Φαρμακευτική ή Βιολογικό;

martha03

Νεοφερμένος

Η martha03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Έδωσα φέτος για πρώτη φορά πανελλήνιες. Έχω 18099 μόρια και με ενδιαφέρει η φαρμακευτική ή το βιολογικό του ΑΠΘ, οπότε λογικά τα πιάνω και τα δύο.
Και από τα δύο με ενδιαφέρει η έρευνα (δεν θέλω φαρμακείο ούτε εκπαίδευση). Από την φαρμακευτική με ενδιαφέρει ο κλάδος ανάπτυξης φαρμάκων και η κοσμητολογία-δερματολογία, από το βιολογικό η ενασχόληση με ζωολογία ή βοτανολογία (και θαλάσσια βιολογία κτλ). Προς το παρόν κλίνω προς το βιολογικό. Πιστεύετε ότι αξίζει να παω βιολογικο, εχοντας δυνατοτητα με καταλληλο μεταπτυχιακο να ασχοληθω με τους κλαδους της φαρμακευτικης που ανεφερα σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη;
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Έδωσα φέτος για πρώτη φορά πανελλήνιες. Έχω 18099 μόρια και με ενδιαφέρει η φαρμακευτική ή το βιολογικό του ΑΠΘ, οπότε λογικά τα πιάνω και τα δύο.
Και από τα δύο με ενδιαφέρει η έρευνα (δεν θέλω φαρμακείο ούτε εκπαίδευση). Από την φαρμακευτική με ενδιαφέρει ο κλάδος ανάπτυξης φαρμάκων και η κοσμητολογία-δερματολογία, από το βιολογικό η ενασχόληση με ζωολογία ή βοτανολογία (και θαλάσσια βιολογία κτλ). Προς το παρόν κλίνω προς το βιολογικό. Πιστεύετε ότι αξίζει να παω βιολογικο, εχοντας δυνατοτητα με καταλληλο μεταπτυχιακο να ασχοληθω με τους κλαδους της φαρμακευτικης που ανεφερα σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη;
Αρχικά, πρέπει να κατασταλάξεις για το τί θες να κάνεις μακροπρόθεσμα, γιατί αν θες έρευνα στην ανάπτυξη φαρμάκων κλπ δεν πας Βιολογικό, αλλά Χημικό ή Φαρμακευτική. Αν τυχόν θες να ασχοληθείς με κλάδο όπως η ζωολογία, μονόδρομος είναι το Βιολογικό.

Να ξέρεις στην Ελλάδα η αποκατάσταση τόσο στην Φαρμακευτική όσο και στα Βιολογικά και Χημικά δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά η μεγαλύτερη απορρόφηση γίνεται συνήθως στους τελευταίους.

Να ξέρεις το πρόγραμμα σπουδών της Φαρμακευτικής είναι σχεδόν μόνο Χημεία με μικρά κομμάτια Ιατρικής κλπ, ενώ της Βιολογίας είναι αποκλειστικά για κάθε κλάδο της Βιολογίας, δηλαδή στην τελευταία θα αναγκαστείς να μάθεις και για τα φυτά και για οτιδήποτε σε μεγάλη λεπτομέρεια, κάτι που μπορεί να σε ενοχλήσει.

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα το Χημικό και δεν το λέω επειδή και γω σπουδάζω σε αυτό το τμήμα (δεν θα με "συνέφερε" κιόλας που λέει ο λόγος). Αλλά αυτό που βλέπω είναι πως η φαρμακευτική είναι αρκετά περιορισμένος κλάδος και τουλάχιστον στην Ελλάδα οι περισσότεροι πάνε για να εργαστούν μετέπειτα σε φαρμακεία, από τα οποία έχουμε μπουχτισει στην Ελλάδα. Οι Βιολόγοι πάλι δεν έχουν καλή αποκατάσταση, μιας και στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω στους κλάδους υγείας. Αλλά το Χημικό επειδή έχει άπειρους κλάδους που μπορεί να ασχοληθεί κάποιος μπορείς να έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (δεν είναι δεδομένο πως θα βρεις δουλειά εύκολα, αλλά προσφέρονται θέσεις) είτε σε κλάδο όπως τα τρόφιμα και το κρασί (το βάζω σε ξεχωριστή κατηγορία γιατί στην Ελλάδα είναι από τα τοπ), τα αρώματα (που σε ενδιαφέρουν κιόλας) και μετέπειτα με μεταπτυχιακά κλπ στα φάρμακα (όπως θέλω εγώ κιόλας).

