Φιλόλογοι sos, τι βιβλίο να του πάρω για την γιορτή του (φοιτητή φιλολογίας);

rosemary

Νεοφερμένος

Η rosemary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Βιβλιόφιλοι και λοιποί φίλοι του φορουμ χρειάζομαι την βοήθειά σας. Το αγόρι μου (2οετης φιλολογίας) έχει την γιορτή του σε λίγο καιρό και θα ήθελα να του κάνω ένα δώρο αλλά δεν ξέρω τι. Έχω σίγουρα αποφασίσει πως θα του πάρω κάποιο βιβλίο καθώς γνωρίζω ότι διαβάζει λυρικούς ποιητές (αρχαίους και σύγχρονους) αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί τα γούστα μας στην ποίηση διαφέρουν και είμαι λίγο έξω από τα νερά μου...Συγγνώμη αν το θέμα είναι άσχετο με τον χαρακτήρα της πλατφόρμας, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Βιβλιόφιλοι και λοιποί φίλοι του φορουμ χρειάζομαι την βοήθειά σας. Το αγόρι μου (2οετης φιλολογίας) έχει την γιορτή του σε λίγο καιρό και θα ήθελα να του κάνω ένα δώρο αλλά δεν ξέρω τι. Έχω σίγουρα αποφασίσει πως θα του πάρω κάποιο βιβλίο καθώς γνωρίζω ότι διαβάζει λυρικούς ποιητές (αρχαίους και σύγχρονους) αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί τα γούστα μας στην ποίηση διαφέρουν και είμαι λίγο έξω από τα νερά μου...Συγγνώμη αν το θέμα είναι άσχετο με τον χαρακτήρα της πλατφόρμας, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Γλυκύτατη rosemary ως fellow bookworm αυτό το ποστ μου δίνει ελπίδα για την ανθρωπότητα, πολύ γλυκό που σκέφτεσαι ένα τέτοιο όμορφο δώρο.
Έχεις δύο επιλογές, να αγοράσεις ένα βιβλίο με συλλογή ποιημάτων (προσοχή μην το έχει ήδη στην βιβλιοθήκη του!!) ή μια άλλη ωραία επιλογή που αρέσει σε όλους τους book lovers είναι οι εκπλήξεις. Δηλαδή να αγοράσεις ένα μυθιστόρημα σε κάποιο genre που ξέρεις ότι του αρέσει (εγκληματικό, dark academia, κοινωνικό κτλ) ή ελληνική πεζογραφία αν του αρέσουν τα βιβλία εποχής κλασσικών συγγραφέων

Πάντως αν είσαι Αθήνα, μια επίσκεψη στο βιβλιοπωλείο Πολιτεία στο κέντρο κοντά στον σταθμό πανεπιστήμιο, θα σε φωτίσει ιδιαίτερα, είμαι σίγουρη ότι και εκει θα σου προτείνουν καταπληκτικες επιλογες.


Edit 1: τώρα που έκατσα και θυμήθηκα, ξέρω ότι υπάρχει μια σειρά βιβλίων με διάφορους λυρικούς ποιητές, κυρίως αρχαίους όμως, αλλά δεν θυμάμαι τις εκδόσεις. Το κάθε βιβλίο είχε γύρω στα 10€ αν θυμάμαι καλά. Θέλεις να αγοράσεις μόνο ενα βιβλίο ή μπορείς να επενδύσεις σε περισσότερα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Βιβλιόφιλοι και λοιποί φίλοι του φορουμ χρειάζομαι την βοήθειά σας. Το αγόρι μου (2οετης φιλολογίας) έχει την γιορτή του σε λίγο καιρό και θα ήθελα να του κάνω ένα δώρο αλλά δεν ξέρω τι. Έχω σίγουρα αποφασίσει πως θα του πάρω κάποιο βιβλίο καθώς γνωρίζω ότι διαβάζει λυρικούς ποιητές (αρχαίους και σύγχρονους) αλλά χρειάζομαι τα φώτα σας γιατί τα γούστα μας στην ποίηση διαφέρουν και είμαι λίγο έξω από τα νερά μου...Συγγνώμη αν το θέμα είναι άσχετο με τον χαρακτήρα της πλατφόρμας, ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
τι όμορφο που θέλεις να του δώσεις για δώρο βιβλίο, my bookworm heart is melting.:redface:

