Φοιτητές Οικονομικού Παν.Αθηνών 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
για μενα το τμημα στατιστικης ειναι μακραν το δυσκολοτερο της ασοεε δεν ξερω αν συμφωνειτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Πρέπει να ντρέπονται όσοι κόπηκαν. Με ντενεκέ λάδι πέρασαν στο Πανεπιστήμιο; Υποτίθεται ότι δεν κάνετε τόσο δύσκολα μαθηματικά σε στάθμη όπως σε ένα Τμήμα Μαθηματικών ή Φυσικής.

Σίγουρα δεν είναι τόσο δύσκολα σε εμάς όπως σε ένα Μαθηματικό ή Φυσικό και όντως τις περισσότερες φορές ο χαμός γίνεται στα μαθηματα μαθηματικών κυρίως. Αλλά υπάρχουν και άλλοι λόγοι όπως η λόξα του καθηγητή , εάν ο καθηγητής έχει χάσει τους φοιτητές του... Υπερβολικές απαιτήσεις ίσως, μεγάλη ύλη. Τέτοια πράγματα.

Για να καταλάβετε στο ΔΕΤ λογικό είναι πχ. να περνά 40% - 35% σε κάθε εξεταστική στα "δύσκολα" μαθήματα (στα υπόλοιπα είναι υψηλότερο). Όταν πάει πιο κάτω έχει γίνει βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
πως θα κατατασατε τα τμηματα της ασοεε απο αποψη δυσκολιας?? φυσικα παιζει ρολο και η κατευθυνση στο εκαστοτε τμημα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Τέτοια ποσοστά ίσως στα Παιδαγωγικά, αν και εκεί δύσκολο για όλα τα μαθήματα...

Πρωτάκι;:P
Τα ECTS λες; Ξέρω τι είναι, αλλά δεν κατάλαβα το πώς συνδέονται με το ποσοστό επιτυχίας, για αυτό παραξενεύτηκα.

δεν εχει σχεση με το ποσοστο επιτυχιας! αλλα με την δυσκολια ληψης του πτυχιου!

πως θα κατατασατε τα τμηματα της ασοεε απο αποψη δυσκολιας?? φυσικα παιζει ρολο και η κατευθυνση στο εκαστοτε τμημα.....

μα το ζητημα που εχω θεσει, ειναι μηπως το τμημα στατιστικης, ειναι ικανο να συγκριθει με τμηματα φυσικων επιστημων, και οχι οικονομικων σχολων!
συγνωμη, αν δειχνω οτι την δει καπως με το τμημα το οποιο σπουδαζω! το ψαχνω, για αυτο θελω τις αποψεις σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
μα το ζητημα που εχω θεσει, ειναι μηπως το τμημα στατιστικης, ειναι ικανο να συγκριθει με τμηματα φυσικων επιστημων, και οχι οικονομικων σχολων!
συγνωμη, αν δειχνω οτι την δει καπως με το τμημα το οποιο σπουδαζω! το ψαχνω, για αυτο θελω τις αποψεις σας!

