[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

[Φοιτητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 105)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 25 23.8%
  • Κατά

    Ψήφοι: 77 73.3%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 2.9%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
του απθ ; Ο.ο ...καλά πότε φέρανε ps2 οι μαλάκες; τι ώρα πήγες ;

Δεν το έγραψα εγώ,μπερδεύτηκα με τα quote.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.Θα χρησιμοποιήσω πάλι μια αγαπημένη μου καραμέλα,την οποία κανείς δεν μου έχει απαντήσει ποτέ:Αν εσχάτη των λύσεων είναι μια αναίμακτη συμβολική πράξη,όπως η κατάληψη,τότε το να πάρεις τα όπλα (όπως π.χ. στη Λιβύη ή στη Συρία),τι είναι?

Δες, τώρα συγκρίνεις το να καταλάβεις έναν χώρο για να ασκήσεις πίεση στην εξουσία, με το να επιτεθείς κατά της ίδιας της εξουσίας που έχει κατοχυρωθεί δημοκρατικά...
Νομίζω ότι είναι προφανές ότι είναι πολύυυυυυ μετά την έσχατη λύση... Και δεν είναι καν λύση...

Κάθε απόφαση λοιπόν που λαμβάνεται δημοκρατικά,με το ίδιο σκεπτικό,δεν θίγει τα δικαιώματα της διαφωνούσας μειοψηφίας?

Δεν λαμβάνεται δημοκρατικά, θα το αναλύσω μετά το γιατί...

Το να χάσεις μάθημα,δεν είναι θυσία?

Όχι... Το χάνεις απολύτως ανώδυνα και χωρίς κανένα κόστος...

Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις.Και όχι μόνο εσύ,αλλά και σχεδόν όσοι μιλάτε στο thread.Η πολιτική είναι μια πρακτική επιστήμη.Τι σημαίνει αυτό?Ότι πέραν του τι είναι ιδανικό,σημασία έχει και το τι είναι εφικτό.Έναν αγώνα τον κάνεις ώστε να πετύχεις τον στόχο σου,όχι ώστε να κερδίσεις βραβείο του "αγωνιστή of the year".Καλή λύση στην πολιτική είναι αυτή που δίνει αποτελέσματα.Ας τα δούμε αναλυτικά:
  • Και ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου?Η Ελευθεροτυπία ή το Βήμα?Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δώσουν μια θέση λίγο πριν τις αγγελίες,ξες,σ'εκείνες τις σελίδες που δεν τις διαβάζει κανείς.Ή μήπως θα πας στην τοπική εφημερίδα,που την βλέπουμε στην είσοδο της πολυκατοικίας μας και τη ρίχνουμε κατ'ευθείαν στα σκουπίδια?Κακά τα ψέμματα,ακόμα και το Mega να σε βγάλει είδηση,με το να είσαι το τελευταίο ρεπορτάζ πριν τα αθλητικά δεν θα καταφέρεις τίποτα.
  • Αααααα,η "politically correct" αποχή.Και τι θα κάνεις όταν θα βρεθούν πέντε suck-ups και θα μπουν μέσα?Ξέρω,σέβεσαι το δικαίωμά τους να κάνουν μάθημα.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό όμως?Ότι συνεχίζεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.Με τι συνεπάγεται αυτό?Με "no problemo",για το Υπουργείο.Απ'τη στιγμή που το σχολείο δουλεύει,κανείς δεν θα ενδιαφερθεί,χέστηκε το κράτος.Θα μείνεις εσύ με την καρέκλα σου έξω απ'την τάξη,μέχρι να σου τελειώσουν οι απουσίες.
  • Ας είμαστε ρεαλιστές,μιλάμε για παιδιά.Νομίζεις είναι εύκολο να συντονίσεις ένα σχολείο-πόσο μάλλον πολλά-να κάνουν πορεία?Οι μισοί θα πάνε για καφέ.Καλώς,κακώς,παιδιά είναι,ξαναλέω.Όταν μιλάμε για παιδιά,πάντα θα υπάρχει μια μικρή,πιο ώριμη,πολιτικοποιημένη μειοψηφία και πάντα οι περισσότεροι θα είναι αδιάφοροι προς αυτό.Και αλήθεια,πόσοι γονείς θα χαρούν να μάθουν ότι τα παιδιά τους θα πάνε σε πορεία?Και τέλος,τι θα κάνουν τα παιδάκια μόλις τα ΜΑΤ παραταχτούν μπροστά τους?
  • Πως θα συνεργαστούν?Στο ξαναλέω,μιλάμε για παιδιά.Πέραν της κατάληψης,η οποία μπορεί να εξαπλωθεί σαν κύμα,τι άλλο να κάνουν?Εδώ ένα τμήμα δεν μπορεί να συννενοηθεί για ομαδική κοπάνα.
  • Και ποιος θα τα διαβάσει?Γιατί κρίνοντας απ'τα φυλλάδια που μοιράζονται έξω απ'τους σταθμούς του μετρό,κατ'ευθείαν στα σκουπίδια πάνε.
  • Νομίζω το καταλαβαίνεις πλέον μόνη σου,δεν μπορείς να περιμένεις απ'τα παιδιά να συμπεριφέρονται σαν ακαδημαϊκοί.

