Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
ΦΠΨ, φιλολογίες, φιλοσοφίες, Αρχαιολογίες- Ιστορίες
ένα σωρό τμήματα στα οποία βγαίνεις φιλόλογος.....
για αυτό η ανεργία στους φιλόλογους χτυπάει στο κόκκινο.



Από την στιγμή που από το ΦΠΨ βγαίνεις φιλόλογος τοτε είναι ΙΣΑΞΙΟ με την κανονική φιλολογία. Ιδια μόρια παιρνετε στο ΑΣΕΠ... ούτε ΙΕΚ είναι ούτε χειρότερο. Αν ήταν ΙΕΚ δε θα έβαινες φιλόλογος αλλά βοηθος φιλόλογου.


Πάντως θεωρώ λάθος να βάζουν όλους τους φιλόλογος στην ίδια πάστα και να διεκδηκουν ιδιες θέσεις

Είναι σαν να εξισώνουμε μαθηματικους, φυσκικους, χημικους, βιολόγους... (αυτοί ο καθένας να κάνει όλα τα μαθήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Νομίζω ήμουν σαφής. Ορισμένοι ανέφεραν εσφαλμένα πράγματα και σε προέτρεψα να συμβουλευτείς τους οδηγούς σπουδών για να καταλάβεις τι παίζει με το εκάστοτε τμήμα. Μετά λες ότι ο αριθμός των αμιγώς φιλολογικών μαθημάτων επηρεάζει την κατάρτιση του αποφοίτου. Σου δείχνω ότι το σκεπτικό σου είναι λανθασμένο. Και συ κάθεσαι και μου λες για θετικές που πόσως με ενδιαφέρουν.
Γενικά από Φιλοσοφική μία χαρά καταρτισμένος βγαίνεις, και όπως είναι λογικό, με έμφαση στα μαθήματα του εκάστοτε τμήματος. Φυσικά και μπορείς να διδάξεις ανεξαρτήτως του τμήματος αποφοίτησης. Όμως η επικοινωνία με τους νέους είναι ένα χάρισμα που είτε το έχεις είτε δεν το έχεις.

Κοίτα...Εγώ σκέφτηκα ότι επειδή η κοπέλα είναι σε παρόμοιο δίλημμα με εμένα και πολλά άλλα παιδιά ,προσπάθησα να δώσω μια εξήγηση-διάψευση στις βλακείες περί ασάφειας επαγγελματικών δικαιωμάτων και ιεκ φιλολογίας(αν είναι δυνατόν)!!! Είπα πως κάθε τμήμα έχει τα μειονεκτήματα του για να ξέρει η κοπέλα τί παίζεται.Δεν θα έδινα ποτέ απάντηση μη βασισμένη σε οδηγούς σπουδών.Δεν είπα τπτ για τον αριθμό των μαθημάτων αλλά κάθε ένα από αυτά τα 3 τμήματα έχει μια ορισμένη κατευθυνση στα γλωσσικά-φιλολογικά μαθήματα και η κοπέλα να ξέρει ότι θα χρειαστεί προσωπικό διάβασμα για να είναι έτοιμη να διδάξει από οποιοδήποτε τμήμα !! Οι γνώσεις που θα πάρει από την σχολή δεν θα αρκέσουν αν δεν οργανώσει την δική της μέθοδο διδασκαλίας και τις σημειώσεις που αυτά τα 2 μαζί με την εμπειρία είναι βασικότατα πραγματάκια που ζητούν τα φροντιστήρια , ο μόνος εναπομείναντας χώρος ενασχόλησης φιλολόγων-παιδαγωγών.Ποσώς τους ενδιαφέρει αν είναι απόφοιτη ΦΠΨ ή Φιλολογίας και με ποιό βαθμό και το έχω τονίσει πως για μένα είναι ισότιμα αυτά τα 2. Τα μαθήματα τα ανέφερα για να δει ότι κανένα τμήμα δεν είναι τέλειο και όταν πρέπει να κληθεί να διδάξει μαθήματα από φιλοσοφία και λογοτεχνία μέχρι ιστορία και λατινικά πρέπει να καλύψει τα πεδία που θεραπεύουν τα άλλα τμήματα και όχι όποιο διαλέξει!Η επικοινωνία πρέπει να ελεγχθεί πριν κάν αποφασίσει με τί θελει να ασχοληθεί γτ αν δεν το χει στην επικοινωνία με τους νέους καλύτερα να μην προτιμήσει ούτε την Αγγλική Φιλολογία γτ ως καθηγήτρια θα χρειαστούν παρόμοια προσόντα(κοινωνική,επικοινωνιακή,υπομονετική και άλλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγγελίνα53272

