Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
:D Πάντως εγώ αν πήγαινα σε φπψ ή φιλολογια δε νομίζω να βγαζα το τμήμα μου φαίνονται πολύ δύσκολα αυτά που κάνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
:D Πάντως εγώ αν πήγαινα σε φπψ ή φιλολογια δε νομίζω να βγαζα το τμήμα μου φαίνονται πολύ δύσκολα αυτά που κάνετε

χαχαχαχαχαχαχαχαχα αυτο ηταν τωρα τι?ειρωνεια χλευασμοσ?με καλο διαβασμα και παρακολουθηση μαθηματων βγαινουν..δεν ειναι σαν τα θετικα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχαχαχα αυτο ηταν τωρα τι?ειρωνεια χλευασμοσ?με καλο διαβασμα και παρακολουθηση μαθηματων βγαινουν..δεν ειναι σαν τα θετικα:D
Δεν εινα ειρωνια το προσωπακι :D το εβαλα γιατι το βαλατε καιε εσεις και το βρισκω γλυκούλι αλλά η αλήθεια.
Είναι φοβερα δύσκολες σχολές οι δικες σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Δεν εινα ειρωνια το προσωπακι :D το εβαλα γιατι το βαλατε καιε εσεις και το βρισκω γλυκούλι αλλά η αλήθεια.
Είναι φοβερα δύσκολες σχολές οι δικες σας

ειναι λογικο να σου φαινονται δυσκολες αφου δεν ειναι ο τομεασ σου..και μενα αν με ριξεισ σε φυσικο η βιολογικο θα αυξησω το μεσο ορο των χρονων φοιτησησ κατα πολυ..χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:D:D:D:P:Pοχι ενταξει περα απο την πλακα εχουν δυσκολια οπως ολες αλλωστε αλλα οχι και τοση ωστε να μην βγει αμα καποιος διαβαζει κανονικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η βλακεία έγινε όταν έσπασε η φιλοσοφική..... Καλύτερα να έπαιρνες ενιαίο πτυχίο φιλοσοφικής με οποια κατεύθυνση ήθελες φιλοσοφία, νεοελληνική φιλολογία, ιστορία.....Και το αρχαιολογικό ας ήταν ξεχωριστή σχολή. Το να μαλώνουμε ποια σχολή είναι η καλύτερη και από ποια πόλη βγαίνουν οι καλύτεροι φιλόλογοι είναι λίγο άτοπο και άσκοπο, αφού στα μάτια του κράτους είμαστε ίδιοι. Περισσότερο θα πρέπει να μας απασχολεί το γεγονός, ότι κάθε χρόνο συσσωρευόνται όλο και περισσότερα άτομα στις ήδη υπερκορεσμένες φιλοσοφικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως η βλακεία έγινε όταν έσπασε η φιλοσοφική..... Καλύτερα να έπαιρνες ενιαίο πτυχίο φιλοσοφικής με οποια κατεύθυνση ήθελες φιλοσοφία, νεοελληνική φιλολογία, ιστορία.....Και το αρχαιολογικό ας ήταν ξεχωριστή σχολή. Το να μαλώνουμε ποια σχολή είναι η καλύτερη και από ποια πόλη βγαίνουν οι καλύτεροι φιλόλογοι είναι λίγο άτοπο και άσκοπο, αφού στα μάτια του κράτους είμαστε ίδιοι. Τι κι αν μπήκα με 18000 σχεδόν μόρια στη φιλολογία θεσσαλονίκης, φίλες μου που έγραψαν 14000 πέρασαν ιστορικό βόλου και δηλώνουν φιλόλογοι επίσης. Και καλά κάνουν αφού το δικαίωμα τους το έδωσε το κράτος τοποθετώντας του στο ΠΕ02. Περισσότερο θα πρέπει να μας απασχολεί το γεγονός, ότι κάθε χρόνο συσσωρευόνται όλο και περισσότερα άτομα στις ήδη υπερκορεσμένες φιλοσοφικές....
Το ίδιο μπορεί να πεί και κάποιος φοιτητής Ιστορικού Φιλοσοφικής Αθήνας και Θεσσαλονίκης.Τι και άν έβγαλα σου λέει 17χιλ μόρια έρχεται ο άλλος που πέρασε στην φιλολογία κατσικανής Σερρών και τραχανοπλαγιάς με 14 και το παίζει φιλολογάρα και υπεράνω.Δεν βγάζουμε άκρη έτσι.Οπότε ο καθένας ασχολείται με την επιστήμη που του αρέσει και όλα τα άλλα είναι για λαική κατανάλωση.
Οσο για το θέμα της συγχώνευσης θα μπορούσαν να κάνουν το εξής που ισχύει και στο εξωτερικό.Ενα τμήμα με κατευθύνσεις:
Κλασικές Σπουδές:Κλασική Φιλολογία,Κλασική Αρχαιολογία,Προιστορική Αρχαιολογία,Αρχαία Ιστορία
Μεσαιωνικές-Νεοελληνικές Σπουδές:Βυζαντινή Φιλολογία,Βυζαντινή Ιστορία,Μεσαιωνική Ιστορία της Δύσης,Νεοελληνική Φιλολογία,Νεοελληνική Ιστορία,Βυζαντινή Αρχαιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
φιλολογια ειναι η επιστημη που εχει ως αντικειμενο τη μελετη της αρχαιας,λατινικης,βυζαντινης και νεοελληνικης ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ.η ιστορια,αρχαιολογια κλπ ειναι βοηθητικες επιστημες.συνεπωσ ΦΙΛΟΛΟΓΑΡΑ ειναι αυτος που ξερει να ΑΝΑΛΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ λογοτεχνικα κειμενα.ολα τα αλλα ειναι σημαντικα και βοηθητικα εργαλεια-το 20%.