Μάλιστα... Απ' ότι θυμάμαι όμως, δεν είμαστε και πολύ μεγαλύτεροι από τους μαθητές που κάνουν καταλήψεις... Έτσι ξαφνικά ωριμάσαμε;

Δεύτερον,κανείς δεν βάζει αλυσίδα πουθενά.Οι καταλήψεις αποφασίζονται δημοκρατικότατα,μέσω του θεσμού των γενικών συνελεύσεων.Οι συνελεύσεις προκυρήσσονται τουλάχιστον μία βδομάδα πριν την ημερομηνία διεξαγωγής τους,τα μαθήματα εκείνης της μέρας αναβάλλονται και όλα τα μέλη του συλλόγου έχουν εξ'ίσου δικαίωμα να συμμετάσχουν,ψηφίζοντας,μιλώντας και καταθέτοντας πλαίσια.Το καταστατικό της σχολής ορίζει έναν ελάχιστο αριθμό φοιτητών,πάνω απ'τον οποίο μια συνέλευση θεωρείται legitimate,ο οποίος πάντα καλύπτεται.Ναι,200 άτομα συνήθως αποφασίζουν για 1000.Όμως τα άλλα 800,είχαν κάθε δικαίωμα να συμμετάσχουν και επέλεξαν να αδιαφορήσουν.Επιλογή τους ήταν να μην παρευρεθούν,να μην μιλήσουν,να μην ψηφίσουν,γιατί να έχουν λοιπόν λόγο στην απόφαση της συνέλευσης?Οι ίδιοι πέταξαν τα δικαιώματά τους στα σκουπίδια.Τι να κάνουμε,να τους φέρουμε με το ζόρι στη συνέλευση?

Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς, αλλά εμάς πάντα τελευταία στιγμή αποφασίζεται η συνέλευση, αλλάζει και μέρος κάπου στην μέση της, οπότε είναι πολύ πιο δύσκολο να την παρακολουθήσεις απ' όσο φαίνεται...



Η κατάληψη,αποτελεί μέσο πίεσης.Με κλειστές όλες τις σχολές,διασύρεται η εικόνα του Υπουργείου και της κυβέρνησης,δείχνει γενικευμένη δυσαρέσκεια.Συνεπώς,υπάρχει πολιτικό κόστος,οπότε η κυβέρνηση αναγκάζεται να ασχοληθεί με το θέμα.
Να σου θυμίσω τέλος,ότι χάρη στις φοιτητικές κινητοποιήσεις δεν πέρασε ο νόμος Γιαννάκου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια το 2006-2007.

Οκ, αλλά και πάλι... Όχι με την μία... Εξάντλησε κάθε άλλο μέσο, μελέτησε το λόγο που διαμαρτύρεσαι(όχι ό,τι μαλακία σου σερβίρουν εντός σχολής) και μετά αν δεν καταφέρεις τίποτα... Να την κάνουμε όλοι μαζί την κατάληψη... Όχι με την μία και χωρίς να πληροφορηθούμε σωστά...

