε ΚΑΤΑ των καταλήψεων και οτι σαν αντιπρόταση έχουμε τις πορίες αλλά ΔΕΝ βλέπω να κατεβαίνουμε!Περιμένουμε πάντα απο τους άλλους!
Εγώ προσωπικά,απο το γυμνάσιο τρέχω σε πορείες και αγωνίζομαι για τα δικαιώματά μου (και προφανώς των υπολοίπων "θεατών")
Να ξέρεις ότι είναι πολύ δύσκολο να ανατρέψεις τα κατεστημένα.Έτσι,όταν αντιδράς,δεν σκέφτεσαι το ότι τίποτα δε θα αλλάξει!
Πιστεύεις οτι κάποιοι θα δούν την προσπάθεια που γίνεται,θα συνειδητοποιήσουν τι συμβαίνει γύρω τους και θα κατέβουν κάτω να μας στηρίξουν.

πριν αρχισεις τα <<αχ θεε μου>> σου λεω οτι απο αυτα που ακουω η ΔΑΠ ΤΩΡΑ θελει ανοιχτες σχολες και μαζι και καποιοι απο την ΠΑΣΠ.Ειναι φανερο οτι υπαρχει διχασμος στο θεμα της καταληψης ακομα και εσωκομματικος.Τον ορο κομματοσκυλα το χρησιμοποιησα επειδη ειναι προσωπικη μου αποψη οτι τα κομματα πρεπει να λειτουργουν εξω απο τα πανεπιστημια και μου φαινεται ΤΟΣΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ που ασκουν την επιρροη τους στην διοικηση του καθε πανεπιστημιου που μονο καλα λογια δεν μπορω να πω για αυτους.Οσο για πορειες ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Καλά,προφανώς δεν κατάλαβες τι θέλω να σου πω.
Εγώ αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι ο καθένας έχει διαφορετικά θέλω , τα οποία τα μετατρέπει ως "δικαιώματα".
Δεν ξέρω τι έγιναν σε όλες τις συνελεύσεις γιατί δεν είχα παρευρεθεί!
Οπότε έχω άποψη μόνο για την συνέλευση-ψήφισμα της Τριτης που μας πέρασες!
Και εγώ είδα κάτι χαζοχαρούμενα μπροστά μου στο αμφιθέατρο Β,να μιλάνε για το τι θα φορέσουν στο κλαμπ και μετά απο 1 λεπτό ψήφισαν κατά της κατάληψης!Δεν μου λέει κάτι!

Ίσως όντως να μη σε κατάλαβα !

Τα bold: αυτά δεν έχουν ψυχή ;:D Το alternative του κλαμπ είναι τα ρεμπέτικα, τα σχέδια με μπύρες και η σκοποβολή με σφεντόντα να υποθέσω...Νομίζω κατάλαβες την αξία του επιχειρήματός μας...:hmm:
Και δεν είναι παιδιά παρατάξεων που νοιάζονται για το πανεπιστήμιο όσο γίνονται αυτά https://www.youtube.com/watch?v=13_-WfzcgjI&feature=related και https://www.youtube.com/watch?v=mfupJGoiHZk και μετά τις εκλογές να βλέπουμε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=UP5cGy4gOKU ...Εγώ θα τους λέω και κομματόσκυλα...¨΄Οταν σταματήσουν θα γίνουν παιδιά παρατάξεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CHR9

