Φιλολογία ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;

dimitr00lini

Νεοφερμένος

Η em..nomizw fenetai!xixi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας!Έχω ένα τεράστιο δίλλημα....Πάντα λάτρευα τα παιδάκια και σκεφτόμουν στο μέλλον μου να ασχολούμαι με κάτι σχετικό με αυτά...καταλαβαίνετε λοιπόν πως αποτελεί όνειρο ζωής για 'μένα το παιδαγωγικό...Ελάτε όμως που δεν στρώθηκα να διαβάσω και έβγαλα(τελείως κατα τύχη )17.621 μόρια, και έτσι περνάω με τις τωρινές βάσεις μόνο φλώρινα αλεξανδρούπολη κρήτη και ρόδο...δηλαδή εδώ δίπλα....Και ρωτάω λοιπόν τώρα εγώ...να τα αφήσω τα παιδαγωγικά...και να συμβιβαστώ με καμιά φιλολογία που πιάνω αθήνα...ή να κυνηγήσω το όνειρό μου ακόμα και τόόόόσο μακριά???:(:'(Επίσης εάν κάποιος έχει καμιά ιδέα ας μου πει αν μπορώ να πιάσω Παιδαγωγικά Πάτρας ή Ιωαννίνων με τα μόρια που έβγαλα..Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να κυνηγησεις το ονειρο σου και να σκεφτεις πως οι σπουδες ειναι μονο 4-5 χρονια, ενω το επαγγελμα θα το ασκεις για 40... επελεξε αυτο που αγαπας και θα σε κανει ευτυχισμενη!σταθμισε εσωτερικους και εξωτερικους παραγοντες (οπως τα οικονομικα της οικογενειας σου και αλλους προσωπικους λογους) και επελεξε αυτο που ανταποκρινεται στις επιθυμιες και τις ικανοτητες σου...! οσο για τις βασεις... αυτες του 1ου πεδιου θα ανεβουν αρκετα, και ιδιως των παιδαγωγικων,που ειναι μια πολυ δελεαστικη σχολη... απ'οσο ξερω η βαση του 2007 για την πατρα ηταν 17777, οποτε καλυτερα να επιλεξεις καποια αλλη πολη...
καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hollaback

Νεοφερμένος

Ο hollaback αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν στρωθηκες και εβγαλες 17600?
Και εγω παντως σου προτεινω παιδαγωγικα. Εξαλλου σε 4 χρονια θα επιστρεψεις στην Αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Στη Καθημερινή σε εκτιμήσεις των βάσεων διάβασα ότι το παιδαγωγικό στη Πάτρα θα πάει 18180 και των Ιωαννίνων 18040....Αν θες σε καμιά άλλη πόλη πες μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
νομιζω πς δν πιανεις παιδαγωγικο ιωαννινων ή πάτρας....ν διαλέξεις αυτό π σ αρεσει...ασε π αν πας παιδαγωγικο εχεις περισσοτερες πιθανοτητες ν βρεις δουλεια κ ειναι κ πολυ πιο ευκολη σχολη...ελπιζω ν βοηθησα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Εγώ θα πρότεινα να πας στο παιδαγωγικό Κρήτης φυσικά...εγώ είμαι μικρή ακόμα αλλά παρόλο που μένω Αθήνα δν θέλω να περάσω εδώ...δν θα δηλώσω καν Αθήνα...ή Κρήτη θέλω ή Θεσσαλονίκη...Να σ πω το παιδαγωγικό στην Κρήτη είναι στο Ρέθυμνο?Αν ναι,ν ξέρεις ότι είναι τέλεια και θα περάσεις τέλεια φοιτητική ζωή εκεί!!!!!!!!!!!!!:):no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiMiTRouLa

Νεοφερμένος

Η dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κι εγω πιστευω πως πρεπει να κυνηγησεις το ονειρο σου...ειναι μονο 4χρονια...επειτα σκεψου οτι σε ολοκληρη την ζωη σου 8α κανεις το επαγγελμα που πραγματικα 8ελεις κι οχι καποιο που δεν σε ενθουσιαζει και τοσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

k-@-te.