έχω να προτείνω μόνο σύγχρονες ποιητικές συλλογές, τύπου όμως πολύ σύγχρονες lmao, όπως το milk & honey (που έχω την αίσθηση ότι μεταφράστηκε πρόσφατα) του rupi kaur, το time is a mother του ocean vuong ή κάποια ποιητική συλλογή της mary oliver. (δεν τα έχω διαβάσει αυτά, αλλά είναι εδώ και καιρό στην tbr και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια) Προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα το on earth we're briefly gorgeous του ocean vuong (έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά), το οποίο είναι νουβέλα, κατά κάποιον τρόπο αυτοβιογραφική (μιας και ο vuong καταγράφει τις προσωπικές του εμπειρίες και την ιστορία της οικογένειάς του, η οποία κατάγεται από το Βιετνάμ και μεταναστεύει στην Αμερική κατά την διάρκεια του πολέμου στο Βιετνάμ), αλλά είναι γραμμένο με απίστευτα λυρικό και γλαφυρό τρόπο, οπότε πιστεύω πως κάποιος που αγαπά την ποίηση, θα εκτιμήσει αυτό το βιβλίο.

δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι αυτό που ψάχνεις, αλλά αν θέλεις, δώσε μας λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για το τι αρέσει στο αγόρι σου ώστε να προτείνουμε κάτι καταλληλότερο ίσως. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις αυτό το βίντεο , δεν θυμάμαι ακριβώς τι είδους προτάσεις υπάρχουν, αλλά ίσως βρεις κάτι που να σε βοηθήσει.
 

rosemary

Νεοφερμένος

Η rosemary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αχ δεν ξέρω τι μπορεί να του αρέσει αλλά ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Είναι τόσο όμορφα αυτά που μου προτείνατε που με βλέπω να ψωνίζω και για τον εαυτό μου στο τέλος😂 Για να βοηθήσω λίγο, όσον αφορά το αγόρι μου, από αρχαίους το τελευταίο διάστημα διάβασε Πίνδαρο και Σαπφώ και από σύγχρονους Σεφέρη και Ελύτη.
 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
τι όμορφο που θέλεις να του δώσεις για δώρο βιβλίο, my bookworm heart is melting.:redface:

έχω να προτείνω μόνο σύγχρονες ποιητικές συλλογές, τύπου όμως πολύ σύγχρονες lmao, όπως το milk & honey (που έχω την αίσθηση ότι μεταφράστηκε πρόσφατα) του rupi kaur, το time is a mother του ocean vuong ή κάποια ποιητική συλλογή της mary oliver. (δεν τα έχω διαβάσει αυτά, αλλά είναι εδώ και καιρό στην tbr και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια) Προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα το on earth we're briefly gorgeous του ocean vuong (έχει μεταφραστεί και στα ελληνικά), το οποίο είναι νουβέλα, κατά κάποιον τρόπο αυτοβιογραφική (μιας και ο vuong καταγράφει τις προσωπικές του εμπειρίες και την ιστορία της οικογένειάς του, η οποία κατάγεται από το Βιετνάμ και μεταναστεύει στην Αμερική κατά την διάρκεια του πολέμου στο Βιετνάμ), αλλά είναι γραμμένο με απίστευτα λυρικό και γλαφυρό τρόπο, οπότε πιστεύω πως κάποιος που αγαπά την ποίηση, θα εκτιμήσει αυτό το βιβλίο.