Νεοφερμένος

Ο CHR9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπον, διαβαζω εδω και μερικη ωρα τα σχολια που εκαναν ολοι εδω!!! Καλα, συγνωμη αλλα ειναι δυνατον με την (ψευτο)καταληψη στο ΟΠΑ και γενικα στο ελληνικο πανεπιστημιο να ανατραπει το νομοσχεδιο? ε? Ρωταω εγω τωρα!!! Και, εν συνεχεια, ειναι απαραδεκτο να σπαταλονται ετσι τα εξαμηνα για το τιποτα!!! Εμεις στο ΟΠΑ μπηκαμε για να μαθουμε την οικονομικη επιστημη, διοικηση, προγραμματισμο, στατιστικη, κλπ. Δεν μπηκαμε για να μας εκμεταλλευεται η πλειοψηφια των παραταξιακων μονο και μονο για να μας προσεγγιζει και να φερνει ευχαριστηση στο κομμα τους(οτι γραφτηκαν οσο πιο πολλοι πρωτοετεις). Δεν μπορειτε να το καταλαβετε? Ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λοιπον, διαβαζω εδω και μερικη ωρα τα σχολια που εκαναν ολοι εδω!!! Καλα, συγνωμη αλλα ειναι δυνατον με την (ψευτο)καταληψη στο ΟΠΑ και γενικα στο ελληνικο πανεπιστημιο να ανατραπει το νομοσχεδιο? ε? Ρωταω εγω τωρα!!! Και, εν συνεχεια, ειναι απαραδεκτο να σπαταλονται ετσι τα εξαμηνα για το τιποτα!!! Εμεις στο ΟΠΑ μπηκαμε για να μαθουμε την οικονομικη επιστημη, διοικηση, προγραμματισμο, στατιστικη, κλπ. Δεν μπηκαμε για να μας εκμεταλλευεται η πλειοψηφια των παραταξιακων μονο και μονο για να μας προσεγγιζει και να φερνει ευχαριστηση στο κομμα τους(οτι γραφτηκαν οσο πιο πολλοι πρωτοετεις). Δεν μπορειτε να το καταλαβετε? Ε?

2 πράγματα, αν και δεν ανήκω στο ΟΠΑ αλλά είστε off έτσι κι αλλιώς

Δεν χωρίζονται οι φοιτητές σε παραταξιακούς και ανεξάρτητους, αλλά σε υπέρ και κατά των καταλήψεων.Παραταξιακοί και ανεξάρτητοι υπάρχουν και στις 2 πλευρές. Όσον αφορά τις ψηφοφορίες των συνελεύσεων πάντα.

Δεν έχω ακούσει τόσες μέρες εδώ μέσα ένα σοβαρό επιχείρημα που να δείχνει ότι οι καταλήψεις ως μέσο πάλης είναι αναποτελεσματικές, για να το θεωρείτε πια μάλιστα και αυτονόητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
2 πράγματα, αν και δεν ανήκω στο ΟΠΑ αλλά είστε off έτσι κι αλλιώς

Δεν χωρίζονται οι φοιτητές σε παραταξιακούς και ανεξάρτητους, αλλά σε υπέρ και κατά των καταλήψεων.Παραταξιακοί και ανεξάρτητοι υπάρχουν και στις 2 πλευρές. Όσον αφορά τις ψηφοφορίες των συνελεύσεων πάντα.

Δεν έχω ακούσει τόσες μέρες εδώ μέσα ένα σοβαρό επιχείρημα που να δείχνει ότι οι καταλήψεις ως μέσο πάλης είναι αναποτελεσματικές, για να το θεωρείτε πια μάλιστα και αυτονόητο.

Έχεις δίκιο, τέτοιο επιχείρημα δεν έχει ακουστεί. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν ιδρώνει το αυτί κανενός ,χάνουμε εξεταστικές. Άσε που τρωγόμαστε μεταξύ μας χωρίς λόγο ενώ θα έπρεπε να είμαστε μαζί...αν και"αγωνιστικά" αν θες δεν θεωρώ σοβαρό το επιχείρημά μου . Ουσιαστικά όμως αυτό έχει γίνει ως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, τέτοιο επιχείρημα δεν έχει ακουστεί. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν ιδρώνει το αυτί κανενός ,χάνουμε εξεταστικές. Άσε που τρωγόμαστε μεταξύ μας χωρίς λόγο ενώ θα έπρεπε να είμαστε μαζί...αν και"αγωνιστικά" αν θες δεν θεωρώ σοβαρό το επιχείρημά μου . Ουσιαστικά όμως αυτό έχει γίνει ως τώρα.

