Φιλίες

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μου έχουν λείψει οι εποχές που σε πλησίαζε κάποιος και σου έλεγε: θες να γίνουμε φίλοι. Ανέμελα χρόνια και γεμάτα ψυχική χαρά. :)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μου έχουν λείψει οι εποχές που σε πλησίαζε κάποιος και σου έλεγε: θες να γίνουμε φίλοι. Ανέμελα χρόνια και γεμάτα ψυχική χαρά. :)
Αυτό γίνεται και σήμερα. Μόνο που δεν σου το λέει από κοντά, αλλά με . . .

1679917611380.png
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Μου έχουν λείψει οι εποχές που σε πλησίαζε κάποιος και σου έλεγε: θες να γίνουμε φίλοι. Ανέμελα χρόνια και γεμάτα ψυχική χαρά. :)
Ναι τώρα εαν γίνει αυτό θα αναρωτηθείς εαν θέλουν μόνο το ένα ή και τα δύο νεφρά :hehe: .
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι έγινε σημαιοφόρος χωρίς "μέσον" (όπως σε πολλά δημοτικά) και μάλλον θα εκλέχτηκε άνετα και πρόεδρος του 15μελούς. Το παιδί θα έχει παράπονο "όλο εμένα σηκώνετε κυρία". Πέρα από την πλάκα, σε αρκετά χωριά υπάρχουν σχολεία με ελάχιστους μαθητές. Αν πρόκειται για απομονωμένο νησί αυτό είναι λογικό. Όμως, αυτό είναι απαράδεκτο αν υπάρχει "κανονικό" σχολείο σε απόσταση μισής ώρας με αυτοκίνητο. Το παιδί και την κοινωνικοποίησή του την σκέφτηκε κανείς;

Ο 9χρονος Τάσος θα παρελάσει μόνος του - Είναι ο μοναδικός μαθητής του Μαθρακίου | LiFO


:laugh: :laugh: Φαντάζομαι δεν φτάνουν καν στο κομμάτι με το 15μελές.. Μπορεί να μικρά χωριά να έχουν δημοτικό σχολείο αλλά σπάνια έχουν γυμνάσιο κι ακόμα σπανιότερα έχουν λύκειο οπότε τα παιδιά αναγκαστικά συνεχίζουν το σχολείο σε κάποιο κοντινό, μεγαλύτερο χωριό ή πόλη με περισσότερους μαθητές.
Σίγουρα αυτή η έλλειψη των peers (έστω και μόνο στο σχολείο) επηρεάζει την κοινωνικοποίηση του κάθε παιδιού που βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση αλλά νομίζω πως πολλοί γονείς ακόμα και σήμερα δεν παίρνουν στα σοβαρά το πόσο εύκολα μπορεί να επηρεαστεί ένα παιδάκι δημοτικού οπότε απλά ακολουθούν τον δρόμο που θα βολέψει τους ίδιους περισσότερο ://
 
Top