Φινλανδικά ή ολλανδικά

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω κατι σε ατομα που ξερουν. ποια απο οτι τις δυο γλωσσες να προσπαθησω να μαθω? δηλαδη ποια ειναι πιο ευκολη και πιο χρησιμη για καποιον με αρκετα καλη γνωση της αγγλικης? εχετε μηπως πληροφοριες για την φινλανδια τους ανθρωπους κτλ?(για την ολλανδια δεν ρωταω γιατι υπαρχει ηδη θεμα και εμαθα οτι ηθελα να μαθω) ευχαριστω για τις απαντησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ναι έχω πάει Φιλανδία πριν λίγο καιρό, και έκανα και ένα μάθημα για την γλώσσα και γενικά είδα και βιβλία γραμμένα στα φιλανδικά , για τα ολλανδικά δεν ξέρω, αλλά τα φιλανδικά δεν έχουν καμία σχέση απολύτως ούτε με τα Ελληνικά ούτε με τα Αγγλικά, το συντακτικό ειδικά είναι..... αλλού το αντικείμενο , αλλού το ρήμα
( χαμός):jumpy:κάποτε υπάρχουν και προτάσεις που μπορεί να είναι και μία λέξη μόνο, το αλφάβητο αρκετά διαφορετικό ,τώρα όμως όσον αφορά τις λέξεις υπάρχει το θέμα και μετά ανάλογα με τις καταλήξεις να υπάρχουν άλλες 20 λέξεις με το ίδιο θέμα και διαφορετική σημασία και όταν εννοώ κατάληξη εννοώ ότι μια φορά μπορεί να είναι πχ. α , αα ,ααα και κάπως έτσι ,στην ανάγνωση όμως δεν νομίζω να δυσκολευτείς είναι αρκετά εύκολη…
Γενικά εκεί μας τόνισαν ότι είναι μια δύσκολη γλώσσα στην αρχή αλλά με τον καιρό όσο περισσότερο μαθαίνεις τόσο και πιο εύκολη γίνεται !!
Ελπίζω να σε βοήθησα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Είσαι σαφέστατος, μην το συζητάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
Ναι έχω πάει Φιλανδία πριν λίγο καιρό, και έκανα και ένα μάθημα για την γλώσσα και γενικά είδα και βιβλία γραμμένα στα φιλανδικά , για τα ολλανδικά δεν ξέρω, αλλά τα φιλανδικά δεν έχουν καμία σχέση απολύτως ούτε με τα Ελληνικά ούτε με τα Αγγλικά, το συντακτικό ειδικά είναι..... αλλού το αντικείμενο , αλλού το ρήμα
( χαμός):jumpy:κάποτε υπάρχουν και προτάσεις που μπορεί να είναι και μία λέξη μόνο, το αλφάβητο αρκετά διαφορετικό ,τώρα όμως όσον αφορά τις λέξεις υπάρχει το θέμα και μετά ανάλογα με τις καταλήξεις να υπάρχουν άλλες 20 λέξεις με το ίδιο θέμα και διαφορετική σημασία και όταν εννοώ κατάληξη εννοώ ότι μια φορά μπορεί να είναι πχ. α , αα ,ααα και κάπως έτσι ,στην ανάγνωση όμως δεν νομίζω να δυσκολευτείς είναι αρκετά εύκολη…
Γενικά εκεί μας τόνισαν ότι είναι μια δύσκολη γλώσσα στην αρχή αλλά με τον καιρό όσο περισσότερο μαθαίνεις τόσο και πιο εύκολη γίνεται !!
Ελπίζω να σε βοήθησα...:)