Αυτά που λες ισχύουν για κάθε μορφή αγώνα. Πάντα θα έχεις κάτι να χάσεις, και πάντα δεν θα συμφωνούν όλοι. Είτε μιλάμε για καταλήψεις, είτε μιλάμε για απεργίες, πορείες, κλείσιμο διοδίων, και γενικά παρεμπόδιση δημόσιων διαδικασιών. Βλέπεις τώρα κάνουν απεργίες τα ΜΜΜ. Σε ρώτησε εσένα κανείς αν θα την παλέψεις χωρίς ΜΜΜ; όχι. Είναι ένας τρόπος να δημιουργήσεις μια αναστάτωση, μια αναμπουμπούλα, να κάνεις το πρόβλημά σου γνωστό, έτσι πιέζεις την εξουσία, όταν προκαλείς πολιτικό κόστος. Γιατί έτσι δίνεται η εντύπωση ότι οι αρχές δεν μπορούν αν διαχειριστούν σωστά την κατάσταση, και πιέζεται να πάρει αποφάσεις, τέτοιες ώστε να ηρεμήσουν τα πράγματα.
Αν για τους λόγους που είπες διαφωνείς με τις καταλήψεις ως μέσο πάλης, τότε διαφωνείς και με όλα τα υπόλοιπα που προείπα. Άρα πώς μπορείς να πιέσεις κατά την άποψή σου; Με επιστολές και group στο facebook? Παιδιά να είμαστε και λίγο σοβαροί έτσι. Κάποια πράγματα έχουν και θυσίες. Εάν θες οι κινητοποιήσεις σου να έχουν ένα αποτέλεσμα και να είναι δραστικές, τότε αυτό θα σημαίνει και κάποια ανάλογη άμεση επίπτωση στην καθημερινότητά σου. Μην τα περιμένουμε όλα έτοιμα.

edit: Όσον αφορά που λέτε όλοι ότι οι καταλήψεις δεν είναι δραστικές. Παιδιά για να καταλαβαινόμαστε και λίγο, πώς ακριβώς βλέπεις εάν ένα μέτρο πίεσης είναι δραστικό ή όχι; υπάρχει κάτι στάνταρ και αντικειμενικό που θα το μετρήσεις; Περιμένετε δηλαδή τη Διαμαντοπούλου να κάνει τι; να βγει στα κανάλια και να φαίνεται μαγκωμένη, ή να λέει ξέρω γω "είμαστε σε φοβερά δύσκολη θέση πραγματικά δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, λίγο ακόμα να συνεχιστούν οι καταλήψεις και μάλλον θα το πάρουμε πίσω το νομοσχέδιο". Να βάλουμε και λίγο το μυαλό να δουλέψει έτσι. Αυτό ακριβώς θέλουν να νομίζουμε. Πως ό,τι και να κάνουμε, δεν θα έχει αποτέλεσμα. Για να γίνεται αυτό που βλέπουμε. Δεν είναι κανείς όμως στα κεφάλια του επιτελείου και της κυβέρνησης να ξέρει τι σκοτούρες έχουν και πώς σκέφτονται. Απλά δίνουν μια άλφα εντύπωση και εμείς σαν ψάρια πάμε και τσιμπάμε.
Δεν εγγυήθηκε κανείς ότι όλα αυτά θα έχουν αποτέλεσμα. Τουλάχιστον όμως ξέρουμε ότι ακόμη κι αν ο νόμος εν τέλει περάσει, θα είμαστε εντάξει απέναντι στους εαυτούς μας, και πως κάναμε ότι ήταν δυνατό για να αντιστραφεί. Και θα έχουμε δώσει και ένα δυνατό μήνυμα, πως για κάθε μέτρο της κυβέρνησης που θα είναι κατά του συνόλου, θα βρίσκουν εμπόδια μπροστά τους, και πως τα πανεπιστήμια, ή ακόμη πιο γενικά η χώρα, δεν είναι τσιφλίκι τους να κάνουν ότι θέλουν ανενόχλητοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Αυτά που λες ισχύουν για κάθε μορφή αγώνα. Πάντα θα έχεις κάτι να χάσεις, και πάντα δεν θα συμφωνούν όλοι. Είτε μιλάμε για καταλήψεις, είτε μιλάμε για απεργίες, πορείες, κλείσιμο διοδίων, και γενικά παρεμπόδιση δημόσιων διαδικασιών. Βλέπεις τώρα κάνουν απεργίες τα ΜΜΜ. Σε ρώτησε εσένα κανείς αν θα την παλέψεις χωρίς ΜΜΜ; όχι. Είναι ένας τρόπος να δημιουργήσεις μια αναστάτωση, μια αναμπουμπούλα, να κάνεις το πρόβλημά σου γνωστό, έτσι πιέζεις την εξουσία, όταν προκαλείς πολιτικό κόστος. Γιατί έτσι δίνεται η εντύπωση ότι οι αρχές δεν μπορούν αν διαχειριστούν σωστά την κατάσταση, και πιέζεται να πάρει αποφάσεις, τέτοιες ώστε να ηρεμήσουν τα πράγματα.
Αν για τους λόγους που είπες διαφωνείς με τις καταλήψεις ως μέσο πάλης, τότε διαφωνείς και με όλα τα υπόλοιπα που προείπα. Άρα πώς μπορείς να πιέσεις κατά την άποψή σου; Με επιστολές και group στο facebook? Παιδιά να είμαστε και λίγο σοβαροί έτσι. Κάποια πράγματα έχουν και θυσίες. Εάν θες οι κινητοποιήσεις σου να έχουν ένα αποτέλεσμα και να είναι δραστικές, τότε αυτό θα σημαίνει και κάποια ανάλογη άμεση επίπτωση στην καθημερινότητά σου. Μην τα περιμένουμε όλα έτοιμα.

