Φιλοσοφία vs Παιδαγωγικό vs Ψυχολογία vs Φιλολογία

heleni

Νεοφερμένος

Η heleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,είμαι τεταρτοετής φοιτήτρια του τμήματος ΦΠΨ Ιωαννίνων με κατευθυνση Π ..θα έθελα πάρα πολύ να μου πει κάποιος αν μπορεί ..για να εκολουθήσω το εππάγγελμα της κλινικής ψυχολόγου τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για να γίνεις ψυχολόγος νομίζω ότι πρέπει να τελειώσεις Πρόγραμμα Ψυχολογίας.

Για πιο σίγουρα, επικοινώνησε με τον ΣΕΨ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heleni

Νεοφερμένος

Η heleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πρόγραμμα Ψυχολογιας ..προφανώς να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις σε αμιγώς τμήμα Ψυχολογίας ?!
ΣΕΨ ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι.

Σύλλογος Ελλήνων Ψυχολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είναι ευκολή σχολή το ΦΠΨ σε σχέση με τη φιλολογία?? Μπορεί δηλαδή κάποιος να την τελειώσει με κανονικό διάβασμα σε 4 χρόνια?? Πώς είναι τα μαθήματα εκεί μέσα?? Εύκολα?? Δύσκολα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elendr

Νεοφερμένος

Η elendr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το ΦΠΨ είναι πολύ καλή σχολή γα όποιον θέλει να γίνει παιδαγωγός. Προσφέρονται αρκετά μαθήματα αρχαίων αλλά και έκθεσης και ιστορίας και λατινικών, αλλά εστιάζουμε περισσότερο στους μαθητές και στις παιδαγωγικές μεθόδους, ειδικά αν πάρεις τη κατεύθυνση Παιδαγωγικής. Εννοείται ότι δεν έχουμε τόσα μαθήματα αυστηρά φιλολογικά όπως το φιλολογικό, αλλά νομίζω ότι οι γνώσεις μας είναι επαρκείς για τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, άλλωστε όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για ένα αντικείμενο το κυνηγάει μετά κι από μόνος του. Και όχι δεν είναι πολύ εύκολη σχολή αλλά με ένα στοιχειώδες διάβασμα βγαίνει σε τέσσερα με τεσσεράμισι χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Είναι ευκολή σχολή το ΦΠΨ σε σχέση με τη φιλολογία?? Μπορεί δηλαδή κάποιος να την τελειώσει με κανονικό διάβασμα σε 4 χρόνια?? Πώς είναι τα μαθήματα εκεί μέσα?? Εύκολα?? Δύσκολα??

Το ΦΠΨ είναι ευκολότερο σε γενικές γραμμές. Σίγουρα θέλει λιγότερο διάβασμα συγκριτικά με τη Φιλολογία.
Είμαι φοιτήτρια Φιλολογίας στην Καλαμάτα και έχω να σου πω πως αν δεν σου αρέσουν πολύ τα Λατινικά, τα Αρχαία (μιλάμε για άγνωστο και τέτοια) και μαθήματα τύπου Παλαιογραφία και Γλωσσολογία να μην την επιλέξεις. Μετανιώνω πολύ που πρέπει να διαβάσω τόσα άχρηστα πράγματα, ενώ στο ΦΠΨ έχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα -για μένα- μαθήματα, όπως ψυχολογίες, παιδαγωγικά κλπ.
Το καλό είναι πως στη Φιλολογία στο 3ο έτος επιλέγεις κατεύθυνση και μετά μπορείς να ξεμπερδέψεις με τα αρχαία, τα λατινικά κλπ. Για ό,τι περαιτέρω ρώτησε με ελεύθερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Είμαι ανάμεσα στο να επιλέξω το Παιδαγωγικό για να βγω δάσκαλος δημοτικού ή το ΦΠΨ με κατέυθυνση στα Παιδαγωγικά.
Εσείς ποια από τις 2 σχολές θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολη να βγει στα 4 χρόνια, δεδομένου ότι μου αρέσουν εξίσου και οι δύο??:hmm:

Διάβασα σε κάτι στατιστικά ότι το Παιδαγωγικό είναι η πιο εύκολη σχολή ΑΕΙ, αφού το 82,5% των φοιτητών παίρνει πτυχίο σε 4 ακριβώς χρόνια. Το ΦΠΨ έχει ποσοστό αποφοίτησης 62%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Είμαι ανάμεσα στο να επιλέξω το Παιδαγωγικό για να βγω δάσκαλος δημοτικού ή το ΦΠΨ με κατέυθυνση στα Παιδαγωγικά.
Εσείς ποια από τις 2 σχολές θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολη να βγει στα 4 χρόνια, δεδομένου ότι μου αρέσουν εξίσου και οι δύο??:hmm:

Διάβασα σε κάτι στατιστικά ότι το Παιδαγωγικό είναι η πιο εύκολη σχολή ΑΕΙ, αφού το 82,5% των φοιτητών παίρνει πτυχίο σε 4 ακριβώς χρόνια. Το ΦΠΨ έχει ποσοστό αποφοίτησης 62%.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)

Σου προτείνω να διαβάσεις τα μαθήματα που προσφέρει η καθεμία από τον οδηγό σπουδών. Εγώ αυτό έκανα πριν επιλέξω. Δεν είναι μόνο το επάγγελμα που επιλέγεις, είναι και το τι θα χρειαστείς για να φτάσεις εκεί.
Αν πχ. το Παιδαγωγικό έχει μαθήματα που δεν αρέσουν πολύ, θα δυσκολευτείς στις εξετάσεις κλπ.
Οπότε μπες στα site των σχολών και τσέκαρε τον οδηγό σπουδών. Νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ στην επιλογή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Και μιας και μιλάμε για Κύπρο αποτελεί μια καλή λύση για όσους θέλουν εργαστούν ώς φιλόλογοι.Οι μισθοί είναι γύρω στα 2χιλ και απλά καταθέτεις το πτυχίο και περιμένεις να σε ειδοποιήσουν.Ούτε διαγωνισμοί ούτε τίποτα απο όσο ξέρω.

2 χιλιαρικα ο μισθος??σιγουρα??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ναί έτσι είχα διαβάσει.Δεν ξέρω βέβαια με τα μνημόνια που έμπλεξαν και εκεί τι έχει γίνει με τους μισθούς.Πάντως σίγουρα είναι καλύτερα απο εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σου προτείνω να διαβάσεις τα μαθήματα που προσφέρει η καθεμία από τον οδηγό σπουδών. Εγώ αυτό έκανα πριν επιλέξω. Δεν είναι μόνο το επάγγελμα που επιλέγεις, είναι και το τι θα χρειαστείς για να φτάσεις εκεί.
Αν πχ. το Παιδαγωγικό έχει μαθήματα που δεν αρέσουν πολύ, θα δυσκολευτείς στις εξετάσεις κλπ.
Οπότε μπες στα site των σχολών και τσέκαρε τον οδηγό σπουδών. Νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ στην επιλογή σου. :)

Μα αυτό έκανα και διαπίστωσα ότι μου αρέσουν εξίσου και τα δύο.:P Και από θέμα μαθημάτων και από θέμα επαγγέλματος.
Παρότι διάβασα τους οδηγούς σπουδών για καθένα από τα δύο τμήματα, δεν μπορώ να διαλέξω ποιο από τα δυο μου αρέσει περισσότερο. Μου αρέσουν και σαν επάγγελμα και σαν μαθήματα.:)
Από 'κει και πέρα, αφού εξαντλήσαμε τα παραπάνω κριτήρια, συν το ότι η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πλέον περίπου η ίδια, λέω να επιλέξω αυτό που είναι πιο εύκολο να βγει με ένα στοιχειώδες διάβασμα.
Τι λέτε να κάνω περαιτέρω??
Να επιλέξω παιδαγωγικό ή να επιλέξω φπψ με κατεύθυνση παιδαγωγικών??
Ποιο είναι το πιο βατό τμήμα κατά την άποψή σας??
Για να σας βοηθήσω λίγο, είδα ότι το παιδαγωγικό έχει περισσότερες υποχρεωτικές πρακτικές και περισσότερα μαθήματα διδακτικής, πράγμα που δε μου αρέσει πολύ αφού δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο, καθότι δουλεύω. Το ΦΠΨ, παρότι έχει περισσότερα μαθήματα, μου φάνηκε λίγο πιο βατό...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Να επιλέξω παιδαγωγικό ή να επιλέξω φπψ με κατεύθυνση παιδαγωγικών??
Ποιο είναι το πιο βατό τμήμα κατά την άποψή σας??
Για να σας βοηθήσω λίγο, είδα ότι το παιδαγωγικό έχει περισσότερες υποχρεωτικές πρακτικές και περισσότερα μαθήματα διδακτικής, πράγμα που δε μου αρέσει πολύ αφού δεν έχω καθόλου ελεύθερο χρόνο, καθότι δουλεύω. Το ΦΠΨ, παρότι έχει περισσότερα μαθήματα, μου φάνηκε λίγο πιο βατό...:hmm:

Τι να σου πω ρε συ, είναι καθαρό υποκειμενικό αυτό. Εγώ πχ θα προτιμούσα το φπψ γιατί μου αρέσουν οι ψυχολογίες και τα περισσότερα από τα μαθήματα εκεί. Το παιδαγωγικό με αφήνει αδιάφορη.
Τι να σου πω. Και τα δύο εύκολα είναι ρε συ.. Με στοιχειώδες διάβασμα πιστεύω βγαίνουν σε 4 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
επειδη μου αρεσει αρκετα η φιλοσοφια,πιστευετε οτι το φπ η φπψ ειναι η καλυτερη επιλογη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τσέκαρε το πρόγραμμα σπουδών και των δύο σχολών και δες ποια μαθήματα σου αρέσουν περισσότερο (πιάνει!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Το ειδα..,αλλα δεν βλεπω τρελες διαφορες οσον αφορα την κατευθυνση φιλοσοφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επειδη μου αρεσει αρκετα η φιλοσοφια,πιστευετε οτι το φπ η φπψ ειναι η καλυτερη επιλογη;

Η φιλοσοφία δεν σπουδάζεται, η φιλοσοφία είναι πράξη. Μην φας 4 χρόνια της ζωής σου για να πάρεις ένα εντελώς άχρηστο πτυχίο. Η πήγαινε σε μια θετική σχολή ή βρες μια δουλειά. Οι θεωρητικές σπουδές δεν είναι βιώσιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
επειδη μου αρεσει αρκετα η φιλοσοφια,πιστευετε οτι το φπ η φπψ ειναι η καλυτερη επιλογη;

Εγω ειμαι στο ΦΠ αλλα δεν ξερω πώς ειναι στο ΦΠΨ και τι ακριβως θελεις. Φανταζομαι πως εφοσον ειναι ΦΠΨ και πρεπει να διδαξει τρια διαφορετικα αντικειμενα, τα μαθηματα φιλοσοφιας ειναι και λιγοτερα. Οπως προτειναν και αλλοι, ριξε μια ματια στους οδηγους σπουδων των δυο.

Αν εισαι βεβαιος πως σου αρεσει η φιλοσοφια και εχεις ασχοληθει -γιατι αυτα που κανουμε στο σχολειο δεν μας δινουν και την καλυτερη και πληρεστερη εικονας δυστυχως- υπαρχει και το τμημα Φιλοσοφιας στην Πατρα. Αν δεν τρελαινεσαι ομω δε λεει να φας 4 χρονια κανοντας μοναχα αυτο. Δεν ξερω πώς ειναι το διδακτικο προσωπικο αλλα τουλαχιστον ειναι αμιγως τμημα Φιλοσοφιας, ενδεχομενως με καποια φιλολογικα μαθηματα αλλα δεν μπορω να μιλησω με βεβαιοτητα επ' αυτου.

Στο ΦΠ οι περισσοτεροι καθηγητες φιλοσοφιας ειναι πολυ καλοι αλλα υπαρχει περιπτωση να μην αρεσουν σε καποιον με την πρωτη, στα μαθηματα Κορμου που πρεπει να επιλεξουν ολοι ανεξαιρετως κατευθυνσης και που εχουνε μεγαλη διαφορα σε σχεση με τα κατευθυνσης, οπου τα ακροατηρια ειναι και μικροτερα και τα μαθηματα πιο συγκεκριμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Η φιλοσοφία δεν σπουδάζεται, η φιλοσοφία είναι πράξη. Μην φας 4 χρόνια της ζωής σου για να πάρεις ένα εντελώς άχρηστο πτυχίο. Η πήγαινε σε μια θετική σχολή ή βρες μια δουλειά. Οι θεωρητικές σπουδές δεν είναι βιώσιμες.

Ναι,τωρα μολις δωσω αρχαια και ιστορια θα παω σε καμια θετικη σχολη....Κοιτα,την αποφαση μου την εχω παρει.Εν τελει θεωρω οτι η φιλοσοφια,για μενα τουλαχιστον,ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες θεωρητικες επιστημες,με δευτερη την κοινωνιολογια.Οτι εχουν γενικα οι σχολες του 1ου πεδιου μικρη επαγγελματικη αποκατασταση το ξερω πολυ καλα,αλλα εχω αποδεχτει την πικρη πραγματικοτητα και συνεχιζω δυνατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ναι,τωρα μολις δωσω αρχαια και ιστορια θα παω σε καμια θετικη σχολη....Κοιτα,την αποφαση μου την εχω παρει.Εν τελει θεωρω οτι η φιλοσοφια,για μενα τουλαχιστον,ειναι απο τις πιο ενδιαφερουσες θεωρητικες επιστημες,με δευτερη την κοινωνιολογια.Οτι εχουν γενικα οι σχολες του 1ου πεδιου μικρη επαγγελματικη αποκατασταση το ξερω πολυ καλα,αλλα εχω αποδεχτει την πικρη πραγματικοτητα και συνεχιζω δυνατα.

Όταν λες θετική σχολή; Μαθηματικό, φυσικό, χημικό κλπ; Απ' ότι λέγεται είναι από τις δυσκολότερες σχολές, ποσό μάλλον για κάποιον που δεν έχει καν κάποιο σχετικό υπόβαθρο (θετική κατεύθυνση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top