ναι σε ευχαριστω για τις πληροφοριες αν και δυσκολευτηκα να τις καταλαβω. παντως σε ευχαριστω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
τίποτα ευχαρίστησή μου!!! αλλά πως κατάληξες να θες να μάθεις μια από τις δύο από αυτές τις γλώσσες και όχι ασπούμε γερμανικά ή ισπανικά ή κάτι τέτοιο ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
αν δεν κανω λάθος η Φινλανδική γλώσσα είναι όπως την τουρκικη... κολλάς συνεχώς λέξεις και καταλήξεις τη μια πίσω απο την άλλη αλλά είναι αρκετά δύσκολη... για τα ολλανδικά δεν ξέρω αλλά δεν είναι και πολύ χρήσιμες γλώσσες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
αν δεν κανω λάθος η Φινλανδική γλώσσα είναι όπως την τουρκικη... κολλάς συνεχώς λέξεις και καταλήξεις τη μια πίσω απο την άλλη αλλά είναι αρκετά δύσκολη... για τα ολλανδικά δεν ξέρω αλλά δεν είναι και πολύ χρήσιμες γλώσσες
Όχι ακριβώς, η φινλανδική γλώσσα δεν έχει κάποια σχέση με την τουρκική διότι ανήκουν σε διαφορετικές γλωσσικές οικογένειες. Η φινλανδική γλώσσα ανήκει στην ουραλική γλωσσική οικογένεια. Μάλλον με την ουγγρική μπορεί να έχουν κοινές ρίζες. Μπορεί και να κάνω λάθος, δεν ξέρω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
και για την ουγγρική γλώσσα ισχυει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ναι,αλλά η τουρκική δεν έχει κάποια σχέση...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
εχουν την ίδια ρίζα... είναι ουραλοαλταικες (νμζ έτσι γραφετε) και δεν είναι ινδοευρωπαικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ναι ρε συ, ινδοευρωπαικές δεν είναι. Αλλά η τουρκική ανήκει στην αλσατική οικογένεια και η φινλανδική στην ουραλική. Είναι διαφορετικές μεταξύ τους γλώσσες. Δεν έχουν ίδιες ρίζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
κατσε να το ψάξω στο ιντερνετ γιατί εγώ κατι τέτοιο θυμάμαι
-----------------------------------------
-----------------------------------------
ανήκουν και οι τρεις στην αλταική απλως δε διαφορετικές υποκατηγορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Απ'οτι ξέρω δεν ανήκουν, αλλά για να το λες εσύ κάτι θα ξέρεις:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
τίποτα ευχαρίστησή μου!!! αλλά πως κατάληξες να θες να μάθεις μια από τις δύο από αυτές τις γλώσσες και όχι ασπούμε γερμανικά ή ισπανικά ή κάτι τέτοιο ??

με τα γερμανικα εγινε πολυ κακη αρχη στο σχολειο και δεν μου αρεσει σαν γλωσσα( μου αρεσει αλλα δεν ασχοληθηκα σοβαρα). μετα ξερω αρκετα καλα αγγλικα αν και ακομα ειμαι στην ταξη του lower. μου αρεσει η Ολλανδια (ειδικα ο πληθυσμος γενους θηλυκου:D!) και την θεωρω ωραια χωρα για να ζησει κανενας. το ιδιο ισχυει και για την Φινλανδια συν του οτι αν θελησω να φτιαξω οικογενεια τα παιδια μου θα εχουν ολες τις ανεσεις τους στο σχολειο. γενικα ακουγεται χαζο αλλα θα ηθελα αν κανω οικογενεια να εχουμε σχεση και με την Ελλαδα αλλα και με καποια αλλη χωρα. δηλαδη θα ηθελα τα παιδια μου να εχουν διπλη καταγωγη.







(-ελα αστα αυτα γουσταρουμε τις βορειοευρωπαιες και αυτο ειναι!:xixi:
- κατα καποιο τροπο ναι:zilia:) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
(-ελα αστα αυτα γουσταρουμε τις βορειοευρωπαιες και αυτο ειναι!:xixi:
- κατα καποιο τροπο ναι:zilia:) :P

+10000:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
μονο 10000... βαλε και αλλα μηδενικα... (:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
μάθε ρώσικα ρε
και πιο χρήσιμα και ωραίες γυναίκες οι original ρωσσίδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
μπα. δεν θα θελα να ζησω στην ρωσια... original μοσχα μερια ειναι αρκετα ωραιες. σαν τις ολλανδεζες ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ψηφίζω τις θεές Ολλανδέζες (όμως μέχρι το πολύ 35 χρονών γιατί μετά μπακαλιαρεύουν :P:lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
κοίτα και εγώ που είχα πάει αμστερνταμ οι Ολλανδέζες μου κάναν πολύ καλή εντύπωση και πργματικά μ'άρεσε το μέρος δεν ήταν αυτό το αποστειρωμένο της Γερμανίας ούτε το χύμα της Ελλάδας. Αλλά το να μάθεις Ολλανδικά δεν λέει μιας και οι περισσότεροι μην σου πω όλοι οι Ολλάνδοι αστοί μιλάνε Αγγλικά Γαλλικά Γερμανικά.
+ που θα βρείς φρόντ ολλανδικών- φιλανδικών?

χρήσιμη πληροφορία: η ολλανδία είναι πρώτη στις αυτοκτονίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top