δεν ξέρω κατά πόσο όλα αυτά είναι αυτό που ψάχνεις, αλλά αν θέλεις, δώσε μας λίγες παραπάνω λεπτομέρειες για το τι αρέσει στο αγόρι σου ώστε να προτείνουμε κάτι καταλληλότερο ίσως. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις αυτό το βίντεο , δεν θυμάμαι ακριβώς τι είδους προτάσεις υπάρχουν, αλλά ίσως βρεις κάτι που να σε βοηθήσει.
Αυτά που προτείνεις δεν είναι λογοτεχνία, αλλά παραλογοτεχνία, δηλαδή δεν πληρούν τα κριτήρια λογοτεχνικότητας για να θεωρούνται λογοτεχνία. Σε λίγο θα του προτείνεις να διαβάσει Twilight ; Οι φιλόλογοι διαβάζουν κυρίως αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Πού να ξέρεις εσύ από αυτά όμως, αφού μόνο παραλογοτεχνία π.χ. Λένα Μαντά, διαβάζεις.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Αυτά που προτείνεις δεν είναι λογοτεχνία, αλλά παραλογοτεχνία, δηλαδή δεν πληρούν τα κριτήρια λογοτεχνικότητας για να θεωρούνται λογοτεχνία. Σε λίγο θα του προτείνεις να διαβάσει Twilight ; Οι φιλόλογοι διαβάζουν κυρίως αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Πού να ξέρεις εσύ από αυτά όμως, αφού μόνο παραλογοτεχνία π.χ. Λένα Μαντά, διαβάζεις.
Που ‘σαι ρε Syntactician. Γερό comeback βλέπω. Δυστυχώς, να ξέρεις, δεν διαθέτουμε όλοι τις φιλολογικές σου γνώσεις. Να είσαι λίγο πιο ελαστικός αν είναι δυνατόν. Μαθαίνουμε. Κάποια στιγμή μπορεί να φτάσουμε στα standards σου.
 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Κάνε του δώρο τον Ενδοξότερο Αγώνα του Αριστείδη Χατζή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Που ‘σαι ρε Syntactician. Γερό comeback βλέπω. Δυστυχώς, να ξέρεις, δεν διαθέτουμε όλοι τις φιλολογικές σου γνώσεις. Να είσαι λίγο πιο ελαστικός αν είναι δυνατόν. Μαθαίνουμε. Κάποια στιγμή μπορεί να φτάσουμε στα standards σου.
Δεν είναι καν θέμα φιλολογικών γνώσεων, αλλά ζήτημα αισθητικής. Είναι σαν να σε ρωτήσει ο φίλος σου να του προτείνεις ταινία και αντί να του προτείνεις π.χ. το Interstellar ή το Inception, εσύ να του προτείνεις το Fast and furious. Αντί να του προετείνεις για μουσική Pink floyd, εσύ να του προτείνεις sin boy κ.λ.π.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Αυτά που προτείνεις δεν είναι λογοτεχνία, αλλά παραλογοτεχνία, δηλαδή δεν πληρούν τα κριτήρια λογοτεχνικότητας για να θεωρούνται λογοτεχνία. Σε λίγο θα του προτείνεις να διαβάσει Twilight ; Οι φιλόλογοι διαβάζουν κυρίως αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Πού να ξέρεις εσύ από αυτά όμως, αφού μόνο παραλογοτεχνία π.χ. Λένα Μαντά, διαβάζεις.
δεν μπορώ να καταλάβω πως συμπέρανες ότι διαβάζω Λένα Μαντά ή ότι θα μπορούσα να προτείνω ποτέ σε άνθρωπο μη ειρωνικά το twilight, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από άνθρωπο που πιστεύει ότι οι φιλόλογοι διαβάζουν μόνο αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Λογικά κι οι μαθηματικοί διαβάζουν μόνο βιβλία του Euler ξέρω γω; ή δεν μπορείς να εκφέρει άποψη γι'αυτούς επειδή είναι κατώτεροι από τους φιλολόγους;
 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η φιλολογία ασχολείται με την επιστημονική μελέτη της λογοτεχνίας, σωστά, αλλά δεν μίλησα με την ιδιότητά μου ως φιλόλογος. Εξάλλου φοιτητής είμαι, δεν πήρα ακόμα πτυχίο. Για να γίνω φιλόλογος πρέπει να πάρω πτυχίο πρώτα.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δεν μπορώ να καταλάβω πως συμπέρανες ότι διαβάζω Λένα Μαντά ή ότι θα μπορούσα να προτείνω ποτέ σε άνθρωπο μη ειρωνικά το twilight, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από άνθρωπο που πιστεύει ότι οι φιλόλογοι διαβάζουν μόνο αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Λογικά κι οι μαθηματικοί διαβάζουν μόνο βιβλία του Euler ξέρω γω; ή δεν μπορείς να εκφέρει άποψη γι'αυτούς επειδή είναι κατώτεροι από τους φιλολόγους;
Σε ποιό σύμπαν το Fast and furious και ο Sin boy ισούνται με ποιότητα ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

