Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Μετά από 5 χρόνια περίπου με γυαλιά νομίζω πως ήρθε η ώρα για φακούς.. Το μόνο που με αγχώνει είναι το πως θα τους βάζω και το πως θα τους βγάζω..

Μη σε ανησυχεί αυτό.'Oλοι με την ίδια σκέψη ξεκινάνε.Μετά από τις 2 πρώτες δοκιμές , θα έχεις γίνει expert. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όσοι έχουν μικρό βαθμό μυωπίας η αστιγματισμού δεν θα πρέπει να βάζουν φακούς... Τα γυαλιά αρκούν. Είχα πάει σε πολλούς οφθαλμίατρους και όλοι μου είπαν ότι οι φακοί επαφής καταστρέφουν τον κερατοειδή και επηρρεάζουν το μάτι. Γι αυτό γυαλιά και πάλι γυαλιά :clapup: Αν βρεις και κάτι που να σου ταιριάζει σου δίνουν και λουκ :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Όσοι έχουν μικρό βαθμό μυωπίας η αστιγματισμού δεν θα πρέπει να βάζουν φακούς...Τα γυαλιά αρκούν.

Άμα έχουν μεγάλο βαθμό δεν αλλάζει κάτι.Μπορείς και πάλι να φοράς γυαλιά , αλλά χρεώνεσαι πιο τσουχτερά για να είναι λεπτός ο φακός του γυαλιού.

Είχα πάει σε πολλούς οφθαλμίατρους και όλοι μου είπαν ότι οι φακοί επαφής καταστρέφουν τον κερατοειδή και επηρρεάζουν το μάτι.

Υπάρχουν πολλοί που φοράνε σχεδόν ολημερίς και για πολλά χρόνια φακούς επαφής και δεν έχουν πάθει τίποτα.Εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός , έτσι όπως το θέτεις.Εγώ γνωρίζω ότι δεν προτείνεται για ηλικίες κάτω των 15 , επειδή το μάτι δεν είναι αρκετά "ώριμο".

Γι αυτό γυαλιά και πάλι γυαλιά :clapup: Αν βρεις και κάτι που να σου ταιριάζει σου δίνουν και λουκ :clapup:

Πιθανό να νιώθει άβολα με τα γυαλιά της κι να επιθυμεί να κάνει αυτή την ανανέωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Άμα έχουν μεγάλο βαθμό δεν αλλάζει κάτι.Μπορείς και πάλι να φοράς γυαλιά , αλλά χρεώνεσαι πιο τσουχτερά για να είναι λεπτός ο φακός του γυαλιού.

Αν έχει μικρό βαθμό, οι φακοί δεν είναι αναγκαίοι. Δεν είναι ανάγκη επειδή έχεις 0,25 αστιγματισμό στο δεξί μάτι να καταστρέφεις τον κερατοειδή σου. Βέβαια ούτε και αν έχεις μεγάλο βαθμό είναι αναγκάίοι, αλλά αν στην τελική ενοχλούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ (που δεν θεωρώ ότι ισχύει, ο καθένας μπορεί να ψάξει τον ιδανικό σκελετό για αυτόν ανάμεσα στους τόσους πολλούς του εμπορίου) τα γυαλιά, ε τότε ας βάλει φακούς.

Υπάρχουν πολλοί που φοράνε σχεδόν ολημερίς και για πολλά χρόνια φακούς επαφής και δεν έχουν πάθει τίποτα.Εξαρτάται απ' το μάτι του καθενός , έτσι όπως το θέτεις.Εγώ γνωρίζω ότι δεν προτείνεται για ηλικίες κάτω των 15 , επειδή το μάτι δεν είναι αρκετά "ώριμο".

Οι συνέπειες των φακών επαφής είναι μακροπρόθεσμες κυρίως. Η μητέρα μου μια ζωή φορούσε φακούς επαφής καλής ποιότητας... Της δημιουργήσανε (μεταξύ άλλων προβλημάτων όπως λοιμώξεις κλπ) πολλά προβλήματα στα μάτια τα οποία (προβλήματα) στην αρχή δεν ήταν εμφανή. * (Τους χρησιμοποιούσε σωστά, δλδ δεν έκανε κανα λάθος στη χρήση).