Να σου διευκρινίσω πως οι ανεξάρτητοι φοιτητές του ΟΠΑ ξεκίνησαν από το facebook αφού ήταν το μόνο διαθέσιμο μέσο επικοινωνίας. Μετά όσοι θα πήγαιναν πήγαν και στη συνέλευση, όσοι ήταν να πάνε. Ε μετά όλο αυτό είχε προβολή...ξέρεις τώρα.
Αλλά ασ'το αυτό. Σχετικά μ'αυτά που λες διαφωνώ διότι φίλε, προσωπικά, τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα. Εκτιμώ τις κινητοποιήσεις των ΜΜΜ (δεν νομίζω να πει κανείς ότι είναι τεμπέληδες οι άνθρωποί, αλίμονο:confused:) και πάλι όμως με πειράζει που βγάζω μηνιαία κάρτα και πάω 5 φορές. Είμαι πλεονέκτης και τα θέλω όλα δικά μου; Μπορεί, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου. Όμως καταλήγω (πόσο off:)) πως μπερδεύεις μια βασική παράμετρο: ο εργαζόμενος κάνει απεργία και θυσιάζει τον δικό του μισθό δημιουργεί ενδεχομένως πρόβλημα αλλά στην κοινωνία και σε καμία περίπτωση (θεωρητικά τουλάχιστον) δεν παρακωλύει τον συναδελφό του άμεσα (αλλά μέσω συνδικαλιστών- λαμογιών που αποφασίζουν γιά το σωματείο του= ελληνική καινοτομία:hmm:) και έχει επιλογή. Αντίθετα με την κατάληψη -η οποία είναι εξ ολοκλήρου παράνομη - νομιμοποιείται το γεγονός να αποφασίσουν άλλοι για σένα και τελικά είναι τραγικό το πρόβλημα να είναι μόνο της ακαδημαϊκής κοινότητας και δεν ενδιαφέρει καμία άλλη κοινωνική ομάδα άρα δεν δημιουργεί καμία απολύτως πίεση. Αυτό, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο ,εντελώς φασιστικό και απόλυτα αντισυναδελφικό .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Να σου διευκρινίσω πως οι ανεξάρτητοι φοιτητές του ΟΠΑ ξεκίνησαν από το facebook αφού ήταν το μόνο διαθέσιμο μέσο επικοινωνίας. Μετά όσοι θα πήγαιναν πήγαν και στη συνέλευση, όσοι ήταν να πάνε. Ε μετά όλο αυτό είχε προβολή...ξέρεις τώρα.