ξεχωριστα απο αυτο ρωταο ...για το τμημα σου εχω πολυ καλη αποψη αν και δυσκολα θα πηγαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δεν εχει σχεση με το ποσοστο επιτυχιας! αλλα με την δυσκολια ληψης του πτυχιου!
Καμία σχέση δεν έχει με τη δυσκολία λήψης του πτυχίου.
Η διαφορά είναι ότι εμείς έχουμε καθορισμένο αριθμό μαθημάτων εργαστηρίων και διπλωματικής (51), ενώ εσείς πρέπει να συγκεντρώσετε από τα επιλογής σας τον κατάλληλο αριθμό ECTS.
μα το ζητημα που εχω θεσει, ειναι μηπως το τμημα στατιστικης, ειναι ικανο να συγκριθει με τμηματα φυσικων επιστημων, και οχι οικονομικων σχολων!
συγνωμη, αν δειχνω οτι την δει καπως με το τμημα το οποιο σπουδαζω! το ψαχνω, για αυτο θελω τις αποψεις σας!
Να συγκριθεί σε τι; Μπορούμε αν θέλεις να συγκρίνουμε σε συνάφεια και μπορώ να σου πω βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών σας ότι καμία σχέση δεν έχουν.
Κάνετε καθαρά και σχεδόν αποκλειστικά Στατιστική (αυτό δεν είναι κακό, αυτός είναι ο σκοπός του τμήματος) και από τα υπόλοιπα Μαθηματικά: μελέτη πραγματικών συναρτήσεων μιας και πολλών μεταβλητών και Γραμμική Άλγεβρα και αυτά σε ένα βασικό επίπεδο που χρειάζεται για να προχωρήσετε στη μελέτη της Στατιστικής.
Και αν αναρωτιέσαι «Μα, πόσα παραπάνω πράγματα μπορεί να κάνει κάποιος στο Φυσικό από Μαθηματικά;;;», μην το ψάχνεις... πολλά! Και πάλι είναι προφανώς πολύ λιγότερα μπροστά σε αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
συναρτησεις dirichlet οχι δεν κανουμε, βασικα δεν ορκιζομαι κιολας :P
απο θεωρητικες ασκησεις, μας εχει φυγει η παναγια, και μαλιστα δεν χρειαζονται πουθενα γαμω το κερατο μου, για αυτο πηγα στατιστικη για να μην κανω θεωρητικες ασκησεις μαθηματικων! τον κυριο Riemann δεν τον εχουμε αφησει σε ησυχια! στην κυριολεξια. θα τριζουν τα κοκκαλα του!
αν θες, μηπως καταλαβεις κατι καλυτερα, εσυ που εισαι του αντικειμενου, το βιβλιο ειναι τοθ spivak διαφορικος και ολοκληρωτικος λογισμος!
το βιβλιο βεβαια καλα τα λεει, οι σημειωσεις , και οι ασκησεις που κανουμε στα φροντηστηρια, δεν τα λενε καλα :P

Nαι, το βιβλίο του Spivak το κάναμε και εμείς στο αντίστοιχο μάθημα Πραγματική Ανάλυση Ι που το χρωστάει στην κυριολεξία όλο το Τμήμα. Γενικά υπάρχει πάντα μια απόκλιση των σημειώσεων του διδάσκοντος με την δομημένη ύλη του συγγράμματος. Σας κάνουν πολύ δύσκολο βιβλίο για μη Μαθηματικό Τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αγνοώντας όλα τα παραπάνω,σας ενημερώνω ότι τα αποτελέσματα της εξέτασης του μαθήματος "Μαθηματικά για Οικονομολόγους Ι" ανακοινώθηκαν το Σάββατο 24 Μαρτίου.
47 μέρες μετά την εξέταση.

Τουλάχιστον τσίμπησα το 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν έχει με τη δυσκολία λήψης του πτυχίου.
Η διαφορά είναι ότι εμείς έχουμε καθορισμένο αριθμό μαθημάτων εργαστηρίων και διπλωματικής (51), ενώ εσείς πρέπει να συγκεντρώσετε από τα επιλογής σας τον κατάλληλο αριθμό ECTS.

Να συγκριθεί σε τι; Μπορούμε αν θέλεις να συγκρίνουμε σε συνάφεια και μπορώ να σου πω βλέποντας το πρόγραμμα σπουδών σας ότι καμία σχέση δεν έχουν.
Κάνετε καθαρά και σχεδόν αποκλειστικά Στατιστική (αυτό δεν είναι κακό, αυτός είναι ο σκοπός του τμήματος) και από τα υπόλοιπα Μαθηματικά: μελέτη πραγματικών συναρτήσεων μιας και πολλών μεταβλητών και Γραμμική Άλγεβρα και αυτά σε ένα βασικό επίπεδο που χρειάζεται για να προχωρήσετε στη μελέτη της Στατιστικής.
Και αν αναρωτιέσαι «Μα, πόσα παραπάνω πράγματα μπορεί να κάνει κάποιος στο Φυσικό από Μαθηματικά;;;», μην το ψάχνεις... πολλά! Και πάλι είναι προφανώς πολύ λιγότερα μπροστά σε αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό.