Έχε στο νου σου πως οι σπουδές στην Φαρμακευτική είναι 5 χρόνια ενώ στις άλλες σχολές 4, άρα σκέψου να είσαι σε 4 έτη σχολή και να έχεις ένα 2ετες μεταπτυχιακό θα είσαι ήδη πολύ πιο μπροστά από έναν πτυχιούχο Φαρμακευτικής.

Αυτό που θα βάλεις εσύ πρώτα στο μηχανογραφικό θα είναι εκείνο που σου αρέσει και αγαπάς περισσότερο και οτιδήποτε άλλο το βλέπεις.

Για οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις μήνυμα
 

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.
Έδωσα φέτος για πρώτη φορά πανελλήνιες. Έχω 18099 μόρια και με ενδιαφέρει η φαρμακευτική ή το βιολογικό του ΑΠΘ, οπότε λογικά τα πιάνω και τα δύο.
Και από τα δύο με ενδιαφέρει η έρευνα (δεν θέλω φαρμακείο ούτε εκπαίδευση). Από την φαρμακευτική με ενδιαφέρει ο κλάδος ανάπτυξης φαρμάκων και η κοσμητολογία-δερματολογία, από το βιολογικό η ενασχόληση με ζωολογία ή βοτανολογία (και θαλάσσια βιολογία κτλ). Προς το παρόν κλίνω προς το βιολογικό. Πιστεύετε ότι αξίζει να παω βιολογικο, εχοντας δυνατοτητα με καταλληλο μεταπτυχιακο να ασχοληθω με τους κλαδους της φαρμακευτικης που ανεφερα σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη;
επίσης επειδή είπες κοσμητολογια από χημικό μπορείς να ασχοληθείς και με καλλυντικά πέρα από τρόφιμα/φάρμακα.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Μάρθα από τη Φαρμακευτική, οι περισσότεροι επιλέγουν φαρμακείο γιατί είναι η εύκολη λύση καθώς και σαν υπάλληλος λαμβάνεις 1000-1500€.. Τώρα η Φαρμακευτική έχει άπειρες διεξόδους και μπορείς να ασχοληθείς με όλα τα στάδια παρασκευής, μορφοποίησης και διακίνησης των φαρμάκων. Σίγουρα προτιμώνται οι φαρμακοποιοί με κάποιο μεταπτυχιακό σε εταιρίες και βιομηχανίες. Αμέσως ακολουθούν οι χημικοί και μετά οι βιολόγοι. Με τα καλλυντικά ασχολούμαστε και εμείς και δεν σου λείπει κανένα προσόν. Ίσα ίσα που μπορείς να ασχοληθείς και με τις κλινικές μελέτες τους πέρα από την παρασκευή. Ακόμα μπορείς να ασχοληθείς με τα φυσικά (κυρίως φυτικά) προϊόντα που έχουν φαρμακολογική δράση.. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η Φαρμακευτική ενώ έχει συνδεθεί με το φαρμακείο, δεν έχει καμία σχέση μόνο με αυτό, απλά εκεί είναι πολλά τα λεφτά. Αν έχεις όρεξη και σου αρέσει το αντικείμενο των φαρμάκων μη διστάσεις να έρθεις. Είναι πολύ καλό το πτυχίο. Όμως είναι πολύ εξειδικευμένη οπότε αν δεν είσαι σίγουρη ότι θες να ασχολείσαι με τα φάρμακα, καλύτερα πήγαινε χημικό και μετά βιολογικό. Και να ξέρεις ότι στη σχολή μου δε θα σου λείψει ούτε η χημεία ούτε η βιολογία... Θα χορτάσεις μπόλικα μαθήματα.
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Δηλαδή μεταξύ φαρμακευτικής και χημικού επικρατεί το χημικό;
Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι και για τις δύο σχολές και υπάρχει πιθανότητα να πιάσω φαρμακευτική
Οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με τον κλάδο και δεν υπάρχει φαρμακείο, οπότε να το σκεφτώ σοβαρά για χημεία;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω ότι το Χημικό είναι η καλύτερη επιλογή. Γενικά η φαρμακευτική δεν αξίζει εάν δεν υπάρχει κληρονομικό φαρμακείο! Να ήξερες πόσοι ονειρεύονταν την έρευνα μέσω της Φαρμακευτικής και κατέληξαν υπαλληλάκια σε φαρμακεία κάνοντας προώθηση προιόντων (κρεμουλες, συμπληρωματα κτλ).

