Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
1)δεν μετραει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα.
2)οι φοιτητες του μνεφ και του γλωσσολογικου κανουν περισσοτερα αρχαια και νεοελληνικη λογοτεχνια.δεν μετραει μονο η αρχαιοελληνικη αλλα και η νεοελληνικη λογοτεχνια.και ποσα μαθηματα νεοελληνικησ διδασκονται στο φπψ και το ιστορικο;
3)το φπψ και το κλασσικο δεν εχουν και πολλα κοινα μαθηματα.(ακομα και στα αρχαια και στο ιστ-αρχ και στο φπψ μπορει σε ενα μαθημα να διδασκεται πχ και δημοσθενησ και ησιοδοσ -και αυτο σημαινει πολυ μικροτερη εμβαθυνση σε αντιθεση με το κλασικο)
4)προσωπικη αποψη.ο βαθμος του πρωτου πτυχιου μετραει και μαλιστα πολυ.φυσικα παντα θα υπαρχουν οι ευχαριστες εκπληξεις:)

1)Την έλλειψη ποιότητας που την στηρίζεις? Οι καθηγητές του κλασικού μας κάνουν τα μαθήματα, η σχολή έναν τομέα κλασικών σπουδών έχει.
2)Περισσότερη νεοελληνική λογοτεχνία ναι, αλλά όχι στα πλαίσια της διδασκαλίας του σχολείο. Σε ερευνητικό επίπεδο, όπως εμείς φιλοσοφία. Άμα είσαι από το φιλολογικό στην Αθήνα, λογικά θα έχετε κάνει ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ της νεοελληνικής λογοτεχνίας οπότε θα ξέρεις από πρώτο χέρι.
3)Το Φ.π.ψ. είναι τμήμα, το κλασικό είναι τομέας, προφανώς και δεν έχουν πολλά κοινά μαθήματα. Τα προγράμματα σπουδών του Φ.π.ψ. και του φιλολογικού έχουν.
4)Μετράει, δε διαφωνώ, αλλά σε πτυχιακό επίπεδο. Πάντα εξετάζεται το ανώτερο. Δεν θα κάτσει το εκλεκτορικό σώμα να κοιτάξει αν είχες γράψει καλά στην εξελικτική ψυχολογία πριν 15 χρόνια, το διδακτορικό σου θα μελετηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
1)Την έλλειψη ποιότητας που την στηρίζεις? Οι καθηγητές του κλασικού μας κάνουν τα μαθήματα, η σχολή έναν τομέα κλασικών σπουδών έχει.
2)Περισσότερη νεοελληνική λογοτεχνία ναι, αλλά όχι στα πλαίσια της διδασκαλίας του σχολείο. Σε ερευνητικό επίπεδο, όπως εμείς φιλοσοφία. Άμα είσαι από το φιλολογικό στην Αθήνα, λογικά θα έχετε κάνει ΔΕΠΠΣ και ΑΠΣ της νεοελληνικής λογοτεχνίας οπότε θα ξέρεις από πρώτο χέρι.
3)Το Φ.π.ψ. είναι τμήμα, το κλασικό είναι τομέας, προφανώς και δεν έχουν πολλά κοινά μαθήματα. Τα προγράμματα σπουδών του Φ.π.ψ. και του φιλολογικού έχουν.
4)Μετράει, δε διαφωνώ, αλλά σε πτυχιακό επίπεδο. Πάντα εξετάζεται το ανώτερο. Δεν θα κάτσει το εκλεκτορικό σώμα να κοιτάξει αν είχες γράψει καλά στην εξελικτική ψυχολογία πριν 15 χρόνια, το διδακτορικό σου θα μελετηθεί.
το 2)δεν το καταλαβαινω.δεν διδασκεται νεοελληνικη λογοτεχνια σε καθε ταξη;;;αντιθετα με τη φιλοσοφια που κανουμε στισ 2 ταξεισ του λυκειου;;;και απο οτι ξερω η νεοελληνικη λογοτεχνια εξταζεται στον ασεπ ενω η φιλοσοφια οχι.σε ερευνητικο πεδιο εξεταζεται η νεοελληνικη λογοτεχνια;;δεν νομιζω
την ελλειψη ποιοτητας δεν την ανεφερα τυχαια και την εξηγησα και στο προηγουμενο μου μηνυμα.τα κοινα μαθηματα ειναι λιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλημέρα και απο μένα!!! Αφού διάβασα προσεκτικά σχεδόν όλες τις απόψεις για τα τμήματα που ανήκουν στη Φιλοσοφική Σχολή (Φιλολογικό - Ιστορικό - ΦΠΨ) και είδα και τις αστείες διενέξεις περί «ικανών και μη φιλολόγων», σας παραθέτω τα δικά μας μαθήματα στη συγκεκριμένη σχολή (πέραν όλων των Ιστορικών) και τα συμπεράσματα... δικά σας.