να μην πω που τον εχω τον νομο.ντροπη μου .
ο φιλολογος δεν ειναι πολυεπιστημων.ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ :clapup:

"Μυρίζομαι"...Αγγελάτο!!!:P(σόρρυ αν κάνω λάθος!!!:P)

Η άποψή μου:
Προσωπικά,πιστεύω ότι στη Φιλολογία αποκτάς περισσότερες γνώσεις ,ιδιαίτερα όσον αφορά στα αρχαία και τα λατινικά!!!Βέβαια,υπάρχουν και οι κατευθύνσεις που "εξειδικεύεσαι" σε κάποιον τομέα!!!Σε καμία περίπτωση δεν κατακρίνω τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής,γιατί πιστεύω ότι κι αυτά έχουν άμεση συνάφεια με το αντικείμενο,απλώς επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι στο τμήμα της Φιλολογίας αποκτάς περισσότερες γνώσεις,γίνεσαι αυτό που λέμε "καθαρός" Φιλόλογος!!!:PΑυτό βέβαια,δε σημαίνει ότι θα γίνεις καλύτερος καθηγητής από κάποιον που έχει τελειώσει το ΦΠΨ,το Ιστορικό-Αρχαιολογικό κλπ.,καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι δεν "παίζουν" ρόλο μόνο οι γνώσεις που αποκτάς στο Πανεπιστήμιο αλλά και η προσωπική προσπάθεια κι ενασχόληση,η μεταδοτικότητα,η εμπειρία!!!Εμείς του Φιλολογικού,ίσως να έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο τελειώνοντας τη σχολή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν είναι άξιοι να διδάξουν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
"Μυρίζομαι"...Αγγελάτο!!!:P(σόρρυ αν κάνω λάθος!!!:P)

Η άποψή μου:
Προσωπικά,πιστεύω ότι στη Φιλολογία αποκτάς περισσότερες γνώσεις ,ιδιαίτερα όσον αφορά στα αρχαία και τα λατινικά!!!Βέβαια,υπάρχουν και οι κατευθύνσεις που "εξειδικεύεσαι" σε κάποιον τομέα!!!Σε καμία περίπτωση δεν κατακρίνω τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής,γιατί πιστεύω ότι κι αυτά έχουν άμεση συνάφεια με το αντικείμενο,απλώς επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι στο τμήμα της Φιλολογίας αποκτάς περισσότερες γνώσεις,γίνεσαι αυτό που λέμε "καθαρός" Φιλόλογος!!!:PΑυτό βέβαια,δε σημαίνει ότι θα γίνεις καλύτερος καθηγητής από κάποιον που έχει τελειώσει το ΦΠΨ,το Ιστορικό-Αρχαιολογικό κλπ.,καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι δεν "παίζουν" ρόλο μόνο οι γνώσεις που αποκτάς στο Πανεπιστήμιο αλλά και η προσωπική προσπάθεια κι ενασχόληση,η μεταδοτικότητα,η εμπειρία!!!Εμείς του Φιλολογικού,ίσως να έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο τελειώνοντας τη σχολή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν είναι άξιοι να διδάξουν!!!

