[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Tsiyo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tsiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γεωγραφίας Αιγαίου (Μυτιλήνη) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
ξερεις...το προβλημα θα καταλαβεις οτι δεν θα το εχουμε με τους πολιτικους σε λιγο..αλλα με τα λεφτα μας.....αυτο με προβληματιζει ιδιαιτερα! οι πολιτικοι ουτως η αλλως φευγουν κ ερχοντε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
ειμαι υπερ οταν υπαρχουν πραγματικοι λογοι που την προκαλουν, και κατα οταν δεν υπαρχουν. στις συγκεκριμενες που γινονται για την καταργηση του.. "ασυλου" ειμαι κατα. ποιο ασυλο? θεωρειται ασυλο οταν γινεται μεσα σε εκπαιδευτικο ιδρυμα διακινηση ναρκωτικων, οπλων, γινονται βιαια επεισοδια κ.ο.κ ?
ασυλο=ελευθερη διακινηση ΙΔΕΩΝ. κατι που δεν νομιζω πως μας το στερει καμια καταργηση του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ξερεις...το προβλημα θα καταλαβεις οτι δεν θα το εχουμε με τους πολιτικους σε λιγο..αλλα με τα λεφτα μας.....αυτο με προβληματιζει ιδιαιτερα! οι πολιτικοι ουτως η αλλως φευγουν κ ερχοντε.....
το συστημα με βαση το οποιο λειτουργουν ομως μενει:).και αν δεν αλλαξει αυτο δε θα αλλαξει τιποτα γιατι οι πολιτικοι ειναι οι μαριονετες του συστηματος που εχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
λέτε να χάσουμε το εξάμηνο? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
όλα παίζονται...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
στο μυαλο μου μοιαζει αρκετα πιθανο..
θα δωσουμε διπλη εξεταστικη προμπαμπλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν χαθεί το εξάμηνο, η εξεταστική είναι το λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τα πραγματα ειναι απλα. Στη δημοκρατια το λογο τον εχει ο λαος στο συνολο του, οχι ενα κομματι του λαου. Οταν για τον οποιονδηποτε λογο η αποφαση δεν λαμβανεται απο αντιπροσωπευτικο δειγμα του λαου και οταν παραβιαζονται νομοι και συνταγμα τοτε δεν εχουμε δημοκρατια. Μιλαμε λοιπον για μια δημοκρατια που δεν υπαρχει, γιατι αν υπηρχε δεν θα συνεβαιναν αυτα τα φαινομενα ζουγκλοποιησης που ο καθενας κανει ο,τι θελει χωρις να το νοιζει τιποτα και δεν ανφερομαι μονο στη συγκεκριμενη περιπτωση αλλα γενικα. Πραγματικα και ειλικρινα λυπαμαι πολυ.

Θα βγω πάλι off topic,γιατί όταν βλέπω κάτι που θέλω να το θίξω,αν δεν το κάνω,σκάω.Τι είναι αυτό το "φαντασιακό" το οποίο περιβάλλει σαν πέπλο τους νόμους και το σύνταγμα και τους καθιστά υπεράνω κριτικής?Σε περίπτωση που η πλειοψηφία του λαού διαφωνεί με τους νόμους και το σύνταγμα,αυτό δεν θα πρέπει να αποτελεί επαρκή αιτία ακύρωσής τους?Με το να τα θέτουμε υπεράνω,δεν τους δίνουμε μια "μεταφυσική αξία",η οποία αντίκειται στο πνεύμα της δημοκρατίας?
Προς το τέλος λες κάτι πολύ σωστό,αν και προφανώς δεν το εννοείς όπως το εννοώ εγώ.Λες ότι δεν υπάρχει δημοκρατία,γιατί αν υπήρχε,ο καθένας δεν θα έκανε ό,τι ήθελε.Πολύ σωστά.Δεν γίνεται να υπάρχει δημοκρατία,όταν υπάρχει ένα κράτος το οποίο θεσμοθετεί με νόμο την ασυδοσία και την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο (καπιταλισμός και τα παρελκόμενά του).Και δεν γίνεται να υπάρχει κράτος το οποίο να μην προστατεύει την εκμετάλλευση,όταν και το ίδιο το κράτος θεσμοθετείται με τη βία,όταν η ίδια η ύπαρξη κράτους αποτελεί βία.Ένα καθεστώς,ένα πολίτευμα το οποίο στηρίζεται στη βία,δεν μπορεί παρά να καθαγιάζει τη βία.Αντιστρόφως,η ύπαρξη μιας κοινωνίας "ζούγκλας" δεν μπορεί να είναι ανεκτή,παρά μόνο εάν προστατεύεται από ένα πολίτευμα που βασίζεται σε αυτή.Η έννοια της δημοκρατίας είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτή του κρατισμού και γενικότερα της ιεραρχίας.Όσο η κοινωνία μας δομείται με κάθετη οργάνωση,δεν θα μπορέσουμε ποτέ να έχουμε δημοκρατία.Όσο η δομή της κοινωνίας βασίζεται στην αυθαίρετη "ανωτερότητα" κάποιων λίγων απέναντι στους πολλούς ("είμαστε όλοι ίσοι μεταξύ μας,απλά μερικοί είναι λίγο πιο ίσοι απ'όλους τους άλλους"),τόσο θα δικαιολογείται και η νοοτροπία της αδιαφορίας για την κοινωνία.

