Φαρμακευτική vs Κτηνιατρική

animporos

Νεοφερμένος

Ο animporos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Πειτε μου τη γνωμη σας για τις δυο αυτες σχολες. Απ τη μια ειναι η φαρμακευτικη. Υπο φυσιολογικες συνθηκες τελειωνεις τη σχολη, ανοιγεις ενα φαρμακειο (το οποιο, οπως και να χει, θα σου προσφερει ενα πολυ καλο εισοδημα) και ακολουθεις μια ησυχη, χωρις πολλα αγχη, ζωη... Απο την αλλη τωρα ειναι η κτηνιατρικη. Παλι υπο φυσιολογικες συνθηκες τελειωνεις τη σχολη (με αρκετο ζορι και ας υπενθημισουμε οτι ο μεσος ορος σπουδων μεχρι την αποφοιτηση ειναι 8 χρονια) και ανοιγεις ενα δικο σου κτηνιατρειο το οποιο δε θα σου προσφερει τοση "ησυχια" οσο ενα φαρμακειο αλλα θα σου προσφερει πραγματικα πολλες συγκινησεις... Πειτε μου τι πιστευετε....! Προκαταβολικα ευχαριστω!!


Υ.Γ. Τις "φυσιολογικες συνθηκες" τις κρινει ο καθενας οπως νομιζει...
Οι παραπανω "φυσιολογικες συνθηκες" εκφραζουν τα δικα μου πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Βασικα, αν επιλεξεις κτηνιατρικη, μπορεις να εχεις στο ιατρειο σου και κτηνιατρικο φαρμακειο, 2 σ' 1 δλδ:P

Σοβαρα τωρα, εξαρταται απο το τι σου αρεσει. Δλδ αν δεν εχεις προβλημα να συναναστραφεις με αγελαδες (το διασημο τεστ εγκυμοσυνης:P), κατσικες και ξερω γω τι αλλο για 5 χρονια ειναι οκ κ η κτηνιατρικη.
Επισης, μην νομιζεις πως το φαρμακειο θα σου προσφερει τοση ησυχια οση φανταζεσαι. Θα εχεις και εφημεριες και διημερευσεις κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι να μην σε πληρώνει το ΙΚΑ για κάποιους μήνες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Πειτε μου τη γνωμη σας για τις δυο αυτες σχολες. Απ τη μια ειναι η φαρμακευτικη. Υπο φυσιολογικες συνθηκες τελειωνεις τη σχολη, ανοιγεις ενα φαρμακειο (το οποιο, οπως και να χει, θα σου προσφερει ενα πολυ καλο εισοδημα) και ακολουθεις μια ησυχη, χωρις πολλα αγχη, ζωη...
Η αποθέωση της κακομοιριάς.:P
Πιστευω πάντως πως για να πάει κάποιος κτηνιατρική πρέπει να έχει μεγάλη αγάπη για τα ζώα,αν και κάποιες φορές στη σχολή θα πρέπει να την ξεχάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Πιστευω πάντως πως για να πάει κάποιος κτηνιατρική πρέπει να έχει μεγάλη αγάπη για τα ζώα...

Μεγάλο ενδιαφέρον αρκεί :hmm:;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μεγάλο ενδιαφέρον αρκεί :hmm:;;

Δεν είναι απαραίτητη η αγάπη για τα ζώα γιατί πολλές φορές θα βλέπεις ζώα σε άσχημη κατάσταση και μπορεί να μην το αντέχεις.Δεν λέω ότι πρέπει να μισείς τα ζώα ( το αντίθετο ) αλλά καλό είναι να μην δένεσαι μαζί τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η αποθέωση της κακομοιριάς.:P
Πιστευω πάντως πως για να πάει κάποιος κτηνιατρική πρέπει να έχει μεγάλη αγάπη για τα ζώα,αν και κάποιες φορές στη σχολή θα πρέπει να την ξεχάσει.
Δεν είπα το αντόθετο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οι άδειες για τα φαρμακεία δεν είναι συγκεκριμένες? Νομίζω πως πάνε κάπως πληθυσμιακά, κι εκεί σιγά σιγά αρχίζουν και στριμώχνονται τα πράγματα. Καλά γενικά όλοι οι κλάδοι είναι χάλια τα τελευταία χρόνια οπότε μη σε αποθαρρύνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Όσον αφορά στη φαρμακευτική,γνωρίζω ότι για να ανοίξεις δικό σου φαρμακείο θα πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι υπάρχει περιορισμός ως προς τον αριθμό των φαρμακείων σε μία περιοχή.Δηλαδή,αν υπάρχει ένας ορισμένος αριθμός φαρμακείων σ'αυτή δεν θα έχεις την άδεια να ανοίξεις εκεί δικό σου (γι' αυτό άλλωστε θεωρείται κλειστό επάγγελμα)*.Πάντως έχω διαβάσει ότι σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει πλέον αυτός ο περιορισμός.(Φαντάζομαι ότι μέχρι να τελειώσεις τη φαρμακευτική θα έχει ''ανοίξει'' σαν επάγγελμα...)

