Φιλολογία ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
δηλαδη αν σας ελεγαν να διαπεξετε σημερα α σπουδασετε σ'ενα απο τα δυο ποιο θα επιλεγατε??βοηθηστε με ειμαι σε διλημμα!
Εγω παιδαγωγικό δημοτικής (ο λόγος είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου η ελληνική φιλολογία και τα αρχαία). Αλλά και από προοπτικές με τις τόσες σχολές που βγάζουν φιλόλογος δε νομίζω σε καμια περιπτωση ότι η φιλολογια ειναι καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγω παιδαγωγικό δημοτικής (ο λόγος είναι ότι δε μου αρέσει καθόλου η ελληνική φιλολογία και τα αρχαία). Αλλά και από προοπτικές με τις τόσες σχολές που βγάζουν φιλόλογος δε νομίζω σε καμια περιπτωση ότι η φιλολογια ειναι καλύτερη.

ειλικρινα ειμαι μπερδεμενος..θελω να ασχοληθω με τα παιδια αυτο ειναι σιγουρο...δεν με πειραζει τωρα αν ειναι παιδια δημοτικου ή εφηβοι!!!και τα δυο λοιπον ικανοποιουν το ονειρο μου!!!!απο εκει και περα σκεφτομαι ποιο μπορει να με αποκαταστησει πιο αμεσα μολις βγω απο τη σχολη ή ακομα και να μου επιτρεπει να κανω κατι στο εξωτερικο!!!πχ θα μου αρεζε μολις παρω το πτυχιο ακομα και να μην διοριστω να ξεκινησω να κανω ιδιαιτερα ή να δουλεψω σε φροντιστηριο...;)πφφφφφφφφ πολυ μπερδεμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ειλικρινα ειμαι μπερδεμενος..θελω να ασχοληθω με τα παιδια αυτο ειναι σιγουρο...δεν με πειραζει τωρα αν ειναι παιδια δημοτικου ή εφηβοι!!!και τα δυο λοιπον ικανοποιουν το ονειρο μου!!!!απο εκει και περα σκεφτομαι ποιο μπορει να με αποκαταστησει πιο αμεσα μολις βγω απο τη σχολη ή ακομα και να μου επιτρεπει να κανω κατι στο εξωτερικο!!!πχ θα μου αρεζε μολις παρω το πτυχιο ακομα και να μην διοριστω να ξεκινησω να κανω ιδιαιτερα ή να δουλεψω σε φροντιστηριο...;)πφφφφφφφφ πολυ μπερδεμα....
Τότε άρχισε να σκέφτεσαι ποιο αντικείμενο είναι πιο κοντά σ' αυτά που σου αρέσουν κι έτσι θα αποφασίσεις πιο εύκολα. Πχ φιλολογία: έχει τρεις κατευθύνσεις--> κλασικό (αρχαία και λατινικά), νεοελληνικό-μεσαιωνικό (νεοελληνική ποίηση,θέατρο, πεζογραφία και βυζαντινά) και η γλωσσολογία (που σου δίνει ευκαιρίες να "ξεφύγεις" αρκετά από τα συνηθισμένα)

Τώρα, για το παιδαγωγικό ας μιλήσουν οι επαϊοντες καλύτερα.
Αλλά ναι το βασικό είναι αυτό, τι σου αρέσει εσένα, αν δηλαδή θα σε γέμιζε το να ασχοληθείς με παιδιά και δε σε ενδιαφέρει η ηλικία τους, σου αρκεί το να διδάσκεις πιο απλά, τότε σκέψου και το αντικείμενο που θα σου άρεσε περισσότερο να διδάσκεις. Θα σου είναι πιο εύκολο μετά να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,097 μηνύματα.
ειλικρινα ειμαι μπερδεμενος..θελω να ασχοληθω με τα παιδια αυτο ειναι σιγουρο...δεν με πειραζει τωρα αν ειναι παιδια δημοτικου ή εφηβοι!!!και τα δυο λοιπον ικανοποιουν το ονειρο μου!!!!απο εκει και περα σκεφτομαι ποιο μπορει να με αποκαταστησει πιο αμεσα μολις βγω απο τη σχολη ή ακομα και να μου επιτρεπει να κανω κατι στο εξωτερικο!!!πχ θα μου αρεζε μολις παρω το πτυχιο ακομα και να μην διοριστω να ξεκινησω να κανω ιδιαιτερα ή να δουλεψω σε φροντιστηριο...;)πφφφφφφφφ πολυ μπερδεμα....

