vanessa21

Νεοφερμένος

Η vanessa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, σπουδάζω Φαρμακευτική στην Πάτρα και σκέφτομαι το ενδεχόμενο μετεγγραφής στην Αθήνα. Ενδιαφέρομαι να ενημερωθώ από φοιτητές μεγαλύτερων ετών και τελειοφοίτους των παραπάνω σχολών για τις προοπτικές και τις διαφορές των τμημάτων ( πρώτα για το επίπεδο σπουδών και την παγκόσμια κατάταξη των τμημάτων, την αναγνώρισή τους στο εξωτερικό, την έρευνα, τις κατευθύνσεις ).
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Πήγαινε εκεί που μένεις πιο κοντά δεν υπάρχει διαφορά τα ίδια είναι.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Είμαι από Αθήνα, ωστόσο η Πάτρα δεν είναι μακριά
Αμα εχεις δυνατοτητα ελα αθηνα. Την πατρα την εχουν σε καθηγητική πεινα.
Τωρα ο αρχηγος εκει το παιζει προσκειμενος ( του εβγαλαν και προσωνυμιο) για να παρει οτι μπορει,
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
δεν σε πιανω
Ε τι αλλο να πω , εσενα σε εχει απορροφήσει μαλλον ο bolzano

 

vanessa21

Νεοφερμένος

Η vanessa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πιστεύετε αξίζει να ζήσω την "φοιτητική ζωή" στην Πάτρα φέτος και να πάρω μετεγγραφή του χρόνου; (τώρα την έχω σίγουρη όμως) Επίσης γίνεται κάτι τέτοιο σωστά;
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,363 μηνύματα.
Κοιτα αμα θες φοιτητική ζωη, μιας και
εχω περάσει απο Αθηνα, Θεσσαλονικη και Πατρα(όσον αφορα τις μεγάλες πόλεις) θεωρω οτι η Πατρα εχει την καλύτερη φοιτητική ζωη.

Είσαι σίγουρη, ομως,οτι πρεπει να κοιταξεις αν αξιζει η φοιτητικη ζωη της Πατρας για να παρεις την αποφαση σου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοω, μηπως πρεπει να δωσεις αλλου βαρύτητα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

vanessa21

Νεοφερμένος

Η vanessa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γνωριζετε αν ακομη συμβαινουν αμοιβαιες μετεγγραφες; Επισης, αν καποιος εχει τη δυνατοτητα σε επομενο ετος να κανει αιτηση για μετεγγραφη; Συν, αν αιτηθω μετεγγραφη,την παρω και στο τελος δεν την δεχτω στερω τη θεση αυτη απο καποιον αλλο;
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,886 μηνύματα.
Γνωριζετε αν ακομη συμβαινουν αμοιβαιες μετεγγραφες; Επισης, αν καποιος εχει τη δυνατοτητα σε επομενο ετος να κανει αιτηση για μετεγγραφη; Συν, αν αιτηθω μετεγγραφη,την παρω και στο τελος δεν την δεχτω στερω τη θεση αυτη απο καποιον αλλο;
Αμοιβαίες μετεγγραφές δεν επιτρέπονται για σχολές από/προς στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη.
Και ναι στερείς θέση αν δεν την πάρεις.
 