δεν μπορώ να καταλάβω πως συμπέρανες ότι διαβάζω Λένα Μαντά ή ότι θα μπορούσα να προτείνω ποτέ σε άνθρωπο μη ειρωνικά το twilight, αλλά δεν περίμενα και κάτι καλύτερο από άνθρωπο που πιστεύει ότι οι φιλόλογοι διαβάζουν μόνο αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Λογικά κι οι μαθηματικοί διαβάζουν μόνο βιβλία του Euler ξέρω γω; ή δεν μπορείς να εκφέρει άποψη γι'αυτούς επειδή είναι κατώτεροι από τους φιλολόγους;
Ο δημιουργός του νήματος απευθύνεται σε φιλόλογους. Δεν ξέρω αν σου διέφυγε το Φιλόλογοι sos. Οπότε ως φοιτητής φιλολογίας είμαι πιο κοντά στο να γίνω φιλόλογος από εσένα που σπουδάζεις κάτι μη σχετικό επί του θέματος.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Σε ποιό σύμπαν το Fast and furious και ο Sin boy ισούνται με ποιότητα ;
δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είδες να εξισώνω το fast and furious ή την μουσική του sin boy με την ποιότητα, αλλά όλο και σε κάποιο από τα πολλά σύμπαντα που υπάρχουν θα ισχύει κι αυτό. :lol:
Ο δημιουργός του νήματος απευθύνεται σε φιλόλογους. Δεν ξέρω αν σου διέφυγε το Φιλόλογοι sos. Οπότε ως φοιτητής φιλολογίας είμαι πιο κοντά στο να γίνω φιλόλογος από εσένα που σπουδάζεις κάτι μη σχετικό επί του θέματος.
δεν μου διέφυγε, αλλά μάλλον εσένα σου διέφυγε το γεγονός ότι δεν αναφέρω κάπου ότι είμαι φιλόλογος ή αυθεντία επί του θέματος. Η θεματοθέτρια ρώτησε κάτι και απάντησα με μερικές προτάσεις, δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτά που πρότεινα είναι σίγουρα αυτά που ζητούσε και εφόσον η ίδια δεν είχε πρόβλημα με τις προτάσεις, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις εσύ και γιατί πρέπει να μπαίνεις σε thread και απλά να τα καταστρέφεις προσβάλλωντας κόσμο που δεν ξέρεις.
 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δεν μπορώ να καταλάβω που ακριβώς είδες να εξισώνω το fast and furious ή την μουσική του sin boy με την ποιότητα, αλλά όλο και σε κάποιο από τα πολλά σύμπαντα που υπάρχουν θα ισχύει κι αυτό. :lol:

δεν μου διέφυγε, αλλά μάλλον εσένα σου διέφυγε το γεγονός ότι δεν αναφέρω κάπου ότι είμαι φιλόλογος ή αυθεντία επί του θέματος. Η θεματοθέτρια ρώτησε κάτι και απάντησα με μερικές προτάσεις, δεν ανέφερα πουθενά ότι αυτά που πρότεινα είναι σίγουρα αυτά που ζητούσε και εφόσον η ίδια δεν είχε πρόβλημα με τις προτάσεις, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχεις εσύ και γιατί πρέπει να μπαίνεις σε thread και απλά να τα καταστρέφεις προσβάλλωντας κόσμο που δεν ξέρεις.
Γράφεις σε νήμα που απευθύνεται σε φιλόλογους και όχι στην επιστήμη σου. Άρα θεωρείς τον εαυτό σου φιλόλογο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

διόρθωση: ζήτημα της δικής σου αισθητικής.
Μιλάς για υποκειμενικότητα της αισθητικής, άρα διαφωνείς με την δική μου τοποθέτηση περί αισθητικής και προφανώς πιστεύεις το αντίθετο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Γράφεις σε νήμα που απευθύνεται σε φιλόλογους και όχι στην επιστήμη σου. Άρα θεωρείς τον εαυτό σου φιλόλογο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μιλάς για υποκειμενικότητα της αισθητικής, άρα διαφωνείς με την δική μου τοποθέτηση περί αισθητικής και προφανώς πιστεύεις το αντίθετο.
Φιλαράκι...εαν ήσουν νορμάλ θα έμπαινες, θα έγραφες την πρόταση σου, και θα έφευγες. Είτε συμφωνούσες είτε όχι με τις υπόλοιπες προτάσεις. Το γεγονός πως δεν έκανες καμία πρόταση προσωπικά και ένιωσες την ανάγκη να επιτεθείς στην Atlantida στα καλά καθούμενα λέει πολλά πράγματα για εσένα. Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις τις ελιτιστικές παροπίδες κάποια στιγμή. Κατά τα άλλα ελπίζω να κατάφερες να νιώσεις πιο φιλόλογος σήμερα με αυτή σου την τοποθέτηση.
 

Χρονοταξιδιώτης

Νεοφερμένος

Ο Χρονοταξιδιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φιλαράκι...εαν ήσουν νορμάλ θα έμπαινες, θα έγραφες την πρόταση σου, και θα έφευγες. Είτε συμφωνούσες είτε όχι με τις υπόλοιπες προτάσεις. Το γεγονός πως δεν έκανες καμία πρόταση προσωπικά και ένιωσες την ανάγκη να επιτεθείς στην Atlantida στα καλά καθούμενα λέει πολλά πράγματα για εσένα. Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις τις ελιτιστικές παροπίδες κάποια στιγμή. Κατά τα άλλα ελπίζω να κατάφερες να νιώσεις πιο φιλόλογος σήμερα με αυτή σου την τοποθέτηση.
Παρατράβηξε. Ήθελα απλά να εξηγήσω το οτι όπως π.χ. για τα μαθηματικά και τη φυσική, η αστρολογία δεν θεωρείται επιστήμη έτσι και η φιλολογία διακρίνει τη λογοτεχνία από την παραλογοτεχνία. Δεν σας το εξηγησα ισως καλα. Δηλαδη εσεις θα ανεχοσασταν εμενα, που ειμαι ασχετος π.χ. με τα μαθηματικα, να μιλησω για αυτα ;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Παρατράβηξε. Ήθελα απλά να εξηγήσω το οτι όπως π.χ. για τα μαθηματικά και τη φυσική, η αστρολογία δεν θεωρείται επιστήμη έτσι και η φιλολογία διακρίνει τη λογοτεχνία από την παραλογοτεχνία. Δεν σας το εξηγησα ισως καλα. Δηλαδη εσεις θα ανεχοσασταν εμενα, που ειμαι ασχετος π.χ. με τα μαθηματικα, να μιλησω για αυτα ;
Το πρόβλημα δεν ήταν το περιεχόμενο του μηνύματος σου. Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις μια άποψη και να διαφωνείς κάθετα με τις άλλες προτάσεις. Ο τρόπος σου ωστόσο δεν ήταν σωστός.