Δεν κατακρίνω το facebook ως μέσο συσπείρωσης και οργάνωσης. Ίσα ίσα. Για να καταφέρεις όμως να ασκήσεις υπολογίσιμη πίεση, πρέπει με κάποιον τρόπο από εκεί, να περάσεις και σε έμπρακτους τρόπους διαμαρτυρίας. Το παράδειγμα με τη συνέλευση που έδωσες δεν είναι άσκηση πίεσης, απλά δείχνει πόση δύναμη έχουν τέτοια μέσα, στο να μαζεύουν και να συσπειρώνουν κόσμο. Από εκεί και πέρα για ποια προβολή μιλάμε; που μας έκαναν τα καθεστωτικά ΜΜΕ τα γλυκά μάτια και έδωσαν βήμα σε αυτούς που ζητούσαν τι; την απόσυρση του νόμου; όχι βέβαια, αυτό που βολεύει την κυβέρνηση, να ανοίξουν τις σχολές. Προβολή από ποιον θέλετε δηλαδή, από αυτούς;
Και σε ξανά ρωτάω, πες μου εσύ ( ή οποιοσδήποτε άλλος) έναν τρόπο άσκησης υπολογίσιμης πίεσης που να μην έχει την παραμικρή επίπτωση σε κανέναν.

Σχετικά μ'αυτά που λες διαφωνώ διότι φίλε, προσωπικά, τα βλέπω αλλιώς τα πράγματα. Εκτιμώ τις κινητοποιήσεις των ΜΜΜ (δεν νομίζω να πει κανείς ότι είναι τεμπέληδες οι άνθρωποί, αλίμονο) και πάλι όμως με πειράζει που βγάζω μηνιαία κάρτα και πάω 5 φορές. Είμαι πλεονέκτης και τα θέλω όλα δικά μου; Μπορεί, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Άρα είσαι κατά και των απεργιών. Δεκτό. Περιμένω λοιπόν τη δική σου πρόταση στην ερώτηση μου από πάνω.

Όμως καταλήγω (πόσο off) πως μπερδεύεις μια βασική παράμετρο: ο εργαζόμενος κάνει απεργία και θυσιάζει τον δικό του μισθό δημιουργεί ενδεχομένως πρόβλημα αλλά στην κοινωνία και σε καμία περίπτωση (θεωρητικά τουλάχιστον) δεν παρακωλύει τον συναδελφό του άμεσα (αλλά μέσω συνδικαλιστών- λαμογιών που αποφασίζουν γιά το σωματείο του= ελληνική καινοτομία) και έχει επιλογή. Αντίθετα με την κατάληψη -η οποία είναι εξ ολοκλήρου παράνομη - νομιμοποιείται το γεγονός να αποφασίσουν άλλοι για σένα και τελικά είναι τραγικό το πρόβλημα να είναι μόνο της ακαδημαϊκής κοινότητας και δεν ενδιαφέρει καμία άλλη κοινωνική ομάδα άρα δεν δημιουργεί καμία απολύτως πίεση. Αυτό, προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο ,εντελώς φασιστικό και απόλυτα αντισυναδελφικό .

Ο εργαζόμενος κάνει απεργία και θυσιάζει το μισθό του, όπως ο φοιτητής κάνει κατάληψη και χάνει το μάθημα, ή την εξεταστική του. ένα αυτό.

Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις (που δεν είναι λίγες) όπως λες κι εσύ ακόμη και στις απεργίες αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις τους υπόλοιπους συναδέλφους σου. Έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί όταν κυρρήσεται απεργία στα ΜΜΜ απεργούν ΟΛΟΙ οι οδηγοί; λες να είναι ΟΛΟΙ σύμφωνοι με την απεργία; Και εκεί το ίδιο μπορείς να πεις, "με ρώτησαν εμένα αν θέλω ή έχω τη δυνατότητα να θυσιάσω το μεροκάματό μου για την απεργία τους;". και μιλαμε μόνο για ένα παράδειγμα έτσι. Επίσης συμβαίνει το ίδιο και σε γενικότερο πλαίσιο. Μπορεί να μην μένει σε επίπεδο συναδέλφων πια, αλλά μπορείς κι εκεί να πεις το ίδιο πράγμα. "Μα τι φασιστικό που είναι να κλείνουν όλες τις συγκοινωνίες εμένα με ρώτησε κανείς τώρα πώς θα πάω στη δουλειά μου;".
Ο λόγος που τέτοιοι τρόποι διαμαρτυρίας είναι μαζικοί, είναι για 2 λόγους.
Πρώτον, 10 χέρια, είναι αποτελεσματικότερα από ένα. Εάν ως οργανισμός θέλεις να ασκήσεις πίεση σοβαρή, τότε θα πρέπει να τα κλείσεις τα πάντα. Φαντάσου πχ οι οδηγοί των λεωφορείων, να έκαναν απεργία μόνο όσοι ήθελαν. Ωραία θα μπορούσε να πει κάποιος δεν θα περνάει το λεοφορείο κάθε 15 λεπτά, αλλά κάθε μισή ώρα, ή δεν θα πάρω ξέρω γω το 348, αλά το 375 ε χεστήκαμε. Αν όμως του πεις του άλλου δεν κινείται τίποτα αλλάζει το πράγμα. Και γενικά όταν όλο το σύνολο κάποιων ανθρώπων αποφασίζει μαζικά, δίνει άλλη εντύπωση, ότι θα ενεργήσεις πιο αποφασιστικά και πιο οργανωμένα. Τι πιέζει πιο πολύ, όταν κάποιοι φοιτητές απλά δεν πατούν στα μαθήματα και στις εξετάσεις από αντίδραση (lolz) ή όταν όλος ο ΦΣ αποφασίζει μαζικά να κλείσει τη σχολή και να παρεμποδίσει κάθε διαδικασία;
Δεύτερον, οκ μπορεί να μην ακουστεί καλά, αλλά όσο μεγαλύτερη κοινωνική οργή προκαλέσεις, τόσο μεγαλύτερο θα είναι και το πολιτικό κόστος. Και ακόμη μεγάλη κοινωνική οργή θα προκαλέσεις όταν βρεθούν περισσότεροι διαφωνούντες ριγμένοι. Να είσαι σίγουρος, ότι το γεγονός ότι υπάρχει μια μειοψηφία που διαμαρτύρεται, είναι πονοκέφαλος για το υπουργείο. Πολύ μεγαλύτερος από ότι αν πχ είχες μια σχολή όπου το 100% των φοιτητών ήταν στα @@ τους όλα, και δεν είχαν πρόβλημα να χάσουν και 2 και 3 εξάμηνα. Φυσικά εννοείται βέβαια πως το καλύτερο θα ήταν να συμφωνούσαν όλοι με τις αποφάσεις του συλλόγου, απλά σου λέω πως ακόμη και αυτό έχει και τα καλά του.