εμμ, σκεψου οτι εαν δεν περασω τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου, δεν συνεχιζω στο 3ο, και αν δεν περασω του 2ου, δεν συνεχιζω στο 4ο!
να συκγριθει ως προς την δυσκολια! οχι με το φυσικο, αλλα με καθε βαρβατο τμημα θετικων επιστημων!
αυτο που λες στο τελος, το ποσα παραπανω πραγματα , πως αποδυκνυεται ? ... δεν ειμαι ερειστικος, απλα το ψαχνω, και θελω να μου τεκμηριωσεις την αποψη σου, για να σιγουρευτω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δεν βρίσκω τον λόγο να αποδείξω για μία ακόμη φορά ότι δεν είμαστε ελέφαντες.
Είναι πολύ εύκολο, αλλά δε βρίσκω το νόημα στην προκειμένη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και αν αναρωτιέσαι «Μα, πόσα παραπάνω πράγματα μπορεί να κάνει κάποιος στο Φυσικό από Μαθηματικά;;;», μην το ψάχνεις... πολλά! Και πάλι είναι προφανώς πολύ λιγότερα μπροστά σε αυτά που κάνουν στο Μαθηματικό.

λολ; μόλις τσέκαρα και τους 2 οδηγούς σπουδών από περιέργεια, δεν ισχύει αυτό που λες, σε ποσότητα μαθημάτων τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
λολ; μόλις τσέκαρα και τους 2 οδηγούς σπουδών από περιέργεια, δεν ισχύει αυτό που λες, σε ποσότητα μαθημάτων τουλάχιστον.
Καταρχάς έχουν σύστημα ECTS, οπότε όχι καθορισμένο αριθμό μαθημάτων. Συνεπώς μακάρι να ήξερες και εσύ τι μέτρησες...
Πρέπει να συγκεντρώσουν συνολικά 252 μονάδες και σχεδόν όλα τα μαθήματά τους πιάνουν 8 μονάδες, ήτοι με 32 μαθήματα έχουν πτυχίο.

Επίσης και για το Φυσικό το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει φέτος, άρα τα μαθήματα που είδες δεν είναι αυτά που έχω κάνει εγώ. (εκτός αν είδες τον παλαιό οδηγό σπουδών: μέχρι και 2010-11)

Οπότε έκανες μία αριθμητική σύγκριση ό,τι νά' ναι... και εκτός αυτού δεν παύει να είναι απλώς μία αριθμητική σύγκριση.

Είπα πριν και ενοχλήθηκε ο boss. ότι δεν βρίσκω νόημα να κάνω σύγκριση.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
Ούτε εγώ θα κάνω ποτέ Αναλογιστική Στατιστική, ούτε αυτός ποτέ Στοιχειώδη Σωμάτια, αλλά ακόμη και στο επίπεδο των μαθηματικών να το πάμε πάλι το ίδιο θα πω: άλλα πράγματα χρειάζομαι εγώ ως φυσικός και άλλα αυτός ως στατιστικολόγος (?). Δεν κάνουν πολλά πράγματα από τα υπόλοιπα Μαθηματικά, για αυτό και δεν είναι μαθηματικοί.

Καλύπτουμε εμείς στο Φυσικό περισσότερα Μαθηματικά; Προφανώς, γιατί χρειαζόμαστε περισσότερα.
Δε θα χρειαστεί ποτέ στον στατιστικολόγο να κάνει Θεωρία Ομάδων. Εγώ, όμως, δεν μπορώ να κάνω Στοιχειώδη, Μοριακή κλπ χωρίς αυτήν.
Δε θα κάνουν ποτέ στο Στατιστικό Διαφορική Γεωμετρία, αλλά εγώ πώς θα κάνω Σχετικότητα και Κοσμολογία χωρίς αυτήν;
Και μπορώ να συνεχίσω: Ανυσματική Ανάλυση, Μιγαδική Ανάλυση, Συνήθεις/Μερικές Διαφορικές και άλλα ειδικά Μαθηματικά για τη Φυσική.

Είναι πολύ διαφορετικές σχολές και είναι πολύ προφανείς οι συγκρίσεις σε επίπεδο ύλης, για αυτό και δεν ήθελα να επεκταθώ.