Οι περισσότεροι φαρμακοποιοί μη ιδιοκτητες κυμαινονται στα 800-1000 καθαρά και αυτά όχι ως απλός υπάλληλος αλλά ως υπεύθυνος φαρμακείου που σημαίνει πως βαζεις ΚΑΙ το όνομα, την υπογραφή/σφραγιδα σου και λούζεσαι κάθε παρατυπία... Το χημικό σου δίνει πρόσβαση σε ενα σωρό διαφορετικά αντικείμενα στο προπτυχιακό και μολις τελειωσεις θα σκεφτείς πιο ωριμα τι ειναι αυτό που σου αρέσει και θα ακολουθήσεις εν τελει επαγγελματικά. Η φαρμακευτική σε περιορίζει και μεσω αυτής οι γνώσεις σου στη χημεία θα ειναι αποσπασματικές. Στη φαρμακευτική βιομηχανία προτιμώνται οι χημικοί/χημικοί μηχανικοί και αργότερα οι φαρμακοποιοί αμφότεροι με μεταπτυχιακό εξειδίκευσης. Κάποιες από αυτές τις θέσεις διεκδικούν και οι Βιολόγοι.

Πάντως κράτα μικρό καλάθι για την έρευνα. Στην Ελλάδα ειναι μετρημένες οι θέσεις και συμβαδίζουν με τα ακαδημαϊκά όπου εκει καποιες φορες παίζονται γνωριμιες και παιχνιδια..Οποτε κοιτα μια επιλογη που θα σε βγαλει ασπροπροσωπο ακομα και αν δεν βγει το σχεδιο που εχεις στο μυαλό σου.
Αυτό που ακυρώνεις έτσι απλά μια σχολή... Με ξεπερνάει. Τα επιχειρήματα σου δεν είναι καν αξιόπιστα και τεκμηριωμένα. Η Φαρμακευτική έχει 0% ανεργία, έχει άπειρες διεξόδους πέραν του φαρμακείου μιας και βγαίνεις ειδικός στα φάρμακα (αρκεί να υπάρχει όρεξη) και σίγουρα ξεκινάς από χιλιάρικο και προχωράς σε μισθό.
Γενική συμβουλή: μην ακούτε τον καθένα εδώ μέσα που είναι άσχετος με τα αντικείμενα αλλά ρωτήστε και ψαχτείτε μόνοι σας...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή μεταξύ φαρμακευτικής και χημικού επικρατεί το χημικό;
Ρωτάω επειδή ενδιαφέρομαι και για τις δύο σχολές και υπάρχει πιθανότητα να πιάσω φαρμακευτική
Οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με τον κλάδο και δεν υπάρχει φαρμακείο, οπότε να το σκεφτώ σοβαρά για χημεία;
Ψάξε το πρόγραμμα σπουδών και των δύο σχολών, δες τι μπορείς να κάνεις με το πτυχίο από κάθε σχολή και φαντάσου τον εαυτό σου σε 30 χρόνια πως θα ήθελες να είναι. Επίσης σκέψου το χειρότερο σενάριο. Από φαρμακευτική θα είσαι υπάλληλος σε φαρμακείο με 1000 κάτι ευρώ, ενώ από χημικός θα είσαι καθηγητής ιδιαίτερα ή σε φροντιστήριο.
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Αρχικά, πρέπει να κατασταλάξεις για το τί θες να κάνεις μακροπρόθεσμα, γιατί αν θες έρευνα στην ανάπτυξη φαρμάκων κλπ δεν πας Βιολογικό, αλλά Χημικό ή Φαρμακευτική. Αν τυχόν θες να ασχοληθείς με κλάδο όπως η ζωολογία, μονόδρομος είναι το Βιολογικό.