Νεοφερμένος

Η Κατε. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ελπιζω να πηρες τη σωστη αποφαση και να εβαλες παιδαγωγικα.περα απο το γεγονος οτι ειναι αυτο που πραγματικα θελεις τα παιδαγωγικα εχουν μια σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση σε αντιθεση με τη φιλολογια και η σχολη απο ο,τι ξερω ειναι ευκολη και ευχαριστη.μη σε απασχολει το γεγονος οτι θα εισαι επαρχια αφου εκει σιγουρα θα περασεις καλυτερα και επιπλεον αν περασεις ροδο η κρητη με το αεροπλανο θα κανεις λιγοτερη ωρα να ερθεις αθηνα απ'οτι αν περνουσες πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βαγγέλης25963

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με τους υπολοιπους!!Ακομα και οταν εσυ η ιδια γραφεις οτι θα συμβιβαστεις!!Γιατι λοιπον να συμβιβαστεις και να μην κανεις αυτο που θελεις??
Το οτι ειναι ευκολη σχολη παντως δεν θα το ελεγα...Ηταν η αδερφη μου στο παιδαγωγικο και διαβαζε πολλες ωρες!!!!!!!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1025

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria1025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Παιδια να κανω μια ερωτηση?? Στην περιπτωση που καποιος εχει διλημμα για 2 σχολες μπορει να παει να παρακολουθησει κανα μαθημα για να δει τι παιζει?? Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?? Ας απαντησει καποιος αν ξερει!! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Παιδια να κανω μια ερωτηση?? Στην περιπτωση που καποιος εχει διλημμα για 2 σχολες μπορει να παει να παρακολουθησει κανα μαθημα για να δει τι παιζει?? Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?? Ας απαντησει καποιος αν ξερει!! Ευχαριστω!


χε χε ! τα μαθηματα αρχιζουν αρχες οκτωμβριου .... και οι εγγραφες τελειωνουν τελη σεπτεμβριου , οποτε οχι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
παιδαγωγικό με τα 1000,να διοριστείς αμέσως,με τη φιλολογία είναι δύσκολα τα πράγματα...Το Ρέθυμνο δεν είναι κακό...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
μπορεις να τελειωσεις και τις δυο σχολες , αλλα πρωτα το παιδαγωγικο για να διοριστεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demandgeorgia

Νεοφερμένος

Η DIMITRA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Να ρωτησω και εγω κατι? εβγαλα 17450 μορια και πιανω νηπιαγωγων και φιλολογιας.ιΑκουω οτι η νηπιαγωγων εχει αμεση αποκατασταση ενω αλλοι λενε οτι δεν προκειτε να διοριστω ποτε και οτι ως φιλολογος τουλαχιστον θα κανω φροντιστηριο.Βοηθεια!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
κοιτα η φιλολογια ειναι μια υπεροχη σχολη,αλλα και πολυ δυσκολη...!εγω ειχα παθος μαζι της αλλα λογω αδυνατης επαγγελματικης αποκαταστασης δεν 8α τη διαλεξω!πραγματικα δεν αξιζει!εγω προτεινω να πας παιδαγωγικα που γουσταρεις!και να σου πω και κατι,αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα η επαρχια ειναι γαματηηη!θα παρεις πιστεψε με πολλα πργματα!αν παλι θες οπωσδηποτε αθηνα και σ αρεσουν τα παιδια τοτε πηγαινε νηπιαγωγος!διοριζεσαι πιο ευκολα και εχει ενδιαφερον!ασε που στην αθηνα εχει παει στο 17 400...
-----------------------------------------
α...και κατι αλλο!εχω την εντυπωση οτι το χαμηλοτερο παιδαγωγικο ειναι στη ροδο και περισθ ειχε 17.688 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
γεια σας! παω β' λυκειου και εχω αρχισει ηδη να αγχωνομαι για του χρονου!:/:
εχω αποφασισει απο περσυ τι θελω να ακολουθησω και αυτο ειναι δασκαλα ή φιλολογος. και τα δυο μου αρεσουν παρα πολυ, οσο τιποτα αλλο και αν τα καταφερω να περασω σε ενα απο τα δυο θα εχει πραγματοποιηθει τ ονειρο μου. αυτο ομως που με προβληματιζει, και μαλιστα πολυ, ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση, η οποια θα επηρεασει σημαντικα την τελικη μου αποφαση. μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα να επιλεξω τα παιδαγωγικα, λογω των μαζικων προσληψεων, αλλα εχω ακουσει πως στα επομενα 2 χρονια θα σταματησουν οι μαζικες προσληψεις των δασκαλων και θα αρχισουν για τους φιλολογους.αληθευει κατι τετοιο?? παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει ας μου απαντησει, θα με βοηθησει πολυ! ευχαριστω εκ των προτερων. :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
γεια σας! παω β' λυκειου και εχω αρχισει ηδη να αγχωνομαι για του χρονου!:/:
εχω αποφασισει απο περσυ τι θελω να ακολουθησω και αυτο ειναι δασκαλα ή φιλολογος. και τα δυο μου αρεσουν παρα πολυ, οσο τιποτα αλλο και αν τα καταφερω να περασω σε ενα απο τα δυο θα εχει πραγματοποιηθει τ ονειρο μου. αυτο ομως που με προβληματιζει, και μαλιστα πολυ, ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση, η οποια θα επηρεασει σημαντικα την τελικη μου αποφαση. μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγα να επιλεξω τα παιδαγωγικα, λογω των μαζικων προσληψεων, αλλα εχω ακουσει πως στα επομενα 2 χρονια θα σταματησουν οι μαζικες προσληψεις των δασκαλων και θα αρχισουν για τους φιλολογους.αληθευει κατι τετοιο?? παρακαλω πολυ οποιος γνωριζει ας μου απαντησει, θα με βοηθησει πολυ! ευχαριστω εκ των προτερων. :D:D:D