Τώρα, βέβαια, ο boss. έθεσε το επίπεδο της δυσκολίας. Οκ. Εδώ η μόνη σύγκριση που μπορεί κανείς να κάνει είναι με στατιστικά στοιχεία.
Ο μέσος χρόνος αποφοίτησης στο Φυσικό είναι 8.5 έτη. Οι μισοί παίρνουν βαθμό κάτω του 6.5, οι άλλοι μισοί από 6.5 έως και 8.5 και περίπου 1% από 8.5 και άνω.
Ως κάτι πιο επίσημο έχω αυτές τις εικόνες:
https://img821.imageshack.us/img821/2589/ptyx.png
https://img543.imageshack.us/img543/8033/ptyxiouxoifysiko.jpg
Οι οποίες είναι παρμένες από τον παλαιό οδηγό σπουδών και από την έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης αντιστοίχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
τα ECTS τι ειναι?τα εχουμε και εμεις αλλα δεν τα εχω καταλαβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Καταρχάς έχουν σύστημα ECTS, οπότε όχι καθορισμένο αριθμό μαθημάτων. Συνεπώς μακάρι να ήξερες και εσύ τι μέτρησες...
Πρέπει να συγκεντρώσουν συνολικά 252 μονάδες και σχεδόν όλα τα μαθήματά τους πιάνουν 8 μονάδες, ήτοι με 32 μαθήματα έχουν πτυχίο.

Επίσης και για το Φυσικό το πρόγραμμα σπουδών έχει αλλάξει φέτος, άρα τα μαθήματα που είδες δεν είναι αυτά που έχω κάνει εγώ. (εκτός αν είδες τον παλαιό οδηγό σπουδών: μέχρι και 2010-11)

Οπότε έκανες μία αριθμητική σύγκριση ό,τι νά' ναι... και εκτός αυτού δεν παύει να είναι απλώς μία αριθμητική σύγκριση.

Είπα πριν και ενοχλήθηκε ο boss. ότι δεν βρίσκω νόημα να κάνω σύγκριση.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...
Ούτε εγώ θα κάνω ποτέ Αναλογιστική Στατιστική, ούτε αυτός ποτέ Στοιχειώδη Σωμάτια, αλλά ακόμη και στο επίπεδο των μαθηματικών να το πάμε πάλι το ίδιο θα πω: άλλα πράγματα χρειάζομαι εγώ ως φυσικός και άλλα αυτός ως στατιστικολόγος (?). Δεν κάνουν πολλά πράγματα από τα υπόλοιπα Μαθηματικά, για αυτό και δεν είναι μαθηματικοί.

Καλύπτουμε εμείς στο Φυσικό περισσότερα Μαθηματικά; Προφανώς, γιατί χρειαζόμαστε περισσότερα.
Δε θα χρειαστεί ποτέ στον στατιστικολόγο να κάνει Θεωρία Ομάδων. Εγώ, όμως, δεν μπορώ να κάνω Στοιχειώδη, Μοριακή κλπ χωρίς αυτήν.
Δε θα κάνουν ποτέ στο Στατιστικό Διαφορική Γεωμετρία, αλλά εγώ πώς θα κάνω Σχετικότητα και Κοσμολογία χωρίς αυτήν;
Και μπορώ να συνεχίσω: Ανυσματική Ανάλυση, Μιγαδική Ανάλυση, Συνήθεις/Μερικές Διαφορικές και άλλα ειδικά Μαθηματικά για τη Φυσική.

Είναι πολύ διαφορετικές σχολές και είναι πολύ προφανείς οι συγκρίσεις σε επίπεδο ύλης, για αυτό και δεν ήθελα να επεκταθώ.

Τώρα, βέβαια, ο boss. έθεσε το επίπεδο της δυσκολίας. Οκ. Εδώ η μόνη σύγκριση που μπορεί κανείς να κάνει είναι με στατιστικά στοιχεία.
Ο μέσος χρόνος αποφοίτησης στο Φυσικό είναι 8.5 έτη. Οι μισοί παίρνουν βαθμό κάτω του 6.5, οι άλλοι μισοί από 6.5 έως και 8.5 και περίπου 1% από 8.5 και άνω.
Ως κάτι πιο επίσημο έχω αυτές τις εικόνες:
https://img821.imageshack.us/img821/2589/ptyx.png
https://img543.imageshack.us/img543/8033/ptyxiouxoifysiko.jpg
Οι οποίες είναι παρμένες από τον παλαιό οδηγό σπουδών και από την έκθεση εσωτερικής αξιολόγησης αντιστοίχως.