Όσον αφορά τα περί νομιμότητας. Επειδή έχω ξανά τοποθετηθεί περί αυτού εδώ μέσα θα είμαι σύντομος. Εάν θες να έρθεις σε ρίξη με τις αρχές, στην πλειονότητα των περιπτώσεων θα το κάνεις εκτός νομικού πλαισίου. Οι ίδιες οι αρχές είναι αυτές που καθορίζουν τους νόμους, και έχουν φροντίσει έτσι ώστε να υπάρχουν και οι όποιες δικλείδες ασφαλείας, τις οποίες εάν κάποιος θέλει να ξεπεράσει, φυσικά θα πρέπει και να βγει εκτός κανόνων. Με απλά λόγια η πολιτεία διαμορφώνει τους νόμους όπως την συμφέρει αυτή. Όταν πήγαν και έδιωξαν τους πολίτες με τη βία από το σύνταγμα αυτό τι ήταν νόμιμο ή παράνομο; Όταν μια απεργία διαρκείας από ένα σημείο και μετά χωρίς λόγο και αιτία κυρήττεται παράνομη με ποια κριτήρια γίνεται αυτό; Δεν βγάζεις άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Και σε ξανά ρωτάω, πες μου εσύ ( ή οποιοσδήποτε άλλος) έναν τρόπο άσκησης υπολογίσιμης πίεσης που να μην έχει την παραμικρή επίπτωση σε κανέναν.
Φίλε η απεργία είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε πολίτη και ναι η απεργία των ΜΜΜ ασκεί πίεση σε πολύ κόσμο, άρα είναι αποτελεσματική (απλά δεν μ'αρέσει αλλά δεν θα με ρωτήσει κανείς). Από την άλλη η κατάληψη του ΟΠΑ πιέζει μόνο την ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ και κανέναν άλλο. Δηλαδή βγάζουμε τα μάτια μας άχρηστα. Όχι, στο υπουργείο δεν τους νοιάζει και δεν υπάρχει πολιτικό κόστος αφου έχουν σχεδόν όλη τη Βουλή και το 90% της κοινωνίας. Πολιτικό κόστος θα είχαν αν άφηναν τα πράγματα όπως είναι.
Έχεις δίκιο οτι κάνουν απεργία και κάποιοι που δεν θέλουν πχ. στα λεωφορεία και σε πολλές άλλες κοινωνικές ομάδες αλλά μην ξεχνάς ότι δεν είναι σε όλες (πχ. απ'οσο ξέρω οι δάσκαλοι και οι καθηγητές αν θέλουν απεργούν) και αυτά είναι θέματα συνδικαλιστικών οργάνων για τα οποία δεν ξέρω και πολλά άρα δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη.
Τι πιέζει πιο πολύ, όταν κάποιοι φοιτητές απλά δεν πατούν στα μαθήματα και στις εξετάσεις από αντίδραση (lolz) ή όταν όλος ο ΦΣ αποφασίζει μαζικά να κλείσει τη σχολή και να παρεμποδίσει κάθε διαδικασία;
Θα ήταν πιο τίμιο να μην πατούν σε εξετάσεις και μαθήματα αλλά ναι, δεν θα συνέβαινε τίποτα. Ούτε τώρα έχουμε πετύχει κάτι όμως.:) Έλα τώρα, νομίζω καταλαβαίνεις αυτά δεν είναι καθόλου μαζικά.
Όταν μια απεργία διαρκείας από ένα σημείο και μετά χωρίς λόγο και αιτία κυρήττεται παράνομη με ποια κριτήρια γίνεται αυτό; Δεν βγάζεις άκρη.
Η απεργία είναι νόμιμη εκτός κι αν αρχίσει να περιορίζει τα δικαιώματα άλλων ανθρώπων, νομίζω υπάρχουν συνταγματικές διατάξεις. Αν εφαρμόζονται; Δεν ξέρω, πραγματικά αφού πολλές φορές σταματιέται απεργία με το έτσι θέλω, έχεις δίκιο.

Επειδή το πήγαμε μακριά και ο admin παραμονεύει:) να κλείσω λέγοντας πως δεν υπάρχει φοιτητικός σύλλογος όταν δεν έχει καταστατικό (στο ΟΠΑ), οι ψηφοφορίες αλλάζουν μορφές όπως γουστάρουν κάποιοι...Α προχθές στο ΕΜΠ άνοιξαν οι πολιτικοί μηχανικοί. Νόμιμα. Για δες σήμερα...https://news247.gr/ellada/paideia/mploko_sthn_eksetastikh_toy_emp.1381274.html
Ας μη λέμε για μαζικότητα και δημοκρατία λοιπόν, γελάει ο κόσμος.