Συμφωνώ απολύτως. Στη σχολή μας, η κατάληψη ψηφίστηκε από...57 άτομα...Θα μου πείτε, πού είναι οι υπόλοιποι να ψηφίσουν. Συμφωνώ σε αυτό, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ένας μηχανισμός να προστατεύει το σύνολο; Να διασφαλίζει ας πούμε ότι πρέπει να υπάρχει ένα μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής για να παρθεί απόφαση;

Υπάρχει,κατώτατο όριο φοιτητών,το οποίο αν δεν ξεπερασθεί,δεν μπορεί να γίνει συνέλευση.Η αλήθεια είναι ότι κατά τη γνώμη μου,περιττό είναι και αυτό.Το "σύνολο" μια χαρά είναι προστατευμένο,έχοντας το δικαίωμα συμμετοχής στη συνδιαμόρφωση των αποφάσεων.Όταν το "σύνολο" αδιαφορεί,τι μηχανισμός να υπάρξει?Που να προστατεύει το "σύνολο" απ'τον εαυτό του?Το ίδιο το "σύνολο" βάζει τα χεράκια του και βγάζει τα ματάκια του.Ας μάθει να είναι πιο υπεύθυνο.

Απλα δειτε ποσοι ειναι κατα και καταλαβετε επιτελους πως απλα οι περισοτεροι ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ

Δεν έχω ιδέα τι θέλουν οι περισσότεροι,δεν είμαι μάντης.Ούτε έχω και καμιά υποχρέωση να ξέρω.Δεν είμαι η μαμά τους για να τους νταντεύω.Αν το μόνο που ενδιαφέρει τους περισσότερους είναι να τελειώνουν όσο πιο νωρίς γίνεται με κάθε κόστος,τότε τους λυπάμαι,γιατί δεν είναι παρά μίζερα ανθρωπάκια που μια ζωή θα τους πατάνε οι άλλοι.Αλλά και πάλι,δεν είναι δουλειά μου να τους κρίνω,ούτε έχω κανένα δικαίωμα.Δικαίωμα τους να είναι σκουλήκια,φιλελεύθεροι άνθρωποι είμαστε,θα το δεχτούμε,αν αυτό ζητάει η πλειοψηφία.Αν όμως το ζητάει,ας έρθει στη συνέλευση να το ψηφίσει.Ξεκάθαρα πράγματα,υποτίθεται έχουμε να κάνουμε με υπεύθυνους πολίτες,όχι με παιδάκια του νηπιαγωγείου.Απ'τη στιγμή που έχουν μια άποψη,όσο και αν δεν μ'αρέσει εμένα,ας έρθουν να την υποστηρίξουν και θα την σεβαστώ.Όσο αδρανούν και απλά κλαίγονται,έτσι και εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να τους λαμβάνω υπ'όψιν μου.

Mα κανεις δεν ειναι υπερ! οσοι ειναι ειναι ''κοματοσκυλακια '' του πασοκ της νδ του κκε ! ελατε δηλαδη πια! μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας! ολοι ξερουμε τι παιζεται εκει εξω!

Δεν ανήκω σε καμία παράταξη,ούτε έχω συμπάθεια σε καμία και είμαι υπέρ της κατάληψης.Και ξέρω άπειρα άτομα που υποστηρίζουν το ίδιο με εμένα.Υπάρχουν ένα σωρό ανένταχτοι υπέρ της κατάληψης,ένα σωρό κατά της κατάληψης όπως υπάρχουν και κομματόσκυλα κατά της κατάληψης (ΔΑΠ,ορισμένες ΠΑΣΠ).Οπότε,καλύτερα άσε τις αυθαίρετες γενικεύσεις.

Εγω παντως δεν γουσταρω καταληψη. θελω να τελιωσω ησυχα τις σπουδες μου. Οταν γινει κατι σοβαρο εννοειτε ολοι θα ενεργοποιηθουν αλλα αυτη την στιγμη μονο οχαδερφισμους και ψευτικες αναγκες βλεπω.

Α,δηλαδή το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου δεν είναι σοβαρό.Τι ακριβώς είναι σοβαρό λοιπόν,αν όχι η κατάλυση του δημόσιου πανεπιστημίου,στον πλανήτη των απολιτίκ?

Αντι να κατσουν να διαβασουν να μπορεσουν να ξεχωρισουν στην ζωη τους ασχολουντε με τα πολιτικα , στα οποια , το παιζουν 'Ιστοριες' ενω στην ουσια δεν ξερουν τιποτα!

