Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ακόμα κι αν υπάρξει έλξη, γιατί θα χαθεί η φιλία δεν καταλαβαίνω. Το να μπορείς να μοιραστείς τις σκέψεις σου, τα προβλήματα σου, τις καλύτερες σου στιγμές με κάποιον άνθρωπο που σε τραβάει σημαίνει ότι δεν είναι φίλος σου? Ακόμα κι από τα ζευγάρια (μεγάλης διάρκειας) που ξέρω συνήθως καταλήγουν να ειναι οι στενότεροι φίλοι μεταξύ τους. Για μένα φίλος είναι αυτός που μπορεί να σταθεί δίπλα σου σε όλες τις στιγμές της ζωής σου. Να σε ακούσει αλλά και να σου μιλήσει. Αν τα κάνει αυτά τι με νοιάζει αν τον λέω φίλο ή αγόρι μου? Όσο μεγαλώνεις καταλαβαίνεις ότι το να χτίσεις φιλίες και να ανοιχτείς σε αγνώστους γίνεται πιο δύσκολο. Αν έχεις βρει ένα άτομο που εμπιστεύεσαι δε χρειάζεται να το απομακρύνεις λόγω ταμπού


Δηλαδη εσυ με ολους τους φιλους σου μπορεις να κανεις οτιδηποτε;Κανεις πραγματα που κανει ενα ζευγαρι χωρις προβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι τους βλέπω και τους φιλάω. lol, μάλλον παρεξήγησες αυτό που λέω. Στο υποθετικό σενάριο που νιώσω έλξη (έχω ξεχάσει πως είναι μετά από 2,5 χρόνια) προς κάποιον φίλο μου, δεν έχω πρόβλημα να το πω. Απλά νομίζω ότι μεταπηδάμε στο αν θα εκμυστηρευόσουν ποτέ τα συναισθήματα σου σε αυτόν που σου αρέσει. Αν από την άλλη έβλεπα ότι κάποιο άτομο από την παρέα μου με φλέρταρε, ναι θα νιωθα αμήχανα, αλλά νομίζω ότι με τη στάση μου μπορώ να ξεκόψω ελπίδες σε όποιον δε με ενδιαφέρει.
Θεωρούμε σίγουρο ότι δύο φίλοι θα καταλήξουν να ελκύονται? Στην εφηβεία αυτό συμβαίνει αρκετά συχνά γιατί το περιβάλλον είναι κάπως πιο στενό και περιορισμένο, αλλά αργότερα νομίζω ότι αν "ψηθεί" μια φιλία, ανοίγεις τους ορίζοντες σου και κοιτάς αλλού για επίδοξο φίλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ναι τους βλέπω και τους φιλάω. lol, μάλλον παρεξήγησες αυτό που λέω. Στο υποθετικό σενάριο που νιώσω έλξη (έχω ξεχάσει πως είναι μετά από 2,5 χρόνια) προς κάποιον φίλο μου, δεν έχω πρόβλημα να το πω. Απλά νομίζω ότι μεταπηδάμε στο αν θα εκμυστηρευόσουν ποτέ τα συναισθήματα σου σε αυτόν που σου αρέσει. Αν από την άλλη έβλεπα ότι κάποιο άτομο από την παρέα μου με φλέρταρε, ναι θα νιωθα αμήχανα, αλλά νομίζω ότι με τη στάση μου μπορώ να ξεκόψω ελπίδες σε όποιον δε με ενδιαφέρει.
Θεωρούμε σίγουρο ότι δύο φίλοι θα καταλήξουν να ελκύονται? Στην εφηβεία αυτό συμβαίνει αρκετά συχνά γιατί το περιβάλλον είναι κάπως πιο στενό και περιορισμένο, αλλά αργότερα νομίζω ότι αν "ψηθεί" μια φιλία, ανοίγεις τους ορίζοντες σου και κοιτάς αλλού για επίδοξο φίλο.


Αρα συμφωνεις χωρις να το καταλαβαινεις,οτι πραγματικη φιλια δεν υπαρχει,ακομα και αν εσυ "ξεκοβεις" καποιον,δεν θα παψει να σε βλεπει ερωτικα,κατι που αυτοματα σταματα τη φιλια που εχετε,προσεξε οχι τη παρεα,τη φιλια.


