Φοιτητές ΗΜΜΥ

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο τύπος που τα γραψε αυτά,είχε δει το 1ο Iron Man,καύλωσε με τη ζωή του,και μετά ήθελε να γίνει Tony Stark.

Ε με το που μπήκε στους ΗΜΜΥ την είδε και Tony Stark.

Δεν είναι κακό να διαφημίζει το πανεπιστήμιο του. Εξάλλου είτε μας αρέσει είτε όχι, από όλα τα τμήματα ημμυ στην Ελλάδα, το ΕΜΠ έχει το καλύτερο πρόγραμμα σπουδών.

Βέβαια ο συγκεκριμένος που το έγραψε, δεν περίμενε να τελειώσει ΕΜΠ και να το δεχτούν με ανοιχτές αγκαλιές σε δουλειές. Έχει δουλέψει και μέσα στις χρονιές και μια χρονιά σταμάτησε το πανεπιστήμιο για ένα δικό του start up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Demlogic




Ειλικρινά φίλε δεν περίμενα εσένα να μου διδάξεις τι είναι το hello world αλλα να 'σαι καλα που μπήκες στον κόπο να μου το θυμίσεις.


Εγώ θα έλεγα προφανώς κάτι σε πείραξε στα λεγόμενά μου και δει ακολούθησαν όλες αυτές οι άσχετες μπούρδες που έγραψες και πάλι.Παρεπιπτόντως δεν παριστάνω τον χαλαρό γιατι όντως είμαι. :P
Άμα απο όλα οσα είπα κατάλαβες οτι αυτό που έχει σημασία είναι αν το έγγραψες σε php ή σε obj-c μάλλον κάτι δεν κάνω εγώ σωστά.:confused:

Ζεις σε μια ουτοπία εάν πιστεύεις οτι το να περάσεις ένα μάθημα γλώσσας προγραμματισμού στη σχολή, σου δίνει οτιδήποτε κοντά σε γνώσεις προγραμματισμού. Δεν έχω περάσει C++ στο 4ο εξάμηνο και μακάρι να ήταν επειδή δεν ήξερα τα βασικά που χρειάζεται για να περάσεις το μάθημα.:whistle:

Έχω φύγει όμως αρκετά εκτος thread και όπως προέβλεψα το έχω γυρίσει σε flaming. Σταματώ λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Εξάλλου είτε μας αρέσει είτε όχι, από όλα τα τμήματα ημμυ στην Ελλάδα, το ΕΜΠ έχει το καλύτερο πρόγραμμα σπουδών.

Λολ.Με ποια κριτηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λολ.Με ποια κριτηρια;

Τα έχεις δει? Έχεις δει πως λειτουργούν οι ροές? Την ευελιξία που έχουν οι φοιτητές ως προς τι θέλουν να διδαχθούν?

Προσφέρει τίποτα τέτοιο το ΑΠΘ ή το ΔΠΘ στο πρόγραμμα σπουδών του?

ΥΓ. στο πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ είναι πολύ καλό και το παραδέχονται και δικοί μας καθηγητές. Θέλουν να το αλλάξουν (το δικό μας), όμως προκύπτουν διάφορα προβλήματα... Ελλαδιστάν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Ρε Demlogic μήπως τα παραλέει λίγο ο τύπος εδώ; Παω μια χαρά στις πανελλήνιες αλλα με τρομάζει, ακριβώς επειδή αρχίζει και αχνοφένεται η ΣΗΜΜΥ στον ορίζοντα. Πρέπει να είσαι ιδιοφυία ή τρελαμένος επιστήμονας για να βγάλεις τη ΣΗΜΜΥ; Προφανώς θα προσέχουμε και θα δουλεύουμε το αντικείμενό μας αλλά δεν γίνεται το σύνολο των ενδιαφερόντων σου να αναλώνεται εκεί (στη σχολή).
Πέρα από το ψωνισμένο ύφος του συγγραφέα ίσως είναι το πιο αναλυτικό άρθρο που έχω διαβάσει για την παρουσίαση της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Πέρα από το ψωνισμένο ύφος του συγγραφέα ίσως είναι το πιο αναλυτικό άρθρο που έχω διαβάσει για την παρουσίαση της σχολής.

Το αρθρο ειναι και λιγο χιουμοριστικο περα απο την ανάλυση της σχολής. Γιατι ειναι αναγκη ολα να τα παιρνουμε 100% τοις μετρητοίς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Ένας ΗΜΜΥ όταν τελειώσει την σχολή τι κάνει;
δεν εννοώ τι μπορεί να κάνει (γιατί μπορεί πολλά πράγματα)
αλλά το κλασικό ημμυ τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένας ΗΜΜΥ όταν τελειώσει την σχολή τι κάνει;
δεν εννοώ τι μπορεί να κάνει (γιατί μπορεί πολλά πράγματα)
αλλά το κλασικό ημμυ τι είναι;

Είναι πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Το τμημα της Κρητης σε τι διαφερει απ το ΕΜΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το τμημα της Κρητης σε τι διαφερει απ το ΕΜΠ?

Καταρχάς δεν είναι ηλεκτρολόγοι, και έχουν λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από εμάς. Για άλλες λεπτομέρειες δεν ξέρω :(

Ωστόσο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο τμήμα.