Να ξέρεις στην Ελλάδα η αποκατάσταση τόσο στην Φαρμακευτική όσο και στα Βιολογικά και Χημικά δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά η μεγαλύτερη απορρόφηση γίνεται συνήθως στους τελευταίους.

Να ξέρεις το πρόγραμμα σπουδών της Φαρμακευτικής είναι σχεδόν μόνο Χημεία με μικρά κομμάτια Ιατρικής κλπ, ενώ της Βιολογίας είναι αποκλειστικά για κάθε κλάδο της Βιολογίας, δηλαδή στην τελευταία θα αναγκαστείς να μάθεις και για τα φυτά και για οτιδήποτε σε μεγάλη λεπτομέρεια, κάτι που μπορεί να σε ενοχλήσει.

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα το Χημικό και δεν το λέω επειδή και γω σπουδάζω σε αυτό το τμήμα (δεν θα με "συνέφερε" κιόλας που λέει ο λόγος). Αλλά αυτό που βλέπω είναι πως η φαρμακευτική είναι αρκετά περιορισμένος κλάδος και τουλάχιστον στην Ελλάδα οι περισσότεροι πάνε για να εργαστούν μετέπειτα σε φαρμακεία, από τα οποία έχουμε μπουχτισει στην Ελλάδα. Οι Βιολόγοι πάλι δεν έχουν καλή αποκατάσταση, μιας και στην Ελλάδα είμαστε πάρα πολύ πίσω στους κλάδους υγείας. Αλλά το Χημικό επειδή έχει άπειρους κλάδους που μπορεί να ασχοληθεί κάποιος μπορείς να έχεις καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση (δεν είναι δεδομένο πως θα βρεις δουλειά εύκολα, αλλά προσφέρονται θέσεις) είτε σε κλάδο όπως τα τρόφιμα και το κρασί (το βάζω σε ξεχωριστή κατηγορία γιατί στην Ελλάδα είναι από τα τοπ), τα αρώματα (που σε ενδιαφέρουν κιόλας) και μετέπειτα με μεταπτυχιακά κλπ στα φάρμακα (όπως θέλω εγώ κιόλας).

Έχε στο νου σου πως οι σπουδές στην Φαρμακευτική είναι 5 χρόνια ενώ στις άλλες σχολές 4, άρα σκέψου να είσαι σε 4 έτη σχολή και να έχεις ένα 2ετες μεταπτυχιακό θα είσαι ήδη πολύ πιο μπροστά από έναν πτυχιούχο Φαρμακευτικής.

Αυτό που θα βάλεις εσύ πρώτα στο μηχανογραφικό θα είναι εκείνο που σου αρέσει και αγαπάς περισσότερο και οτιδήποτε άλλο το βλέπεις.