vanessa21

Νεοφερμένος

Η vanessa21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !
Τις τελευταίες μέρες παρακολουθώ Αθήνα και έχω παρατηρήσει ότι η φιλοσοφία των καθηγητών διαφέρει, προσωπικά αισθάνομαι ότι το μάθημα είναι πιο απρόσωπο, ενώ οι καθηγητές "αποφεύγουν" τις ερωτήσεις, ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι η ιδέα μου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι ακόμη, πιστεύετε γενικά ότι τα άτομα στην Αθήνα είναι πιο "κλειστά" απ ότι στην Επαρχία ; (λόγω του πληθυσμού,των μεγαλύτερων αποστάσεων). Απ ότι έχω ακούσει πολλοί που μένουν εδώ, μένουν στις ίδιες παρέες και δεν τους ενδιαφέρει να γνωρίσουν άτομα και αυτό μου φαίνεται τόσο περίεργο, σας παρακαλώ διαψεύστε τους !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !
Τις τελευταίες μέρες παρακολουθώ Αθήνα και έχω παρατηρήσει ότι η φιλοσοφία των καθηγητών διαφέρει, προσωπικά αισθάνομαι ότι το μάθημα είναι πιο απρόσωπο, ενώ οι καθηγητές "αποφεύγουν" τις ερωτήσεις, ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι η ιδέα μου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και κάτι ακόμη, πιστεύετε γενικά ότι τα άτομα στην Αθήνα είναι πιο "κλειστά" απ ότι στην Επαρχία ; (λόγω του πληθυσμού,των μεγαλύτερων αποστάσεων). Απ ότι έχω ακούσει πολλοί που μένουν εδώ, μένουν στις ίδιες παρέες και δεν τους ενδιαφέρει να γνωρίσουν άτομα και αυτό μου φαίνεται τόσο περίεργο, σας παρακαλώ διαψεύστε τους !!
Κοίταξε και εγώ πριν λίγα χρόνια τα ίδια σκεφτόμουν ότι το εκπα είναι πιο αναγνωρισμένο (ισχύει χωρίς ιδιαίτερο λόγο) και είναι πιο καλές σχολές κλπ. Τέλος πάντων να μην πολυλογω σπουδάζω ιατρική στην Πάτρα και σε συζήτηση μου με φοιτητή της Αθήνας ιδιού έτους όταν κατάλαβα τι ύλη κάνουν και τι γνώσεις έχουν εκλασα στα γέλια και σκέψου δεν είμαι κανένας φοιτήταρας λίγο πάνω από το μεσο όρο είμαι. Σκέψου να ειμουν σαν τους συμφοιτητές μου που σκίζονται τα παιδιά πραγματικά τι διαφορά θα υπήρχε. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στα φάρμακα απλά το αναφέρω για να ξέρεις ότι το αναγνωρισμένο δεν είναι πάντα το καλύτερο χωρίς να εννοώ ότι η ιατρική της Αθήνας δεν είναι καλή έτσι μην τρελαθουμε ίσως αυτά που κάνουμε εμείς να είναι too much.
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Κοιτα αμα θες φοιτητική ζωη, μιας και
εχω περάσει απο Αθηνα, Θεσσαλονικη και Πατρα(όσον αφορα τις μεγάλες πόλεις) θεωρω οτι η Πατρα εχει την καλύτερη φοιτητική ζωη.

Είσαι σίγουρη, ομως,οτι πρεπει να κοιταξεις αν αξιζει η φοιτητικη ζωη της Πατρας για να παρεις την αποφαση σου;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοω, μηπως πρεπει να δωσεις αλλου βαρύτητα;
Η φοιτητικη σ ζωή στην Πάτρα δεν είναι καλύτερη λόγω πόλης αλλά λόγω ανθρώπων που έτυχε να γνωρίσεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,363 μηνύματα.
Η φοιτητικη σ ζωή στην Πάτρα δεν είναι καλύτερη λόγω πόλης αλλά λόγω ανθρώπων που έτυχε να γνωρίσεις.
Δεν εχω υπάρξει φοιτήτρια σε ολες, ειναι αδύνατον λογω της ηλικίας μου, ποτε πρόλαβα, ποσες σπουδές πια.
Απλα εχω βρεθεί και στις τρεις αρκετές φορές μαζι με φοιτητές, φίλους(ακομα και με τους ίδιους και στις τρεις) και εχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα,στο οποίο συμφωνούν πολλοί.
Αλλα καταλαβαίνω πως το λες
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ξεκάθαρα στην Αθήνα θα είναι όλα πιο απρόσωπα. Να το ξέρεις αυτό. Για αυτό εγώ σου πρότεινα Πάτρα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top