ενασ κλασικος φιλολογος εχει αριστες γνωσεισ αρχαιων και λατινικων..αν παρει κατευθυνση μνεφ η γλωσσολογια οχι απ οτι εμαθα..κανει 5 αρχαια και 3 λατινικα καπου εκει!!:Pοι γνωσεις που παρεχονται στο πανεπιστημιο ειναι ασφαλως χρησιμες αλλα χωρις προσωπικο διαβασμα και κριση δεν παει κανεις πουθενα απ οποιο τμημα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
ενασ κλασικος φιλολογος εχει αριστες γνωσεισ αρχαιων και λατινικων..αν παρει κατευθυνση μνεφ η γλωσσολογια οχι απ οτι εμαθα..κανει 5 αρχαια και 3 λατινικα καπου εκει!!:Pοι γνωσεις που παρεχονται στο πανεπιστημιο ειναι ασφαλως χρησιμες αλλα χωρις προσωπικο διαβασμα και κριση δεν παει κανεις πουθενα απ οποιο τμημα:D
Δεν κάνει 5 αρχαία ντροπή.Κάνει 6.Και 2 Ιστορίες.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
"Μυρίζομαι"...Αγγελάτο!!!:P(σόρρυ αν κάνω λάθος!!!:P)

Η άποψή μου:
Προσωπικά,πιστεύω ότι στη Φιλολογία αποκτάς περισσότερες γνώσεις ,ιδιαίτερα όσον αφορά στα αρχαία και τα λατινικά!!!Βέβαια,υπάρχουν και οι κατευθύνσεις που "εξειδικεύεσαι" σε κάποιον τομέα!!!Σε καμία περίπτωση δεν κατακρίνω τα άλλα τμήματα της Φιλοσοφικής,γιατί πιστεύω ότι κι αυτά έχουν άμεση συνάφεια με το αντικείμενο,απλώς επιτρέψτε μου να πιστεύω ότι στο τμήμα της Φιλολογίας αποκτάς περισσότερες γνώσεις,γίνεσαι αυτό που λέμε "καθαρός" Φιλόλογος!!!:PΑυτό βέβαια,δε σημαίνει ότι θα γίνεις καλύτερος καθηγητής από κάποιον που έχει τελειώσει το ΦΠΨ,το Ιστορικό-Αρχαιολογικό κλπ.,καθώς όλοι γνωρίζουμε ότι δεν "παίζουν" ρόλο μόνο οι γνώσεις που αποκτάς στο Πανεπιστήμιο αλλά και η προσωπική προσπάθεια κι ενασχόληση,η μεταδοτικότητα,η εμπειρία!!!Εμείς του Φιλολογικού,ίσως να έχουμε περισσότερες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο τελειώνοντας τη σχολή αλλά αυτό δε σημαίνει ότι οι υπόλοιποι δεν είναι άξιοι να διδάξουν!!!
αγγελατος εννοειται;)


αυτο που παρατηρω διαβαζοντας τα διαφορα μηνυματα ειναι οτι εχουν μπερδεψει καποιοι τα ορια των επιστημων.εκπαιδευτικοι φιλολογοι θα γινουμε ολοι.επιστημονες φιλολογοι μονο οι αποφοιτοι του φιλολογικου.(οπωσ και επιστημονες ιστορικοι μονο του ιστορικου.επισης διαπιστωνω πωσ οι φοιτητες του φπψ και του ιστορικου υποτιμουν τη νεοελληνικη λογοτεχνια-αυτο δεν το καταλαβαινω.μπορει καποιος να εξηγησει γιατι η νεοελληνικη λογοτεχνια ειναι μικροτερης σημασιας σε σχεση με ιστορια και φιλοσοφια;;τα μαθηματα παντως που διδασκονται στη δευτεροβαθμια σε αλλα συμπερασματα οδηγουν.

προς kirdou-φετος διαλεγω κατευθυνση(κλασικο θα παω).στο νεοελληνικο εχουν υποχρεωτικα 10 ή 11 μαθηματα αρχαιων.πολυ περισσοτερα απο του φπψ και του ιστορικου(μολις 3 υποχρεωτικα).μπορεις να το δεισ και στον οδηγο σπουδων.