Νεοφερμένος

Η Αγγελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πρέπει να κάνω μηχανογραφικό άμεσα και ταλανίζομαι από ένα δίλλημα. Βρίσκομαι ανάμεσα σε δύο σχολές και δεν ξέρω πια να επιλέξω. Κλασσική φιλολογία η Φιλοσοφικο-Παιδαγωγικό-Ψυχολογικό. Και τα δύο βρίσκονται στα Ιωάννινα. Το θέμα είναι ότι όποια σχολή και αν τελειώσω από τις δύο, θα ακολουθήσω τον κλάδο της δημοσιογραφίας με κάποιο ΙΕΚ η κατατακτήριες σε τμήμα δημοσιογραφίας. Και δεν μπορώ να αποφασίσω ποια από τις δύο σχολές να επιλέξω. Αφενός γνωρίζω ότι η φιλολογία των Ιωαννίνων είναι πολύ δύσκολη και δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στα αρχαία, αφετέρου θα με βοηθήσει και αν τελικά δεν τα καταφέρω στη δημοσιογραφία θα μπορώ να κινηθώ περισσότερο επαγγελματικά γιατί ξέρω ότι από ΦΠΨ βγαίνεις ανειδίκευτος και δεν σε προτιμάνε ως καθηγητή. Όμως το ΦΠΨ έχει πιο ευρείς γνώσεις – θετικό για δημοσιογραφία- είναι ευκολότερη σχολή και πιο ενδιαφέρον για τα προσωπικά μου γούστα γιατί έχει και μαθήματα ψυχολογίας. Απλά δεν ξέρω αν στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε μπορώ να ρισκάρω τόσο από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης αργότερα. Και πριν ακούσω τη γνώμη σας, ας υπομνηστεί ξανά ότι η φιλολογία δεν είναι το αντικείμενο που με συγκινεί και θα ζοριστώ πολύ να βγάλω τη σχολή η λογική μου όμως λέει κλασσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foteini@@@

Νεοφερμένος

Η Foteini@@@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Είμαι νέο μέλος και παρακολούθησα τη συζήτηση πάνω σε αυτό το καυτό, για μένα, θέμα. Θα ήθελα να σας υπογραμμίσω ότι σαφώς τα τρία αυτά τμήματα δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα! Οι απόφοιτοι των τμημάτων Φιλολογίας έχουν προτεραιότητα στον ΑΣΕΠ(από άποψη μορίων).

Βέβαια, θα συμφωνήσω ότι ένας "καλός" καθηγητής εκτός από τις απαιτούμενες γνώσεις χρειάζεται κι άλλα εφόδια(π.χ αποδοτικότητα και επαφή με τους μαθητές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Είμαι νέο μέλος και παρακολούθησα τη συζήτηση πάνω σε αυτό το καυτό, για μένα, θέμα. Θα ήθελα να σας υπογραμμίσω ότι σαφώς τα τρία αυτά τμήματα δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα! Οι απόφοιτοι των τμημάτων Φιλολογίας έχουν προτεραιότητα στον ΑΣΕΠ(από άποψη μορίων).

Βέβαια, θα συμφωνήσω ότι ένας "καλός" καθηγητής εκτός από τις απαιτούμενες γνώσεις χρειάζεται κι άλλα εφόδια(π.χ αποδοτικότητα και επαφή με τους μαθητές).

Όχι Φωτεινή. Τα τρία αυτά τμήματα έχουν ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. Προτεραιότητα στον ΑΣΕΠ δεν έχει και δεν είχε κανένα τμήμα. Λίγα περισσότερα μόρια μπορούν να διεκδικήσουν οι απόφοιτοι του Φ.Π.Ψ. & του Φιλολογικού Αθήνας λόγω κάποιων ιδιαίτερων προγραμμάτων που μπορούν να ακολουθήσουν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους.

