Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Όσοι δεν φοράνε φακούς επαφής χάνουν σε κάτι; Είναι λιγότερο σέξυ; :P :lol:

γυαλιά rule :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Εμενα τα γυαλια παντως δεν μαρεσουν τα απεχθανομαι,τα φοραω απο δ δημοτικου και πλεον ειμαι αποφοιτη σχολης,φαντασου ποσα χρονια....
με κουραζουν,με βαραινουν,θελουν συνεχια καθαρισμα και με περιοριζουν οσον αφορα το frame
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εμενα τα γυαλια παντως δεν μαρεσουν τα απεχθανομαι,τα φοραω απο δ δημοτικου και πλεον ειμαι αποφοιτη σχολης,φαντασου ποσα χρονια....
με κουραζουν,με βαραινουν,θελουν συνεχια καθαρισμα και με περιοριζουν οσον αφορα το frame

και εγώ μία από τα ίδια :P αλλά να σου πω την αλήθεια δεν φαντάζομαι τη ζωή μου να μην ξυπνάω κάθε πρωί , να πηγαίνω σαν την τυφλή στο μπάνιο και να μετά (επίσης σαν την τυφλή) να ψάχνω να τα βρω μες στο δωμάτιο :P έχει γίνει συνήθεια.

ώρες ώρες είναι εκνευριστικά, ειδικά στο τέννις που με εμπόδιζαν γιατί γλυστρούσαν!
πόση μυωπία έχεις ; εγώ 4.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω εχω 6 ,ειναι πολυ,σκεφτομαι για λειζερ αλλα ξερω οτι ειναι διαδικασια οχι τοσο η εγχειρηση αλλα το μετα,με τα κολυρια επι 6 μηνες too much ,θελει και πολυ προσοχη μετα οσον αφορα τον ηλιο και εχω ακουσει οτι στην αρχη βλεπεις για 4-5 μερες θολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εγω εχω 6 ,ειναι πολυ,σκεφτομαι για λειζερ αλλα ξερω οτι ειναι διαδικασια οχι τοσο η εγχειρηση αλλα το μετα,με τα κολυρια επι 6 μηνες too much ,θελει και πολυ προσοχη μετα οσον αφορα τον ηλιο και εχω ακουσει οτι στην αρχη βλεπεις για 4-5 μερες θολα...

ο αδερφός μου έκανε λέιζερ , LASIK λέγεται βασικά, είχε 12 μυωπία και κυκλοφορούσε με κανονικά μπατομπούκαλα! Δεν είναι τόσo τραγική η κατάσταση, όχι βλέπεις μετά από μια μέρα περίπου απλά πρέπει αν βάζεις 1 κολλύριο καθημερινά. Δεν είναι τόσο άσχημο. Αρκεί να έχεις σταθερή μυωπία. Ο αδερφός μου τώρα είναι μια χαρά και δεν έχει καθόλου μυωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaEchelon

Νεοφερμένος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εμενα τα γυαλια παντως δεν μαρεσουν τα απεχθανομαι,τα φοραω απο δ δημοτικου και πλεον ειμαι αποφοιτη σχολης,φαντασου ποσα χρονια....
με κουραζουν,με βαραινουν,θελουν συνεχια καθαρισμα και με περιοριζουν οσον αφορα το frame

κ εγω το ιδιο.. τα μισω οσο δεν παει!
αλλα με τους φακους οσο κ αν προσπαθησα δεν τους μπορω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
κ εγω το ιδιο.. τα μισω οσο δεν παει!
αλλα με τους φακους οσο κ αν προσπαθησα δεν τους μπορω..

Συνήθεια είναι , πίστεψέ με και εγώ ήμουν κατηγορηματική. Έλεγα : "σιγά μη βάλω το δάχτυλό μου μέσα στο μάτι μου" ! E τελικά τους βάζω σε 2 δευτερόλεπτα, έχουν γίνει ρουτίνα και άμα τύχει και μπει κανένα σκουπιδάκι στο μάτι μου, βάζω το δάχτυλό μου μές στο μάτι και ούτε με αγγίζει πλέον :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Xθες παρήγγειλα τους φακούς επαφής μου. Κατέληξα στην μάρκα Ciba Vision, αν δεν μου κάτσει καλά στο μάτι θα ψάξω για bausch & lomp ή Johnson..