Έχω δει ανεξάρτητους να μιλάνε σε συνέλευση.Πολλές φορές είναι όσοι και οι παραταξιακοί.Και ανεξάρτητα πλαίσια έχω δει να κατεβαίνουν.Την προηγούμενη βδομάδα,είχα βρεθεί στη συνέλευση των Μηχανολόγων του ΕΜΠ εξ'αιτίας ενός φίλου και ήταν και μια κοπελίτσα η οποία είχε κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο.Δεν πήρε πολλές ψήφους,αλλά μια χαρά μίλησε,την άκουσαν και της έκαναν ερωτήσεις,όπως σε όλους τους άλλους.
Όσο για ανεξάρτητα σχήματα στις εκλογές,υπάρχουν πολλά.Στη σχολή μου π.χ. υπάρχει το ΦΑΣΙ-ΦΑΚ,έχει και έδρα.

Αυτό ναι συμβαίνει... Έχω δει κι εγώ ανεξάρτητο πλαίσιο να κατεβαίνει και μάλιστα να κερδίζει και με μεγάλη πλειοψηφία... Αλλά αυτό δεν συμβαίνει ούτε παντού ούτε και πάντα... Το αντίθετο μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Ρε παιδια κοροιδευομαστε, η λογος που γινονται οι καταληψεις ειναι για να χασουν μαθημα/εξεταστικη οχι γιατι δεν τους αρεσει εκεινο η το αλλο στο εκπαιδευτικο συστημα. Αυτο εχω δει τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε παιδια κοροιδευομαστε, η λογος που γινονται οι καταληψεις ειναι για να χασουν μαθημα/εξεταστικη οχι γιατι δεν τους αρεσει εκεινο η το αλλο στο εκπαιδευτικο συστημα. Αυτο εχω δει τουλαχιστον...

Ωραίος αντικειμενικός και τεκμηριωμένος λόγος.

Άλλωστε ποιος δεν θέλει να χάσει την εξεταστική του ή το εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Άλλωστε ποιος δεν θέλει να χάσει την εξεταστική του ή το εξάμηνο;
Οσοι σπουδαζουν και δεν ειναι απλα σε ενα τμημα για να κανουν πληρωμενες διακοπες απο το μπαμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Η καταληψη μου θυμιζει εκεινο το πραμα που ψηφιζε η ολομελεια ενος τμηματος εργαστηριου να κλεισει το εργαστηριο για να πανε μερικοι στα σπιτια τους μια ωρα αρχιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Οσοι σπουδαζουν και δεν ειναι απλα σε ενα τμημα για να κανουν πληρωμενες διακοπες απο το μπαμπα.

μάλλον ειρωνικό ήταν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
@mercury
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
του απθ ; Ο.ο ...καλά πότε φέρανε ps2 οι μαλάκες; τι ώρα πήγες ;

Δεν είμαι σαλονίκη παιδί μου...:P

Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα.Θα χρησιμοποιήσω πάλι μια αγαπημένη μου καραμέλα,την οποία κανείς δεν μου έχει απαντήσει ποτέ:Αν εσχάτη των λύσεων είναι μια αναίμακτη συμβολική πράξη,όπως η κατάληψη,τότε το να πάρεις τα όπλα (όπως π.χ. στη Λιβύη ή στη Συρία),τι είναι?



Κάθε απόφαση λοιπόν που λαμβάνεται δημοκρατικά,με το ίδιο σκεπτικό,δεν θίγει τα δικαιώματα της διαφωνούσας μειοψηφίας?



Το να χάσεις μάθημα,δεν είναι θυσία?