*Παρ' όλα αυτά,έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις την άδεια για να ανοίξεις φαρμακείο από έναν άλλο φαρμακοποιό,αλλά θα πρέπει να του καταβάλεις ένα μεγάαααλο ποσό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι να ανοίξει τότε θα βλέπεις σε κάθε γωνία και φαρμακείο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Φαρμακευτική:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
*Παρ' όλα αυτά,έχεις τη δυνατότητα να αγοράσεις την άδεια για να ανοίξεις φαρμακείο από έναν άλλο φαρμακοποιό,αλλά θα πρέπει να του καταβάλεις ένα μεγάαααλο ποσό.
340.000 ευρω μου ειπε μια φαρμακοποιος οτι αγορασε την αδεια. :P Αλλα επισης μου ειπε οτι σε 2-3 χρονια max κανεις αποσβεση...

Επισης, κατα τη γνωμη μου, δεν το βλεπω να ανοιγει το επαγγελμα του φαρμακοποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lio21268

Νεοφερμένος

Ο lio21268 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επισης, κατα τη γνωμη μου, δεν το βλεπω να ανοιγει το επαγγελμα του φαρμακοποιου.

Έλα όμως, που λίαν συντόμως θα ανοίξει...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Kτηνιατρικη!!!!!!!!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
βλεπω αυτο το "ανεστημενο" νημα
τελικα η φαρμακευτικη ΔΕΝ ανοιξε,απλα παψανε κατι περιορισμοι χωροταξικοι και αποστασεως(αυτο το τελευταιο νομιζω θα δημιουργησει εναν μικρο χαμο και υπερσυγκεντρωση σε περιοχες φιλετα),ενω επεσε και οριο το πληθυσμικο σε ενα προς 1000
το χειροτερο ειναι αυτο που εγινε με τις πολλαπλες αδειες,δηλαδή μπορει να εχει ενας φαρμακοποιος πολλες αδειες,να κανει αλυσιδα,αλλα βαινει προς καταργηση αυτο
δύσκολη σχολή η φαρμακευτική,αλλά όποιος αγαπά το αντικείμενο δεν κοιτά δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ανοιγει σε δυο βδομαδες καθως λενε:hmm: να δουμε τα τι και τα πως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
εγω σε μια αλλη ζωη παντως θα γινομουν κτηνιατρος.μιλαμε με συγκινει πολυ τα ποιμενικα γερμανικα και τα ελληνικα.τα αγαπαω τοσο πολυ.τα λατρευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christinax31p

Νεοφερμένος

Η Christinax31p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σας..έχω δώσει εισαγωγικές εξετάσεις για τα πανεπιστήμια της Ελλάδας(είμαι απο Κύπρο)και συγκέντρωσα αρκετά μόρια για να περάσω Κτηνιατρικη Καρδίτσας(ενώ προτιμούσα Θεσσαλονίκης) και μπορω να περάσω και φαρμακευτική στην Θεσσαλονίκη και στην Πάτρα.Τον επόμενο μήνα θα συμπληρώσουμε τα μηχανογραφικά και ενώ έχω ψάξει το επάγγελμα του κτηνίατρου και θα ήθελα να το ακολουθήσω,τώρα που μάλλον δεν περνώ στην Θεσσαλονίκη,πιάνω τον εαυτό μου να προβληματίζεται για το αν θα παω στην Καρδίτσα ή αν θα προτιμήσω μια πιο μεγάλη φοιτητούπολη(Θεσσαλονικη ή Πάτρα),δηλαδή αν θα ακολουθήσω την Φαρμακευτική εν τέλει,παρολο που μπορώ να πώ με σιγουριά οτι δεν θα ήθελα στο μέλλον να ανοίξω φαρμακείο και ξέρω πως οποιαδήποτε κατεύθυνση στον τομέα της φαρμακευτικής δεν είναι τοσο διαδεδομένη στην Ελλάδα(Ή στην Κύπρο).Γνωρίζω πόσο αφελές ακούγεται κάποιος να επιλέγει την σπουδή του με βάση την πόλη αλλά πραγματικά δεν θέλω να μετανιώσω την επιλογή μου..Συγνώμη αν σας μπέρδεψα,αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει πως είναι στην Καρδίτσα η φοιτητική ζωή αλλά και το επίπεδο της σχολής να μου πει..
 