Με άλλα λόγια,ας γίνουμε όλοι καριερίστες χωρίς θέληση και προσωπικότητα,άβουλα ρομποτάκια που θα δουλεύουν,θα καταναλώνουν,θα ψηφίζουν,θα τρώνε,θα χέζουν και θα κοιμούνται,"φιλήσυχοι" πολίτες που απλά θα "κοιτάνε τη δουλειά τους" χωρίς κανένα ενδιαφέρον για την κοινωνία.Λυπάμαι,αλλά αυτή η νεοφιλελεύθερη νοοτροπία του ωχαδερφιστή "συνεπή σκλάβου" που νοιάζεται μόνο για τον εαυτό του,με αηδιάζει όσο τίποτα,δεν θα πάρω.

Συγγνώμη, αυτό είναι το επιχείρημά σου...;
Το να πεθάνει στην πλατεία είναι ΟΚ δηλαδή.

Ανοίξτε το μυαλό σας...

Δεν νομίζω ότι πάει ακριβώς έτσι.Έχω δει από πρώτο χέρι,σε διαμαρτυρίες και πορείες,ανθρώπους με αναπνευστικά προβλήματα να πνίγονται απ'τα χημικά,εγώ προσωπικά έχω λιποθυμήσει από αυτά στο παρελθόν,έχω δει ανθρώπους αιμόφυρτους να τους μαζεύουνε με ασθενοφόρα.Όλοι τα έχουμε δει,και όσοι δεν συμμετέχουν,απ'την τηλεόραση.Έχουμε δει άδικες συλλήψεις,ανθρώπους στην εντατική,απίστευτη βαρβαρότητα...και όλα αυτά στο δρόμο.Φαντάσου τι θα γινόταν,αν όλα αυτά τα βλέπαμε σε κλειστό χώρο.Φαντάσου χημικά να σκάνε μέσα σ'ένα αμφιθέατρο,με τη δικαιολογία ότι κάποια γενική συνέλευση βγήκε "εκτός ελέγχου",τα ΜΑΤ να εφορμούν απ'τις πόρτες,φοιτητές να ποδοπατιούνται για να ξεφύγουν,να χτυπάνε πάνω στα έδρανα.Το φοβάμαι ένα τέτοιο θέαμα.Και όλοι ξέρουμε που θα καταλήξει.

Επειδη ατομα μικρων ομαδων με συγκεκριμενες πεποιθησεις δρουνε εναντιων καθε αρχης δεν σημενει πως θα στηριξουμε την αναρχια! αμα την υποστηριζαμε ολοι θα ζουσαμε σαν αφινιασμενα ζωα με οπλα!

Μα φυσικά,επειδή αυτό βεβαίως βεβαίως υποστηρίζουμε οι αναρχικοί,να γίνουμε όλοι πιθήκια και να σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον πετώντας καρύδες απ'τα δέντρα :whistle: Δεν τον κόβουμε τον πολύ Πρετεντέρη λέω 'γω? :hmm:

Θυμησου ποσοι πρεζακιδες διανεμουν χασισι μεσα στις σχολες. Προσωπικα μου ετυχε ενας.

Δεν έχω παρατηρήσει ιδιαίτερο εμπόριο ναρκωτικών μέσα στις σχολές.Έχω παρατηρήσει κάπου αλλού όμως να γίνεται της πουτάνας απ'την πρέζα:Ομόνοια,Αθηνάς,Ζήνωνος,Πατησίων,Αχαρνών...υπάρχει και εκεί άσυλο?

Θυμησου ποσες κλοπες και καταστροφες εχουν δημιουργησει ολοι οι ''υπερασπιστες του ασυλου'' που το 2006 δωσανε καινουρια κτηρια σε πανεπιστημιο και τα καψανε!

Και θες να μου πεις ότι αν μπούνε 50 σκατόκαφροι μέσα στο πανεπιστήμιο και αρχίσουν τις πιθηκιές,μέχρι να την καλέσουν οι απ'έξω την αστυνομία και να έρθει θα έχουν μείνει εκεί,να τους περιμένουν.

Και δεν θεωρω προπαντων αφελεια να αναιρω καποια πραγματα την στιγμη που πρεπει. Σου λεω και παλι και να το καταργησουν το ασυλο θα γινει κατι παρομοιο με οσα εγιναν στην αμερικη. Μπορει να εχουν καταργηση ασυλου αλλα αμα πρεπει να ερθουν αντιμετωποι με κατι που παει κοντρα στα πιστευω τους το λενε χωρις μολοτοφ αλλα με πορειες και με ενεργες πραξεις.

