Φιλολογία ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
, αλλα εχω ακουσει πως στα επομενα 2 χρονια θα σταματησουν οι μαζικες προσληψεις των δασκαλων και θα αρχισουν για τους φιλολογους.αληθευει κατι τετοιο?? παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει ας μου απαντησει, θα με βοηθησει πολυ! ευχαριστω εκ των προτερων. :D:D:D

Δε νομίζω ότι έχει ακουστεί κάτι τέτοιο για τους φιλολόγους. Η επαγγελματική αποκατάσταση των φιλολόγων είναι πολύ δύσκολη αυτή τη στιγμή. Αν δεις στους τελευταίους ΑΣΕΠ πόσες ήταν οι θέσεις και πόσες οι αιτήσεις θα πάρεις μια ιδέα. Δε φαίνεται να υπάρχει προοπτική να αλλάξει τα επόμενα χρόνια κάτι προς το καλύτερο. Η πιο πιθανή απασχόληση αμέσως μετά το πτυχίο είναι τα ιδιαίτερα ή τα φροντιστήρια.
Αν όμως είναι κάτι που σου αρέσει και το αγαπάς τότε δήλωσέ το. Καλό είναι να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει (κάτι που για την πληοψηφία των φιλολόγων νομίζω ότι δυστυχώς δεν ισχύει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Josefk, αν μ' αρέσει λέει? χωρίς καμία υπερβολή είναι κάτι που αγαπώ πολύ! ξέρω ότι ο συγκεκριμένος κλάδος είναι, αν όχι ήδη κορεσμένος, στα όρια του κορεσμού και γι' αυτό κρατάω και εγώ τις επιφυλάξεις μου για όσα έχω ακούσει περί διορισμών. ξέρω ότι αρχικά, τουλάχιστον, θα δυσκολευτώ πολύ να βρω εργασία ακόμα και σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. αλλά, από τη στιγμή που μου αρέσει τόσο πολύ θα το παλέψω όσο δεν πάει και ελπίζω ότι αργά ή γρήγορα θα τα καταφέρω (εξάλλου με το νέο συνταξιοδοτικό μου δίνεται η ευκαιρία να το προσπαθώ για πολλααά χρόνια :P). μήπως υπάρχει κάτι στη ζωή που να μη χρειάζεται κόπο για να τα καταφέρεις?

astathmitos, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! αλήθεια, εσύ ποια πιστεύεις ότι είναι τα πλεονεκτήματα της φιλολογίας απέναντι στα παιδαγωγικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
στην φιλολογια μια ζωη θα τρεχεισ απο σπιτι σε σπιτι για ιδιαιτερα, ενω στα παιδαγωγικα όσο δυσκολα και αν ειναι τα πραγματα θα δωσεις ασεπ και θα διοριστεις. ασε που θα κανεισ και κανενα ιδιαιτερο το απογευμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
δε με φοβίζει το τρέξιμο, γιατί θα τρέχω για κάτι που μου αρέσει πολύ! όσον αφορά τώρα τα παιδαγωγικά ειδικά αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να μου εγγυηθεί κανείς αν θα διοριστώ γρήγορα, ή αν θα διοριστώ γενικά και εκτός αυτού πιστεύω πως είναι πολύ νωρίς ένα παιδί να ξεκινήσει τα ιδιαίτερα από το δημοτικό. Γενικότερα, θεωρώ πως στην περίπτωση που δε διοριστείς η φιλολογία σου προσφέρει περισσότερες διεξόδους, καθώς μπορείς να βρεις δουλειά τόσο σε ιδιαίτερα όσο και σε φροντιστήρια. Αντίθετα, τα παιδαγωγικά πιστεύω σου προσφέρουν ως επαγγελματική αποκατάσταση αποκλειστικα το χώρο του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει η φιλολογια και εκει θελω να δηλωσω γιατι μου αρεσουν τα αρχαια και τα λατινικα αλλα οσο για αποκατασταση απο οτι ξερω ειναι δυσκολα, ας δουμε πρωτα τα αποτελεσματα αυριο και βλεπουμε τι θα δηλωσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
ας δουμε πρωτα τα αποτελεσματα αυριο και βλεπουμε τι θα δηλωσουμε!

Καλή επιτυχία για αύριο, λοιπόν!! :D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Καλή επιτυχία για αύριο, λοιπόν!! :D:D:D:D:D:D:D
καλη επιτυχια!!! σας καταλαβαινω απολυτα! και σε περιπτωση που δεν τα πατε οπως θελετε να θυμαστε οτι οι ευκαιριες ειναι πολλες και πως η ζωη δεν τελειωνει μετα τις πανελληνιες!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aλεξια20