Nα θυμήσω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

Επίσης, το κόστος για 3 ζευγάρια φακών (6 φακοί συνολικά) είναι 35 ευρώ. Καλά είναι; Μιλάμε για μηνιαίους πάντα..

Τέλος, πιο υγρό να προτιμήσω; Biotrue ή Optifree ή κάποιο άλλο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Xθες παρήγγειλα τους φακούς επαφής μου. Κατέληξα στην μάρκα Ciba Vision, αν δεν μου κάτσει καλά στο μάτι θα ψάξω για bausch & lomp ή Johnson..

Nα θυμήσω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

Επίσης, το κόστος για 3 ζευγάρια φακών (6 φακοί συνολικά) είναι 35 ευρώ. Καλά είναι; Μιλάμε για μηνιαίους πάντα..

Τέλος, πιο υγρό να προτιμήσω; Biotrue ή Optifree ή κάποιο άλλο;;

Καλή είναι η τιμή...Εγώ τους bausch & lomp , τα 6 ζευγάρια τα πήρα 70 ευρώ. Βλακεία βέβαια γιατί θα μου έχει ανέβει η μυωπία ήδη.
Να σου πω την αλήθεια δεν είναι ότι καλύτερο να βάλεις φακούς με μεγαλύτερη μυωπία, έστω και με 0.25 γιατί θα επηρεαστεί η ποιότητα της εικόνας, κοινώς θα τα βλέπεις σα να κοιτάς μέσα από μεγενθυτικό φακό, trust me :P
Και εγώ τόσο αστιγματισμό έχω αλλά με τα κανονικά νούμερα φακών βλέπω καμπάνα ;)
Biotrue the best ;);) Το ReNu μην πάρεις γιατί διάβαζα τελευταία σε κάτι άρθρα ότι σκέφτονται να το αποσύρουν γιατί είναι ύποπτο για σοβαρές μολύνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Και εγώ τόσο αστιγματισμό έχω αλλά με τα κανονικά νούμερα φακών βλέπω καμπάνα ;)

Με την παραπάνω φράση εννοείς ότι έχεις βάλει μέσα και τον αστιγματισμό;
Και βρήκες με 70 € 6 ζευγάρια βρε θηρίο ή λάθος κατάλαβα;; :eek: :worry:

Όπως είπα παραπάνω πήγα σε δύο οπτικούς. Ο πρώτος μου είπε ότι αν βάλω και τον αστιγματισμό μέσα πληρώνω συνολικά 160 € για 3 ζευγάρια και ο δεύτερος 120 € για 3 ζευγάρια της Ciba Vision πάντα.. :hmm:

Το Renu δεν το σκέφτομαι καν έχω ακούσει και διαβάσει πολύ κακά λόγια γι' αυτό και τείνω προς optifree ή biotrue, με το τελευταίο να υπερτερεί.. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SERA

Νεοφερμένος

Ο SERA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Με την παραπάνω φράση εννοείς ότι έχεις βάλει μέσα και τον αστιγματισμό;
Και βρήκες με 70 € 6 ζευγάρια βρε θηρίο ή λάθος κατάλαβα;; :eek: :worry:

Όπως είπα παραπάνω πήγα σε δύο οπτικούς. Ο πρώτος μου είπε ότι αν βάλω και τον αστιγματισμό μέσα πληρώνω συνολικά 160 € για 3 ζευγάρια και ο δεύτερος 120 € για 3 ζευγάρια της Ciba Vision πάντα.. :hmm:

Το Renu δεν το σκέφτομαι καν έχω ακούσει και διαβάσει πολύ κακά λόγια γι' αυτό και τείνω προς optifree ή biotrue, με το τελευταίο να υπερτερεί.. :clapup:

όχι δεν έχω βάλει τον αστιγματισμό μέσα. Βρε δεν είναι πολύς ο αστιγματισμός! Φαντάσου 70 ευρώ και από μουράτο Βάρδα :P

Εμενα τα γυαλια παντως δεν μαρεσουν τα απεχθανομαι,τα φοραω απο δ δημοτικου και πλεον ειμαι αποφοιτη σχολης,φαντασου ποσα χρονια....
με κουραζουν,με βαραινουν,θελουν συνεχια καθαρισμα και με περιοριζουν οσον αφορα το frame

χαχα τι να πω που όταν θέλω να κολυμπήσω βάζω μάσκα και δε βλέπω την τύφλα μου;;; :P
Αλλά φέτος αγόρασα μάσκα με μυωπία μέσα και καθάρισα :P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Xθες παρήγγειλα τους φακούς επαφής μου. Κατέληξα στην μάρκα Ciba Vision, αν δεν μου κάτσει καλά στο μάτι θα ψάξω για bausch & lomp ή Johnson..

Nα θυμήσω ότι έχω 4 βαθμούς μυωπίας, 0,50 και 0,75 αστιγματισμό.

Και οι δύο οπτικοί μου είπαν ότι ΔΕΝ χρειάζεται να «βάλω» μέσα στους φακούς τον αστιγματισμό αλλά να «βάλω» παραπάνω 0,25 μυωπία και στους δύο φακούς. Έτσι θα καλυφθεί και ο αστιγματισμός μου είπαν.

Ισχύει αυτό ή λένε βλακείες;;

Επίσης, το κόστος για 3 ζευγάρια φακών (6 φακοί συνολικά) είναι 35 ευρώ. Καλά είναι; Μιλάμε για μηνιαίους πάντα..

Τέλος, πιο υγρό να προτιμήσω; Biotrue ή Optifree ή κάποιο άλλο;;

Εγώ έχω αστιγματισμό 1 και στα δύο μάτια αλλά ο οφθαλμίατρος ήταν κατηγορηματικός: ΟΧΙ φακούς με αστιγματισμό γιατί σε γδέρνουν οι οπτικοί. Μου "ανέβασε" 0.25 τη μυωπία στο ένα μάτι και 0.5 στο άλλο για να βλέπω καλύτερα, και παρότι ο αστιγματισμός είναι μεγάλος, δε βλέπω θολά. Dont worry, so, ξέρουν τι λένε.
Υγρό έχω NovaSoft και είναι πολύ καλό, αλλά αυτό μπορείς να το συνεννοηθείς με τον οπτικό σου. Εξαρτάται τι θέλεις (το πιο ακριβό άρα και ένα απο τα καλυτερα, ή ένα υγρο που να κανει τη δουλεια του και να ειναι σε καλη τιμη?)
Εγώ έπεσα σε προσφορά (η οπτικός με ξέρει χρόνια) μηνιαίοι φακοί για ένα 6μηνο +ένα υγρό στα 49Ε. Παλιά πλήρωνα για ένα εξάμηνο 60Ε (μαζι με το υγρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Όσοι δεν φοράνε φακούς επαφής χάνουν σε κάτι; Είναι λιγότερο σέξυ; :P :lol:

Και βεβαια δεν χανουν!!Ξερεις τι προβληματα μπορει να σου δημιουργησουν οι φακοι????Ασε που τα γυαλια σου δινουν αλλο στυλ!!!;)
Αλλα προσωπικα προτιμω τους φακους επαφης,γιατι τα ματια δεν κουραζονται τοσο πολυ!!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Λοιπόοοον.. :whistle:

Πήρα και εγώ τους φακούς μου και είμαι πολύ ευτυχισμένη! :clapup: Δεν έχω την παραμικρή ενόχληση και όλα πάνε ρολόι. Τώρα που είναι αρχή τους φοράω μόνο μέσα στο σπίτι για να τους συνηθίσω. Τους βάζω για λίγες ώρες και έπειτα τους βγάζω.