Γειά σου! Απ'ό,τι βλέπω σε ενδιαφέρει να διδάξεις σε σχολείο. Δεν θα σε συμβουλεύσω, γιατί δεν θέλω να επηρεάσω την απόφασή σου. Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν μ'αρέσει να λέω "η τάδε σχολή είναι καλύτερη, να πας εκεί" κλπ, κλπ.

Το μόνο που θα γράψω εδώ είναι λίγα λόγια για τη Φιλολογία, που είναι και το αντικείμενο των σπουδών μου. Λοιπόν... Η Φιλολογία είναι η σπουδή του λόγου και της γραμματειακής παραγωγής (λογοτεχνίας) σε μια συγκεκριμένη γλώσσα. Ακολούθως, μελετά τον πολιτισμό - κουλτούρα και την ιστορία του λαού που χρησιμοποιεί τη γλώσσα αυτή. Η Ελληνική Φιλολογία μελετά την ελληνική γλώσσα και τη λογοτεχνία από την αρχαία εποχή έως σήμερα.

Οι σπουδές παιδαγωγικών, απ'όσο ξέρω, δίνουν έμφαση στη διδακτική και στα παιδαγωγικά. Στο πρόγραμμα σπουδών τους περιλαμβάνονται τόσο γλωσσικά μαθήματα, όσο και μαθηματικά - φυσική κλπ.

Το πλεονέκτημα της Φιλολογίας έναντι των Παιδαγωγικών είναι πως έχει ευρύτερες επαγγελματικές προοπτικές, δηλαδή ένας Φιλόλογος μπορεί να απασχοληθεί και σε άλλους κλάδους πλην της εκπαίδευσης, όπως ο χώρος των εκδόσεων, του πολιτισμού, της έρευνας για τη γλώσσα, αλλά και της μετάφρασης (κατόπιν ανάλογων σπουδών). Ο απόφοιτος του Παιδαγωγικού, ωστόσο, μπορεί να απασχοληθεί μόνο στον χώρο της εκπαίδευσης και δη της πρωτοβάθμιας. Αν δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία, το Παιδαγωγικό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Οι προοπτικές, βέβαια, σε κάθε επάγγελμα είναι αρκετά ρευστές, ειδικά σήμερα. Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση δεν υπάρχει σε κανένα κλάδο!!