Συγκεκριμένα για τον ΑΣΕΠ...
Όντως όπως επισήμανε η Βικτωρία από πάνω, το νέο πρόγραμμα του φιλολογικού (με τις κατάλληλες επιλογές μαθημάτων) σου δίνει το πιστοποιητικό ταυτόχρονα με το πτυχίο άρα μπορείς να συμμετάσχεις στο ΑΣΕΠ κανονικά.
Εξαίρεση είναι το Φιλολογικό Κρήτης, το οποίο μένει εκτός ΑΣΕΠ (από το 2016 και έπειτα) και οι απόφοιτοι του πρέπει να συμπληρώσουν ένα εξαμηνιαίο(τουλάχιστον) πρόγραμμα παιδαγωγικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ποιά ακριβώς είναι τα ιδιαίτερα προγράμματα του φπψ και του φιλολογικού που δίνουν παραπάνω μόρια;;Ενημερωτικά το πρόγραμμα του ιστορικού άλλαξε.Πλέον τα μαθήματα είναι 52 με πολλά παιδαγωγικά ώς επιλεγόμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Συγκεκριμένα για τον ΑΣΕΠ...
Όντως όπως επισήμανε η Βικτωρία από πάνω, το νέο πρόγραμμα του φιλολογικού (με τις κατάλληλες επιλογές μαθημάτων) σου δίνει το πιστοποιητικό ταυτόχρονα με το πτυχίο άρα μπορείς να συμμετάσχεις στο ΑΣΕΠ κανονικά.
Εξαίρεση είναι το Φιλολογικό Κρήτης, το οποίο μένει εκτός ΑΣΕΠ (από το 2016 και έπειτα) και οι απόφοιτοι του πρέπει να συμπληρώσουν ένα εξαμηνιαίο(τουλάχιστον) πρόγραμμα παιδαγωγικής.
Αν δεν σου κάνει κόπο,πόσταρε και κάποιο link που να το λέει επίσημα αυτό. ^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φυσικά :
https://www.alfavita.gr/artro.php?id=25100

To Π.Κ δεν έχει καθαρό τομέα παιδαγωγικών, τα παιδαγωγικά μαθήματα τα κάνουν καθηγητές από τον "ΤΟΜΕΑΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ" του ΦΚΣ και καθηγητές από τους διαφόρους τομείς του ΠΔΕ, οι οποίοι σε καμία περίπτωση δε μπορούν να καλύψουν τις σύγχρονες ανάγκες.

Να δημιουργηθεί νέος τομέας και να γίνουν νέες προσλήψεις με τα σημερινά δεδομένα, όπου όλα τα πανεπιστήμια κλείνουν, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ.
Η μόνη λύση θα ήταν οικειοθελώς να άφηναν τις θεσούλες τους, ώστε να προσληφθεί καταρτισμένο προσωπικό (ΧΑ-ΧΑ).

astathmitos, είναι διάφορα προγράμματα πρακτικής όπου γίνεσαι βοηθός ενός καθηγητή σε κάποιο λύκειο ή γυμνάσιο (όχι πειραματικό), τα οποία συνήθως κρατάνε 2 μήνες και κατά την ολοκλήρωση του πληρώνεσαι ένα μικρό πόσο, παίρνεις μια πιστοποίηση και μερικά μόρια για το ΑΣΕΠ. (φέτος πήραν 75 άτομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
το πτυχίο της φιλολογίας έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα,ειδικά στον ιδιωτικό τομέα,από το φπ...
κατά την άποψη μου το φπ είναι η χειρότερη επιλογή από τις τρεις που σε βγάζουν φιλόλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
εγω απο οτι ξερω ειδικα στον ιδιωτικο τομεα δεν δινουν ιδιαιτερη σημασια στο αν καποιος τελειωσε το ιστ-αρχαιολ,το φπψ η τη φιλολογια.αυτος που τελειωνει φιλολογια εχει συνηθως ενα πλεινεκτημα στα αρχαια(για ασεπ) ενω αυτος που τελειωνει φπψ εχει πλεονεκτημα στα παιδαγωγικα (για ασεπ).καθε φιλολογος ανεξαρτητα πο το ποιο τμημα εχει τελειωσει πρεπει να διαβαζει πολυ ...σιγουρα υπαρχουν και καλυτεροι φιλολογοι που τελειωσαν φπψ.το φπψ (η το ιστορικο) δεν αποτελει τη χειροτερη επιλογη.σε αλλους φιλολογους αρεσουν περισσοτερο τα αρχαια ,τα λατινικα και η λογοτεχνια και σε αλλους η φιλοσοφια και σε αλλους η ιστορια και ηαρχαιολογια.(για αυτο η φιλοσοφικη χωριστηκε σε 3 τμηματα).καθε φιλολογος με τη δικη του ειδικευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω απο οτι ξερω ειδικα στον ιδιωτικο τομεα δεν δινουν ιδιαιτερη σημασια στο αν καποιος τελειωσε το ιστ-αρχαιολ,το φπψ η τη φιλολογια.αυτος που τελειωνει φιλολογια εχει συνηθως ενα πλεινεκτημα στα αρχαια(για ασεπ) ενω αυτος που τελειωνει φπψ εχει πλεονεκτημα στα παιδαγωγικα (για ασεπ).καθε φιλολογος ανεξαρτητα πο το ποιο τμημα εχει τελειωσει πρεπει να διαβαζει πολυ ...σιγουρα υπαρχουν και καλυτεροι φιλολογοι που τελειωσαν φπψ.το φπψ (η το ιστορικο) δεν αποτελει τη χειροτερη επιλογη.σε αλλους φιλολογους αρεσουν περισσοτερο τα αρχαια ,τα λατινικα και η λογοτεχνια και σε αλλους η φιλοσοφια και σε αλλους η ιστορια και ηαρχαιολογια.(για αυτο η φιλοσοφικη χωριστηκε σε 3 τμηματα).καθε φιλολογος με τη δικη του ειδικευση!