Tα παιδια στο δημοτικο θα σε αγαπάνε και θα σε έχουν ως πρότυπο., ενώ στην δευτεροβάθμια θα είναι πιο επικριτικά , μπορει να σνομπάρουν και να αδιαφορούν . Δε θα διαλεγα με τπτ φιλολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Τότε άρχισε να σκέφτεσαι ποιο αντικείμενο είναι πιο κοντά σ' αυτά που σου αρέσουν κι έτσι θα αποφασίσεις πιο εύκολα. Πχ φιλολογία: έχει τρεις κατευθύνσεις--> κλασικό (αρχαία και λατινικά), νεοελληνικό-μεσαιωνικό (νεοελληνική ποίηση,θέατρο, πεζογραφία και βυζαντινά) και η γλωσσολογία (που σου δίνει ευκαιρίες να "ξεφύγεις" αρκετά από τα συνηθισμένα)

Τώρα, για το παιδαγωγικό ας μιλήσουν οι επαϊοντες καλύτερα.
Αλλά ναι το βασικό είναι αυτό, τι σου αρέσει εσένα, αν δηλαδή θα σε γέμιζε το να ασχοληθείς με παιδιά και δε σε ενδιαφέρει η ηλικία τους, σου αρκεί το να διδάσκεις πιο απλά, τότε σκέψου και το αντικείμενο που θα σου άρεσε περισσότερο να διδάσκεις. Θα σου είναι πιο εύκολο μετά να αποφασίσεις.

οταν λες με τη γλωσσολογια μπορεις να ξεφυγεις τι εννοεις??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
οταν λες με τη γλωσσολογια μπορεις να ξεφυγεις τι εννοεις??:hmm:
να κάνεις κι άλλα πράγματα, να ξεφύγεις από αυτό που έχει περάσει σε όλους "φιλόλογος-->καθηγητής"

Τέλος πάντων, νομίζω ότι αρκεί να σκεφτείς αυτά που σου είπα και μετά η λύση θα έρθει από μόνη της στο μυαλό σου!
Δηλαδή πες : "ναι να διδάσκω σε παιδιά, αλλά τι;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
οταν λες με τη γλωσσολογια μπορεις να ξεφυγεις τι εννοεις??:hmm:

Είσαι πολύ μικρός/λίγος, ακόμη, για να καταλάβεις! :P
χαχαχα. (αστειεύομαι)

Είναι η μαγεία της γλώσσας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
χαχαχαχαχα χμμμ μαλιστα...τριτη λυκειου ειμαι ομως βρε πρεπει να καταληξω καπου...παντα ελεγα παιδαγωγικο επειδη μάρεσει η δουλεια του εκπαιδευτικου...φετος αρχισα να σκεφτομαι και φιλολογια που επισης εισαι εκπαιδευτικος(ισως αυτο που μ΄αρεσει πολυ στη φιλολογια ειναι πως μολις βγεις θα κανεις ιδιαιτερα θα πας σε καποιο φροντιστηριο και δεν θα χαθεις μεχρι να διοριστεις αν διοριστεις...απο την αλλη στο παιδαγωγικο εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να διοριστεις στο δημοσιο και να ασχοληθεια απ'οτι ακουσα με τηνερευνα στο εξωτερικο αλλα μεχρι να διοριστεις ή να μπορεσεις να βγεις εξω τι θα κανεις?πως θα βγαλεις το χαρτζιλικι σου?),απο την αλλη οι δικοι μου προβαλουν ως καλυτερη λυση την αγγλικη φιλολογια αλλα και μια εκ των λογοθεραπεια-φυσιοθεραπεια...και αυτα σαν ιδεες βεβαια μου αρεσουν αλλα δεν ξερω ποσο καλυτερη αποκατασταση μπορει να εχουν...το διλημμα ειναι μεγαλο...καντε κατι βρε παιδια.... :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ε, κάνε ό,τι σ'αρέσει ρε!
Κάτσε να δώσουμε πανελλήνιες και θα δείξει μετά.
Βάλε τα δυνατά σου τώρα, γιατί πιστεύω πως τελευταία εβδομάδα παίζεται ακόμα το παιχνίδι, καθώς μπορείς να καλύψεις πράγματα, ή να μάθεις κάτι που θα σε ξεχωρίσει από τον "απλά καλό".