12Κ1: Αρχαία Ελληνική Γραμματολογία(Μάθημα Κορμού) Ομήρου Οδύσσεια, Ομήρου Ιλιάς: Διεξοδική μετάφραση, συντακτική, γραμματική ανάλυση και ερμηνεία.

12Σ1: Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία Ι (Μάθημα Κορμού). Διεξοδική συντακτική, γραμματική, ετυμολογική εξέταση κειμένων της Αττικής πεζογραφίας

12Κ10: Γλωσσολογία: Ιστορία της Ελληνικής Γλώσσας (Μάθημα Κορμού)
Διάγραμμα της ιστορίας της ελληνικής γλώσσας, με έμφαση στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε περιόδου. (Η διαμόρφωση της ελληνικής -ως ξεχωριστής γλώσσας- στο πλαίσιο της ινδοευρωπαϊκής γλωσσικής οικογένειας και η σχέση της με τις λεγόμενες προελληνικές γλώσσες. Οι περίοδοι και οι πηγές της ιστορίας της ελληνικής γλώσσας. Τα γραφικά συστήματα (το αρχαιότερο συλλαβικό και το νεώτερο αλφαβητικό) τα οποία χρησιμοποιήθηκαν κατά καιρούς για την παράσταση της ελληνικής γλώσσας. Οι αρχαίες ελληνικές διάλεκτοι. Η βαθμιαία εξαφάνιση των αρχαίων ελληνικών διαλέκτων και η δημιουργία της κοινής.)

12Κ18: Λατινική Γραμματεία: 3ος έως 1ος αιώνας π.Χ. (Μάθημα Κορμού)
Επισκόπηση της λατινικής γραμματείας της αρχαϊκής και κλασικής περιόδου (3ος-1ος αι. π.Χ.) με αναφορά σε αποσπάσματα από το έργο των κυριότερων συγγραφέων (Έννιος, Πλαύτος, Τερέντιος, Κάτων, Καίσαρ, Κικέρων, Νέπως, Σαλλούστιος, Λουκρήτιος, Κάτουλλος, Βιργίλιος, Οράτιος).

12Κ27: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία: Ιστοριογραφία (Μάθημα Κορμού) Θουκυδίδου Ιστορία. Ξενοφών Ελληνικά: Διεξοδική μετάφραση, συντακτική ανάλυση και ερμηνεία.
Αρχαία Ελληνική Γραμματολογία: Θουκυδίδης – Γένεση, περιεχόμενο έργου, γλώσσα και ύφος, μέθοδος, δημηγορίες, χειρόγραφη παράδοση, πηγές και πρόσληψη. Σοφιστές – διδακτικές μέθοδοι και απόψεις, αντιμετώπιση κι επίδραση σοφιστών. Ρητορεία – εισαγωγή στα είδη και τα χαρακτηριστικά τους. Ισοκράτης – Φιλοσοφία και ποιητικό ύφος. Ξενοφών – συνεχιστής του έργου του Θουκυδίδη.

12Κ28: Νέα Ελληνική Γραμματεία και Θεωρία της Λογοτεχνίας: Από την Επτανησιακή Σχολή έως την Γενιά του ’30. Η ύλη δομείται σε δύο άξονες που καλύπτουν τόσο τη Νεοελληνική Γραμματεία όσο και τη Θεωρία της Λογοτεχνίας. Επτανησιακή Σχολή – διαφορές Επτανησίων με Αθηναίους Ρομαντικούς. Η γενιά του 1880: Ποίηση-Πεζογραφία. Λογοτεχνικά ρεύματα και τάσεις της εποχής. Καβάφης-Καρυωτάκης –Σικελιανός –Καζαντζάκης. Οι πεζογράφοι της εποχής. Τέλος, από την πλευρά της Θεωρίας της Λογοτεχνίας, θα εξετασθεί το πολυσύνθετο φαινόμενο της αφήγησης (Αφηγηματολογία-αφηγηματικές τεχνικές), καθώς και ο σημαντικός ρόλος του αναγνώστη στην πρόσληψη της λογοτεχνίας.(Μάθημα Κορμού)

