Φαρμακευτική ή Βιολογικό;

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
σχεδόν σε όλα τα μεταπτυχιακά
Τα μεταπτυχιακά δεν σου δίνουν επαγγελματικα δικαιώματα, μην το ξεχνάμε αυτό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι όπως αναφέρθηκε και πάνω, η έρευνα είναι περιορισμένη στην Ελλάδα αλλά γενικά είμαι δύσκολο πράγμα , πρέπει να τη γουστάρεις πολύ.
Στο εξωτερικό σαφώς μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ερευνητικά με ένα πτυχίο βιολογίας.
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αυτό που ακριβώς πάει τώρα? Ναι αν είσαι βιολόγος με μεταπτυχιακό στα φάρμακα δε θα ανοίξεις φαρμακείο, αλλά θα απορροφηθείς σε βιομηχανία φαρμάκων
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Αυτό που ακριβώς πάει τώρα? Ναι αν είσαι βιολόγος με μεταπτυχιακό στα φάρμακα δε θα ανοίξεις φαρμακείο, αλλά θα απορροφηθείς σε βιομηχανία φαρμάκων
Στο εξωτερικό ναι. Στην Ελλάδα όχι. Δεν έχουμε R&D. Για να χρειαστεί μια βιομηχανία έναν βιολογικό (μοριακό), θα τον χρειαστεί για τις γνώσεις του πάνω σε αυτό για εφαρμογές στην μοριακή φαρμακολογία για ανάπτυξη φαρμάκων. Αν μιλάμε για εξωτερικό κάτι θα κάνεις σίγουρα.
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται? Κοίτα έχουμε αρκετά μεταπτυχιακα στην Ελλάδα σε ανάπτυξη και σχεδιασμό φαρμάκων, πιστεύω όλοι αυτοί οι απόφοιτοι είτε φαρμακοποιοί ή βιολογοι, χημικοι απορροφώνται σε φαρμακευτική, βιομηχανίες κτλ. Τώρα αν είναι ακριβώς στο αντικείμενο τους η σε κάτι παρεμφερές δε ξέρω. Παρόλαυτα ξέρω βιολόγους που δουλεύουν σε φαρμακευτικές και όχι σε δουλειά γραφείου, αλλά στο εργοστάσιο παραγωγής φαρμάκων. Τώρα αν γίνεται πουθενά R and D δεν το γνωρίζω. Υπάρχουν κάποιες τεράστιες βιομηχανίες φαρμάκων. Ή έστω στα φυτικά φάρμακα, βιταμίνες λ, συμπληρώματα κτλ κάτι θα υπάρχει
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται? Κοίτα έχουμε αρκετά μεταπτυχιακα στην Ελλάδα σε ανάπτυξη και σχεδιασμό φαρμάκων, πιστεύω όλοι αυτοί οι απόφοιτοι είτε φαρμακοποιοί ή βιολογοι, χημικοι απορροφώνται σε φαρμακευτική, βιομηχανίες κτλ. Τώρα αν είναι ακριβώς στο αντικείμενο τους η σε κάτι παρεμφερές δε ξέρω. Παρόλαυτα ξέρω βιολόγους που δουλεύουν σε φαρμακευτικές και όχι σε δουλειά γραφείου, αλλά στο εργοστάσιο παραγωγής φαρμάκων. Τώρα αν γίνεται πουθενά R and D δεν το γνωρίζω. Υπάρχουν κάποιες τεράστιες βιομηχανίες φαρμάκων. Ή έστω στα φυτικά φάρμακα, βιταμίνες λ, συμπληρώματα κτλ κάτι θα υπάρχει
Φοιτήτρια φαρμακευτικής είμαι.
Ναι το μεταπτυχιακό υπάρχει για όσους ενδιαφέρονται, πολλοί συμφοιτητές μου το παρακολούθησαν και έφυγαν εξωτερικό και εργάζονται σε φαρμακοβιομηχανίες με πολύ καλούς μισθούς.

Ναι για τα συμπληρώματα έχεις δίκιο γιατί παράγονται σε άλλες μονάδες και δεν απαιτούν άδεια ΕΟΦ (με μεγάλες πολυετείς κλινικές μελέτες κτλ- μόνο στο εξωτερικό αυτά), θέλουν μόνο "αριθμό γνωστοποίησης" που η διαδικασία είναι πανευκολη και αρκετά οικονομική.

Παράγουμε όμως γενοσημα (μάλλον εκει ασχολούνται οι βιολόγοι που ξέρεις) και κάνουμε ελέγχους ποιότητας στην Ελλάδα. R&D δεν έχουμε γιατί θέλει τρελό χρήμα και η επένδυση γίνεται κυρίως σε Γερμανία,ΗΠΑ, Κίνα και Ιαπωνία.
Οι θέσεις στην χώρα μας είναι εξαιρετικά περιορισμένες εκτός αν έχεις τρόπο να μπεις (ναι το έχω δει και αυτο- να μπαίνει απευθείας γιατί ήταν παιδί γονέων υψηλής κοινωνικοοικονομικης τάξης)
 

evelyyyn

Νεοφερμένος

Η evelyyyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Όταν εννοείς οι θέσεις είναι πολυ περιορισμένες αναφέρεσαι που? Γενικά στις βιομηχανίες ή συγκεκριμένα στον έλεγχο ποιότητας ή στην παραγωγή φαρμάκων? Πάντως κλινικές μελέτες γίνονται εδώ πέρα . Ξέρω πάλι βιολογους που έχουν βέβαια δουλειά γραφείου σε φαρμακευτικές και κάνουν τις κλινικές μελέτες
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
κάνουν τις κλινικές μελέτες
Κάνουν κλινικές στα πλαίσια των γενοσημων (μελέτες ισοδυναμίας λέγονται), εγώ εννοούσα το σχήμα ανακάλυψης νέας ουσίας που θέλει αρκετά εκατομμύρια και 10+ χρόνια (υποψήφια ουσία, δοκιμές πολλών φάσεων κτλ, εκεί δηλαδή που δοκιμάζουν πρώτα σε πειραματόζωα διαφόρων μεγεθών και μετά πάνε σε μεγάλο αριθμό ανθρώπων - κατά κόρον στις ΗΠΑ γίνονται τέτοιες μελέτες. Στην Ελλάδα δεν γίνονται γιατί δεν έχουμε R&D, και οικονομική δυνατότητα να σηκώσουμε αυτόν τον τομέα), ωστόσο υπάρχουν και συνεργαζόμενα νοσοκομεία που συνεργάζονται με τον ΕΜΑ για νέα φάρμακα αλλα εκεί μπλέκονται οι οργανισμοί υγείας και όχι οι εταιρείες - αμεσα-, πάει κατευθείαν δηλαδή το εξεταζόμενο φάρμακο εισαγόμενο από το εξωτερικό στο νοσοκομείο και η κλινική μελέτη είναι αρμοδιότητα των ιατρών της κλινικής.
Όταν εννοείς οι θέσεις είναι πολυ περιορισμένες αναφέρεσαι που? Γενικά στις βιομηχανίες ή συγκεκριμένα στον έλεγχο ποιότητας ή στην παραγωγή φαρμάκων?
Στις θέσεις ενός επαγγελματία υγείας/ χημικού/βιολόγου στην ελληνική φαρμακοβιομηχανία. Αν μπεις τυχαία στις σελίδες τους θα δεις 8 στις 10 αγγελίες ή ακόμη και όλες αφορά διοικητικό και οικονομικό προσωπικό και όχι επιστημονικό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top