Πολύ ρομαντικά τα βλέπεις.Και όχι μόνο εσύ,αλλά και σχεδόν όσοι μιλάτε στο thread.Η πολιτική είναι μια πρακτική επιστήμη.Τι σημαίνει αυτό?Ότι πέραν του τι είναι ιδανικό,σημασία έχει και το τι είναι εφικτό.Έναν αγώνα τον κάνεις ώστε να πετύχεις τον στόχο σου,όχι ώστε να κερδίσεις βραβείο του "αγωνιστή of the year".Καλή λύση στην πολιτική είναι αυτή που δίνει αποτελέσματα.Ας τα δούμε αναλυτικά:
  • Και ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί μαζί σου?Η Ελευθεροτυπία ή το Βήμα?Στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δώσουν μια θέση λίγο πριν τις αγγελίες,ξες,σ'εκείνες τις σελίδες που δεν τις διαβάζει κανείς.Ή μήπως θα πας στην τοπική εφημερίδα,που την βλέπουμε στην είσοδο της πολυκατοικίας μας και τη ρίχνουμε κατ'ευθείαν στα σκουπίδια?Κακά τα ψέμματα,ακόμα και το Mega να σε βγάλει είδηση,με το να είσαι το τελευταίο ρεπορτάζ πριν τα αθλητικά δεν θα καταφέρεις τίποτα.
  • Αααααα,η "politically correct" αποχή.Και τι θα κάνεις όταν θα βρεθούν πέντε suck-ups και θα μπουν μέσα?Ξέρω,σέβεσαι το δικαίωμά τους να κάνουν μάθημα.Ξέρεις τι σημαίνει αυτό όμως?Ότι συνεχίζεται η εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.Με τι συνεπάγεται αυτό?Με "no problemo",για το Υπουργείο.Απ'τη στιγμή που το σχολείο δουλεύει,κανείς δεν θα ενδιαφερθεί,χέστηκε το κράτος.Θα μείνεις εσύ με την καρέκλα σου έξω απ'την τάξη,μέχρι να σου τελειώσουν οι απουσίες.
  • Ας είμαστε ρεαλιστές,μιλάμε για παιδιά.Νομίζεις είναι εύκολο να συντονίσεις ένα σχολείο-πόσο μάλλον πολλά-να κάνουν πορεία?Οι μισοί θα πάνε για καφέ.Καλώς,κακώς,παιδιά είναι,ξαναλέω.Όταν μιλάμε για παιδιά,πάντα θα υπάρχει μια μικρή,πιο ώριμη,πολιτικοποιημένη μειοψηφία και πάντα οι περισσότεροι θα είναι αδιάφοροι προς αυτό.Και αλήθεια,πόσοι γονείς θα χαρούν να μάθουν ότι τα παιδιά τους θα πάνε σε πορεία?Και τέλος,τι θα κάνουν τα παιδάκια μόλις τα ΜΑΤ παραταχτούν μπροστά τους?
  • Πως θα συνεργαστούν?Στο ξαναλέω,μιλάμε για παιδιά.Πέραν της κατάληψης,η οποία μπορεί να εξαπλωθεί σαν κύμα,τι άλλο να κάνουν?Εδώ ένα τμήμα δεν μπορεί να συννενοηθεί για ομαδική κοπάνα.
  • Και ποιος θα τα διαβάσει?Γιατί κρίνοντας απ'τα φυλλάδια που μοιράζονται έξω απ'τους σταθμούς του μετρό,κατ'ευθείαν στα σκουπίδια πάνε.
  • Νομίζω το καταλαβαίνεις πλέον μόνη σου,δεν μπορείς να περιμένεις απ'τα παιδιά να συμπεριφέρονται σαν ακαδημαϊκοί.

Ώπα,ώπα,ώπα,πήρες φόρα.Κατ'αρχάς,αυτό με τον πόλεμο στη Λιβύη που λες,αποτελεί γκαιμπελισμό,και δεν είμαι καθόλου υπερβολικός στο πως εκφράζομαι.
Αυτό ήταν μια καραμέλα της ΠΚΣ πέρυσι την άνοιξη,που δεν έπιασε κιόλας.Οι καταλήψεις τώρα τον Σεπτέμβρη γίνονται για το νομοσχέδιο της Διαμαντοπούλου,καθαρά και ξάστερα,πάει αυτό.
Δεύτερον,κανείς δεν βάζει αλυσίδα πουθενά.Οι καταλήψεις αποφασίζονται δημοκρατικότατα,μέσω του θεσμού των γενικών συνελεύσεων.Οι συνελεύσεις προκυρήσσονται τουλάχιστον μία βδομάδα πριν την ημερομηνία διεξαγωγής τους,τα μαθήματα εκείνης της μέρας αναβάλλονται και όλα τα μέλη του συλλόγου έχουν εξ'ίσου δικαίωμα να συμμετάσχουν,ψηφίζοντας,μιλώντας και καταθέτοντας πλαίσια.Το καταστατικό της σχολής ορίζει έναν ελάχιστο αριθμό φοιτητών,πάνω απ'τον οποίο μια συνέλευση θεωρείται legitimate,ο οποίος πάντα καλύπτεται.Ναι,200 άτομα συνήθως αποφασίζουν για 1000.Όμως τα άλλα 800,είχαν κάθε δικαίωμα να συμμετάσχουν και επέλεξαν να αδιαφορήσουν.Επιλογή τους ήταν να μην παρευρεθούν,να μην μιλήσουν,να μην ψηφίσουν,γιατί να έχουν λοιπόν λόγο στην απόφαση της συνέλευσης?Οι ίδιοι πέταξαν τα δικαιώματά τους στα σκουπίδια.Τι να κάνουμε,να τους φέρουμε με το ζόρι στη συνέλευση?



