Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Γιατί τόσο κόλλημα? Βασικά μιλάω εκ του ασφαλούς γιατί δεν μου έχει τύχει να χαλάσω τη φιλία μου με κάποιο αγόρι για κάτι τέτοιο... προσωπικά έχω τον κολλητό μου ο οποίος μπορώ να πληροφορήσω ότι μου συμπαραστέκεται πολύ καλύτερα από τις φίλες μου και αισθάνομαι και πιο άνετα μαζί του(ούτε ζήλιες ούτε παρεξηγήσεις και τέτοιες χαζομαρούλες)... Αναγνωρίζω ότι είναι πολύ ωραίο παιδί αλλά η σχέση μας ποτέ δεν πήρε άλλη τροπή... Απλώς τον βλέπω σαν αδελφό μου... Ίσως βέβαια να φταίει ότι τον ξέρω από πολύ μικρή ηλικία... Τι να πω? (ελπίζω να μην μας ματιάσω φτου φτου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Πιστεύω πως υπάρχει!
Πολύ είναι αυτοί που δεν συμφωνούν όμως εγώ έχω ένα καλό φιλαράκι και πιστεύω πως δεν υπάρχουν συναισθήματα κρυφά,τουλάχιστον όχι από την δική μου την μέρια.Καταλαβαίνω και την αντίθετη περίπτωση διότι έχει τύχει να γνωρίζω ένα παιδί που γούσταρα κιόλας και η πλάκα είναι ότι σε συζήτησή μας πάνω σε αυτό το θέμα,ήμουν τόσο απόλυτη στο ότι υπάρχει φιλία μεταξύ αντιθέτου φίλου που νομίζω του έστειλα λάθος μηνύματα....Χριστόφορε ακούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Παιδιά αράξτε...έχω τη λύση ...για να σας διαφωτίσω θα δώσω ένα πολύ καλό παράδειγμα...ενμα θα πω : ΧΑΡΙ ΠΟΤΤΕΡ
η ερμιόνη ναι μεν φίλοι με τον ρον όμως τα έφτιαξαν , η ερμιόνη δε κολλητοί ως αδέρφια με τον χάρι και έμειναν έτσι
Συμπέρασμα : και υπάρχει και δεν υπάρχει φιλία μεταξύ αγοριού και κοριτσιού
και μπορεί και δεν μπορεί να ευδοκιμήσει !!!
σωστή???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Πολλοί λένε ότι εκ φύσεως δεν μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα...
Εγώ δεν το πιστεύω. Είμαστε με τον κολλητό μου από μωρά μαζί και αν δε με είχε ρωτήσει μια φίλη μου πέρσι αν τον βλέπω...αλλιώς δε θα το είχα καν σκεφτεί.
Και στην τελική, γιατί όχι? Έχεις τις καλύτερες συμβουλές για να ''ρίξεις'' αυτόν που θες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lillith

Νεοφερμένος

Η Aλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Υπάρχει φιλια μεταξυ αγοριου και κοριτσιου! Εγω παντα επικοινωνουσα καλυτερα με τα αγορια..και η φιλια μαζι τους ειναι τοσο πιο απλη..δεν υπαρχει ουτε ανταγωνισμος ουτε ζηλια ουτε κομπλεξ... Έχω κολλητο αγορι και υπαρχουν περιπτωσεις που αν και εχουμε χαθει με κατι πολυ στενους μουφιλους και μπορει να εχουμε να μιλησουμε μηνες οταν βρεθουμε θα ναι σαν να μην περασε μερα...
Βεβαια κι εγω η ιδια οταν εχω δεθει πολυ με καποιο φιλο εχω αναρωτηθει αμα η αδυναμια που του εχω ειναι κατι αλλο περα απο φιλικη..Αλλα καταληγω στο οτι ειναι αυτο που λεμε "φιλικη αγαπη' και τον εχω σαν αδερφο μου...
Επιπλεον η φιλια ειναι τοσο πιο ενδιαφερουσα..οταν πλεον μπορεις να μιλισεις για τα παντα με τον αλλον.. βλεπεις τα πραγματα απο τη δικη του πλευρα και αυτο ειναι τοσο ωραιο..να συμβουλευει ο ενας τον αλλον για το φυλο του... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
λόγω φιλίας μεταξύ αγοριών-κοριτσιών..χάθηκε το φλερτ και ο ερωτισμός!
αντί να "πολιορκίσουμε" ως θηλυκό μια ωραία κοπέλα...την προσεγγίζουμε με σκοπό να γίνουμε αδέρφια
κλασική και διαχρονική η Ελληνική ατάκα των κοριτσιών: «σε βλέπω σαν φίλο (σκύλο)...»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πλάκα-πλάκα δεν είναι λίγες οι φορές που νιώθω πως τα αγόρια με καταλαβαίνουν καλύτερα απ' ότι οι κοπέλες και έχω επίσης έναν πολύ καλό μου φίλο που τον βλέπω σχεδόν σαν αδερφό. Για να μην γενικεύουμε, να πω ότι πάντα παίζει ρόλο η προσωπικότητα του άλλου. Μ' αρέσει να κάνω παρέα και με αγόρια και με κοπέλες αφού και τα 2 φύλα έχουν το καθένα τη χάρη του :P