Πέρα από αυτό όμως...οι επιστήμες δεν είναι κτήμα μας. Δεν μπορούμε να ελέγχουμε το ποιος θα μιλάει ή όχι με αυτό τον τρόπο. Σίγουρα αν κρίνουμε κάτι λάθος παρεμβαίνουμε και προσπαθούμε να το επικοινωνήσουμε στον άλλο. Η atlantida δεν είπε πουθενά όμως πως είναι expert. Απλώς θέλησε να κάνει μια πρόταση και εκείνη σχετικά με ένα δώρο. Δεν βρίσκω που το κακό σε αυτό.

Ούτως η άλλως ένα δώρο θα εκτιμηθεί είτε αρέσει είτε όχι. Το νόημα βρίσκεται στην πράξη. Όσο μπορούμε βέβαια φροντίζουμε να παίρνουμε κάτι που ξέρουμε ο,τι θα αρέσει στον άλλο για να τον κάνουμε πιο χαρούμενο ή θα του είναι χρήσιμο σε σχεδόν καθημερινό επίπεδο.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παρατράβηξε. Ήθελα απλά να εξηγήσω το οτι όπως π.χ. για τα μαθηματικά και τη φυσική, η αστρολογία δεν θεωρείται επιστήμη έτσι και η φιλολογία διακρίνει τη λογοτεχνία από την παραλογοτεχνία. Δεν σας το εξηγησα ισως καλα. Δηλαδη εσεις θα ανεχοσασταν εμενα, που ειμαι ασχετος π.χ. με τα μαθηματικα, να μιλησω για αυτα ;
Το "μη μου τους κύκλους τάραττε" έχεις επίγνωση τι σημαίνει;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
λυρική ποίησις;; Χμμμ. Καλλίνος ο Εφέσιος και ο Τυρταίος είναι τα καλλίτερα παραδείγματα, οι εκπρόσωποι των πολεμικών ελεγειών.

«Δεν υπάρχει πιο γλυκό αίσθημα από το να πεθαίνει κανείς για την πατρίδα».

Ως πότε, νέοι, θα κάθεστε άπρακτοι;


Πότε θα δείξετε καρδιά αντρειωμένη;


Ντροπή, που σας βλέπουν και οι γειτονικοί λαοί.


Τόσο λίγο γνοιάζεστε για την πατρίδα;


Νομίζετε, αλλά δεν είναι ειρήνη πια,


άδραξε ο πόλεμος ολόκληρη τη γη μας.


..............................................................................


Χτύπα τον εχθρό, ώς την τελευταία σου πνοή,5


Δόξα και τιμή να μάχεται ο άντρας τον εχθρό,


να πολεμά για την πατρίδα, τα παιδιά και τη γυναίκα του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτά που προτείνεις δεν είναι λογοτεχνία, αλλά παραλογοτεχνία, δηλαδή δεν πληρούν τα κριτήρια λογοτεχνικότητας για να θεωρούνται λογοτεχνία. Σε λίγο θα του προτείνεις να διαβάσει Twilight ; Οι φιλόλογοι διαβάζουν κυρίως αρχαίους κλασικούς και μεταγενέστερους. Πού να ξέρεις εσύ από αυτά όμως, αφού μόνο παραλογοτεχνία π.χ. Λένα Μαντά, διαβάζεις.
Ανοησίες, σημασία έχει τι αρέσει στον καθένα. Και εγώ εν δυνάμει φιλόλογος είμαι ( άτυπα ιστορικός ) αλλά δεν διαβάζω μόνο λογοτεχνικά ή ιστορικά βιβλία. Και αυτή η κατηγορία λογοτεχνίας ( προσωπικά δεν αποδέχομαι τον όρο «παραλογοτεχνία» γιατί είναι για τους δήθεν διανοούμενους που δεν με γεμίζουν το μάτι ιδιαίτερα ) είναι εξ αιρετική. Καλά έκανε και το πρότεινε καλά κάνει και αν διαβάζει Λένα Μαντά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top