Τελικά μου φαίνεται πολύ εύκολο το να τους βάλω αλλά όταν έρχεται η ώρα να τους βγάλω κάτι παθαίνω. Θέμα συνήθειας είναι βέβαια. :worry:

Πήρα τους air optix αλλά η οπτικός μου πρότεινε τους aqualens uv της Meyers Vision Care.
Δεν σκέφτομαι να «φύγω» από τους air optix εκτός και αν δεν «κάτσουν» καλά στο μάτι μου. :confused:

Γνωρίζετε τους aqualens uv της Meyers Vision Care;;; Ποια η γνώμη σας;;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Και βεβαια δεν χανουν!!Ξερεις τι προβληματα μπορει να σου δημιουργησουν οι φακοι????Ασε που τα γυαλια σου δινουν αλλο στυλ!!!;)
Αλλα προσωπικα προτιμω τους φακους επαφης,γιατι τα ματια δεν κουραζονται τοσο πολυ!!! :worry:

Και οι φακοί μια χαρά στυλ μπορούν να σου δώσουν...
Είναι θέμα γούστου.Δεν έχει νόημα να συζητάμε για το αν είναι καλύτερα τα γυαλιά.
Επίσης , με τη σωστή χρήση των φακών και την καθαριότητα δεν είναι και τόσο επικίνδυνοι , ηρεμήστε.

Λοιπόοοον.. :whistle:

Πήρα και εγώ τους φακούς μου και είμαι πολύ ευτυχισμένη! :clapup: Δεν έχω την παραμικρή ενόχληση και όλα πάνε ρολόι. Τώρα που είναι αρχή τους φοράω μόνο μέσα στο σπίτι για να τους συνηθίσω. Τους βάζω για λίγες ώρες και έπειτα τους βγάζω.

Τελικά μου φαίνεται πολύ εύκολο το να τους βάλω αλλά όταν έρχεται η ώρα να τους βγάλω κάτι παθαίνω. Θέμα συνήθειας είναι βέβαια. :worry:

Πήρα τους air optix αλλά η οπτικός μου πρότεινε τους aqualens uv της Meyers Vision Care.
Δεν σκέφτομαι να «φύγω» από τους air optix εκτός και αν δεν «κάτσουν» καλά στο μάτι μου. :confused:

Γνωρίζετε τους aqualens uv της Meyers Vision Care;;; Ποια η γνώμη σας;;; :)

Καταρχάς , με γεια ! :)
Το να τους βγάλεις είναι το πιο εύκολο κομμάτι , αρκεί να βρεις πως γίνεται.Θα τους συνηθίσεις σίγουρα!
Με τις μάρκες δε μπορώ να βοηθήσω , γιατί γνωρίζω μόνο για τους bach and lomb.Για να την προτείνει ο οφθαλμίατρός σου κάτι θα ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Και οι φακοί μια χαρά στυλ μπορούν να σου δώσουν...
Είναι θέμα γούστου.Δεν έχει νόημα να συζητάμε για το αν είναι καλύτερα τα γυαλιά.
Επίσης , με τη σωστή χρήση των φακών και την καθαριότητα δεν είναι και τόσο επικίνδυνοι , ηρεμήστε.

Συμφωνώ απόλυτα, τόσα χρόνια φακούς φοράω! εφόσον τους καθαρίζεις πάντα μετά τη χρήση, δεν τους χρησιμοποιείς πέραν από την ημερομηνία λήξης και βάζεις νέο υγρό κάθε φορά, δε παθαίνεις τίποτα !;)

irenegate777 Και να ξέρει κάποιος γι' αυτούς τους φακούς δε σημαίνει ότι σε όλους "κάθονται" το ίδιο. Εγώ χρησιμοποιώ τους PureVision της Bausch&Lomb, αφού ο οπτικός μου φόρεσε καμιά δεκαριά άλλους! Στην αρχή όταν τους πρωτοδοκιμάζεις το μάτι μπορεί να αντιδράσει, να ερεθιστεί πολύ ή να στεγνώσει. Γιατί δεν έχουν όλοι οι φακοί το ίδιο ποσοστό διαπερατότητας οξυγόνου (δε ξέρω αν το είπα καλά χεχε) και διατήρησης της υγρασίας του ματιού. Υπάρχουν άτομα που έχουν ξηροφθαλμία, τα οποία δε μπορούν να δεχτούν κάποιους φακούς.