ενοχληθηκα γιατι ηθελα να απαντησεις, αυτο που απαντησες τωρα, και σε ευχαριστω πολυ!
βεβαια, δεν ξερω να σου πω, τι θα κανουμε εμεις, που λογικα εσεις δεν θα το κανετε, εκτος απο αναλογιστικα μαθηματικα! :P
ουτε ξερω μεσους ορους αποφοιτησης,και βαθμους! προς το παρων συλλεγω στοιχεια,και σε λιγα χρονια ισως εχει απαντηθει το ερωτημα μου! :D

τα ECTS τι ειναι?τα εχουμε και εμεις αλλα δεν τα εχω καταλαβει

σε ποιο τμημα εισαι εαν επιτρεπεται ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oikonomologos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο oikonomologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 237 μηνύματα.
οικονομικο πα.πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@exc

Αν έμπαινες στο site του φυσικού θα έβλεπες ότι υπάρχουν και οι 2 οδηγοί σπουδών. Τώρα από μαθήματα. ( καινούργιο πρόγραμμα )

Ανάλυση Ι & Εφαρμογές
Πιθανότητες, Στατιστική & Στοιχεία Αριθμητικής Ανάλυσης
Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις και Γραμμική Άλγεβρα
Ανάλυση ΙΙ & Εφαρμογές
Μαθηματικές Μέθοδοι Φυσικής Ι
Υπολογιστική Φυσική
Μαθηματικές Μέθοδοι Φυσικής ΙΙ

άλλα 3-4 επιλογής που δεν ξέρω αν είναι μαθηματικά καθαρά, συν ένα ελεύθερο του μαθηματικού ( η διαφορική γεωμετρία που έλεγες )

από στατιστικό

Εισαγωγή στις πιθανότητες
Εισαγωγή στη στατιστική
Μαθηματικός λογισμός Ι
Γραμμική άλγεβρα και εφαρμογές
Θεωρία κατανομών
Εκτιμιτική - ελέγχοι υποθέσεων
Μαθηματικός λογισμός ΙΙ

όλα αυτά υποχρεωτικά

από επιλογής βαριέμαι να γράφω απλά αν κοιτάξεις είναι όλα μπηγμένα στα μαθηματικά

και τέλος πάντων δε λέω ότι και εσείς δεν κάνετε απλά να το ψάχνουμε λίγο καλύτερα πριν πούμε "το φυσικό κάνει περισσότερα μαθηματικά γιατί είναι σχολή ΣΘΕ"

edit:

όσον αφορά τη δυσκολία, για μένα είναι λίγο σχετικό. Δυσκολία με την έννοια του πόσο δύσκολα παίρνεις πτυχιο ή του πόσο σου βγαίνει η παναγία μέσα στο εξάμηνο;

Γιατι για την πρώτη περίπτωση κάμποσοι χτυπημένοι καθηγητές στα κορμού που ακολουθούν τη λογική
"κάνεις λάθος στις πράξεις -> κόπηκες" είναι ικανοί μια χαρά να ανεβάσουν το μέσο όρο αλλά αν πχ το μάθημα θέλει διάβασμα 4-5 ημερών για να το περάσεις δε θα το έλεγα και δύσκολο, απλά απρόβλεπτο. ( δεν υπονοώ κάτι για την περίπτωση που συζητάμε, λάθη στη λογική αυτή δείχνω ).
Από την άλλη μπορεί να υπάρχουν και μαθήματα που σου τρώνε όλη τη μέρα στο εξάμηνο αλλά μετά όμως παίρνεις και το βαθμό που σου αναλογεί ( αυτό για μένα είναι δύσκολο ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συνεχίζω να μην βλέπω λόγο σύγκρισης.
Δεν είπα ότι στο Στατιστικό δεν κάνουν Μαθηματικά, είπα ότι κάνουν σχεδόν αποκλειστικά Στατιστική και πολύ λίγα πράγματα από το ΥΠΌΛΟΙΠΟ μαθηματικό οικοδόμημα.
Αυτό έλειπε να μην κάνουν στο Στατιστικό..., Στατιστική...
Ήμουν πολύ σαφής σε αυτό που είπα και σε καμία περίπτωση δεν είπα αυτό που μου προσάπτεις στα εισαγωγικά.

Όσον αφορά στο πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού, μπορώ να μιλήσω μόνο για το παλαιό που έχω παρακολουθήσει εγώ. Τις συνέπειες του νέου προγράμματος θα τις δούμε σε τουλάχιστον 5 έτη από τώρα.

Και επειδή αναφέρεις πάλι το θέμα της δυσκολίας. Καλώς ή κακώς η πραγματικότητα στα ΦυσικοΜαθηματικά τμήματα είναι ότι και θα ξεσκίζεσαι μέσα στο εξάμηνο και θα σου ζητάνε στις εξετάσεις πολύ προχωρημένα για το προπτυχιακό επίπεδο και τον δεδομένο χρόνο θέματα και θα είναι πολύ αυστηρός ο καθηγητής στην βαθμολόγηση και και και...
Δεν παραπονιέμαι. Ήξερα πολύ καλά που έμπλεκα όταν επέλεξα Φυσικό Αθήνας ως 1η επιλογή.

