Φιλίες

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά σας, λοιπόν γενικά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους φίλους μου, δεν είμαι αρκετά κοινωνική και δε μου αρέσει να βγαινω με 2 ατομα συγκεκριμένα καθώς νιώθω ότι δεν ταιριάζουμε ιδιαίτερα. Αλλά από την άλλη "φοβάμαι" να μείνω μόνη μου και δε θέλω να μείνω εντελώς κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Απλά νιώθω άβολα να βγαίνω με αυτές. Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει πως μπορώ να αποφύγω αυτή την φοβία είτε απο προσωπική εμπειρία ή γενικότερα.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Να κάνεις αυτά που θες και νιώθεις. Η φοβία είναι αυτή που σε κρατάει πίσω. Μην καταπιέζεσαι για να κάνεις αυτά που νομίζεις οτι πρέπει. Αυτό που πρέπει είναι να νιώθουμε όμορφα με τον εαυτό μας και τις επιλογές μας.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Γειά σας, λοιπόν γενικά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους φίλους μου, δεν είμαι αρκετά κοινωνική και δε μου αρέσει να βγαινω με 2 ατομα συγκεκριμένα καθώς νιώθω ότι δεν ταιριάζουμε ιδιαίτερα. Αλλά από την άλλη "φοβάμαι" να μείνω μόνη μου και δε θέλω να μείνω εντελώς κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Απλά νιώθω άβολα να βγαίνω με αυτές. Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει πως μπορώ να αποφύγω αυτή την φοβία είτε απο προσωπική εμπειρία ή γενικότερα.
Φυσιολογικό είναι αυτό που σε προβληματίζει ,σε κανέναν δεν αρέσει να είναι μόνος. Κοινωνικοποίησου όσο μπορείς για να γνωρίσεις νέα άτομα αφού δεν σου αρέσει η παρέα αυτών των ατόμων
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Γειά σας, λοιπόν γενικά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους φίλους μου, δεν είμαι αρκετά κοινωνική και δε μου αρέσει να βγαινω με 2 ατομα συγκεκριμένα καθώς νιώθω ότι δεν ταιριάζουμε ιδιαίτερα. Αλλά από την άλλη "φοβάμαι" να μείνω μόνη μου και δε θέλω να μείνω εντελώς κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Απλά νιώθω άβολα να βγαίνω με αυτές. Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει πως μπορώ να αποφύγω αυτή την φοβία είτε απο προσωπική εμπειρία ή γενικότερα.
Το να βγαίνεις με τον φόβο της μοναξιάς είναι σαν να ζεις με τον φόβο του θανάτου, είναι εκβιαστικό. Αν πραγματι δεν τα συμπαθείς αυτά τα άτομα δεν ταιριάζετε, πιο αξιοπρεπής είναι η μοναξιά, μέχρι να γνωρίσεις άλλα.
Όμως, απόκλεισε πρώτα την πιθανότητα να μην προσπαθεί κανείς σας στη σχέση που έχετε (δεν γνωρίζω για τα αιτια όλου αυτού, γι αυτό υποθέτω).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
Το να βγαίνεις με τον φόβο της μοναξιάς είναι σαν να ζεις με τον φόβο του θανάτου, είναι εκβιαστικό.
Arko είπες μια μεγάλη και σοφή κουβέντα. Και θα συμφωνήσω απολύτως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γειά σας, λοιπόν γενικά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους φίλους μου, δεν είμαι αρκετά κοινωνική και δε μου αρέσει να βγαινω με 2 ατομα συγκεκριμένα καθώς νιώθω ότι δεν ταιριάζουμε ιδιαίτερα. Αλλά από την άλλη "φοβάμαι" να μείνω μόνη μου και δε θέλω να μείνω εντελώς κλεισμένη μέσα στο σπίτι. Απλά νιώθω άβολα να βγαίνω με αυτές. Μήπως μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει πως μπορώ να αποφύγω αυτή την φοβία είτε απο προσωπική εμπειρία ή γενικότερα.
Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια μαζί τους δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις τον εαυτό σου. Τώρα επειδή είσαι ακόμη στο σχολείο ξέρω ότι οι γνωριμίες είναι πολύ περιορισμένες εντός του σχολικου περιβάλλοντος. Άρχισε μια δραστηριότητα ώστε να μπορείς να γνωρίσεις νέα άτομα😁
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Το να βγαίνεις με τον φόβο της μοναξιάς είναι σαν να ζεις με τον φόβο του θανάτου, είναι εκβιαστικό. Αν πραγματι δεν τα συμπαθείς αυτά τα άτομα δεν ταιριάζετε, πιο αξιοπρεπής είναι η μοναξιά, μέχρι να γνωρίσεις άλλα.
Όμως, απόκλεισε πρώτα την πιθανότητα να μην προσπαθεί κανείς σας στη σχέση που έχετε (δεν γνωρίζω για τα αιτια όλου αυτού, γι αυτό υποθέτω