12Κ35: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία: Δραματική Ποίηση (Μάθημα Κορμού)
Επιλογή διαφόρων τραγικών και κωμικών αποσπασμάτων (π.χ. Αισχύλου Πέρσαι, Ορέστεια, Σοφοκλή Οιδίπους τύραννος, Οιδίπους επί Κολωνώ, Ευριπίδου Τρωάδες, Βάκχαι, Αριστοφάνη Νεφέλες, Αχαρνής): Διεξοδική μετάφραση, γραμματική, συντακτική ανάλυση και ερμηνεία των κειμένων.
Αρχαία Ελληνική Γραμματολογία: Αρχαίο Ελληνικό Δράμα. Τραγικοί Αγώνες. Τραγωδία – μύθος, πολιτική, θρησκεία. Αισχύλος – έργο και δραματικές τεχνικές, το άτομο και το σύνολο, οι άνθρωποι και οι θεοί. Σοφοκλής – έργο και δραματικές τεχνικές, χορός, τραγικοί χαρακτήρες, συμβολισμός, θρησκεία, πόλις. Ευριπίδης – έργο και τεχνικές, νεωτερισμοί και πρωτοπορία, θέατρο των αντιθέσεων, ψυχολογία και φιλοσοφία. Κωμωδία – χαρακτήρες, θέματα, κωμικό ύφος. Αριστοφάνης – έργο και τεχνικές, θέματα και σάτιρα.

12Σ2: Αρχαία Ελληνική Θεματογραφία ΙΙ (Μάθημα Κορμού). Διεξοδική συντακτική, γραμματική, ετυμολογική εξέταση κειμένων της Αττικής ρητορικής.

12Κ36: Νέα Ελληνική Γραμματεία-Λογοτεχνία: Από την Γενιά του ’30 έως Σήμερα.

12ΕΙ-1: Αρχαία Ελληνική Γραμματεία: Ιστορικά κείμενα με σημείο αναφοράς τους δύο μεγάλους εκπροσώπους της ιστοριογραφίας, Ηρόδοτο και Θουκυδίδη.Tο συγκεκριμένο μάθημα θα επεκταθεί στην μεθοδολογία και το έργο μεταγενέστερων ιστορικών, όπως π.χ. Ξενοφών, Πλούταρχος, Διόδωρος ο Σικελιώτης, Πολύβιος. Το μάθημα περιλαμβάνει την λεπτομερή ανάλυση και συγκριτική μελέτη αποσπασμάτων.

12ΕΙ-2: Παπυρολογία – Παλαιογραφία: Σκοπός του μαθήματος είναι να εμβαθύνουν οι φοιτητές στην ανάγνωση & μετάφραση κειμένων από τον 4ο αι. π.Χ έως και τον 17ο μ.Χ,
12ΕΙ-3: Αρχαία Θέατρα.
12Κ38: Λατινική Γραμματεία: 1ος έως 4ος αιώνας μ.Χ. (Μάθημα Κορμού)
12ΕΙ-9: Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία
12ΕΙ-11: Κείμενα Δραματικής Ποίησης (λεπτομερής συντακτική, γραμματική ανάλυση και ερμηνεία)
12Κ42: Εισαγωγή στην Παιδαγωγική – Θεωρίες Μάθησης
12ΕΙ-17: Διάλεκτοι του Αρχαίου κόσμου.
12ΕΙ-28: Ψυχολογία του Εφήβου και Διαπολιτισμική Εκπαίδευση
12Κ45: Παιδαγωγική: Ειδική Διδακτική των Αρχαιογνωστικών Μαθημάτων
12ΕΙ-21: Νεώτερη και Σύγχρονη Φιλοσοφία
12ΕΙ-30: Εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ικανότητες.
ελπιζω η ποσοτητα των μαθηματων αυτων να εχει και την αναλογη ποιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Εσύ Ελεναα αν κρίνω απο την υπογραφή σου είσαι στην κατεύθυνση νεοελληνικής φιλολογίας σωστά;Πόσα μαθήματα κλασικής φιλολογίας έχεις κάνει;Απο περιέργια ρωτάω.6-7 αρχαία και 3-4 λατινικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για να το κάνω και λίγο πιο σαφές.Ενας φοιτητής νεοελληνικού στην φιλολογία ΑΠΘ έχει κάνει άκουσον-άκουσον:3 αρχαία υποχρεωτικά!!!! και 3 λατινικά!!!!Τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης του.Κι όμως μπορεί να το "παίζει" καλύτερος γνώστης αρχαίων απο ένα φοιτητή Ιστορικού της Αθήνας...Για γέλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Για να το κάνω και λίγο πιο σαφές.Ενας φοιτητής νεοελληνικού στην φιλολογία ΑΠΘ έχει κάνει άκουσον-άκουσον:3 αρχαία υποχρεωτικά!!!! και 3 λατινικά!!!!Τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης του.Κι όμως μπορεί να το "παίζει" καλύτερος γνώστης αρχαίων απο ένα φοιτητή Ιστορικού της Αθήνας...Για γέλια...