Δεν θεωρουμε σιγουρο οτι θα υπαρξει ελξη,αλλα εφοσον υπαρχει περιπτωση να υπαρξει δεν μπορει να υπαρχει αληθινη φιλια,παρα μονο παρεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτές οι συζητήσεις συνήθως οδηγούν σε τέλμα γιατί καθένας έχει τις απόψεις του στηριζόμενος σε προσωπικές εμπειρίες και δύσκολα αλλάζει γνώμη.
Εγώ πιστεύω στην φιλία ανάμεσα σε δύο φύλα, ακόμα κι αν υπάρχει περίπτωση να αναπτυχθεί έλξη δεν αναιρείται το γεγονός ότι αυτά τα δύο άτομα μπορούν να μοιράζονται ότι τους απασχολεί. Τώρα αν ο ορισμός της φιλίας για σένα αποκλείει το ενδεχόμενο και ερωτικής σύνδεσης προφανώς έχουμε διαφορετικό συναισθηματικό λεξικό :) και τζάμπα αναλωνόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

οΟοNantiAoOo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 903 μηνύματα.
παιδια..εγω πιστευω πωσ ειναι πιο ευκολο να κανεισ φιλια με ατομο του αλλου φιλου....προσωπικα τουλαχιστον μου ειναι πολυ πιο ευκολο να κανω φιλιεσ με αγορια απο οτι με κοριτσια ενω μ αρεσει περισσοτερο να ειμαι με τα αγορια τησ παρεασ απο οτι με τα κοριτσια.....και παντα τα προβληματα μου μου βγαινουν καλυτερα στα αγορια παρα στα κοριτσια δε ξερω γιατι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πως δύσκολα αναπτύσσεται φιλική σχέση ανάμεσα στα δύο φύλα και όχι ερωτική.Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που ισχύει το πρώτο αλλά είναι ελάχιστες.Άλλωστε τα ενδιαφέροντα των δύο φίλων διαφέρουν πολύ μεταξύ τους και σπάνια θα βρει κανείς ομοιότητες και συμβαίνει σε λίγες περιπτώσεις.Ενώ εμείς μιλάμε για π.χ για ποδόσφαιρο,αυτοκίνητα κτλ οι γυναίκες συζητούν για ότι έχει να κάνει με την αισθητική και την ομορφιά κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πως δύσκολα αναπτύσσεται φιλική σχέση ανάμεσα στα δύο φύλα και όχι ερωτική.Βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που ισχύει το πρώτο αλλά είναι ελάχιστες.Άλλωστε τα ενδιαφέροντα των δύο φίλων διαφέρουν πολύ μεταξύ τους και σπάνια θα βρει κανείς ομοιότητες και συμβαίνει σε λίγες περιπτώσεις.Ενώ εμείς μιλάμε για π.χ για ποδόσφαιρο,αυτοκίνητα κτλ οι γυναίκες συζητούν για ότι έχει να κάνει με την αισθητική και την ομορφιά κτλ.
βρε ουστ(:D) που εμεις ασχολουμαστε με την ομορφια και για αυτο δεν εχουμε κοινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ενώ εμείς μιλάμε για π.χ για ποδόσφαιρο,αυτοκίνητα κτλ οι γυναίκες συζητούν για ότι έχει να κάνει με την αισθητική και την ομορφιά κτλ.

Δεν ισχύει για ΟΛΑ τα αγόρια και για ΟΛΑ τα κορίτσια αυτό.
Υπάρχουν ενδιαφέροντα που συμπίπτουν δεν είναι αδύνατον να κάνουν παρέα μεταξύ τους.
Ρε παιδιά στην τελική δύσκολο είναι να υπάρξει φιλία και ανάμεσα σε άτομα του ίδιου φύλου.Οι περισσότεροι τον εαυτό τους βάζουν-ουμε(για να μη βγάλω τον εαυτό μου απέξω) πάνω απ'όλα.Από τον άνθρωπο εξαρτάται αν θα μπορέσει να κρατηθεί μια φιλία είτε με άτομα του ίδιου είτε με άτομα του αντίθετου φύλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν νομίζω ότι τα αγόρια μιλάνε μόνο για ποδόσφαιρο-αυτοκίνητα και οι γυναίκες για αισθητική κτλ.Υπάρχουν διάφορα πράγματα για να συζητήσεις όταν βρίσκεσαι με κάποιον.Γενικού ενδιαφέροντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ένα παράδειγμα είπα δεν είπα ότι ήταν απόλυτο και δεν είπα ότι αναγκαστικά συζητάτε για την ομορφιά...Απλός το έχω παρατήσει αυτό αρκετές φορές και το αναφέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ενώ εμείς μιλάμε για π.χ για ποδόσφαιρο,αυτοκίνητα κτλ οι γυναίκες συζητούν για ότι έχει να κάνει με την αισθητική και την ομορφιά κτλ.
Ναι αγάπη μου, πάμε να κάνουμε ένα ομαδικό πεντικιούρ και να σου δείξω τα καινούρια σουπεργουαου γοβάκια μου?
ελεος. Ισως να μην έχω αναφέρει κάν αυτές τις λέξεις σε συζητήσεις που είχα με τις φίλες μου. Αυτά είναι μόνο κατι χαζοκοριτσάκια που το μυαλό τους μόνο αυτά μπορεί να αντιληφθεί. Ούτε πιστεύω πως τα αγόρια έχουν μόνο εκεί το μυαλο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
ισως οι καλυτερες φιλιες να αναπτυσσονται με ατομα διαφορετικου φιλου που εχουν ομοφιλοφιλικες προτιμησεις:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Αρα συμφωνεις χωρις να το καταλαβαινεις,οτι πραγματικη φιλια δεν υπαρχει,ακομα και αν εσυ "ξεκοβεις" καποιον,δεν θα παψει να σε βλεπει ερωτικα,κατι που αυτοματα σταματα τη φιλια που εχετε,προσεξε οχι τη παρεα,τη φιλια.