Ουτως η αλλως ολα αυτα τα χρονια πιστευω ολοι να καταλαβενεται πως προσπαθουν να εισαγουν στην ελληνικη εκπαιδευση στο αμερικανικο συστημα κρατωντας τα στοιχεια που συμφερουν την ελλαδα!
Αρα το προβλημα δεν το εχει ο φοιτητης που δεν θελει καταληψη φιλε μου ....το προβλημα τωρα πια θα το εχουν οι κωματικες παραταξεις που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν θα υπαρχουν. Καιρο τωρα μας ζαλιζουν . Οποιος θελει θα εχει το δικαιωμα να οργανωνει δικια του ομαδα που θα υπωχρεουτε δυστυχως να μενει ησυχη και να εκφραζετε χωρις να θετει σε εγρηγορση της Χημικες της γνωσεις πανω στις βομβες ! :)

Το γαμάτο αμερικάνικο σύστημα.Μα πως δεν είναι,θα μου πεις?Harvard,Columbia,Yale,Berkeley...και ποιος δεν θα ήθελε να είναι σ'ένα απ'αυτά τα πανεπιστήμια!Μόνο που δεν υπάρχουν μόνο αυτά τα πανεπιστήμια στην αμερική.Τα διάσημα πανεπιστήμια,είναι μόλις το 1% των συνολικών και για να μπεις μέσα θα πρέπει να είσαι ή κροίσος ή brainiac.Το υπόλοιπο 99% ξες τι είναι?Ένας βόθρος είναι.Για ψάξε λίγο τι επίπεδο θεωρούνται τα "community colleges",τα αντίστοιχα δημόσια πανεπιστήμια των αμερικάνων...

Ηδη το πληρωνει η τσεπη των γονιων μου.
Στην τελικη σε αυτους χρωσταω οτι εχω! και πρεπει καπως να τους το ανταπωδωσω!
Για αυτο δεν θεωρω ασχημο το να καταργηθει το ασυλο. Γιατι εγω οπως και αλλοι συμφοιτητες μου θα τελιωσουμε μια και καλη , και αφου το κανουμε θα μπορεσουμε αμα το θελουμε να σταθουμε επαξια μπροστα σε αυτους τους πολιτικους αρχηγους που κανουν κουμαντο τωρα!

Η ουσια δεν ειναι να κανεις επανασταση που δεν ειναι ωριμη ! αλλα να την κανεις οταν γινεται απο ατομα με δυνατο μυαλο και οχι δυνατη μπουνια!!

Που να δεις πόσα θα πληρώσει η τσέπη των γονιών σου,αν εφαρμοστεί το νομοσχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
πολυ διαβασμενος πρεπει να σαι:P.ποιους εχεις διαβασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σε περίπτωση που η πλειοψηφία του λαού διαφωνεί με τους νόμους και το σύνταγμα,αυτό δεν θα πρέπει να αποτελεί επαρκή αιτία ακύρωσής τους?
η πλειοψηφία του λαού δέν διαφωνεί με τους νόμους και το σύνταγμα. οι αναρχικοί διαφωνείτε, αλλα δέν είστε παρα μια μειοψηφία.
ακόμα και στο θέμα του ασύλου αν δείς τις δημοσκοπήσεις οι πιο πολλοί θέλουν την κατάργηση του.
στη δημοκρατία η πλειψηφία (όσο και άν τους θεωρείς σκουλήκια ή ανάξιους να ζούν) καθορίζουν τις αποφάσεις.
Φαντάσου τι θα γινόταν,αν όλα αυτά τα βλέπαμε σε κλειστό χώρο.Φαντάσου χημικά να σκάνε μέσα σ'ένα αμφιθέατρο,με τη δικαιολογία ότι κάποια γενική συνέλευση βγήκε "εκτός ελέγχου",τα ΜΑΤ να εφορμούν απ'τις πόρτες,φοιτητές να ποδοπατιούνται για να ξεφύγουν,να χτυπάνε πάνω στα έδρανα.Το φοβάμαι ένα τέτοιο θέαμα.Και όλοι ξέρουμε που θα καταλήξει.
υπερβολές.. χημικά σε κλειστούς απαγορεύονται. ούτε σε εξεγέρσεις φυλακών έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ απο ματ.
βέβαια πιστεύω κάτι τέτοιο θα γουστάρατε τρελά να γίνει! θα έδινε μια κάποια ηρωική πινελιά στον αγώνα σας.
ο φοιτητής που δέν παρανομεί δέν έχει να φοβηθεί τίποτα εντός ή εκτός πανεπιστημίου.
Μα φυσικά,επειδή αυτό βεβαίως βεβαίως υποστηρίζουμε οι αναρχικοί,να γίνουμε όλοι πιθήκια και να σκοτώνουμε ο ένας τον άλλον πετώντας καρύδες απ'τα δέντρα
Δεν τον κόβουμε τον πολύ Πρετεντέρη λέω 'γω?
οι αναρχικοί είστε κάτι σαν τους χουλιγκάνους. σας φτιάχνει η βία.
η πολιτική σας στάση αρχίζει και τελειώνει στο''μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι''
ντύνεστε στα μάυρα, έχετε δικά σας σύμβολα, καπνίζετε μπάφους,
μιλάτε ενάντια στο κεφάλαιο, ενώ οι περισσότεροι απο εσάς είστε γνήσια παιδιά του κεφαλαίου..
Και θες να μου πεις ότι αν μπούνε 50 σκατόκαφροι μέσα στο πανεπιστήμιο και αρχίσουν τις πιθηκιές,μέχρι να την καλέσουν οι απ'έξω την αστυνομία και να έρθει θα έχουν μείνει εκεί,να τους περιμένουν.
το θέμα του ασύλου δέν είναι ούτε τα ναρκωτικά ούτε οι καταστροφές που προκαλούν οι κάφροι ιδεολογικοί συγγενείς σας.
είναι ο παραλογισμός του να υπάρχει κάτι σαν το άσυλο σε μια ελεύθερη κοινωνία.
Που να δεις πόσα θα πληρώσει η τσέπη των γονιών σου,αν εφαρμοστεί το νομοσχέδιο.
το μόνο που σας καίει είναι το άσυλο. κατα τα άλλα μια χαρά είναι το νομοσχέδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/user/mr.+crowley/RESPECT ΣΤΟΝ Mr. Crowley