χαχαχαχα το ιστορικο εχει πιο πολλα απο αυτους τοτε!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Παρέλειψα πιο πάνω να αναφέρω τη σχολή μου. Ιστορικό - Αρχαιολογικό Καλαμάτας.;)
πολυ καλο τμημα της καλαματας γυ ειναι και διαχειρσιη πολιτισμικων αγαθων!
επισης παρεχει στον καθε φοιτητη ξεχωριστα δικο του εξοπλισμο για ανσκαφεςς κλπ...ειναι πολυ μπροστα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
χαχαχαχα το ιστορικο εχει πιο πολλα απο αυτους τοτε!!:P
Ασε μην ψάξω και βρώ και άλλα μαργαριτάρια! :PΔεν μπορεί τώρα η φιλολογία της....Πελ/νησου με 15χιλ μόρια και πουλάει μούρη στο Ιστορικό Φιλοσοφικής Αθήνας με 17χιλ!!Ας σοβαρευτούμεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Για να το κάνω και λίγο πιο σαφές.Ενας φοιτητής νεοελληνικού στην φιλολογία ΑΠΘ έχει κάνει άκουσον-άκουσον:3 αρχαία υποχρεωτικά!!!! και 3 λατινικά!!!!Τα υπόλοιπα της κατεύθυνσης του.Κι όμως μπορεί να το "παίζει" καλύτερος γνώστης αρχαίων απο ένα φοιτητή Ιστορικού της Αθήνας...Για γέλια...
ναι αλλα η επιλογη κατευθυνσης δε γινεται στην αρχη του τριτου ετους? αρα μεχρι τοτε τα μαθηματα αρχαια και λατινικα κυλανε κανονικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τόσα δείχνει το πρόγραμμα με μια σύντομη ματιά.Είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα απο το κλασικό.Είμαι περίεργος να δώ πόσα αρχαία και λατινικά κάνουν στη φιλολογία Κρήτης με κατεύθυνση....Ιστορίας Κινηματογράφου...Και άλλα τέτοια όμορφα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ασε μην ψάξω και βρώ και άλλα μαργαριτάρια! :PΔεν μπορεί τώρα η φιλολογία της....Πελ/νησου με 15χιλ μόρια και πουλάει μούρη στο Ιστορικό Φιλοσοφικής Αθήνας με 17χιλ!!Ας σοβαρευτούμεν
το οτι καποιος μπαινει στη φιλολογια της πελοποννησου δε σημαινει ομως πως εβγαλε 15000!
πληροφοριακα σου λεω λοιπον οτι εγω περασα εκει εν τελει αν και εγραψα πολυ παραπανω και περναγα στο ιστορικο αθηνας αλλα προκειμενου να μη χασω τη σχολη επιθυμιας μ επελεξα να παω στην πολη καταγωγης μου που εχω σπιτι και δεν επιβαρυνω κανεναν...επιπλεον στη φιλολογια πελοποννησου με τα 15000 μοριακια που λες και εσυ περασε πρωτη μια καλαματαιανη με 19000 που για οικονομικους λογους εμεινε στην καλαματα και δεν ηρθε αθηνα ενω θα περναγε πρωτη! αρα μαλλον αυτο που ειπες βγηκε ακυρο! ετσι κι αλλιως τα μαθηματα παραμενουν τα ιδια απο φιλολογια σε φιλολογια...
οποτε ανετα πουλαει μουρη η φιλολογια της....πελ/σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
το οτι καποιος μπαινει στη φιλολογια της πελοποννησου δε σημαινει ομως πως εβγαλε 15000!
πληροφοριακα σου λεω λοιπον οτι εγω περασα εκει εν τελει αν και εγραψα πολυ παραπανω και περναγα στο ιστορικο αθηνας αλλα προκειμενου να μη χασω τη σχολη επιθυμιας μ επελεξα να παω στην πολη καταγωγης μου που εχω σπιτι και δεν επιβαρυνω κανεναν...επιπλεον στη φιλολογια πελοποννησου με τα 15000 μοριακια που λες και εσυ περασε πρωτη μια καλαματαιανη με 19000 που για οικονομικους λογους εμεινε στην καλαματα και δεν ηρθε αθηνα ενω θα περναγε πρωτη! αρα μαλλον αυτο που ειπες βγηκε ακυρο! ετσι κι αλλιως τα μαθηματα παραμενουν τα ιδια απο φιλολογια σε φιλολογια...
οποτε ανετα πουλαει μουρη η φιλολογια της....πελ/σου ;)
Είναι Φιλοσοφική Σχολή της Καλαμάτας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Είναι Φιλοσοφική Σχολή της Καλαμάτας;
στον τιτλο κολλαμε?
εινια ανθρωπιστικων επιστημων και πολιτισμικων σπουδων...
αυτο ομως δεν επηρεαζει το προγραμμα σπουδων που πιστεψε με συμπίπτει πε'ακριβως με της φιλοσοφικης αθηνων!
δεν εινια φιλοσοφικη γτ δεν εχιε τμημα φπψ..εδεν κτλβ το σκεπτικο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Ασε μην ψάξω και βρώ και άλλα μαργαριτάρια! :PΔεν μπορεί τώρα η φιλολογία της....Πελ/νησου με 15χιλ μόρια και πουλάει μούρη στο Ιστορικό Φιλοσοφικής Αθήνας με 17χιλ!!Ας σοβαρευτούμεν