Κοπελιά συμφωνώ εν μέρει αλλά θεωρώ πολύ πιο δύσκολο να κάτσεις να διαβάσεις αρχαία ή ιστορία για ΑΣΕΠ απ' ότι παιδαγωγικά...γνώμη μου.Στα φροντιστήρια που μέχρι φέτος ήμουν μαθήτρια ΠΑΝΤΑ λατινικά-αρχαία με είχαν του κλασικού,ακόμα και γνωστό...και ιστορία από ιστορικό αρχαιολογικό,αλλά ξέρω πως στην ιστορία βάζουν και από άλλα τμήματα γι'αυτό δεν επιμένω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
και εγω εν μερει συμφωνω μαζι σου.εννοειται οτι ειναι πιο δυσκολο να διαβαζεις αρχαια.αλλα οι φοιτητες του φπψ μπορουν με προσωπικο διαβασμα και με επιλογη μαθηματων σχετικων με την αρχαια ελληνικη γραμματεια(που προσφερονται απο το τμημα φιλολογιας) να ανεβασουν το επιπεδο τους.δευτερον διαθετουν πολυ καλυτερη παιδαγωγικη καταρτιση και εμπειρια γιατι αν δεν κανω λαθος κανουν και πρακτικη εξασκηση σε ταξεις.(παρεμπιπτοντος απο φετος φιλολογια θα σπουδαζω)επελεξα αυτο το τμημα γιατι μου αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικα και οχι με το σκεπτικο οτι τα αλλα τμηματα δεν αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θελοντας να απαντησω στο τιτλο-διλημμα του θεματος,νομιζω οτι η καθαρη φιλολογια δινει στον αποφοιτο της πληρεστερη καταρτιση πανω στα φιλολογικα μαθηματα,ενω εχω ακουσει οτι το ΦΠΨ συνδυαζει και μαθηματα παιδαγωγικης και ψυχολογιας.Οποτε για να καλυψει τα κενα του ο αποφοιτος του ΦΠΨ(σε σχεση με τον πτυχιουχο της Φιλολογιας),θα πρεπει να καταβαλλει καποια επιπλεον προσωπικη προσπαθεια.Βεβαια,δε σημαινει οτι στα φροντιστηρια θα προτιμησουν οπωσδηποτε τον πτυχιουχο Φιλολογιας,ουτε οτι αυτος θα ειναι καλυτερος στο μαθημα του απ'τον πτυχιουχο του ΦΠΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δεν είπα κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση.απλά αν έχεις θέσει ως στόχο την επιτυχία σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ μάλλον προτιμάς φιλολογία.Καλή αρχή να έχεις!Καλά έκανες αφού σ'αρέσουν αρχαία και λατινικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
:)thanks.και πρεπει να ειναι αρκετα δυσκολες οι εξετασεις(ασεπ).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cugie

Νεοφερμένος

Η Cugie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ναι είναι πολύ απαιτητικές και υπάρχει υπερκορεσμός στον κλάδο των φιλολόγων.Δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna023

Νεοφερμένος

Η anna023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Και απ τις 2 σχολες καταληγεις φιλολογος.. Ποια να επιλεξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
αυτό που θα ακούγεται πάντως συχνότερα είναι πως αν θες να ασχοληθείς με το επάγγελμα του φιλολογου καλύτερα να επιλέξεις την κλασσική φιλολογία καθώς θα βοηθήσει εσένα στην δουλειά σου αργότερα αφού θα έχεις ειδικευτεί σε αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
για να επιλεξεις ,Αννα,ποια απο τις 2 προτιμας πρεπει πρωτα να κοιταξεις τα μαθηματα που προσφερονται απο καθε τμημα!για παραδειγμα καποιος μπορει να θελει να γινει φιλολογος αλλα να μην του αρεσει η λογοτεχνια και τα λατινικα και να προτιμα την φιλοσοφια.τοτε επιλεγεις φπψ.αν σου αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικα να προτιμησεις το κλασικο της φιλολογιας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna023

Νεοφερμένος

Η anna023 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχω περασει ηδη στο φπ της Θεσσαλονικης και μπαινω στο 2ο ετος. σκεφτομουν να δωσω πανελλαδικες για φιλολογια φετος γιατι ακουγονται πολλα σχετικα με το οτι η φιλολογια ειναι ανωτερη και την προτιμουν. αλλα αποφασισα να συνεχισω στο φπ. σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top