Βάλε στην άκρη τις σχολές και θα το εξετάσεις αργότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
________________
παιδια ας μου πει και καποιος αλλος τη γνωμη του...θα με βοηθησει ειλικρινα πολυ!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αnyway,
Το πρόβλημα δεν το έχω εγώ με το τι να επιλέξω...
Στο παιδί που βρίσκεται σε δίλημμα να απαντήσετε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Θα μπορούσες να θέσεις ως στόχο το να μπεις από τους πρώτους στη φιλολογία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σιγουρα δεν θα με χαλαγε αυτος ο στοχος απλως το ζητημα ειναι στο παιδαγωγικο ή στη φιλολογια???ποιο εχει περισσοτερες διεξοδους και προοπτικες???:confused: κι επειδη ξερω πως θα πειτε ολοι κανε αυτο που σ'αρεσει και ολα αυτα δεν εχουνε μελλον σας ζηταω απλως να μου πειτε ποιο απο τα 2 θα διαλεγατε στη θεση μου!!!και για να θεσω ξανα το ερωτημα επειδη εχω ακουσει απο γνωστους και οικογενεια πολλα κατα καιρους:Παιδαγωγικο-Φιλολογια-Αγγλικη Φιλολογια-Λογοθεραπεια-Φυσιοθεραπεια???????????πειτε ο καθενας σας ποιο απο αυτα θα διαλεγε?(ξερω πως βγαινω λιγο εκτος τοπικ αλλα ουσιαστικα μεταξυ αυτων υπαρχει το διλημμα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αφου θες γνώμη,εμενα το πτδε ηταν η πρωτη μου επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αχα...και τωρα που εισαι μεσα στη σχολη πως τα βλεπεις τα πραγματα για μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Λοιπόν, κι εγώ θα σου πω να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο :clapup: :lol:
Ομως, αφού δεν σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση θα σου πω το εξής:
Σπουδάζω φιλολογία. Είμαι στο τρίτο έτος αυτή τη στιγμή. Αν είχα πάλι την ευκαιρία να διαλέξω, πάλι φιλολογία θα διάλεγα. Οχι γιατί είναι εύκολη σαν σχολή -κάθε άλλο-, αλλά γιατί είναι συγκλονιστική σαν επιστήμη.
Οταν ήταν να κάνω το μηχανογραφικό μού έλεγαν ότι καλύτερα θα ήταν να δηλώσω παιδαγωγικά λόγω αποκατάστασης. Ευτυχώς που δεν το έκανα! Ναι, είναι αλήθεια ότι (προ τριετίας) θα υπήρχαν καλύτερες προοπτικές δουλειάς, όμως εφόσον ξέσπασε η κρίση και οι προσλήψεις πάγωσαν, δάσκαλοι και φιλόλογοι βρίσκονται πια στην ίδια -σχεδόν- μοίρα. (Καθηγητές μας στη σχολή μας λένε χαρακτηριστικά ότι για διορισμό θα περιμένουμε καμιά εικοσαετία ακόμα :whistle:)

Θα μπορούσα να γράφω σελίδες και σελίδες για τη σχολή μου, οπότε σταματάω εδώ! ο,τι άλλο θες που δεν το κάλυψα, ρώτα! ;)
καλή τύχη και με τις πανελλαδικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
αχα...και τωρα που εισαι μεσα στη σχολη πως τα βλεπεις τα πραγματα για μετα?
Αν εννοεις πιθανο διορισμο,τοτε οπως εβλεπα τα πραγματα πριν μπω,ετσι τα βλεπω και τωρα:δυσκολα.Τουλαχιστον το επαγγελμα του δασκαλου μου αρεσει παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν εννοεις πιθανο διορισμο,τοτε οπως εβλεπα τα πραγματα πριν μπω,ετσι τα βλεπω και τωρα:δυσκολα.Τουλαχιστον το επαγγελμα του δασκαλου μου αρεσει παρα πολυ.

χμμμ πραγματικα κι εγω νομιζω αυτο εχει σημασια να σ'αρεσει αυτο που κανεις!!!απλως σκεφτομαι πως τοσο ο δασκαλος οσο κι ο φιλολογος εχει να κανει με παιδια...η μονη διαφορα ειναι οι ηλικιες...κι αυτο εντεινει το διλημμα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
χμμμ πραγματικα κι εγω νομιζω αυτο εχει σημασια να σ'αρεσει αυτο που κανεις!!!απλως σκεφτομαι πως τοσο ο δασκαλος οσο κι ο φιλολογος εχει να κανει με παιδια...η μονη διαφορα ειναι οι ηλικιες...κι αυτο εντεινει το διλημμα...:hmm:

Σκεψου και τι θα σου αρεσε να διδαξεις σε παιδια πχ αρχαια,κειμενα,κλπ ή μαθηματα του δημοτικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ειλικρινα δεν εχω προβλημα...βασικα τρελαινομαι για τα αρχαια αλλα οκ!το μονο + στη φιλολογια ειναι οτι δεν θα εχω ξανα επαφη με μαθηματικα που τα σιχαινομαι!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top