χαχαχα ε τοτε ακομα και εμεις του φπψ κανουμε 8-10 πιο πολλα..αρα γιατι κατηγορανε ?:/:

ναι αλλα η επιλογη κατευθυνσης δε γινεται στην αρχη του τριτου ετους? αρα μεχρι τοτε τα μαθηματα αρχαια και λατινικα κυλανε κανονικα!

νομιζω τριτο εξαμηνο παιρνεις κατευθυνση τωρα...δηαλδη δευτερο ετος:P

Τόσα δείχνει το πρόγραμμα με μια σύντομη ματιά.Είναι τα υποχρεωτικά μαθήματα απο το κλασικό.Είμαι περίεργος να δώ πόσα αρχαία και λατινικά κάνουν στη φιλολογία Κρήτης με κατεύθυνση....Ιστορίας Κινηματογράφου...Και άλλα τέτοια όμορφα

απο αυτο με την ιστορια κινηματογραφου φιλολογος βγαινεις?:worry:τι μπορεις να κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
στον τιτλο κολλαμε?
εινια ανθρωπιστικων επιστημων και πολιτισμικων σπουδων...
αυτο ομως δεν επηρεαζει το προγραμμα σπουδων που πιστεψε με συμπίπτει πε'ακριβως με της φιλοσοφικης αθηνων!
Πάντως παραδοσιακά Φιλόλογοι βγαίνουν απο Φιλοσοφικές Σχολές.Ακριβώς διότι χρειάζεται να έχουν μια σφαιρική γνώση όχι μόνο φιλολογίας αλλά και φιλοσοφίας,ιστορίας-αρχαιολογίας,θεάτρου ακόμα και μουσικής!Σε μια φιλοσοφική τα μαθήματα μοιράζονται και οι καθηγητές είναι κοινοί.Για αυτό θεωρώ ότι είναι καλύτερα