τελοσ.ΠΟΙΟΤΗΤΑ.και την ποιοτητα δεν τη καθοριζει μονο το αν ενας καθηγητης του κλασικου θα διδαξει στο φπψ ή το ιστορικο.μπορειτε να ριξετε μια ματια στην υλη και το επιπεδο των θεματων των φιλολογικων μαθηματων που διδασκονται στα αλλα 2 τμηματα(φπψ και ιστ-αρχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Δεν κάνει 5 αρχαία ντροπή.Κάνει 6.Και 2 Ιστορίες.:worry:
που το βασιζεισ αυτο:worry:ο οδηγος σπουδων εχει διαφορετικη αποψη.;)μη λεμε πραγματα στην τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
ενασ κλασικος φιλολογος εχει αριστες γνωσεισ αρχαιων και λατινικων..αν παρει κατευθυνση μνεφ η γλωσσολογια οχι απ οτι εμαθα..κανει 5 αρχαια και 3 λατινικα καπου εκει!!:Pοι γνωσεις που παρεχονται στο πανεπιστημιο ειναι ασφαλως χρησιμες αλλα χωρις προσωπικο διαβασμα και κριση δεν παει κανεις πουθενα απ οποιο τμημα:D

Σ'αυτό κάνεις λάθος!!!:PΕίναι περισσότερα,έχουν πολλά κοινά μαθήματα!!!Απλώς,αναλόγως την κατεύθυνση που θα πάρεις κάνεις περισσότερα μαθήματα που αφορούν την κατεύθυνση!!!Όσο για το τελευταίο,συμφωνώ απόλυτα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για πές και για την ποιότητα να γελάσουμε.Το βασίζω στο πρόγραμμα σπουδών της Φιλολογίας ΑΠΘ


Υ.Γ Νεοελληνικό επέλεξε.Μακράν πιο ενδιαφέρον.Και άσε τους κλασικούς να νομίζουν ότι είναι καλύτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Για πές και για την ποιότητα να γελάσουμε.Το βασίζω στο πρόγραμμα σπουδών της Φιλολογίας ΑΠΘ


Υ.Γ Νεοελληνικό επέλεξε.Μακράν πιο ενδιαφέρον.Και άσε τους κλασικούς να νομίζουν ότι είναι καλύτεροι
ενδιαφερουσες ειναι ολες οι κατευθυνσεις.η λογοτεχνια εξαλλου ειναι ο μεγαλυτερος θησαυρος-συνεπως καμια απο τις λογτεχνιες του τμηματος δεν θα με απογοητευε.νομιζω ομως οτι ο κλασικος πολιτισμος δεν μπορει να συγκριθει,ειναι απλα ανεκτιμητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
*επίλεξε... :redface: οχι σαν τη διαφήμιση με τον (συμπαθέστατο κατά τ' άλλα) Κωστάλα :Ρ

Μπορεί να είναι πιο ενδιαφέρον,αλλά εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός ;) Εγώ ένα ξέρω, ότι στο κλασικό πέφτει πολύύύύ διάβασμα, όχι αστεία...
(Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ πως οι άλλες κατευθύνσεις δεν έχουν ;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Δεν κάνει 5 αρχαία ντροπή.Κάνει 6.Και 2 Ιστορίες.:worry:

α οκ συγνωμη..χαχα:P

αγγελατος εννοειται;)


αυτο που παρατηρω διαβαζοντας τα διαφορα μηνυματα ειναι οτι εχουν μπερδεψει καποιοι τα ορια των επιστημων.εκπαιδευτικοι φιλολογοι θα γινουμε ολοι.επιστημονες φιλολογοι μονο οι αποφοιτοι του φιλολογικου.(οπωσ και επιστημονες ιστορικοι μονο του ιστορικου.επισης διαπιστωνω πωσ οι φοιτητες του φπψ και του ιστορικου υποτιμουν τη νεοελληνικη λογοτεχνια-αυτο δεν το καταλαβαινω.μπορει καποιος να εξηγησει γιατι η νεοελληνικη λογοτεχνια ειναι μικροτερης σημασιας σε σχεση με ιστορια και φιλοσοφια;;τα μαθηματα παντως που διδασκονται στη δευτεροβαθμια σε αλλα συμπερασματα οδηγουν.