Το θέμα της δυσκολίας είναι, όπως ακριβώς λες και εσύ, καθαρά υποκειμενικό. Για αυτό και προηγουμένως είπα ότι η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με στατιστικά χρόνου αποφοίτησης και βαθμολογιών, τα οποία και παρέθεσα για τη σχολή μου. Θα ήταν βλακώδες να λέω ότι η Κβαντική Μηχανική ΙΙ είναι δυσκολότερη από την Στατιστική Αναλογιστική ή την Ανατομία ή τα Μπετά ΙΙΙ ή την Ιστορία, γιατί δεν υπάρχει απολύτως καμία σχέση μεταξύ των αντικειμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
μιας που ρωτας για μαθηματικα 1!
να σας ενημερωσω πως για το τμημα στατιστικης, το ποσοστο επιτυχιας πρωτοετων στο μαθημα μαθηματικος λογισμος 1 ειναι 6%, ενω το ποσοστο επι του συνολου ειναι 18%
οι βαθμολογιες ειναι οι εξης,
1 ατομο εγραψε 7
6 ατομα εγραψαν 6
6 ατομα εγραψαν 5
10 ατομα εγραψαν 4
10 ατομα εγραψαν 3
18 ατομα εγραψαν 2
16 ατομα εγραψαν 1
7 ατομα εγραψαν 0


η πασπ ζηταει να επαναληφθει η εξεταστικη, συμφωνειτε ?

Aυτο ειναι καθαρα θεμα των μαθητων.Φετος η βαση της σχολης επεσε 2μιση χιλιαρικα μορια.Ο καθηγητης ειναι ο ιδιος και τα θεματα δεν ηταν τραγικα δυσκολα σε σχεση με αλλες σχολες.Μην ξεχνας οτι γενικα τα ποσοστα επιτυχιας στο μαθημα δεν ηταν ποτε υψηλα

πως θα κατατασατε τα τμηματα της ασοεε απο αποψη δυσκολιας?? φυσικα παιζει ρολο και η κατευθυνση στο εκαστοτε τμημα.....
Θα κανω μια προσπαθεια να τα καταταξω αλλα μην το παρετε τοις μετρητοις,βασιζεται σε οτι ξερω αλλα κυριως σε οτι ακουω.Απο το δυσκολοτερο στο ευκολοτερο
1-Στατιστικη
2-Πληροφορικη
3-ΔΕΤ
4-Οικονομικη επιστημη
5-Λογιστικη και Χρηματ.
6-ΔΕΟΣ
7-ΟΔΕ
8-Μαρκετινκ

δεν εχει σχεση με το ποσοστο επιτυχιας! αλλα με την δυσκολια ληψης του πτυχιου!



μα το ζητημα που εχω θεσει, ειναι μηπως το τμημα στατιστικης, ειναι ικανο να συγκριθει με τμηματα φυσικων επιστημων, και οχι οικονομικων σχολων!
συγνωμη, αν δειχνω οτι την δει καπως με το τμημα το οποιο σπουδαζω! το ψαχνω, για αυτο θελω τις αποψεις σας!

Φιλε μου καλα κανεις και ψαχνεσαι.με βαση την εμπειρια μου στο τμημα μπορω να πως πως η στατιστικη αν και ειναι στην ασοεε ειναι θετικη επιστημη,ειναι μαθηματικα,και ειναι πιο ''κοντα'' στις φυσικομαθηματικες σχολες παρα στις οικονομικες σχολες.Εχει εφαρμογες στα οικονομικα οπως και σε τοσους αλλους τομεις
Τεθηκε το θεμα δυσκολια και συγκριση.Λοιπον πιο δυσκολη απο το μαθηματικο δεν ειναι σιγουρα.Η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι πιο δυσκολη απο το φυσικο.Οχι επειδη το φυσικο εχει περισσοτερα μαθηματικα.Αν θεωρησουμε οτι η στατιστικη ειναι μαθηματικα εχει περισσοερα μαθηματα το μαθηματικων το τμημα στατιστικης απο οτι αυτο της φυσικης.Αλλα αυτο δεν λεει κατι