Επειδη διαβασα και αλλα σημεια του νομοσχεδιου φυσικα και συμφωνω με καταληψη μεχρι να ανατραπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
και ας φάμε τον πούλο ορισμένοι με ενδεχόμενη εξεταστική του αγίου πέους!

δεν αντέχω άλλο σε αυτό το μπιπ να περιμένω για ένα πτυχίο...έλεος να πάρει
θέλω να κάνω και άλλα πράγματα στη ζωή μου και όχι εν αργία φοιτητής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η πλειοψηφία του λαού δέν διαφωνεί με τους νόμους και το σύνταγμα. οι αναρχικοί διαφωνείτε, αλλα δέν είστε παρα μια μειοψηφία.
ακόμα και στο θέμα του ασύλου αν δείς τις δημοσκοπήσεις οι πιο πολλοί θέλουν την κατάργηση του.
στη δημοκρατία η πλειψηφία (όσο και άν τους θεωρείς σκουλήκια ή ανάξιους να ζούν) καθορίζουν τις αποφάσεις.

Σε περίπτωση που διαφωνεί είπα,όχι ότι διαφωνεί.Βέβαια,είναι too convenient να διαστρεβλώνεις τα λόγια μου,όταν δεν έχεις κάτι άλλο να πεις.Στην πραγματικότητα,ο κόσμος ούτε συμφωνεί,ούτε διαφωνεί,βασικά δεν γνωρίζει τι λένε το σύνταγμα και οι νόμοι.Απλά,ξέρει πέντε πράγματα γενικά και αόριστα και λέει ότι συμφωνεί.

χημικά σε κλειστούς απαγορεύονται.

Και σας έχει σταματήσει αυτό πολλές φορές στο παρελθόν! :laugh:

ο φοιτητής που δέν παρανομεί δέν έχει να φοβηθεί τίποτα εντός ή εκτός πανεπιστημίου.

Αυτό πες το στον Σειρηνίδη,ή στον Σεϊσίδη που τον αφήσατε ανάπηρο,ή στον Μάριο Ζ.,ή στον κύπριο φοιτητή με τη ζαρντινιέρα,ή στον Γιάννη Κ. που πήγε μια βδομάδα στην εντατική,ή στον φοιτητή με τα πράσινα παπούτσια,ή σ'όλους αυτούς τους άγνωστους κυρίους που βλέπουμε να έχετε σαπίσει στο ξύλο σε κάθε πορεία...

οι αναρχικοί είστε κάτι σαν τους χουλιγκάνους. σας φτιάχνει η βία.
η πολιτική σας στάση αρχίζει και τελειώνει στο''μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι''

Είσαι μια αστείρευτη πήγη γέλιου! :D

ντύνεστε στα μάυρα,

Ώστε είμαστε και γκοθάδες?Μάλιστα...

είναι ο παραλογισμός του να υπάρχει κάτι σαν το άσυλο σε μια ελεύθερη κοινωνία.

What about να κάναμε πρώτα την κοινωνία ελεύθερη?

το μόνο που σας καίει είναι το άσυλο. κατα τα άλλα μια χαρά είναι το νομοσχέδιο.