Δεν θεωρουμε σιγουρο οτι θα υπαρξει ελξη,αλλα εφοσον υπαρχει περιπτωση να υπαρξει δεν μπορει να υπαρχει αληθινη φιλια,παρα μονο παρεα.


H "αληθινή φιλία", όπως την περιγράφεις, δεν αποκλείει να υπάρχει κάτι ερωτικό, στο πολύ πίσω μέρος του μυαλού μας, για τον άλλον. Δεν το αφήνουμε, όμως, να έρθει στην επιφάνεια αν δε συνηγορούν οι λοιπές προϋποθέσεις. Ξέρεις, μερικές φορές, είναι καλύτερα να αφήσεις μια σχέση να μείνει απλά φιλική, χωρίς να της επιτρέψεις να εξελιχθεί σε ερωτική. Αξίζει τον κόπο να χαλάσεις μία καλή σχέση για μία ξεπέτα; Πρέπει να συνυπάρχουν πολλές προϋποθέσεις για να προχωρήσουμε σε κάτι ερωτικό. Δεν αρκεί να έχουμε, μερικές φορές, την επιθυμία ή τη φαντασίωση να φιλήσουμε ή να αγκαλιάσουμε κάποιον φίλο μας. Επίσης, το στοιχείο αυτό του φλερτ που συνυπάρχει στις καλές φιλίες μεταξύ ώριμων ατόμων του αντίθετου φίλου, είναι αυτό ακριβώς που ενδυναμώνει τη φιλική σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doretta_b

Νεοφερμένος

Η Doretta_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Για εμενα και τον κολλητο μου, ολοι νομιζουν οτι τα εχουμε!!!Εχω βαρεθει να λεω οτι δεν ειναι το αγορι μου και πραγματικα δεν μπορουμε να βγουμε μονοι μας εξω!!!Μας πρηζουν!!!Εχουμε βεβαια και μια οικειοτητα παραπανω θα ελεγα...αλλα δεν νομιζω οτι αυτο εχει σημασια...Τωρα αν υπαρχει συναισθηματικα κατι παραπανω μεταξυ μας...δεν ξερω...Παντως ουτε για πλακα δε θα τον πιστευα αν μου ελεγε οτι με ηθελε ή κατι τετοιο...αλλα εχω παρατηρησει οτι υπαρχει ενα ειδος...διεκδικησης και απο τις δυο πλευρες!Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις στο τελος τι ειδους αγαπη τρεφεις για το αλλο ατομο...ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις στο τελος τι ειδους αγαπη τρεφεις για το αλλο ατομο...ειναι πολυ λεπτες οι ισορροπιες...

:no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
ισως οι καλυτερες φιλιες να αναπτυσσονται με ατομα διαφορετικου φιλου που εχουν ομοφιλοφιλικες προτιμησεις:D;)

Επισης κανουνε ακομα καλυτερα παρεα αμα ο ενας ειναι τραβεστι.. :P

Anyway να πω και εγω την αποψη μου, δεν πιστευω οτι δεν μπορει να υπαρχει αληθινη φιλια μεταξυ ενος αγοριου και μιας κοπελας, να κανουν καλη παρεα σιγουρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nightsleeper

Νεοφερμένος

Η nightsleeper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ισως οι καλυτερες φιλιες να αναπτυσσονται με ατομα διαφορετικου φιλου που εχουν ομοφιλοφιλικες προτιμησεις

Xαριτίνη συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pitcuni :)

Νεοφερμένος

Η 'Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
δεν εχω κνει πολυ στενη φιλια μ αγορι αλλα μεχρι τωρα οσες φιλες μ ειχαν παρα πολυ στενη φιλια με αγορι κατεληξε σ σχεση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doretta_b

Νεοφερμένος

Η Doretta_b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
δεν εχω κνει πολυ στενη φιλια μ αγορι αλλα μεχρι τωρα οσες φιλες μ ειχαν παρα πολυ στενη φιλια με αγορι κατεληξε σ σχεση !






Δεν ειναι απαραιτητο αυτο ομως, ετσι?Αρχιζω και φοβαμαι...γιατι το ακουσα απο πολλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δεν υπαρχει , ειδικα αν ΚΟΛΛΗΤΟΙ πολυυυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top