I hope I helped !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

constantinepap

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ!!!!! φοβερη επιστημη και εγω εκει θελω!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Γειά σου! Απ'ό,τι βλέπω σε ενδιαφέρει να διδάξεις σε σχολείο. Δεν θα σε συμβουλεύσω, γιατί δεν θέλω να επηρεάσω την απόφασή σου. Αυτό είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν μ'αρέσει να λέω "η τάδε σχολή είναι καλύτερη, να πας εκεί" κλπ, κλπ.

Το μόνο που θα γράψω εδώ είναι λίγα λόγια για τη Φιλολογία, που είναι και το αντικείμενο των σπουδών μου. Λοιπόν... Η Φιλολογία είναι η σπουδή του λόγου και της γραμματειακής παραγωγής (λογοτεχνίας) σε μια συγκεκριμένη γλώσσα. Ακολούθως, μελετά τον πολιτισμό - κουλτούρα και την ιστορία του λαού που χρησιμοποιεί τη γλώσσα αυτή. Η Ελληνική Φιλολογία μελετά την ελληνική γλώσσα και τη λογοτεχνία από την αρχαία εποχή έως σήμερα.

Οι σπουδές παιδαγωγικών, απ'όσο ξέρω, δίνουν έμφαση στη διδακτική και στα παιδαγωγικά. Στο πρόγραμμα σπουδών τους περιλαμβάνονται τόσο γλωσσικά μαθήματα, όσο και μαθηματικά - φυσική κλπ.

Το πλεονέκτημα της Φιλολογίας έναντι των Παιδαγωγικών είναι πως έχει ευρύτερες επαγγελματικές προοπτικές, δηλαδή ένας Φιλόλογος μπορεί να απασχοληθεί και σε άλλους κλάδους πλην της εκπαίδευσης, όπως ο χώρος των εκδόσεων, του πολιτισμού, της έρευνας για τη γλώσσα, αλλά και της μετάφρασης (κατόπιν ανάλογων σπουδών). Ο απόφοιτος του Παιδαγωγικού, ωστόσο, μπορεί να απασχοληθεί μόνο στον χώρο της εκπαίδευσης και δη της πρωτοβάθμιας. Αν δηλαδή δεν σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία, το Παιδαγωγικό δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Οι προοπτικές, βέβαια, σε κάθε επάγγελμα είναι αρκετά ρευστές, ειδικά σήμερα. Σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση δεν υπάρχει σε κανένα κλάδο!!


I hope I helped !!!

ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και συγγνώμη που δεν είχα απαντήσει τόσο καιρό, αλλά δεν έμπαινα και πολύ στο διαδύκτιο. όσον αφορά αυτό που πραγματικά μου αρέσει, είναι όντως να δουλεύω σε σχολείο. Νομίζω ότι αν κάνω μία δουλεία πέρα του να διδάσκω δε θα είμαι ποτέ ευτυχισμένη (αν και ακούγεται, ίσως, αρκετά δραματικό έτσι αισθάνομαι!). κάθησα και το σκέφτηκα πολύ σοβαρά και επειδή στα αρχαία και ειδικά στο άγνωστο και στη σύνταξη πάνω σε αυτό έχω μία ιδιαίτερη αγάπη, αποφάσισα να επιλέξω τη φιλολογία και μάλιστα το κλασσικό τμήμα. απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στο κλασσικό-γλωσσολογικό-ιστορικό τμήμα και ποιές είναι αυτές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ουσιαστικα δεν εχουν μεγαλες διαφορες καθως και απο ιστορικο-αρχαιολογικο εισαι φιλολογος αφου θα κανεις και αρκετα αρχαια,λατινικα κτλ.Απλα η κυρια διαφορα τους ειναι οτι μπορεις να ασχοληθεις με την αρχαιολογια η την ιστορια της τεχνης με καποιο μεταπτυχιακο(ειναι πολυ δυσκολο παντως).Η γλωσσολογια δυστυχως και αυτη ειναι ανυπαρκτη στην Ελλαδα αν θες να ασχοληθεις με ερευνα οποτε παλι φιλολογος σε σχολειο καταληγεις οπως και απο την κλασικη κατευθυνση..
Οσο για το διλημμα φιλολογια η παιδαγωγικο θα επελεγα για πολλους λογους με κλειστα ματια την φιλολογια.Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top