Μα ναι,το ότι θα πληρώνουμε τα μαλλιοκέφαλά μας και ότι το κράτος θα βάζει όποιον μαλάκα τεχνοκράτη θέλει στη διοίκηση,είναι τελείως άσχετο φυσικά. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ειναι προφανες οτι οι καταληψιες και οι φοιτητικες παραταξεις μονο για το καλο του δημοσιου ελληνικου πανεπιστημιου δεν ενδιαφερονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/user/mr.+crowley/RESPECT ΣΤΟΝ Mr. Crowley


Επειδη διαβασα και αλλα σημεια του νομοσχεδιου φυσικα και συμφωνω με καταληψη μεχρι να ανατραπει.

off topic αλλά τρολλάρεις; Εσένα σε είχα δει λίγο καιρό πριν να λες ότι συμφωνείς με το νομοσχέδιο και ότι η Διαμαντοπούλου είναι για σένα η καλύτερη υπουργός παιδείας που έχει υπάρξει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
η πλειοψηφία του λαού δέν διαφωνεί με τους νόμους και το σύνταγμα. οι αναρχικοί διαφωνείτε, αλλα δέν είστε παρα μια μειοψηφία.
ακόμα και στο θέμα του ασύλου αν δείς τις δημοσκοπήσεις οι πιο πολλοί θέλουν την κατάργηση του.
στη δημοκρατία η πλειψηφία (όσο και άν τους θεωρείς σκουλήκια ή ανάξιους να ζούν) καθορίζουν τις αποφάσεις.

υπερβολές.. χημικά σε κλειστούς απαγορεύονται. ούτε σε εξεγέρσεις φυλακών έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ απο ματ.
βέβαια πιστεύω κάτι τέτοιο θα γουστάρατε τρελά να γίνει! θα έδινε μια κάποια ηρωική πινελιά στον αγώνα σας.
ο φοιτητής που δέν παρανομεί δέν έχει να φοβηθεί τίποτα εντός ή εκτός πανεπιστημίου.

οι αναρχικοί είστε κάτι σαν τους χουλιγκάνους. σας φτιάχνει η βία.
η πολιτική σας στάση αρχίζει και τελειώνει στο''μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι''
ντύνεστε στα μάυρα, έχετε δικά σας σύμβολα, καπνίζετε μπάφους,
μιλάτε ενάντια στο κεφάλαιο, ενώ οι περισσότεροι απο εσάς είστε γνήσια παιδιά του κεφαλαίου..

το θέμα του ασύλου δέν είναι ούτε τα ναρκωτικά ούτε οι καταστροφές που προκαλούν οι κάφροι ιδεολογικοί συγγενείς σας.
είναι ο παραλογισμός του να υπάρχει κάτι σαν το άσυλο σε μια ελεύθερη κοινωνία.

το μόνο που σας καίει είναι το άσυλο. κατα τα άλλα μια χαρά είναι το νομοσχέδιο.
πρωτον οι δημοσκοπησεις πολλες φορες ειναι ραμμενες και κομμενες στα μετρα της εκαστοτε κυβερνησης και στους σκοπους που θελει να υπηρετησει το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.δευτερον μιλας με τροπο ειρωνικο σε καποια πραματα.τριτον ,λες οτι ο φοιτητης που δε παρανομει δεν εχει να φοβηθει τιποτα εντος η εκτος πανεπιστημιου.απλως με τη καταργηση του ασυλου δε θα μπορει να εκφραζει τις αποψεις του αφου τα Α.Ε.Ι θα μετατραπουν σε Α.Ε συμφωνα με το νομο της ...αννουλας.με λιγα λογια απο χωρο διακινησης ιδεων θα γινει χωρος που οι εταιριες θα ψαχνουν τον επομενο υπαλληλο τους.στη συνεχεια βλεπω ταυτιζεις τους χουλιγκανους με τους αναρχικους κτλπ.ιδεολογικα οι δυο προηγουμενοι δεν εχουν καμμια σχεση.οι μεν ειναι καφροι και οι αλλοι εκφραζουν μια συγκεκριμενη ιδεολογια.ισως ομως επειδη βλεπεις πολυ τιβι και ισως επειδη εχουν ενα κακο με τι φετιχοποιηση της βιας οι αναρχικοι ορισμενες φορες, σε καταλαβαινω.τελος στο σημειο που λες οτι υπαρχει ελευθερη κοινωνια κανεις μεγαλη λαθος.σε μια κοινωνια που ενα ατομο δεν ανταμοιβεται για αυτα που εχει κανει και παλευει για την επιβιωση ενω ταυτοχρονα ενα αλλο ατομο εκμεταλλευεται το κοπο του πανω τοτε δεν εχουμε ελευθερη κοινωνια.οποτε ειναι λογικη η υπαρξη του ασυλου και αλλο τοσο κατανοητος απο μενα ο λογος για τον οποιο καταργειται.ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ εστω και λιγο αλλα φοβουνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

massa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο massa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
off topic αλλά τρολλάρεις; Εσένα σε είχα δει λίγο καιρό πριν να λες ότι συμφωνείς με το νομοσχέδιο και ότι η Διαμαντοπούλου είναι για σένα η καλύτερη υπουργός παιδείας που έχει υπάρξει ποτέ.