Να προσθέσω ότι δεν συμφωνώ με την άποψη ότι λόγω φιλίας μεταξύ των δύο φύλων έχει χαθεί το φλερτ, εφόσον κάθε γνωριμία μεταξύ δύο ανθρώπων του αντίθετου (ή του ίδιου) φύλου μπορεί να καταλήξει σε ο,τιδήποτε (σχέση, φιλία, κουμπαριές, τσακωμός,κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Πλάκα-πλάκα δεν είναι λίγες οι φορές που νιώθω πως τα αγόρια με καταλαβαίνουν καλύτερα απ' ότι οι κοπέλες και έχω επίσης έναν πολύ καλό μου φίλο που τον βλέπω σχεδόν σαν αδερφό. .
αυτά συνέβαιναν πριν αρχίσουμε να μιλάμε...:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχει φιλία μεταξύ ενός αγοριού κ ενός κοριτσιού! Σαφώς όμως μπορεί να υπάρξει κ ερωτική έλξη μεταξύ τους κ να προκύψει κ μια σχέση.Χωρίς αυτό όμως να είναι υποχρεωτικό.Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που τα δύο πρόσωπα είναι απλώς πολύ καλοί φίλοι..υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που υπάρχει φιλία μόνο από την μια μεριά...βασικά εγώ πιστεύω ότι είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα του άλλου..το πως το βλέπει ο καθένας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Υ..δεν υπαρχει ουτε ανταγωνισμος ουτε ζηλια ουτε κομπλεξ...
αμα θέλουμε να ,ιλάμε για πραγματική φιλία ..ούτε ανάμεσα στα κορίτσια υπάρχει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Πιστευω οτι μποριε να υπαρξει!!!!

προσωπικα ειχα πια πολυ καλη φιλη την οποια εβλεπα σαν αδερφη και την εμπιστευομουν απολυτα!!! αλλα και τωρα που σπουδαζω στην παρεα ειμαι με αλλες 4 κοπελες και ενα αγορι!!!

γενικα αν η φιλια ειναι δυνατη μπορει να υπερνικησει ακομα και την ερωτικη ελξη!:);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
λάθος ίσιδα..φυσικά και υπάρχει!
εξαρτάται τις φίλες ρε Στόλι...τότε δεν πρέπει να τις ονομάζεις φίλες ..εγώ ας πούμε έχω δύο φίλες και τις αγαπάω πάρα πολύ και κανένας ούτε εγωισμός ούτε άνθρωπος θα μπορούσε να μπει ανάμεσα μας...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
λόγω φιλίας μεταξύ αγοριών-κοριτσιών..χάθηκε το φλερτ και ο ερωτισμός!