Arko είπες μια μεγάλη και σοφή κουβέντα. Και θα συμφωνήσω απολύτως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν αισθάνεσαι ανασφάλεια μαζί τους δεν υπάρχει λόγος να πιέσεις τον εαυτό σου. Τώρα επειδή είσαι ακόμη στο σχολείο ξέρω ότι οι γνωριμίες είναι πολύ περιορισμένες εντός του σχολικου περιβάλλοντος. Άρχισε μια δραστηριότητα ώστε να μπορείς να γνωρίσεις νέα άτομα😁
πάω δευτέρα λυκείου οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα και λόγω φροντηστηρίων
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
πάω δευτέρα λυκείου οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα και λόγω φροντηστηρίων
Καλά μην φαντάζεσαι εντατικα.
Έστω και το σκ να πας στην πλατεία της γειτονιάς σου.
Για δραστηριότητες οι δήμοι έχουν ωραία προγράμματα από 2 ώρες την εβδομάδα,τα Σαββατοκύριακα.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλά μην φαντάζεσαι εντατικα.
Έστω και το σκ να πας στην πλατεία της γειτονιάς σου.
Για δραστηριότητες οι δήμοι έχουν ωραία προγράμματα από 2 ώρες την εβδομάδα,τα Σαββατοκύριακα.
αλήθεια είμαι πολυ αντικοινωνική για τετοια :laugh:
 

arko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
πάω δευτέρα λυκείου οπότε είναι λίγο δύσκολο να ξεκινήσω κάποια δραστηριότητα και λόγω φροντηστηρίων
Όσο για το κοινωνικό κομμάτι, δεν υπάρχει περίπτωση, θα βρεις το άτομο που θα λες "όπα εδώ είμαστε". Μόνο έχε πίστη στη ζωή. Θα μου πεις τώρα, μα εγώ το θέλω τώρα το άτομο αυτό, και γι' αυτό σε καταλαβαίνω πολύ. Θα σου έρθουν πολλά απρόοπτα και ευκαιρίες να γνωριστείς με άτομα που ποτέ δεν φανταζόσουν, αρκεί να είσαι ανοιχτή σε αυτές τις ευκαιρίες. Θα τις βρεις εσύ, αλλά θα παραθέσω ορισμένες ιδέες: τα προγράμματα που αναφέρθηκαν, όμιλοι που μπορεί να έχει το σχολείο σου, δημοτικές βιβλιοθήκες κλπ. Εξοικονόμησε χρόνο που μπορεί από συνήθεια να διοχετεύεις κάπου που πλέον δεν γουστάρεις (πχ κοινωνική δικτύωση, που αρκετές φορές καταντά αντικοινωνική -
-)

Αλλά μέχρι τότε, φαντάσου τον εαυτό σου σαν μπαχτσέ. Θα τον καλλιεργήσεις με φρούτα που εσύ θες να δομηθείς, θα διαβάσεις, θα τον διανθίσεις, χτίζεις αξίες και προσωπικότητα - κάτι σαν τις σκηνές του main character. Όταν έρθει η ευκαιρία, τσάπ! θα παρουσιάσεις τον μπαχτσέ και θα σε γουστάρουν όλοι όσοι σου ταιριάζουν.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,897 μηνύματα.
αλήθεια είμαι πολυ αντικοινωνική για τετοια :laugh:
Αν η πλατεία δεν είναι του στυλ σου, τότε μια απλή δραστηριότητα από τον δήμο το σκ θα ήταν ιδανική (ζωγραφική, μουσική, αθλητισμός κτλ)
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
αλήθεια είμαι πολυ αντικοινωνική για τετοια :laugh:
λες ότι είσαι αντικοινωνική ενώ ταυτόχρονα αποζητάς την κοινωνική συναναστροφή, κάπως οξύμωρο. μήπως έχεις κοινωνικό άγχος; για αρχή θα πρότεινα κι εγώ να απομακρυνθείς λίγο απ την τωρινή σου παρέα. η μοναξιά δεν χρειάζεται να σε φοβίζει γιατι είναι κομμάτι της ζωής. πέρα από νέες δραστηριότητες, θα μπορούσες να κοιτάξεις με νέο μάτι τα παιδιά που ήδη σε περιτριγυρίζουν στο σχολείο και στο φροντιστήριο, μπορεί κάποιος να ταιριάζει περισσότερο στην προσωπικότητα σου και να μην το είχες συνειδητοποιήσει ^^
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
λες ότι είσαι αντικοινωνική ενώ ταυτόχρονα αποζητάς την κοινωνική συναναστροφή, κάπως οξύμωρο. μήπως έχεις κοινωνικό άγχος; για αρχή θα πρότεινα κι εγώ να απομακρυνθείς λίγο απ την τωρινή σου παρέα. η μοναξιά δεν χρειάζεται να σε φοβίζει γιατι είναι κομμάτι της ζωής. πέρα από νέες δραστηριότητες, θα μπορούσες να κοιτάξεις με νέο μάτι τα παιδιά που ήδη σε περιτριγυρίζουν στο σχολείο και στο φροντιστήριο, μπορεί κάποιος να ταιριάζει περισσότερο στην προσωπικότητα σου και να μην το είχες συνειδητοποιήσει ^^
σ ευχαριστώ θα προσπαθήσω να αλλάξω κα΄τι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το αιώνιο κλασικό πρόβλημα πολλών μαθητών στο φόρουμ. Να μιλάτε βρε.
Με διάλογο όλα τα θέματα λύνονται. :happy:

Θα ήθελα να σας πω μια μικρή ιστορία για να δείτε ότι οι άνθρωποι είναι παντού ίδιοι ανεξαρτήτως των εμποδίων που βάζουν τα ΜΜΕ και οι θρησκείες κάνοντας το χάσμα μεταξύ λαών να αμβλύνεται και οι άνθρωποι να περιορίζονται στις κοινωνικές σχέσεις μόνο με άτομα ίδιας "φυλής". Μου έλεγε ένας φίλος μου Κινέζος, ότι στο σχολείο του όταν ήταν μαθητής, η τρίτη λυκείου είχε 60 τάξεις των 80 ατόμων. Για να το θέσω απλά: κάθε χρόνο τελειώνουν το δημόσιο σχολείο (του κόμματος) 10 εκατομμύρια Κινέζοι μαθητές με τα ίδια άγχη όπως όλα τα παιδάκια στον κόσμο. Το θέμα της φιλίας ήταν και είναι ένα από τα ακανθώδη ζητήματα και στη δική του σχολική περίοδο, αλλά λόγω του αριθμού μαθητών: 80 μαθητές με 1 καθηγητή στην τάξη του, δεν υπήρχε η δυνατότητα να είναι κάποιος μόνος και να το ήθελε. Να σημειώσω ότι οι μαθητές συνήθως μένουν μαζί σε κοιτώνες (εστίες) του κράτους καθώς τα σχολεία είναι κάποια χιλιόμετρα μακρυά από τα σπίτια τους. Αναγκαστικά, μαθαίνουν να συμβιώνουν με άλλους συμμαθητές τους. Οι εστίες είναι διαιρεμένες ανάλογα με τα βιολογικό φύλο: ανδρών και γυναικών. Λόγω της πίεσης που υφίστανται από τους γονείς τους με την κλασική ατάκα "why B, why" (όταν δεν παίρνουν Α στο διαγώνισμα) αναγκάζονται να διαβάζουν με παρέα και στο διάλειμμα των μαθημάτων και έτσι μαθαίνουν να φτιάχνουν φιλίες χρόνων. Η φιλία φτιάχνεται και δεν απαιτείται. Αυτό να θυμάστε.

Βρείτε μια διαδικασία για ποιο λόγο ο άλλος να είναι φίλος σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τι να πει για φιλία το κοριτσάκι που είναι το μοναδικό παιδί του χωριού της;

1679849238564.png
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Τουλαχιστον εγινε σημαιοφορος; Περα απ την πλακα ομως εγω σκεφτομαι ποση αυτοπεποιθηση χρειαζεται καποιος για να κανει παρελαση στο χωριο basically μονος του :’)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τουλαχιστον εγινε σημαιοφορος;
Φαντάζομαι ότι έγινε σημαιοφόρος χωρίς "μέσον" (όπως σε πολλά δημοτικά) και μάλλον θα εκλέχτηκε άνετα και πρόεδρος του 15μελούς. Το παιδί θα έχει παράπονο "όλο εμένα σηκώνετε κυρία". Πέρα από την πλάκα, σε αρκετά χωριά υπάρχουν σχολεία με ελάχιστους μαθητές. Αν πρόκειται για απομονωμένο νησί αυτό είναι λογικό. Όμως, αυτό είναι απαράδεκτο αν υπάρχει "κανονικό" σχολείο σε απόσταση μισής ώρας με αυτοκίνητο. Το παιδί και την κοινωνικοποίησή του την σκέφτηκε κανείς;

Ο 9χρονος Τάσος θα παρελάσει μόνος του - Είναι ο μοναδικός μαθητής του Μαθρακίου | LiFO


1679908700641.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το παιδί και την κοινωνικοποίησή του την σκέφτηκε κανείς;

Αν υποθέσουμε ότι υπήρχε και δεύτερο παιδάκι, τρίτο, ... ν- οστό παιδάκι, και δεν ταίριαζαν; Πάλι η κοινωνικοποίηση πάει περίπατο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι υπήρχε και δεύτερο παιδάκι, τρίτο, ... ν- οστό παιδάκι, και δεν ταίριαζαν; Πάλι η κοινωνικοποίηση πάει περίπατο.
Μη λες nPbίες. Όσο περισσότερα τα παιδάκια, τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να βρει ένα παιδί κάποια άλλα που να ταιριάξουν.

1679917263034.png
 
Top