Αυτό είναι off topic,ας το συζητήσουμε στο κατάλληλο thread.



Η κατάληψη,αποτελεί μέσο πίεσης.Με κλειστές όλες τις σχολές,διασύρεται η εικόνα του Υπουργείου και της κυβέρνησης,δείχνει γενικευμένη δυσαρέσκεια.Συνεπώς,υπάρχει πολιτικό κόστος,οπότε η κυβέρνηση αναγκάζεται να ασχοληθεί με το θέμα.
Να σου θυμίσω τέλος,ότι χάρη στις φοιτητικές κινητοποιήσεις δεν πέρασε ο νόμος Γιαννάκου για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια το 2006-2007.



Έχω δει ανεξάρτητους να μιλάνε σε συνέλευση.Πολλές φορές είναι όσοι και οι παραταξιακοί.Και ανεξάρτητα πλαίσια έχω δει να κατεβαίνουν.Την προηγούμενη βδομάδα,είχα βρεθεί στη συνέλευση των Μηχανολόγων του ΕΜΠ εξ'αιτίας ενός φίλου και ήταν και μια κοπελίτσα η οποία είχε κατεβάσει ανεξάρτητο πλαίσιο.Δεν πήρε πολλές ψήφους,αλλά μια χαρά μίλησε,την άκουσαν και της έκαναν ερωτήσεις,όπως σε όλους τους άλλους.
Όσο για ανεξάρτητα σχήματα στις εκλογές,υπάρχουν πολλά.Στη σχολή μου π.χ. υπάρχει το ΦΑΣΙ-ΦΑΚ,έχει και έδρα.

Επειδή είμαι λίγο βλάκας, μπορείς να μου τα λες πιο απλά γιατί τι είναι γκαΪμπελισμός δεν μπορώ να πω οτι το καταλαβαίνω...
Όσον αφορά για τις αλυσίδες, τι λες αγόρι μου, για να μπούμε στη σχολή όταν βρίσκεται υπο κατάληψη πρέπει να κυκλοφορούμε με κόφτη και τροχό!
Αυτή εδώ είναι η προκύρηξη της φετινής συνέλευσης...https://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=7&subCategoryId=1&cId=3&nId=376 . Μια εβδομάδα πρίν, ναι... για κοίτα λίγο την ημερομηνία ανακοίνωσης... Έλεγες κάτι; Εμείς που προκυρήσσουμε συνέλευση συνερχόμαστε μεταξύ μας και αποφασίζουμε. Γράφουμε και μια σημείωση με ψιλά γράμματα κάπου σε έναν τοίχο και είμαστε ΟΚ. Κατά τα άλλα ανακοινώσαμε την συνέλευση εγκαίρως.

Όσον αφορά στον κανόνα των ελαχίστων προσελεύσεων για συνέλευση, αναρρωτήσου μόνον ποιοί τον θέσπισαν.
Ου δέχομαι ταύτην την νομοθεσίαν, ουκ επαινώ την συνήθειαν. Άνδρες ήσαν οι νομοθετούντες, διά τούτο κατά γυναικών η νομοθεσία

-Γρηγόριος ο Θεολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
στα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε κάθε Τμήμα αποφασίζουν 70 άτομα (μαζί με τους κομματικούς χαφιέδες από τις λέσχες για μπούγιο και "δύναμη" ψήφου) για ένα σύνολο 2.000 φοιτητών!