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Φίλε η απεργία είναι αναφαίρετο δικαίωμα κάθε πολίτη και ναι η απεργία των ΜΜΜ ασκεί πίεση σε πολύ κόσμο, άρα είναι αποτελεσματική (απλά δεν μ'αρέσει αλλά δεν θα με ρωτήσει κανείς). Από την άλλη η κατάληψη του ΟΠΑ πιέζει μόνο την ακαδημαϊκή κοινότητα του ΟΠΑ και κανέναν άλλο. Δηλαδή βγάζουμε τα μάτια μας άχρηστα. Όχι, στο υπουργείο δεν τους νοιάζει και δεν υπάρχει πολιτικό κόστος αφου έχουν σχεδόν όλη τη Βουλή και το 90% της κοινωνίας. Πολιτικό κόστος θα είχαν αν άφηναν τα πράγματα όπως είναι.
Έχεις δίκιο οτι κάνουν απεργία και κάποιοι που δεν θέλουν πχ. στα λεωφορεία και σε πολλές άλλες κοινωνικές ομάδες αλλά μην ξεχνάς ότι δεν είναι σε όλες (πχ. απ'οσο ξέρω οι δάσκαλοι και οι καθηγητές αν θέλουν απεργούν) και αυτά είναι θέματα συνδικαλιστικών οργάνων για τα οποία δεν ξέρω και πολλά άρα δεν έχω ξεκάθαρη γνώμη.

Θα ήταν πιο τίμιο να μην πατούν σε εξετάσεις και μαθήματα αλλά ναι, δεν θα συνέβαινε τίποτα. Ούτε τώρα έχουμε πετύχει κάτι όμως.:) Έλα τώρα, νομίζω καταλαβαίνεις αυτά δεν είναι καθόλου μαζικά.

Η απεργία είναι νόμιμη εκτός κι αν αρχίσει να περιορίζει τα δικαιώματα άλλων ανθρώπων, νομίζω υπάρχουν συνταγματικές διατάξεις. Αν εφαρμόζονται; Δεν ξέρω, πραγματικά αφού πολλές φορές σταματιέται απεργία με το έτσι θέλω, έχεις δίκιο.

Επειδή το πήγαμε μακριά και ο admin παραμονεύει:) να κλείσω λέγοντας πως δεν υπάρχει φοιτητικός σύλλογος όταν δεν έχει καταστατικό (στο ΟΠΑ), οι ψηφοφορίες αλλάζουν μορφές όπως γουστάρουν κάποιοι...Α προχθές στο ΕΜΠ άνοιξαν οι πολιτικοί μηχανικοί. Νόμιμα. Για δες σήμερα...https://news247.gr/ellada/paideia/mploko_sthn_eksetastikh_toy_emp.1381274.html
Ας μη λέμε για μαζικότητα και δημοκρατία λοιπόν, γελάει ο κόσμος.

Φιλικά.

Α ωραια ,αυτα ειναι.Αρα αν η αποφαση στη γσ ειναι υπερ η κατα της ανοιχτης σχολης το ιδιο κανει.Ωραιες δημοκρατικες διαδικασιες.Ποιοι λετε να εμποδισαν την διεξαγωγη των εξετασεων,ανεξαρτητοι φοιτητες?Δεν νομιζω:whistle:

Εχει γινει μπαχαλο με τις καταληψεις.Η γνωμες ειναι διχασμενες με τα επιχειρηματα της η καθεμια.Και εγω μερικες φορες σκεφτομαι μηπως θα ηταν καλυτερα να κρατησει η καταληψη.Βεβαια απο την στιγμη που δεν ειναι μαζικη και εκπροσωπειται απο τις φοιτητικες παραταξεις για τι καταληψη μιλαμε...Το θεμα ειναι οτι μας εχουν βαλει να τρωγομαστε και δεν εχουμε καταλαβει οτι ειμαστε στην ιδια ομαδα.Με αυτα και με αυτα εμεις θα βγουμε χαμενοι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
υπαρχει κανενας παλιος εδω μεσα, να με ενημερωσει εαν τοτε με τον νομο πλαισιο,με την γιαννακου, το 2006-2007 οι φοιτητες ηταν παλι ετσι? διχασμενοι κτλ.... καλα παντα θα υπαρχουν καποιοι που θα σκεφτονται μονο την παρτι τους, απλα ρωταω εαν ηταν τοσο πολλοι, γιατι νταξει μην λεμε μαλακιες, νομιζω πως οι φοιτητες ειναι σχεδον μισοι-μισοι αυτη την χρονικη περιοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris199

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Οι παραταξεις ηταν τοσο τραγικες οσο λεγατε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top