Φινλανδικά ή ολλανδικά

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
κοίτα και εγώ που είχα πάει αμστερνταμ οι Ολλανδέζες μου κάναν πολύ καλή εντύπωση και πργματικά μ'άρεσε το μέρος δεν ήταν αυτό το αποστειρωμένο της Γερμανίας ούτε το χύμα της Ελλάδας. Αλλά το να μάθεις Ολλανδικά δεν λέει μιας και οι περισσότεροι μην σου πω όλοι οι Ολλάνδοι αστοί μιλάνε Αγγλικά Γαλλικά Γερμανικά.
+ που θα βρείς φρόντ ολλανδικών- φιλανδικών?

χρήσιμη πληροφορία: η ολλανδία είναι πρώτη στις αυτοκτονίες

απλα θα επιδιωξω να μαθω μια απο αυτες τις γλωσσες και στο μελλον ισως κανω και καποια μαθηματα. κατι θα βρω...;)

ψηφίζω τις θεές Ολλανδέζες (όμως μέχρι το πολύ 35 χρονών γιατί μετά μπακαλιαρεύουν :P:lol:)
απο εκει που ειναι σφιχτες χαλαρωνουν λιγο:P. και παλι καλες ειναι...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τώρα αν εγώ σου θέσω το ερώτημα γιατί προτιμάς αυτές τις συγκεκριμένες γλώσσες και όχι άλλες πχ Γαλλικά,Γερμανικά,Ισπανικά κλπ που και περισσότερη βαρύτητα έχουν και ομιλιούνται από περισσότερους ανθρώπους να μην περιμένω απάντηση ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Φινλανδικά! :inlove:

Πάρε μερικές φράσεις:

Hi! - Terve!
Good Morning - Hyvaa huomenta!
Good Day - Hyvaa Paivaa
Good Night - Hyvaa Yota
Thank You/Thanks - Kiitos/Kitti
What's your name? - Mika sinun nimesi on?
Goodbye - Nakemiin
How are you? - Enta kuinka sina jaksat?
Can you help me? - Voitko auttaa minua?
Yes. - Juu.
No. - Ei.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Φινλανδικά! :inlove:

Πάρε μερικές φράσεις:

Hi! - Terve!
Good Morning - Hyvaa huomenta!
Good Day - Hyvaa Paivaa
Good Night - Hyvaa Yota
Thank You/Thanks - Kiitos/Kitti
What's your name? - Mika sinun nimesi on?
Goodbye - Nakemiin
How are you? - Enta kuinka sina jaksat?
Can you help me? - Voitko auttaa minua?
Yes. - Juu.
No. - Ei.

σε ευχαριστω!

Τώρα αν εγώ σου θέσω το ερώτημα γιατί προτιμάς αυτές τις συγκεκριμένες γλώσσες και όχι άλλες πχ Γαλλικά,Γερμανικά,Ισπανικά κλπ που και περισσότερη βαρύτητα έχουν και ομιλιούνται από περισσότερους ανθρώπους να μην περιμένω απάντηση ε;

εχω απαντησει σε προηγουμενο μου ποστ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Τίποτα. Έχω κι άλλες αν θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δεν ξερω νομιζω πως μου αρεσουν περισοτερο τα ολλανδικα μεχρι στιγμης... παντως αν μπορεις και θες στειλτες μου. Σε ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
One, Two, Three, Four, Five, Six, Seven, Eight, Nine, Ten - Yksi, Kaksi, Kolme, Neljä, Viisi, Kuusi, Seitsemän, Kahdeksan, Yhdeksän, Kymmenen


January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December - Tammikuu, Helmikuu, Maaliskuu, Huhtikuu, Toukokuu, Kesäkuu, Heinäkuu, Elokuu, Syyskuu, Lokakuu, Marrasskuu, Joulukuu

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday - Maanantai, Tiistai, Keskiviikko, Torstai, Perjantai, Lauantai, Sunnuntai


What time is it? - Mitä kello on?
Where should we go? - Mihin meidän on mentävä?
We arrived. - Olemme perillä.
That's amazing! - Sehän on ihmeellistä!
That's magnificent! - Sepä mainiota!
Listen! - Kuulehan!
Let's go! - Lähdetään!