Δημοκρατία είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε κάθε Τμήμα αποφασίζουν 70 άτομα (μαζί με τους κομματικούς χαφιέδες από τις λέσχες για μπούγιο και "δύναμη" ψήφου) για ένα σύνολο 2.000 φοιτητών!

Δημοκρατία είναι αυτό;

ΝΑΙ γιατί οι υπόλοιποι ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΑΝ.


την ίδια κασέτα συνέχεια έχει απαντηθεί πόσες φορές και πάλι έχω βαρεθεί να το ακούω.

(επίσης αν δεν κάνω λάθος αν η συνέλευση δεν έχει απαρτία ακυρώνεται, ή όχι; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
δεν πάτησαν γιατί οι όροι είναι γνωστοί εξ' αρχής! κουμάντο εξουσίας μέσα σε κάθε Τμήμα κάνουν μόνο τα κόμματα!!! τα οποία είναι υπεράνω του νόμου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν πάτησαν γιατί οι όροι είναι γνωστοί εξ' αρχής! κουμάντο εξουσίας μέσα σε κάθε Τμήμα κάνουν μόνο τα κόμματα!!! τα οποία είναι υπεράνω του νόμου...

Βασικά μάλλον δεν πατάνε γιατί βαριούνται και γράφουν την πολιτική εκεί που δεν πιάνει η μελάνη :whistle:
Αν τα κόμματα έκανα κουμάντο εξουσίας όπως λες δεν θα γινόταν συνέλευση πρώτα, θα το 'κλειναν κατευθείαν.
Αν θες μπορείς κι εσύ να πας και να ψηφίσεις "κατά". Αλλά ποιος τρέχει τώρα ε; Είναι καλύτερο να κάτσουμε σπίτι μας και να κράζουμε στα φόρουμ τους "ψευτοεπαναστάτες" των πανεπιστημίων που τα κλείνουν με το "έτσι θέλω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βασικά μάλλον δεν πατάνε γιατί βαριούνται και γράφουν την πολιτική εκεί που δεν πιάνει η μελάνη :whistle:
Αν τα κόμματα έκανα κουμάντο εξουσίας όπως λες δεν θα γινόταν συνέλευση πρώτα, θα το 'κλειναν κατευθείαν.
Αν θες μπορείς κι εσύ να πας και να ψηφίσεις "κατά". Αλλά ποιος τρέχει τώρα ε; Είναι καλύτερο να κάτσουμε σπίτι μας και να κράζουμε στα φόρουμ τους "ψευτοεπαναστάτες" των πανεπιστημίων που τα κλείνουν με το "έτσι θέλω".
το μηνυμα σου ειναι πραγματικο ορθοτατο...και ειδικα απεναντι στο ακριβως τετοιο ατομο...κραζω απο ιντερνετ αλλα παραμενω ενα παιχνιδακι του συστηματος που απλα το κραζω χωρις να θελω να το αλλαξω..αποχη απο τις συνελευσεις και μετα κραξιμο για το τι αποφασισε η συνελευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Βασικά μάλλον δεν πατάνε γιατί βαριούνται και γράφουν την πολιτική εκεί που δεν πιάνει η μελάνη :whistle:
Αν τα κόμματα έκανα κουμάντο εξουσίας όπως λες δεν θα γινόταν συνέλευση πρώτα, θα το 'κλειναν κατευθείαν.
Αν θες μπορείς κι εσύ να πας και να ψηφίσεις "κατά". Αλλά ποιος τρέχει τώρα ε; Είναι καλύτερο να κάτσουμε σπίτι μας και να κράζουμε στα φόρουμ τους "ψευτοεπαναστάτες" των πανεπιστημίων που τα κλείνουν με το "έτσι θέλω".