Ναί απο Ιστορία Κινηματογράφου βγαίνεις....φιλόλογος!!Και έχει και κατεύθυνση μουσικολογίας αν δεν κάνω λάθος η Κρήτη.Πάλι φιλόλογος βγαίνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
χαχαχα ε τοτε ακομα και εμεις του φπψ κανουμε 8-10 πιο πολλα..αρα γιατι κατηγορανε ?:/:

απο αυτο με την ιστορια κινηματογραφου φιλολογος βγαινεις?:worry:τι μπορεις να κανεις?
δεν εχω ψαξει το πραγμα με τη φιλολογια κρητης...
τι 8-10 κανετε πιο πολλα εσεις του φπψ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
το οτι καποιος μπαινει στη φιλολογια της πελοποννησου δε σημαινει ομως πως εβγαλε 15000!
πληροφοριακα σου λεω λοιπον οτι εγω περασα εκει εν τελει αν και εγραψα πολυ παραπανω και περναγα στο ιστορικο αθηνας αλλα προκειμενου να μη χασω τη σχολη επιθυμιας μ επελεξα να παω στην πολη καταγωγης μου που εχω σπιτι και δεν επιβαρυνω κανεναν...επιπλεον στη φιλολογια πελοποννησου με τα 15000 μοριακια που λες και εσυ περασε πρωτη μια καλαματαιανη με 19000 που για οικονομικους λογους εμεινε στην καλαματα και δεν ηρθε αθηνα ενω θα περναγε πρωτη! αρα μαλλον αυτο που ειπες βγηκε ακυρο! ετσι κι αλλιως τα μαθηματα παραμενουν τα ιδια απο φιλολογια σε φιλολογια...
οποτε ανετα πουλαει μουρη η φιλολογια της....πελ/σου ;)

πολυ λογικο..και εγω αν ειχα την σχολη μου στην πολη μου θαμενα για να μην επιβαρυνω...και εσυ αφου περασες στην σχολη που θες κατα την γνωμη μεινε...μην ταλαιπωρησε με πανελληνιες...ιδιες ειναι οι φιλολογιες οντως ωσ προς το προγραμμα σπουδων:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
δεν εχω ψαξει το πραγμα με τη φιλολογια κρητης...
τι 8-10 κανετε πιο πολλα εσεις του φπψ?

ειπε ο kirdou οτι στην κατευθυνση μνεφ στην φιλολογια κανουν 3 αρχαια και μου φανηκε παραξενο..και λεω οτι εμεις κανουμε πιο πολλα 8-10:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Πάντως παραδοσιακά Φιλόλογοι βγαίνουν απο Φιλοσοφικές Σχολές.Ακριβώς διότι χρειάζεται να έχουν μια σφαιρική γνώση όχι μόνο φιλολογίας αλλά και φιλοσοφίας,ιστορίας-αρχαιολογίας,θεάτρου ακόμα και μουσικής!Σε μια φιλοσοφική τα μαθήματα μοιράζονται και οι καθηγητές είναι κοινοί.Για αυτό θεωρώ ότι είναι καλύτερα

Ναί απο Ιστορία Κινηματογράφου βγαίνεις....φιλόλογος!!Και έχει και κατεύθυνση μουσικολογίας αν δεν κάνω λάθος η Κρήτη.Πάλι φιλόλογος βγαίνεις!

πολυ λογικο..και εγω αν ειχα την σχολη μου στην πολη μου θαμενα για να μην επιβαρυνω...και εσυ αφου περασες στην σχολη που θες κατα την γνωμη μεινε...μην ταλαιπωρησε με πανελληνιες...ιδιες ειναι οι φιλολογιες οντως ωσ προς το προγραμμα σπουδων:D:P
κοιταξε να δει κιρντου ..εγω ουτως ή αλλιως θα ξαναδωσω γτ εχω εκκρεμοτητες στην αθηνα και δε μπορω να την εγκαταλειψω και γτ εν γενει εχω ενα παθος με τη φιλολογια του εκπα..ωστοσο δεν θεωρω διολου υποβαθμισμενη ή κατωτερη τη φιλολογια καλαματας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
https://www.lit.auth.gr/lessons_under_req

Αυτά είναι τα μαθήματα κορμού.Μετά επιλέγεις κατεύθυνση....μνεφ και κάνεις τον...κλασικό φιλόλογο με 3+3 αρχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top