προς kirdou-φετος διαλεγω κατευθυνση(κλασικο θα παω).στο νεοελληνικο εχουν υποχρεωτικα 10 ή 11 μαθηματα αρχαιων.πολυ περισσοτερα απο του φπψ και του ιστορικου(μολις 3 υποχρεωτικα).μπορεις να το δεισ και στον οδηγο σπουδων.



τελοσ.ΠΟΙΟΤΗΤΑ.και την ποιοτητα δεν τη καθοριζει μονο το αν ενας καθηγητης του κλασικου θα διδαξει στο φπψ ή το ιστορικο.μπορειτε να ριξετε μια ματια στην υλη και το επιπεδο των θεματων των φιλολογικων μαθηματων που διδασκονται στα αλλα 2 τμηματα(φπψ και ιστ-αρχ)

λοιπον η διαφορα ειναι μια..εμεις των αλλων τμηματων εχουμε τσεκαρει και ενημερωθει περιπου για ολα τα προγραμματα σπουδων των 3 τμηματων..οι του φιλολογικου δεν το εχουν ψαξει.γι αυτο η πρκαταληψη λογω αγνοιας...ψαξτε να δειτε ποσα αρχαια κανουμε στο φπψ..αν μου λετε οτι εχετε του μνεφ 10 τοτε εμεισ του φπψ που εχουμε 8 και του ιστορικου αλλα τοσα ποια η διαφορα μας??ενταξει ισως εσεια να εχετε πιο πολλες γνωσεις δεν το αμφισβητω και ουτε λεω πως θα γινω φιλολογαρα..πρεπει να κοπιασω πολυ με διαβασμα για να γινω σωστη εκπαιδευτικος(οχι φιλολογος)αλλα εκπαιδευτικος κυριως..αυτο μετραει παιδακια..οποτε μην λεμε και κανουμε συγκριση ποιος εχει περισσοτερα αρχαια και ποιος οχι.αυτο πιστευετε ειναι κριτηριο για εναν ορθο φιλολογο?ειναι φυσικα οι γνωσεισ σημαντικεσ αλλα σημασια εχει η μεταδοτικοτητα η κατανοηση της ψυχολογιασ των παιδιων που θα διδαξουμε και φυσικα η αγαπη γι αυτο που κανουμε!!
γιατι κανουμε ασκοπες συζητησεισ αφου ο καθενασ θα υποστηριζει το τμηαμα του ..το καθε τμημα προσφερει κατι διαφορετικο..εμασ την παιδαγωγικη επαρκεια,του φιλολογικου αρχαια του ιστορικου την ιστορια και ου το καθε εξης!!!ολοι πε02 απο τον νομο..σε φροντ προσλαμβανουν απ οσο εψαξα μεγαλα ποσοστα φπψ και ιστορικων !!εφοσον τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι ιδια και αφου ειμαστε ολοι φοιτητες και θελουμε μια καλυτερη εκπαιδευση γιατι κρινουμε τις γνωσεισ του αλλου?ερωτω εγω..ελεναα δεν το λεω προσωπιθκα για σενα απλα βρηκα αφορμη απο το ποστ:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Θέλω να πω και εγώ κάτι για την ποιότητα των μαθημάτων. Πέρυσι στο 1ο εξάμηνο που ήμουν στο ιστορικό-αρχαιολογικό είχα επιλέξει λατινικά. Η καθηγήτρια στο πρώτο μάθημα μας είπε ότι δεν έχει χρόνο να εμβαθύνει πολύ γιατί τα λατινικά είναι μόνο ένα εξάμηνο και δεν μας ενδιαφέρουν. Κάποιοι καθηγητές δεν δίνουν μεγάλη σημασία στους φοιτητές άλλων τμημάτων εκτός της φιλολογίας όταν διδάσκουν φιλολογικά μαθήματα, θεωρώντας ότι δεν ενδιαφέρουν τους φοιτητές των τμημάτων αυτών εφ' όσον δεν επέλεξαν φιλολογία. Κάποιος όμως που θέλει να γίνει καθηγητής, λογικό δεν είναι να τον ενδιαφέρουν και τα φιλολογικά μαθήματα παρ' όλο που είναι στο φπψ ή στο ιστορικό; Ευτυχώς δεν συμβαίνει με όλους τους καθηγητές αυτό και κάποιοι διδάσκουν με την ίδια λεπτομέρεια και προσοχη τους μαθητές όλων των τμημάτων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Για πές και για την ποιότητα να γελάσουμε.