jimnikol21

Νεοφερμένος

Ο jimnikol21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα σου πω για εμένα επειδή και εγώ το έχω ψάξει. Έδωσα πέρσι πανελλαδικές και συγκέντρωσα 17537 μόρια με αποτέλεσμα να περάσω κτηνιατρική Καρδίτσας. Είχα πάει κιόλας και απ’ ότι ρώτησα εκεί πέρα μας είπε ότι έχει αρκετούς φοιτητές.. αλλά δεν με εξέπληξε καθόλου η πόλη και μου φάνηκε πολύ αντί-φοιτητούπολη. Τέλος πάντων ρώτησα πολλούς ποια είναι η άποψη τους για την κτηνιατρική και κατέληξα στο ότι είναι ένα παρά πολύ καλό επάγγελμα και έχει και πολύ καλες οικονομικές απολαβές. Παρόλα αυτά αποφάσισα να ξαναδωσω γιατί ήθελα ιατρική βαθιά μέσα μου. Εντελώς αντικειμενικά νομίζω πως σαν κτηνίατρος θα έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση παρά σαν φαρμακοποιός.. κι έτσι για την ιστορία καλά έκανα που ξανά έδωσα (έβγαλα 18500 😁).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Χριστίνα!

Η Θεσσαλονίκη σίγουρα έχει πολύ καλύτερη φοιτητική ζωή, είναι τεράστια μπροστά στην Καρδίτσα, ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι θα περάσεις άσχημα εκεί! Το τμήμα είναι αξιόλογο, Κτηνίατρος θα βγεις και θα μπορείς να εργαστείς στην Κύπρο.

Σε θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης στην Κύπρο, η Φαρμακευτική, ίσως, να έχει λίγο καλύτερη. Ανέφερες πως δεν σε ενδιαφέρει το να εργαστείς σε Φαρμακείο είτε ως βοηθός Φαρμακοποιού, είτε να ανοίξεις το δικό σου. Αυτή είναι και η πιο επικερδής επιλογή επαγγελματικά, εκτός και αν εργαστείς σε κάποια Φαρμακοβιομηχανία στην Κύπρο και ανελιχθείς σε υψηλά κλιμάκια. Τυπικά να αναφέρω ότι ο μισθός ενός βοηθού Φαρμακοποιού αρχίζει περίπου από 1850-2.000 ευρώ/μήνα και φθάνει αρκετά υψηλά. Τα χρήματα που βγάζει ένας ιδιοκτήτης Φαρμακείου, είναι ιδιαίτερα υψηλά. Και σε Φαρμακοβιομηχανίες ή άλλες θέσεις όπου ζητείται Φαρμακοποιός, οι μισθοί (αρχικοί) εκεί γύρω κυμαίνονται. Από την άλλη, και ο Κτηνίατρος είναι ένα πολύ ωραίο επάγγελμα, επικερδές αλλά διαφορετικό από την Φαρμακευτική.

Και από τις 2 σπουδές επαγγελματικά να προχωρήσεις στην Κύπρο, γίνεται! Έχουν καλές προοπτικές και τα 2. Τα πτυχία της Ελλάδας αναγνωρίζονται στην Κύπρο, δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Η δική μου πρόταση είναι να ακολουθήσεις τον τομέα σπουδών, που σε εμπνέει περισσότερο και σού αρέσει.Η Φαρμακευτική είναι περισσότερο σχετική με τα Φαρμακεία, αυτό που ανέφερες πως δεν θες, ωστόσο, υπάρχουν και άλλες θέσεις εργασίας.
 
Top