Για οτιδήποτε μπορείς να μου στείλεις μήνυμα
Μπορώ να σου στείλω για απορίες για το χημικό?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αχ είμαι ανάμεσα σε φαρμακευτική και χημικό...επειδή όμως δεν πιάνω μάλλον φαρμακευτική θα ασχοληθώ με την χημεία που τώρα μου φαίνεται πιο δελεαστική καθώς ασχολείσαι με πιο ευρύ πλασιο...η αποκατάσταση μην σε απασχολεί καθώς τίποτα πέρα από τα ένστολα δεν έχει αποκατάσταση.Επισης σκέψου με την καρδιά σου :αν σου αρέσει η ζωή πας βιολογικό αν σου αρέσει η χημεία φαρμάκων πας φαρμακευτική ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
0% ανεργία δεν ισχύει με τίποτα. Αναφέρεις άπειρες διεξόδους όπως πχ.. ; Λες ξεκινας απο χιλιάρικο;;; Πες μου ειλικρινά ποια θέση είναι αυτή να πάω να αφήσω βιογραφικό αύριο κιόλας! Γενική συμβουλή: Ρωτήστε επαγγελματίες του κλάδου αν είναι δυνατόν από όλα τα πόστα.

Παρόλαυτα ο καθένας εκθέτει την προσωπική του εμπειρία. Πιστεύω πως κάποιος που εχει πείσμα, στροφάρει, το γουσταρει αληθινα και εχει την ικανότητα και τη δυνατότητα/στήριξη να το κυνηγήσει στο εξωτερικό θα τα καταφέρει είτε τελειώσει Χημικό είτε Φαρμακευτική.
Βιομηχανία φαρμάκων, ΕΟΦ, νοσοκομεία, φαρμακεία, κλινικές, σχολεία, ΙΕΚ, Φαρμακευτικές εταιρίες, φαρμακαποθηκες, ερευνητικά ιδρύματα, βιομηχανίες καλλυντικών και συμπληρωμάτων διατροφής, μάρκετινγκ φαρμάκων και ιατρικοί επισκέπτες... Θέλεις κι άλλα;; Επίσης ψάξε οποία αγγελία θες για φαρμακοποιούς όλες λένε 1000,1200,1500 και τέτοια. Είσαι πολύ αξιολυπητος γενικά και αν σπουδάζεις φαρμακευτική καλύτερα να το παρατήσεις.
 

martha03

Νεοφερμένος

Η martha03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας μεχρι τωρα, με εχετε βαλει σε πολλες σκεψεις.
Παρα πολλοι ομως μου γραφετε για χημικο το οποιο ναι μεν θα το δηλωσω λογω των επιλογων που προσφερει μετα το πτυχιο, σαν σχολη ομως επειδη εχω μελετησει το προγραμμα σπουδων δεν θα ειναι απο τις πρωτες μου επιλογες.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.
Οποίος λέει ότι η φαρμακευτική έχει δυσκολία στην απορρόφηση μετα, κυριολεκτικά κοιμάται όρθιος. Δεν υπάρχει απόφοιτος φαρμακευτικής που να μην έχει βρει δουλειά, αν όχι απλώς δεν θέλει να δουλέψει. Είναι η μοναδική σχολή με 0% ανεργία. Χρυσή συμβουλή είναι να κάνει ο φοιτητής πρακτική σε φαρμακείο όπου δεν προϋπάρχει βοηθός, ώστε να "τον κρατήσει" μετά ο φαρμακοποιός. Το να είσαι απλά "υπαλληλακι" που λένε κάποιοι εδώ, βάζει στην τσεπουλα σου καθαρά 1000-1500€ και ανεβαίνει με τα χρόνια (όπου μαζεύεις χρήματα και αγοράζεις καμία άδεια προϋπάρχοντος φαρμακείου, εκεί θα δεις ότι αλλάζουν πολύ τα νούμερα απολαβών σου)ΕΝΝΟΕΊΤΑΙ στο εξωτερικό υπάρχουν άπειρες ευκαιρίες στον τομέα της έρευνας, αρκεί να σου αρέσει το πράγμα. Όσο για τις φαρμακοβιομηχανίες καλή επιλογή και αυτές, ειδικά σε εκείνες της Γερμανίας, ο μισθός μεγαλώνει πολύ, αλλά έχεις και μεγαλύτερη ευθύνη.