Από πότε ακριβώς η φιλία και ο έρωτας είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα;

Σόρρυ, αλλά όταν φλερτάρεις, φιλάς ή και κάνεις έρωτα με μία κοπέλα, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα παύεις να είσαι και φίλος της. Όπου "φίλος" -> άτομο που σε καταλαβαίνει, μπορείς να συζητήσεις τα προβλήματά σου, να περνάτε καλά γενικά εκτός από την ώρα που είστε μες στις γλύκες και τα μέλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μπα, είναι δύσκολο να υπάρξει!! Δεν μπορεί, κάποια στιγμή έστω ο ένας από τους δύο θα νιώσει νιώσει κάτι παραπάνω!!
Αυτό όμως δεν είναι κ κακό!!! Γενικά πιστεύω ότι το ιδανικό είναι να έχει γίνει πρώτα φίλος σου ο άλλος, πριν προχωρήσετε σε κάτι παραπάνω!!! Κ αυτό γιατί θα σε ξέρει κ θα σ καταβαίνει καλύτερα!!!
Κ φυσικά όλο αυτό δεν αναιρεί την φιλία που υπήρχε... Άνετα μπορούν να συνδιαστούν αυτά τα δύο...
Απλά δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει καθαρή φιλία, χωρίς αυτό το κάτι παραπάνω δλδ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Σόρρυ, αλλά όταν φλερτάρεις, φιλάς ή και κάνεις έρωτα με μία κοπέλα, αυτό δεν σημαίνει ότι αυτόματα παύεις να είσαι και φίλος της. Όπου "φίλος" -> άτομο που σε καταλαβαίνει, μπορείς να συζητήσεις τα προβλήματά σου, να περνάτε καλά γενικά εκτός από την ώρα που είστε μες στις γλύκες και τα μέλια.
Συμφωνώ, και για εμένα το πιο βασικό σε μια σχέση είναι η φιλία. Αν με το αγόρι σου/κορίτσι σου, δεν μπορείς να συζητήσεις για όλα σου τα προβλήματα, αν δεν σε καταλαβαίνει, αν δεν σε συμβουλεύει τότε γιατί να είστε μαζι?:confused:

Επίσης και "σκέτη" μπορεί να υπάρξει. Έχω κολλητό και είμαστε μόνο φίλοι. Και είναι τελειο γιατί μπορείς να παίρνεις πάντα και την γνώμη του άλλου φύλου για διάφορα θέματα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
εννοειται οτι υπαρχει....κι ισως ακομα πιο δυνατη απ τη φιλια μεταξυ δυο κοριτσιων.....επισης εχω παρατηρησει οτι τα αγορια δεν παρεξηγουνται τοσο ευκολα οσο τα κοριτσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εξαρτάται τις φίλες ρε Στόλι...τότε δεν πρέπει να τις ονομάζεις φίλες ..εγώ ας πούμε έχω δύο φίλες και τις αγαπάω πάρα πολύ και κανένας ούτε εγωισμός ούτε άνθρωπος θα μπορούσε να μπει ανάμεσα μας...:D
έχεις απόλυτο δίκιο ίσιδα!!! εξαρτάται τις φίλες! υπάρχουν άτομα που λένε εμείς είμαστε κολλητέσ τόσα χρόνια και τιποτα δεν θα μας χωρίσει και μπλα μπλα μπλα.. και μολις γυρισει ο ένας τν πλάτη του ο άλλοσ ξεκινάει το κράξιμο!

πολύ καλα κάνεις ίσιδα κ τις αγαπάς! είμαι σίγουρη πως κ αυτές σ αγαπάνε το ίδιο!!!! :))))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
έχεις απόλυτο δίκιο ίσιδα!!! εξαρτάται τις φίλες! υπάρχουν άτομα που λένε εμείς είμαστε κολλητέσ τόσα χρόνια και τιποτα δεν θα μας χωρίσει και μπλα μπλα μπλα.. και μολις γυρισει ο ένας τν πλάτη του ο άλλοσ ξεκινάει το κράξιμο!

πολύ καλα κάνεις ίσιδα κ τις αγαπάς! είμαι σίγουρη πως κ αυτές σ αγαπάνε το ίδιο!!!! :))))
το ελπίζω αλλά είναι λογικό να με αγαπούν γιατί ...είμαι αξιαγάπητη :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stoli meg

Νεοφερμένος

Η stoli meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top