Νεοφερμένος

Η Aλεξια20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
μαλλον προτιματε την φιλολογια επειδη εχει πολυ χαμηλα μορια, ενω το παιδαγωγικο ειναι σχολη του 19. η μιση θεωρητικη παει φιλολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ε δεν θελουν και ολοι να γινουν δασκαλοι σε δημοτικα σχολεια και να μαθαινουν χειροτεχνιες και παζλ σε παιδακια τι να κανουμε....Και 17-18χιλ μορια που απαιτουν τα κεντρικα τμηματα Φιλολογιας δεν ειναι και λιγα μην τρελαθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ε δεν θελουν και ολοι να γινουν δασκαλοι σε δημοτικα σχολεια και να μαθαινουν χειροτεχνιες και παζλ σε παιδακια τι να κανουμε....Και 17-18χιλ μορια που απαιτουν τα κεντρικα τμηματα Φιλολογιας δεν ειναι και λιγα μην τρελαθουμε
Μαλλον εχεις μπερδευτει, αυτή τη δουλειά την κάνουν στο νηπιαγωγειο (αμα κανω λαθος διορθωσεμε)
Προφανώς δεν εχεις καταλάβει τη σημασια της δουλειας του δασκάλου γι΄αυτο τα λες όλα αυτά. Πραγματικά πιστεύεις ότι στο δημοτικό κάνουν παζλ;Ισως νά έχεις μεινει λιγο πισω.
Και τώρα απαντησε μου ειλικρινά αμα ειχες καταφερει να βγαλεις καπου στα 19000 μορια και επιανες παιδαγωγικο αθήνας θα επέλεγες το τμημα αρχαιολογιας στο οποιο εισαι;;;;;;
Φιλικα παντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota12

Νεοφερμένος

Η giota12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εσεις τι λετε θα διοριζονται οι δασκαλοι τα επομενα 5 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Θα διορίζονται πιστεύω εγώ μπορει όχι με τον σημερινό ρυθμό αλλά σίγουρα πολύ παραπάνω από τους φιλόλογους. Προσωπικά δε θεωρώ καλό να πηγαίνουν μερικοί παιδαγωγικό μόνο και μόνο επειδή έχει καλη επαγγεματική αποκατάσταση. Πρεπει να σου αρέσουν και τα παιδιά (τα ξένα) και να έχεις υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
εγώ προτιμώ φιλολογική αλλά το επάγγελμα είναιπ κορεσμένο και κρατώ τις αμφιβολίες μου......για παιδαγωγική ξέρω ατομα απο τον τοπο μου που μολις τελειωσαν διορίστηκαν με εξετάσεις βέβαια αλλα οπως μου είπαν πέτυχαν αρκετά ευκολα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Είτε φιλολογία να διαλέξει κανείς, είτε παιδαγωγικά γίνεται εκπαιδευτικός.. και για να γίνει εκπαιδευτικός πρέπει να το θέλει, αλλιώς θα είναι αποτυχημένος-η/δυστηχισμένος-η !! Δέν νοείται να πηγαίνει κανείς παιδαγωγικά μόνο και μόνο για την αποκατάσταση.. !και αυτό το ξέρει ο καθένας μέσα του, άμα το θέλει πραγματικά δηλ, σε αντίθεση με το άν το αντέχει ! ο Δάσκαλος είναι το πρότυπο στην παιδική ηλικία (πρότυπο όχι κυρίως εξωτερικά, αλλα στον χαρακτήρα ) είναι αυτός που λέμε οτι διαμορφώνει χαρακτήρα... Και ο εκπαιδευτικός γενικά είναι πρότυπο, και για αυτό θα πρέπει να είναι εξίσου σοβαρός ..εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως ,ότι και άν διαλέξει ο καθένας θα πρέπει να έχει υπόψην την σοβαρότητα του λειτουργήματος του !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ποιο επαγγελμα πιστευετε πως ειναι το καλυτερο και δινει περισσοτερες διεξοδους απασχολησης ή εχει περισσοτερες προοπτικες στο δημοσιο?ποιο απο τα δυο μπορει να σε βοηθησει να κανεις κατι στο εξωτερικο???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Το παιδαγωγικό Δημοτικής. Η ελληνική φιλολογία όπως και να το κάνουμε σε περιορίζει στον Ελλαδικό χώρο (με πολύ μικρές προοπτικές για έξω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Θεωρω πως η φιλολογια εχει περισσοτρες προοπτικες ενασχολησης,καθως απο κει βγαινεις επιστημονας,οχι μονο καθηγητης.Οσον αφορα τους διορισμους,αν και η κατασταση τωρα ειναι κακη και στους 2 κλαδους,νομιζω οτι οι δασκαλοι ειναι σε λιγο καλυτερη θεση.Για το τι παιζει για εξωτερικο δε ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,093 μηνύματα.
Θεωρω πως η φιλολογια εχει περισσοτρες προοπτικες ενασχολησης,καθως απο κει βγαινεις επιστημονας,οχι μονο καθηγητης.Οσον αφορα τους διορισμους,αν και η κατασταση τωρα ειναι κακη και στους 2 κλαδους,νομιζω οτι οι δασκαλοι ειναι σε λιγο καλυτερη θεση.Για το τι παιζει για εξωτερικο δε ξερω.

και η παιδαγωγός δημοτικής επιστήμονας είναι που μάλιστα έχει ως κέντρο το παιδί (πράγμα που το θεωρώ πολύ σημαντικό). Μα είσαι φοιτητής αυτής της σχολής και θεωρείς ότι δεν βγαίνεις επιστήμονας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ναι,το ξερω οτι σπουδαζω Παιδαγωγικη Επιστημη,αλλα ως επι το πλειστον εδω θεωρούμαστε δασκαλοι σε δημοτικα.Η φιλολογια θεωρώ οτι εχει πιο πολλες διεξοδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δηλαδη αν σας ελεγαν να διαπεξετε σημερα α σπουδασετε σ'ενα απο τα δυο ποιο θα επιλεγατε??βοηθηστε με ειμαι σε διλημμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top