Πάντος αν δεις οποιοδήποτε πρόβλημα, κατευθείαν στο γιατρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πάει ένας χρόνος από τότε που τους πήρα πρώτη φορά.
Τους λατρεύω!
Αποφάσισα να τους πάρω για αισθητικούς λόγους κυρίως.
Πλέον, μπορώ να πω ότι είναι πολύ πρακτικοί!
Δε θολώνουν, ούτε βρωμίζουν, όπως τα γυαλιά.
Γυαλιά φοράω από την πρώτη δημοτικού και δεν τα ήθελα πια, τα φορώ μόνο στο σπίτι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μια εβδομάδα σχεδόν με τους φακού μου.

Αρχικά πήρα τους air optix. Μετά από 3 ώρες άρχισαν να με ενοχλούν και ανά τακτά χρονικά διαστήματα είχα κάποιες ενοχλήσεις. Πήρα και τους meyers. Είναι άθλιοι. Με το που τους βάλω αρχίζω να νιώθω ότι κάτι υπάρχει στο μάτι μου, κάτι μετακινείτε και μετά από λίγο τα ματιά μου είναι πολύ ξηρά!!

Έμαθα πολύ πολύ γρήγορα να τους βάζω, να τους βγάζω και να ξεχωρίζω την καλή από την ανάποδη πλευρά!

Σε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω ακούσει ότι οι οπτικοί πρέπει να σου μετρήσου καμπύλότητα, διάμετρο, να δοκιμάσουν στον ""ασθενή"" φακούς μέχρι να βρουν τον καταλληλοτερο, να δώσουν οδηγίες για το βάλε-βγάλε, για τον καθαρισμό κτλ. Αυτά ισχύουν? Για πείτε μου σας παρακαλώ..
Εγώ απλά πήγα στον οπτικό, του είπα ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω φακούς και απλά μου έδωσε κάποιους. Πλήρωσα και έφυγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
χαχα τι να πω που όταν θέλω να κολυμπήσω βάζω μάσκα και δε βλέπω την τύφλα μου;;; :P
Αλλά φέτος αγόρασα μάσκα με μυωπία μέσα και καθάρισα :P:P:P:P
δν ηξερα οτι υπαρχει ΚΑΙ μασκα μυωπιας χαχαχα:whistle:

οτι να ναι βγαζουν:hmm: πρεπει να βολευει παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μια εβδομάδα σχεδόν με τους φακού μου.

Αρχικά πήρα τους air optix. Μετά από 3 ώρες άρχισαν να με ενοχλούν και ανά τακτά χρονικά διαστήματα είχα κάποιες ενοχλήσεις. Πήρα και τους meyers. Είναι άθλιοι. Με το που τους βάλω αρχίζω να νιώθω ότι κάτι υπάρχει στο μάτι μου, κάτι μετακινείτε και μετά από λίγο τα ματιά μου είναι πολύ ξηρά!!

Έμαθα πολύ πολύ γρήγορα να τους βάζω, να τους βγάζω και να ξεχωρίζω την καλή από την ανάποδη πλευρά!

Σε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχω ακούσει ότι οι οπτικοί πρέπει να σου μετρήσου καμπύλότητα, διάμετρο, να δοκιμάσουν στον ""ασθενή"" φακούς μέχρι να βρουν τον καταλληλοτερο, να δώσουν οδηγίες για το βάλε-βγάλε, για τον καθαρισμό κτλ. Αυτά ισχύουν? Για πείτε μου σας παρακαλώ..
Εγώ απλά πήγα στον οπτικό, του είπα ότι είναι η πρώτη φορά που βάζω φακούς και απλά μου έδωσε κάποιους. Πλήρωσα και έφυγα..

Κάνεις; μια βοήθεια :eek::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top