Φοβάμαι τους ανθρώπους που δεν πέρασαν στη σχολή που ήθελαν

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Αντικειμενικά πάντως η επαγγελματική & οικονομική προοπτική της κτηνιατρικής είναι καλύτερη της ιατρικής.
Ο κτηνίατρος καλύπτει τα πάντα ; Δεν υπάρχουν ειδικότητες όπως στον άνθρωπο ;
 

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ειδικότητες ανά ζώο όχι ανά σύστημα .
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.

Primary Care

Νεοφερμένος

Ο Primary Care αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω . Υποθέτω δεν είναι οικονομικά αποδοτικό .
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Ανά ζώο το ξέρω, αλλά ανά σύστημα γιατί δεν υπάρχει όπως στον άνθρωπο ; Είναι πιο απλά τα ζώα συγκριτικά με τον άνθρωπο ;
Τα ζωα ειναι το ιδιο πολυπλοκα οπως ο ανθρωπος αλλα δεν εχουν την ιδια σπουδαιότητα ..αλλα αν κατι δεν ειναι απλως θεραπευσιμο πεφτει ευθανασια.
Ο κτηνιατρος ειναι για ολα ..υπαρχουν ομως και μερικοι που ειδικευονται παραπανω σε αποκατασταση καταγματων και οδοντιατρικα αν δεν φωναζουν οδοντιατρο.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ανά ζώο το ξέρω, αλλά ανά σύστημα γιατί δεν υπάρχει όπως στον άνθρωπο ; Είναι πιο απλά τα ζώα συγκριτικά με τον άνθρωπο ;
Κάποια ζώα μπορεί να είναι πιο περίπλοκα από εμάς αλλά οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω επικεντρωνόμαστε στο είδος μας.

Πάντως υπάρχουν ειδικότητες των κτηνιάτρων αλλά ναι, είναι ένα πιο γενικό πτυχίο σε σχέση με την ανθρώπινη ιατρική.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά νομίζω εφαρμόζουν βασικές αρχές όπως ''για ένα άρρωστο θηλαστικό θα κάνεις αυτό, για ένα ερπετό το άλλο'', είναι μια πιο γενικευμένη προσέγγιση από ότι σε εμάς.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Χμμ κατάλαβα. Άρα είναι κάτι σαν παθολόγοι ζώων ας πούμε ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Χμμ κατάλαβα. Άρα είναι κάτι σαν παθολόγοι ζώων ας πούμε ;
Βασικα ειναι παθολογοι ναι... αλλα ειναι και χειρουργοι γεννητικών οργανων κατα κορον , αλλα και μαιευτηρες.
Και τα λευτα για την διατήρηση του ιατρειου τα βγαζουν απο τα κουρεματα.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,742 μηνύματα.
Φέτος δίνω πανελληνιες με στόχο την ιατρική και μπορώ να πω ότι έχω παρόμοια εμπειρία με αυτή του δημιουργού του θρεντ αυτού... αυτή τη στιγμή γνωρίζω ότι μάλλον μπορεί και να μην πιάσω την ιατρική, αλλά κάτι μου λέει ότι θα πιάσω κτηνιατρικη σίγουρα και σκέφτομαι έντονα αυτή τη δεύτερη επιλογή ...ειδικά επειδή έχω τρελή αδυναμία στα ζώα (αν και μάλλον αυτό δεν θα ειναι απαραίτητα υπέρ μου) αλλά από την άλλη έχω κάνει υπόσχεση στον εαυτό μου ότι εγώ θα κάνω ο,τι μπορώ για να περάσω ιατρική, γιατι ειναι αυτο που θελω πολλα χρονια τωρα και αν ακολουθησω αλλη πορεία θα μου μείνει απωθημένο.. έτσι τώρα είμαι σε δίλημμα...ναι στην πραγματικότητα ξέρω ότι ιατρικη θέλω αλλά αν θα έρθει η στιγμή που θα δω ότι πέρασα κτηνιατρικη τι θα κανω; θα βολευτώ; θα το παλέψω;..
Καταρχάς δεν πας ποτέ να γράψεις με το σκεπτικό ότι δε θα περάσεις. Πάμε παρακάτω.

Εφόσον ξέρεις μέσα σου ότι η ιατρική είναι αυτό που σου αρέσει, τότε θα τα δώσεις όλα για αυτήν. Φυσικά πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα plan Β για καλό και για κακό, όμως πρώτα κοιτάμε το plan A (για κάποιο λόγο άλλωστε λέγεται έτσι), και μετά, αν έχουμε εξαντλήσει τα πάντα για την πρώτη μας επιλογή, τότε και μόνο τότε προχωράς στην εναλλακτική λύση.

Τώρα αν περάσεις όντως κτηνιατρική και όχι ιατρική, το αν θα βολευτείς το ξέρεις μόνο εσύ. Μπορεί να πας και να το λατρέψεις, μπορεί και να το απεχθάνεσαι. Αυτό εσύ το ξέρεις.

Πάντως κάνε αυτό που υποσχέθηκες πρώτα στον εαυτό σου, και ύστερα θα δεις τι θα κάνεις αν δεν πετύχει το πρώτο σχέδιο. Δεν είναι καλό να μένεις με απωθημένα, γιατί μετά με ό,τι και αν απασχοληθείς θα σκέφτεσαι ότι δεν έκανες αυτό που ονειρευόσουν εξαρχής, οπότε καλύτερα πάλεψέ το και ό,τι γίνει.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δηλαδή ένας κτηνίατρος μπορεί να ξεγεννήσει μια πεταλούδα μαμά; :hmm:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Δηλαδή ένας κτηνίατρος μπορεί να ξεγεννήσει μια πεταλούδα μαμά; :hmm:
Oχι δεν ξερει και δεν μπορει καν να τις πιασει.
Το δυσκολο ειναι οταν πεταλωνει τζιτζικια.

1711055200535.png

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top