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
χρήσιμη πληροφορία: η ολλανδία είναι πρώτη στις αυτοκτονίες

η ΦΙλανδία εννοούσα
:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanassis

Νεοφερμένος

Ο Thanassis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Τα ολλανδικα μοιαζουν λιγακι με τα γερμανικα.Εζησα Ολλανδια και μιλαω τα ολλανδικα.Τα φιλανδικα ειναι μια ξεχωριστη γλωσσα τελειως.Δεν μοιαζουν με καμια αλλη.Οσο για τους ανθρωπους,ΚΑΜΙΑ σχεση.Οι Φιλανδοι ειναι απο αλλο πλανητη!!Δουλευα χρονια στην Κω με ξενους και πιο U.F.O. απο αυτους δεν υπαρχουν.Ιδια φιλανδεζα που δουλευαμε μαζι το παραδεχτηκε οτι ντρεπεται που ειναι απο εκει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Τα ολλανδικα μοιαζουν λιγακι με τα γερμανικα.Εζησα Ολλανδια και μιλαω τα ολλανδικα.Τα φιλανδικα ειναι μια ξεχωριστη γλωσσα τελειως.Δεν μοιαζουν με καμια αλλη.Οσο για τους ανθρωπους,ΚΑΜΙΑ σχεση.Οι Φιλανδοι ειναι απο αλλο πλανητη!!Δουλευα χρονια στην Κω με ξενους και πιο U.F.O. απο αυτους δεν υπαρχουν.Ιδια φιλανδεζα που δουλευαμε μαζι το παραδεχτηκε οτι ντρεπεται που ειναι απο εκει!!!

Σε παρακαλώ λίγα για τους Φινλανδούς!:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ιρις

Νεοφερμένος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;

Αχχχ!! ...Και γω θέλω να μάθω φινλανδικά! Αλλά πιστεύω πως χωρίς δάσκαλο δύσκολα μαθαίνεις μία εντελώς άγνωστη γλώσσα! Εμένα πάλι ζει στο χωριό μου μία Φινλανδέζα και μάλλον θα πάω να μου κάνει μαθήματα!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό βιβλίο εκμάθησης Φινλανδικών άνευ διδασκάλου;
Βιβλιο εψαξα κι εγω λιγακι, αλλα δεν βρηκα τιποτα ιδιαιτερο. Βρηκα ομως μια σελιδα που σε μαθενει πολυ καλα, ξεκινοντας απο τα βασικα και φτανοντας σε επιπεδο απλης συνομιλιας. Ναι, δυστυχως δεν εχει ανωτερο επιπεδο :(
ΕΙναι αυτη εδω Live Mocha
Απλα δημιουργεις λογαριασμο και επιλεγεις ποια γλωσσα θελεις να μαθεις. Στη διδασκαλια συμμετεχουν και αλλοι χρηστες του σάιτ, στους οποιους παραπεμπεσαι αυτοματος.
Οσο για τη γλωσσα, ανοικει στην οικογενεια των Ουγκροβαλτικων γλωσσων, συγκενευει με τα Ουγκρικα, τα Εσθονικα, τα Λιθουανικα και τα Λετονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Φινλανδικααααααααααααααα <3
Απλα τα λατρευω, αν και εινα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα!
Απλα θελω να τα μαθω, για να φυγω και να παω να ζησω Φινλανδιαα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexiPerkele

Νεοφερμένος

Ο AlexiPerkele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φινλανδικααααααααααααααα <3
Απλα τα λατρευω, αν και εινα παρα πολυ δυσκολη γλωσσα!
Απλα θελω να τα μαθω, για να φυγω και να παω να ζησω Φινλανδιαα!!!

+10000000 Φινλανδικα <3
Σκοπευω να ζησω εκει :)
Θελω να περασω σε ενα Πανεπιστημιο στην Όουλου και μετα να μεινω εκει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
+10000000 Φινλανδικα <3
Σκοπευω να ζησω εκει :)
Θελω να περασω σε ενα Πανεπιστημιο στην Όουλου και μετα να μεινω εκει :)

Αχ και γωωωωωωωω!!
Θελω παρα πολυ να ζησω εκει..
Ειναι που λατρευω το κλιμα της χωρας και το καταλευκο δερμα των κατοικων εκει <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Tα φινλανδικά είναι γλώσσα Ουραλική και ανήκει στην κατηγορία των Φινοουγγρικών. Είναι μια δύσκολη γλώσσα με πολλά φωνήεντα, καμία επίδραση αρχαίων Ελληνικών και λατινικών , και διαφορετική σύνταξη και γραμματική από όσο έχεις συνηθίσει.