Είναι μια καταπληκτική και δυσκολη σχολή όμως. Εχει περισσότερη οργανική χημεία και από το ίδιο το χημικό (έτσι μας λένε οι καθηγητές από το χημικο) μπόλικα εργαστήρια, μπόλικα μαθήματα Βιολογίας και ιατρικής. Το θέμα του καλλυντικού στην σχολή το καλύπτουμε πλήρως, έχουμε και μάθημα όπου οι ίδιες φτιάχναμε προϊόντα ομορφιάς.

Το χημικό να ξέρεις έχει πολλά μαθηματικά και φυσικές. Μπορείς να το σηκώσεις; Δυστυχώς οι περισσότεροι απόφοιτοι καθηγητές καταλήγουν, και στην βιομηχανία προτιμούν τους αντίστοιχους χημικούς μηχανικούς. Αλλά αυτό εννοείται εξαρτάται το άτομο.


Εσένα τι ακριβώς σου αρέσει; Γιατί αν θες καλλυντικό στην φαρμακευτική είναι ο απόλυτος παράδεισος, οπως και η ανάπτυξη φαρμάκων, αν και δύσκολος τομέας, αν τον θες έχει φοβερό ενδιαφέρον.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Βιομηχανία φαρμάκων, ΕΟΦ, νοσοκομεία, φαρμακεία, κλινικές, σχολεία, ΙΕΚ, Φαρμακευτικές εταιρίες, φαρμακαποθηκες, ερευνητικά ιδρύματα, βιομηχανίες καλλυντικών και συμπληρωμάτων διατροφής, μάρκετινγκ φαρμάκων και ιατρικοί επισκέπτες... Θέλεις κι άλλα;; Επίσης ψάξε οποία αγγελία θες για φαρμακοποιούς όλες λένε 1000,1200,1500 και τέτοια. Είσαι πολύ αξιολυπητος γενικά και αν σπουδάζεις φαρμακευτική καλύτερα να το παρατήσεις.
Αν μιλαμε για καθαρά, δεν υπάρχει περίπτωση να δει νεος αποφοιτος φαρμακευτικης 1000αρικο σε καμια απο αυτες τις θεσεις (σε πολλές εκ των οποίων δε θα έμπαινε ετσι κ αλλιως).
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ρε Μάτσι άραξε λίγο την ψυχουλα σου.. όπου και να πας πλέον στην Ελλάδα ζοριζεσαι στην αρχή. Αντί να υποτιμάς λοιπόν τα "μαγαζακια" που δίνουν δουλειά σε τόσους ανθρώπους και βγαζεις ως πρώτο μισθό ένα τίμιο χιλιάρικο.. προσπάθησε και ενημέρωσε τα παιδιά για τις συνθήκες και τις δυσκολίες του επαγγέλματος. Να ξέρετε παντως όλοι πως μόνο φαρμακοπωλης δεν είναι ο φαρμακοποιός της γειτονιάς σας....

Τέλος πάντων επειδή βλέπω πολύ hate εδώ και ο καθένας γράφει ότι του κατέβει και βλέπω ότι η Φαρμακευτική θα βγει στο τέλος και από τις χειρότερες σπουδές 😅, όποιος θέλει και ενδιαφέρεται για πληροφορίες ας μου στείλει πμ.

Υ.Γ. Και φιλικά μάθετε να εκτιμάτε αυτό που έχετε και μην είστε μίζεροι και γκρινιάρηδες συνεχώς.
 

martha03

Νεοφερμένος

Η martha03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γνωμες για το βιολογικο; το προγραμμα σπουδων δεν με ενοχλει καθολου, τα μαθηματα μού φαινονται ενδιαφεροντα κ εχει πολλα επιλεγομενα. οι επιλογες μετα το πτυχιο περα απο εκπαιδευση ειναι περιορισμενες;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Λοιπόν θα πω κατι ως λίγο μεγαλύτερη και ως άτομο που έχει πολυ δικο του άνθρωπο στην έρευνα με προπτυχιακό χημικού.