Συνεχίζω να μην βλέπω λόγο σύγκρισης.
Δεν είπα ότι στο Στατιστικό δεν κάνουν Μαθηματικά, είπα ότι κάνουν σχεδόν αποκλειστικά Στατιστική και πολύ λίγα πράγματα από το ΥΠΌΛΟΙΠΟ μαθηματικό οικοδόμημα.
Αυτό έλειπε να μην κάνουν στο Στατιστικό..., Στατιστική...
Ήμουν πολύ σαφής σε αυτό που είπα και σε καμία περίπτωση δεν είπα αυτό που μου προσάπτεις στα εισαγωγικά.

Όσον αφορά στο πρόγραμμα σπουδών του Φυσικού, μπορώ να μιλήσω μόνο για το παλαιό που έχω παρακολουθήσει εγώ. Τις συνέπειες του νέου προγράμματος θα τις δούμε σε τουλάχιστον 5 έτη από τώρα.

Και επειδή αναφέρεις πάλι το θέμα της δυσκολίας. Καλώς ή κακώς η πραγματικότητα στα ΦυσικοΜαθηματικά τμήματα είναι ότι και θα ξεσκίζεσαι μέσα στο εξάμηνο και θα σου ζητάνε στις εξετάσεις πολύ προχωρημένα για το προπτυχιακό επίπεδο και τον δεδομένο χρόνο θέματα και θα είναι πολύ αυστηρός ο καθηγητής στην βαθμολόγηση και και και...
Δεν παραπονιέμαι. Ήξερα πολύ καλά που έμπλεκα όταν επέλεξα Φυσικό Αθήνας ως 1η επιλογή.

Το θέμα της δυσκολίας είναι, όπως ακριβώς λες και εσύ, καθαρά υποκειμενικό. Για αυτό και προηγουμένως είπα ότι η μόνη σύγκριση που μπορεί να γίνει είναι με στατιστικά χρόνου αποφοίτησης και βαθμολογιών, τα οποία και παρέθεσα για τη σχολή μου. Θα ήταν βλακώδες να λέω ότι η Κβαντική Μηχανική ΙΙ είναι δυσκολότερη από την Στατιστική Αναλογιστική ή την Ανατομία ή τα Μπετά ΙΙΙ ή την Ιστορία, γιατί δεν υπάρχει απολύτως καμία σχέση μεταξύ των αντικειμένων.

Συμφωνω με τις αποψεις σου.Δεν μπορεις να συγκρινεις τα τμηματα γιατι ειναι διαφορετικου αντικειμενου.Εχουν τοσα κοινα μαθηματα οσα και στα υπολοιπα τμηματα.Το να συγκρινεις με στατιστικα αποφοιτων παιρνεις μια ιδια αλλα ειναι παρακινδυνευμενη γιατι παιζουν πολλα ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gate1319661

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gate1319661 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 310 μηνύματα.
Aυτο ειναι καθαρα θεμα των μαθητων.Φετος η βαση της σχολης επεσε 2μιση χιλιαρικα μορια.Ο καθηγητης ειναι ο ιδιος και τα θεματα δεν ηταν τραγικα δυσκολα σε σχεση με αλλες σχολες.Μην ξεχνας οτι γενικα τα ποσοστα επιτυχιας στο μαθημα δεν ηταν ποτε υψηλα


Θα κανω μια προσπαθεια να τα καταταξω αλλα μην το παρετε τοις μετρητοις,βασιζεται σε οτι ξερω αλλα κυριως σε οτι ακουω.Απο το δυσκολοτερο στο ευκολοτερο
1-Στατιστικη
2-Πληροφορικη
3-ΔΕΤ
4-Οικονομικη επιστημη
5-Λογιστικη και Χρηματ.
6-ΔΕΟΣ
7-ΟΔΕ
8-Μαρκετινκ


η δικη μου γνωμη ειναι:
1- στατιστικη
2-πληροφορικη
3-οικονομικο
4-δετ
5-λοχρη(οδε)
6-οδε
7-δεος
8-μαρκετινγκ

βεβαια πολυ σπουδαιο ρολο παιζει η κατευθυνση και τα μαθηματα επιλογης σε αυτην ειδικα στο οδε αλλο να διαλεξεις μαρκετινγκ και αλλο λοχρη η πληροφοριακα συστηματα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top