Τα ολλανδικά από την άλλη, είναι μια Ινδοευρωπαϊκή γλώσσα (σαν την δική μας ) με πολύ πιο ευρεία χρήση , ασύγκριτα πιο εύκολη καθώς είναι σαν μίξη γερμανικών με αγγλικά. Οι καταβολές της είναι λατινικές και ως εκ τούτου έχει παρόμοια γραμματική και σύνταξη με αυτήν που έχεις συνηθίσει στα αγγλικά και τα Ελληνικά.

Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις κάποια γλώσσα για ιδίον όφελος , μάθε ολλανδικά. Αν θες να μάθεις κάτι ψιλό και να χαβαλεδιάσεις και λιγάκι , πιάσε τα Φινλανδικά.

Κατά τη γνώμη μου βέβαια, θα πρέπει κάποιος πρώτα να ξέρει 2-3 βασικές γλώσσες πολύ καλά (αγγλικά, ισπανικά, γερμανικά) ώστε να πιάσει να ασχοληθεί και με μια πιο "χαλαρή" και αχρείαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
:confused:
Έχεις πάει ποτέ;

Δυστυχως οχι ακομα. Ανυπομονω ομως να παω :)
Λατρευω το κρυο, το χιονι, τη βροχη και ολα τα σχετικα :P
Ασε που η μεταλ ειναι η μουσικη μου και οι καλυτερες μπαντες καταγονται απο εκει <3
Πιστευω πως η χωρα μου ταιριαζει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η μητρική μου γλώσσα είναι τα φινλανδικά. :)

Τώρα όσο για το κλίμα, θα αναρωτηθώ κι εγώ, πώς είναι δυνατόν να το λατρεύεις, εάν δεν έχεις επισκεφθεί ποτέ τη χώρα; Διότι ακούω συχνά πολλούς Έλληνες να λεν ότι λατρεύουν το κρύο, τα χιόνια και τις βροχές. Κι αμέσως μετά λεν ιστορίες για αναμένα τζάκια και για το πώς τους αρέσει να βλέπουν από το παράθυρο τη βροχή και τους κεραυνούς. Αν μπορούσα κι εγώ να κάθομαι στην πολυθρόνα μου με αναμένο το τζάκι ή να βλέπω τη βροχή μόνο από το παράθυρο, κι εμένα θα μ' άρεζαν οι -30 °C και οι βροχές. :P Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το κρύο και η ζέστη είναι σχετικές έννοιες. Δηλαδή ο Έλληνας μπορεί να λέει ότι κάνει κρύο, όταν έχει 0 °C. Εδώ στους 0 °C, ειδικά την άνοιξη μετά το χειμώνα, λέμε τι καλή ζεστούλα. Και αντιστρόφως φυσικά. Στους 20 °C, ο Φινλανδός σκάει και για τον Έλληνα θέλει λίγο ακόμα για να 'ναι ό,τι πρέπει. Το ίδιο ισχύει π.χ. και για το χιόνι. Σου προκαλεί ενθουσιασμό μέχρι να έρθει η στιγμή που το τρως στη μάπα 7 μήνες το χρόνο. Ούτε βέβαια με διακοπές 2 βδομάδων μπορεί κανείς να καταλάβει πώς είναι η ζωή και η καθημερινότητα σε μια χώρα. Το αν μπορείς να ζήσεις σε κάποια χώρα, θα το διαπιστώσεις μόνο όταν το δοκιμάσεις. Και για να μην παρεξηγηθώ, σε καμία περίπτωση δε σας αποτρέπω. Απλώς σας παραθέτω και την άλλη όψη του νομίσματος, την οποία πολλές φορές παραβλέπουμε. Προσωπικά δε θα την άλλαζα για τίποτα τη Φινλανδία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top