για να καταλάβεις πόσο ισχυρό ρόλο (ή ρολό) εξουσίας έχουνε οι κομματικές παρατάξεις, τα μέλη ΔΕΠ (καθηγητές) πρώτα λογοδοτούν στους φοιτητοπατέρες "εκπροσώπους" και μετά στην έννομη διοικητική αρχή του Τμήματος (διευθυντής Τομέα, πρόεδρος..) για θέματα που αφορούν την ακαδημαϊκή εξέλιξή τους, την αξιολόγηση του "ερευνητικού" έργου, το πρόγραμμα σπουδών,...κτλ

για παράδειγμα, αυτήν την περίοδο η έννομη διοικητική αρχή του Τμήματος "απουσιάζει" έχοντας αφήσει τους φοιτητές στο έλεος! της αβεβαιότητας χωρίς επίσημες ανακοινώσεις περί παρατάσεως κτλ..ενώ με τις κομματικές πεολαίες είναι σε ανοιχτή ακρόαση! για την κομματική γραμμή στην οποία "βολεύονται" και οι καθηγητές, πρόεδροι, γραμματείς και φαρισαίοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
στα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε κάθε Τμήμα αποφασίζουν 70 άτομα (μαζί με τους κομματικούς χαφιέδες από τις λέσχες για μπούγιο και "δύναμη" ψήφου) για ένα σύνολο 2.000 φοιτητών!

δεν πάτησαν γιατί οι όροι είναι γνωστοί εξ' αρχής! κουμάντο εξουσίας μέσα σε κάθε Τμήμα κάνουν μόνο τα κόμματα!!! τα οποία είναι υπεράνω του νόμου...

Κακά κόμματα, ου! ΟΥ! Σιξ χάντρεντ σίξτυ σιξ! ΟΥ! Όξω δημιουργήματα του σατανά! Όξω βαλτοί του βελζεβούλη! Στα όρη στ' άγρια βουνά! ΟΥ! Όξω που καθένα τους είναι και μια σάλπιγγα της αποκάλυψης! Στο πυρ το εξώτερο!

Αν όλοι κι όλοι οι κομματικοί είναι 70 -πες 500 να 'σαι μέσα- κι οι άλλοι είναι 2.000, θα τους κλάσουν μια μάντρα αν πάνε οι υπόλοιποι να ψηφίσουν.

Αφού μπορούν και δεν το κάνουν, όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές, υποκρισίες, λαϊκισμοί και κροκοδείλια δάκρυα. Εν ολίγοις, αποδείξεις τρανής ανευθυνότητας και ιδιώτευσης.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κακά κόμματα, ου! ΟΥ! Σιξ χάντρεντ σίξτυ σιξ! ΟΥ! Όξω δημιουργήματα του σατανά! Όξω βαλτοί του βελζεβούλη! Στα όρη στ' άγρια βουνά! ΟΥ! Όξω που καθένα τους είναι και μια σάλπιγγα της αποκάλυψης! Στο πυρ το εξώτερο!

Αν όλοι κι όλοι οι κομματικοί είναι 70 -πες 500 να 'σαι μέσα- κι οι άλλοι είναι 2.000, θα τους κλάσουν μια μάντρα αν πάνε οι υπόλοιποι να ψηφίσουν.

Αφού μπορούν και δεν το κάνουν, όλα τα άλλα είναι υπεκφυγές, υποκρισίες, λαϊκισμοί και κροκοδείλια δάκρυα. Εν ολίγοις, αποδείξεις τρανής ανευθυνότητας και ιδιώτευσης.

Αυτά.
Μην τα λες και στεναχωρηθουν καποιοι..ντροπη σου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Ποτέ μην υποτιμάς τη δύναμη των ηλιθίων. Μετά απο μερικά χρόνια ελάτε να μου πείτε αν έχετε όρεξη να επαναλάβετε τις απόψεις σας για Νοστή φορά στις συνελεύσεις ειδικά όταν μιλάς σε ΤΟΙΧΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Καλα ρε εαν ειστε κατα γιατι δεν πατε στην συνελευση να ψηφισετε? Αν δεν πατε παρα πολυ καλα να παθετε.
Σε εμας ΠΡΩΤΑ κανουν καταληψη και μετα ψηφιζουν για το ΕΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΨΗ. Χωρις ανακοινωση βεβαιων βεβαιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Σεβασμός στους Μ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top