Υ.Γ Νεοελληνικό επέλεξε.Μακράν πιο ενδιαφέρον.Και άσε τους κλασικούς να νομίζουν ότι είναι καλύτεροι

Εμένα ρωτάς;:P
Αν ναι,δε χρειάζεται να σου παραθέσω ένα προς ένα τα μαθήματα,γιατί είναι ανούσιο να μιλάς ειρωνικά για την ποιότητα των μαθημάτων της Φιλολογίας!!!Είναι απλό!!!Η ποιότητα είναι άριστη κι αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ να μάθεις,μπες στην ιστοσελίδα του τμήματος και συγκεκριμένα στον κύκλο σπουδών και θα καταλάβεις!!!Για να μη νομίζετε κιόλας ότι εμείς της Φιλολογίας είμαστε "υπερόπτες",ακόμα και οι ίδιοι οι καθηγητές,οι οποίοι διδάσκουν και σε άλλα τμήματα συχνά αναφέρουν ότι είναι περισσότερο ευνοϊκοί σ'συτά ή δεν εμβαθύνουν τόσο κι αυτό μου το χουν επιβεβαιώσει και παιδιά που δεν είναι στο τμήμα της Φιλολογίας!!!



Υ.Γ."Επίλεξε":P

Ορίστε,το λέει και η κοπέλα από πάνω!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
*επίλεξε... :redface: οχι σαν τη διαφήμιση με τον (συμπαθέστατο κατά τ' άλλα) Κωστάλα :Ρ

Μπορεί να είναι πιο ενδιαφέρον,αλλά εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός ;) Εγώ ένα ξέρω, ότι στο κλασικό πέφτει πολύύύύ διάβασμα, όχι αστεία...
(Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ πως οι άλλες κατευθύνσεις δεν έχουν ;) )

αναλογα και τον καθε φοιτητη..πολλα παιδια τελειωνουν στα 4 το φιλολογικο...απλα αν παει καποιος φιλολογια και δεν ξερει βασικη γραμματικη (και γενικα σε ολες τισ σχολες τησ φιλοσοφικης ) τοτε ειναι για τα πανυγηριααα πιστευω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
αγγελατος εννοειται;)


αυτο που παρατηρω διαβαζοντας τα διαφορα μηνυματα ειναι οτι εχουν μπερδεψει καποιοι τα ορια των επιστημων.εκπαιδευτικοι φιλολογοι θα γινουμε ολοι.επιστημονες φιλολογοι μονο οι αποφοιτοι του φιλολογικου.(οπωσ και επιστημονες ιστορικοι μονο του ιστορικου.επισης διαπιστωνω πωσ οι φοιτητες του φπψ και του ιστορικου υποτιμουν τη νεοελληνικη λογοτεχνια-αυτο δεν το καταλαβαινω.μπορει καποιος να εξηγησει γιατι η νεοελληνικη λογοτεχνια ειναι μικροτερης σημασιας σε σχεση με ιστορια και φιλοσοφια;;τα μαθηματα παντως που διδασκονται στη δευτεροβαθμια σε αλλα συμπερασματα οδηγουν.

προς kirdou-φετος διαλεγω κατευθυνση(κλασικο θα παω).στο νεοελληνικο εχουν υποχρεωτικα 10 ή 11 μαθηματα αρχαιων.πολυ περισσοτερα απο του φπψ και του ιστορικου(μολις 3 υποχρεωτικα).μπορεις να το δεισ και στον οδηγο σπουδων.



τελοσ.ΠΟΙΟΤΗΤΑ.και την ποιοτητα δεν τη καθοριζει μονο το αν ενας καθηγητης του κλασικου θα διδαξει στο φπψ ή το ιστορικο.μπορειτε να ριξετε μια ματια στην υλη και το επιπεδο των θεματων των φιλολογικων μαθηματων που διδασκονται στα αλλα 2 τμηματα(φπψ και ιστ-αρχ)

Είναι Θεός!!!:P
Φέτος διαλέγεις κατεύθυνση;:PΣυνεπώς,είμαστε μαζί!!!:PΤι κλιμάκιο ήσουν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top