Η έρευνα ειναι κατι που στα 18 ξερεις μονο σαν αφηρημένη ιδεα τι ειναι.

Μπορει να σου βγει και όντως στα 25 σου να το θες ακόμα αλλα γενικά δεν ειναι καθολου απίθανο να θες κατι τελείως διαφορετικό.
Με τους περισσότερους αυτο συμβαίνει αφου δεν μπορούν να γνωρίζουν καλα καλα πριν το μεταπτυχιακό αν κάνουν για έρευνα ποσο μαλλον πριν το προπτυχιακό🤷‍♀️.

Επίσης έρευνα= εξωτερικό με ο.τι συνεπάγεται αυτό.

Να επιλέξεις λοιπόν την σχολή που σου δίνει τις περισσότερες επιλογές.
Αυτη που σε περιορίζει λιγότερο.

Δες τα προγράμματα σπουδών και δες τις προοπτικές που σου δινει καθε τμήμα τοσο στην χωρα σου οσο και εξω.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γνωμες για το βιολογικο; το προγραμμα σπουδων δεν με ενοχλει καθολου, τα μαθηματα μού φαινονται ενδιαφεροντα κ εχει πολλα επιλεγομενα. οι επιλογες μετα το πτυχιο περα απο εκπαιδευση ειναι περιορισμενες;
Γενικά το βιολογικό έχει αρκετά ανοίγματα που στην αρχή δεν τα φαντάζεσαι απλά ισχύει ότι εάν ενδιαφέρεσαι για έρευνα στον τομέα της υγείας δυστυχώς στην ελλάδα υπάρχουν πολύ λίγες χρημτοδοτήσεις σε ερευνητικά πρότζεκτ (πιο πολύ η κρήτη έχει κυρίως) ,ενώ, για ζωολογία φυτά και ότι έχει να κάνει με τη θάλασσα σίγουρα θα βρεις αρκετές θέσεις εργασίας. Επίσης, αν θες βιολογικό αθήνας να ξέρεις ότι έχει πολλά επιλογής όπως είπες και πολλά εργαστήρια ,αλλά, είναι αρκετά πιεστικό και κουραστικό λόγω της μεγάλης ύλης των μαθημάτων και των πολλών εργαστηρίων.
 

future scientist

Νεοφερμένος

Ο future scientist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τελικά Φαρμακευτική ή Βιολογικό και γιατί;
Ελπίζω να βοηθήσει κάποιος...
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,806 μηνύματα.

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γενικά διάβασα πολλά άκυρα πράγματα. Μην υποτιμάτε το βιολογικό, καλώς η κακώς είναι μια γενική σχολή οπότε μετά μπορείς να ασχοληθείς με πολλά παρακλάδια. Αρχικά αν δείτε οι βιολόγοι γίνονται δεκτοί σχεδόν σε όλα τα μεταπτυχιακά φαρμακευτικής, ιατρικής, βιολογίας(προφανώς) κτλ. Γενικά μας παίρνουν. Όπως και πολλοί βιολόγοι δουλεύουν σε φαρμακευτικές. Μπορείς να ασχοληθείς με φαρμακολογία, γενετική, μοριακή φαρμακολογία, βιοχημεία, ανοσολογία, καρκίνο, ζωολογία, ιχθυολογια, νευροβιολογία, μικροβιολογία, εμβρυολογία, οικολογία, βιοπληροφορική. Χίλια δυο γενικά. Ναι όπως αναφέρθηκε και πάνω, η έρευνα είναι περιορισμένη στην Ελλάδα αλλά γενικά είμαι δύσκολο πράγμα , πρέπει να τη γουστάρεις πολύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top