ΥΓ. όλα αυτά που είπα για το πρόγραμμα σπουδών, δεν υποβαθμίζουν τα άλλα πανεπιστήμια σε σχέση με το ΕΜΠ, απλώς προσφέρουν καλύτερες επιλογές στα μαθήματα και στην ευελιξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Νομίζω έχουν βάλει και ενεργειακά μαθήματα ώστε να πάρουν και ενεργειακά δικαιώματα. Γενικά πρέπει να είναι πολύ καλό τμήμα και με καλύτερες συνθήκες σπουδών απότι στο ΕΜΠ.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι δίνουν λιγότερη έμφαση στα καθαρά φυσικομαθηματικά, αν είναι καλό ή κακό αυτό είναι υποκειμενικό, κατ' εμέ είναι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Όντως έχουν προστεθεί 2 ενεργειακά υποχρεωτικά μαθήματα στον οδηγό σπουδών μας (Εισαγωγή στα Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας & Παραγωγή και Διανομή Ηλεκτρικής Ενέργειας) και αναμένεται να εισαχθούν και κάποια μαθήματα επιλογής για όσους ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τον ενεργειακό τομέα.Η διαδικασία μετονομασίας έχει κολλήσει στο θέμα δικαιωμάτων των αποφοίτων.Τώρα όσον αφορά την έμφαση στα φυσικομαθηματικά,τα υποχρεωτικά μαθήματα που προσφέρονται καλύπτουν επαρκώς τις απαιτήσεις των υπόλοιπων μαθημάτων του τμήματος(κάποια ίσως κενά που υπάρχουν καλύπτονται από την ύλη των εκάστοτε μαθημάτων), αλλά δίνεται και η δυνατότητα σε όσους θέλουν να επιλέξουν μαθήματα επιλογής σε φυσικομαθηματικά και χημεία.Από γνωστούς και φίλους που έχω στο Ημμυ του Εμπ έχω και εγώ την αίσθηση πως εκεί δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο συγκεκριμένο θέμα (από την άποψη των υποχρεωτικών μαθημάτων).Υπάρχουν αρκετά μαθήματα που εκεί είναι υποχρεωτικά ενώ σε εμάς είναι επιλογής. Από εκεί και πέρα επιλέγεις τι θες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PLACEBO

Νεοφερμένος

Η Παναγιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Μεσσηνία). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! *waves* Μετά από πρόχειρους υπολογισμούς λογικά περνάω ΗΜΤΥ Πάτρας... Όλα καλά ως εδώ μόνο που είμαι Θετική κατεύθυνση και από προγραμματισμό δεν σκαμάζω... εμ τίποτα!! Λέτε οτι θα τα βρω σκούρα? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το προλάβω, ίσως αν αγόραζα τα βιβλία του προγραμματισμού και μελετούσα το καλοκαίρι να βοηθούσε? Από την εμπειρία σας στη σχολή, που σιγούρα υπήρχαν και παιδιά της Θετικής, αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην εξεταστική??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! *waves* Μετά από πρόχειρους υπολογισμούς λογικά περνάω ΗΜΤΥ Πάτρας... Όλα καλά ως εδώ μόνο που είμαι Θετική κατεύθυνση και από προγραμματισμό δεν σκαμάζω... εμ τίποτα!! Λέτε οτι θα τα βρω σκούρα? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το προλάβω, ίσως αν αγόραζα τα βιβλία του προγραμματισμού και μελετούσα το καλοκαίρι να βοηθούσε? Από την εμπειρία σας στη σχολή, που σιγούρα υπήρχαν και παιδιά της Θετικής, αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην εξεταστική??

Δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Μάλιστα μερικοί που ασχολήθηκαν τα πήγαν περίφημα. Θα σε βοηθούσε βέβαια να διαβάσεις λίγο C ή ακόμα και ψευδογλώσσα δηλαδή αυτή που κάνουν στην τρίτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Μια χαρά είσαι και στο 1ο θα μπεις με Python που είναι ότι πρέπει για αρχάριους, υπάρχει υλικό και online αν θες να δεις από τώρα (νταξ, αστειάκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! *waves* Μετά από πρόχειρους υπολογισμούς λογικά περνάω ΗΜΤΥ Πάτρας... Όλα καλά ως εδώ μόνο που είμαι Θετική κατεύθυνση και από προγραμματισμό δεν σκαμάζω... εμ τίποτα!! Λέτε οτι θα τα βρω σκούρα? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το προλάβω, ίσως αν αγόραζα τα βιβλία του προγραμματισμού και μελετούσα το καλοκαίρι να βοηθούσε? Από την εμπειρία σας στη σχολή, που σιγούρα υπήρχαν και παιδιά της Θετικής, αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην εξεταστική??

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά στα περισσότερα τμήματα που έχουν προγραμματισμό ξέρω πως ξεκινάνε από τα πολύ βασικά ώστε να καλυφθούν τα όποια κενά υπάρχουν στους φοιτητές που ήταν στη θετική κατεύθυνση. Επομένως κοίτα να περάσεις το καλοκαίρι σου όσο πιο ξέγνοιαστα γίνεται και από τον Οκτώβρη ξεκίνα δυναμικά! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Επισης σε καποια τμηματα γινονται και επιπλεων ωρες για καλητερη εξικοιοση των μαθητων της θετικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Επισης σε καποια τμηματα γινονται και επιπλεων ωρες για καλητερη εξικοιοση των μαθητων της θετικης
Ξέρεις να μου πεις αν γίνεται και στο ΑΠΘ αυτό; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ξέρεις να μου πεις αν γίνεται και στο ΑΠΘ αυτό; ;)
Ειναι στην ευχερια του καθε διδασκοντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ακριβώς. Νομίζω πως σε όλα τα πανεπιστήμια υπάρχουν καλοί και εξυπηρετικοί καθηγητές, αλλά και σε όλα υπάρχουν οι περιπτώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top