Αλλαξα γνωμη επειδη διαβασα λιγο αναλυτικοτερα τις βασικες θεσεις του νομοσχεδιου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι είμαι πλήρως κατά του νομοσχεδίου που προωθεί η υπουργός (αγνοούμενης) παιδείας. Η φιλοσοφία αυτού του νομοσχεδίου είναι η ιδιωτικοποίηση των πανεπιστημιων, όλα τ' άλλα τα παίρνει η μπάλα. Τι εννοώ;
- Καταργείται το άσυλο, δε γίνεται να υπάρχει άσυλο σε μια ιδιωτική επιχείρηση, έτσι δεν είναι;
- Θεσπίζεται καλύτερη αξιολόγηση των καθηγητών; (τώρα το κάταλαβαν ότι έπρεπε να γίνει..) Τις έδρες φυσικά οι εταιρίες θα τις δίνουν στους καλύτερους και επειδή θέλουμε λεφτά θέλουμε και τους καλύτερους...

Τώρα εμένα προσωπικά, η μεγαλύτερη μπαρούφα του νομοσχεδίου μου φαίνεται ότι βρίσκεται στο ότι όποιος χρηματοδοτεί το πανεπιστήμιο μπορεί να έχει δική του έδρα (αν κάταλαβα καλά...)
Σορρυ, αλλά αν μια εταιρία αγοράσει μια έδρα θα έχει όλους τους φοιτητές σαν κανονικούς εργαζόμενους (ε ρε απογραφές που έχετε να κάνετε εσείς στα οικονομικά!!) και θα τους δίνει για μισθό..έναν βαθμό!!!

Διαφωνώ όμως με την τακτική των "καθολικών" καταλήψεων. Δεν γίνεται να παρεμποδίσεις τη λειτουργία ενός τόσο σημαντικού φορέα. Υπάρχουνε άτομα που θέλουνε να πάρουνε πτυχίο, άτομα που δεν τους παίρνει να χάνουν εξάμηνα, άτομα που θέλουνε να μάθουνε. Είναι δική τους ελευθερία και δεν μπορείς να τους την αφαιρέσεις στο όνομα του "αγώνα".

Ο αγώνας ας γίνει μ' αλλο τρόπο. Ας ξεχυθούμε όλοι στους δρόμους, ας κάνουμε μια πορεία έξω από το υπουργείο, ας πάψουμε να ψηφίζουμε. Η γενιά των πατεράδων μας ανέτρεψε ολόκληρη χούντα...Εμείς γιατί να μην μπορούμε να ανατρέψουμε μια διαμαντοπούλου;

Εγώ είμαι σύμμαχος του αγώνα κατά του νέου νόμου. Θα στηρίξω τις προσπάθειες, αλλά αν μου δινόταν η ευκαιρία (δεν έχω εγγραφεί ακόμη!) στην κατάληψη θα' λέγα όχι. Και αυτό γιατί ουσιαστικά η κατάληψη δεν είνα τίποτα παρά απόδειξη ότι στο πανεπιστήμιο έχει χαθεί από καιρό το άσυλο ιδεών και η προσωπική ελευθερία του καθενός. Γιατί αυτός που θέλει να περάσει ο νόμος (αν υπάρχει) θα παρεμποδιστεί με το έτσι θέλω από άτομα που δεν θέλουν το νέο νόμο. Αυτός που θέλει να κάνει μάθημα δεν έχει επιλογή και μπλα μπλα.

Θα μου πείτε μας νοιάζει όλους το τι θα γίνει με τον νέο νόμο. Δε διαφωνώ. Αλλά όπως τ' άτομα που έχουν άποψη κατά της κατάληψης δεν μπαίνουνε με ΤΑΝΚΣ να τη λύσουνε, έτσι και εμείς δεν μπορούμε έμμεσα να τους εμποδίζουμε να ακολουθήσουνε τη δική τους πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Δεν βρίσκω κακό μια εταιρία να χρηματοδοτήσει κάποια έδρα επιστήμης. Είναι κακό ένα Τμήμα να ανανεώνεται επιστημονικά με επιπλέον Τομείς έρευνας και προγραμμάτων σπουδών; Σε όλο τον ανεπτυγμένο κόσμο πλην χωρών όπως Ελλάδας, Ζιμπάμπουε, Κούβας, Αλβανίας,.. εταιρίες χρηματοδοτούν διάφορες έδρες ως χορηγεία και όχι ως εμπόρευμα. Είναι κακό να υπάρχει η χορηγεία ως ενίσχυση πάνω σε επιπλέον έρευνες με αντίκρισμα στην οικονομική ανάπτυξη μιας χώρας; Είναι κακό να υπάρξουν θέσεις εργασίας για νέους φοιτητές (π.χ. του πολυτεχνείου, του φυσικού,..κτλ) αλλά και η διασύνδεση των σπουδών τους με καινοτόμα πεδία της αγοράς εργασίας; Σας αρέσει η είκονα των αέργων και ανίκανων δια πάσαν εργασία, πτυχιούχων ή η εικόνα των ανέργων έξω από τον ΟΑΕΔ; Πάλι δημοσιοκεντρικό κράτος επιθυμείς Δημήτρη και κάθε Δημήτρη; Το δημοσιοκεντρικό κράτος των 35 χρόνων κοστίζει κάθε χρόνο αρκετά δισεκατομμύρια € τα οποία "καλύπτονται" από την φορολογία και έκτακτα δάνεια...και τα οποία λείπουν από την δωρεάν παιδεία και υγεία (βέβαια στην υγεία υπάρχουν άλλες τρύπες παθογένειας) εφόσον πρωτεύουν οι μισθοί, τα επιδόματα και οι συντάξεις έναντι της ανάπτυξης της χώρας. Ο μισός πληθυσμός "συντηρεί" τον άλλον μισό πληθυσμό του δημοσίου με μια υποτυπώδη παραγωγή (ιδιωτικό τομέα, αγροτική παραγωγή,..κτλ) πρωτόγονης χώρας μέσω της κατάθεσης Φόρου Προστιθέμενης Αξίας (ΦΠΑ).

Γιατί να μην τεθούν ειδικοί όροι που να επιτρέπουν την χορηγεία κονδυλίων ως δωρεά σε ένα Τμήμα από μια βιομηχανία χωρίς να μπορεί η βιομηχανία να "εξαργοράσει" το Τμήμα; Γιατί θα πρέπει ένα Ελληνικό κράτος με μικρή και άσχημη οικονομία να έχει 23 Πανεπιστήμια με τόσες πολλές ερευνητικές δραστηριότητες χωρίς κοινωνικό αντίκρισμα και ανώφελη δαπάνη πολλών εκατομμυρίων € χωρίς αποτέλεσμα; Γιατί να μην υπάρχει αξιολόγηση βάση έργου, των διδασκόντων; Γιατί να μην υπάρχει αξιολόγηση και αξιοκρατία; Πάλι για τους νομικά ανεξέλεγκτους προνομοιούχους (π.χ. καθηγητές παν/μίων) του δημοσίου θες να μιλήσουμε ρε Δημήτρη;

Αυτή την στιγμή η χώρα μας έχει 2-3 δισεκατομμύρια € μαζί με 4-5 δισεκατομμύρια € σε ράβδους χρυσού ως απόθεμα. Τα χρήματα αυτά μαζί με τις ράβδους χρυσού καλύπτουν οικονομικά με το ζόρι το πολύ έναν μήνα...ας είμαστε μια μικρή χώρα με 10.500.000 κατοίκους, γιατί αυτό είναι μια οικονομική συνάρτηση του καταναλωτισμού των Ελλήνων σε σχέση με την εργασιακή τους ένταση. Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πρώτοι παγκοσμίως με αυτές τις αναλογίες. Η χώρα μας αυτήν την στιγμή δεν παράγει τίποτα για να γίνουν οι δείκτες της ανάπτυξης θετικοί και εμείς συνεχίζουμε το βιολί μας..για το αν ο νόμος θα ξεβολέψει τους βολεμένους.

Το πιο σωστό είναι να εφαρμοστεί ο νόμος και στην πορεία να γίνονται αλλαγές γιατί τίποτα δεν μένει στατικό. Εξάλλου η θεωρία πολλές φορές διαφέρει από την πράξη. Αν δεν δούμε τον νόμο στην πράξη πώς μπορούμε να έχουμε άποψη; Με πιθανοτικά σενάρια μιλάμε πάλι; Ποιος είπε ότι ο νόμος είναι αλάνθαστος; Ακόμη και αν έχει λάθη έχει και σωστές διατάξεις. Κάθετι ανθρώπινο πόνημα, έχει λάθη. Δηλαδή αν ένα δωρεάν σύγγραμμα του καθηγητή έχει λάθη τυπογραφικά ή εκφραστικά, θα πρέπει να σκοτώσουμε τον συγγραφέα καθηγητή του; Γιατί εσείς οι άνθρωποι θεωρείτε ότι είστε τέλειοι και απαιτείτε τέλειους νόμους; Εσείς είστε εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις σας; Ή μόνο να στήνετε επί πίνακι αλλαγές; Η αλλαγή είναι αλλαγή και πάντα θα βρίσκει εχθρούς, τους βολεμένους και τους εκ πεποιθήσεως μηδενιστές.

Και ο Νόμος Πλαίσιο του 1981 που ισχύει μέχρι σήμερα, για μια 10ετία αποτέλεσε πηγή δικαστικής διαμάχης των σημερινών υπέρμαχων υποστηρικτών του ή τότε εχθρών του με τους τότε υποστηρικτές του. Εφόσον είμαστε τόσο αντιφατικοί ως άνθρωποι γιατί δεν πάμε να μας κοιτάξει κανένας γιατρός πριν ασχοληθούμε με κοινωνικούς αγώνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top