Πιθανό να νιώθει άβολα με τα γυαλιά της κι να επιθυμεί να κάνει αυτή την ανανέωση.

Μπορεί να βρει κάτι όμως που να της αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν έχει μικρό βαθμό, οι φακοί δεν είναι αναγκαίοι. Δεν είναι ανάγκη επειδή έχεις 0,25 αστιγματισμό στο δεξί μάτι να καταστρέφεις τον κερατοειδή σου. Βέβαια ούτε και αν έχεις μεγάλο βαθμό είναι αναγκάίοι, αλλά αν στην τελική ενοχλούν ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ (που δεν θεωρώ ότι ισχύει, ο καθένας μπορεί να ψάξει τον ιδανικό σκελετό για αυτόν ανάμεσα στους τόσους πολλούς του εμπορίου) τα γυαλιά, ε τότε ας βάλει φακούς.

Αν έχεις 0.25 , δεν τίθεται καν θέμα χρήσης γυαλιών , οπότε πάμε παρακάτω.

Οι συνέπειες των φακών επαφής είναι μακροπρόθεσμες κυρίως. Η μητέρα μου μια ζωή φορούσε φακούς επαφής καλής ποιότητας... Της δημιουργήσανε (μεταξύ άλλων προβλημάτων όπως λοιμώξεις κλπ) πολλά προβλήματα στα μάτια τα οποία (προβλήματα) στην αρχή δεν ήταν εμφανή. * (Τους χρησιμοποιούσε σωστά, δλδ δεν έκανε κανα λάθος στη χρήση).

Κι εγώ θα σου πω για κάποιον που φορούσε φακούς κι δεν έπαθε τίποτα κι θα παίξουμε την κολοκυθιά. :P

Δεν είναι τελεσίδικο πάντως το ότι όσοι φοράνε φακούς επαφής αποκτούν προβλήματα στα μάτια τους μεγαλώνοντας.Θεωρώ πως η σωστή χρήση τους είναι το παν , αλλά δεν είμαι ειδικός για να επιμείνω.

Μπορεί να βρει κάτι όμως που να της αρέσει...

Δε διαφωνώ.Η επιθυμία όμως να απαλλαγείς απ' τα γυαλιά , ειδικά όταν τα φοράς από πολύ μικρή ηλικία , είναι μεγάλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αν έχεις 0.25 , δεν τίθεται καν θέμα χρήσης γυαλιών , οπότε πάμε παρακάτω.

Δυστυχώς όμως πολλοί παίρνουν γυαλιά με μυωπία 0,25 ξέρω γω.

Κι εγώ θα σου πω για κάποιον που φορούσε φακούς κι δεν έπαθε τίποτα κι θα παίξουμε την κολοκυθιά.

Δεν είναι τελεσίδικο πάντως το ότι όσοι φοράνε φακούς επαφής αποκτούν προβλήματα στα μάτια τους μεγαλώνοντας.Θεωρώ πως η σωστή χρήση τους είναι το παν , αλλά δεν είμαι ειδικός για να επιμείνω.

Κοίτα, είμαι απολύτως σίγουρος για αυτά που σου λέω επειδή έχω ρωτήσει επιστήμονες και δεν μου το είπε ο κουμπάρος της θείας της πνευματικής αδερφής της γιαγιάς μου :P Επιφυλάσσομαι πάντως.

παραθέτω τρία άρθρα: https://www.medlook.net/article.asp?item_id=1977 , https://archive.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=05.06.2007,id=39730652 , https://www.hontos.gr/index.php?opti...indini&catid=75:eye-lences&Itemid=126&lang=el

(το τρίτο είναι σύντομο και κατατοπιστικό)

Δε διαφωνώ.Η επιθυμία όμως να απαλλαγείς απ' τα γυαλιά , ειδικά όταν τα φοράς από πολύ μικρή ηλικία , είναι μεγάλη.

Οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Κοίτα , το πρώτο άρθρο αναφέρεται σ' αυτούς που τους φοράνε κυριολεκτικά όλη μέρα ( είναι υπερβολικό , εννοείται τους βγάζουμε πριν κοιμηθούμε) και το δεύτερο για μια μάρκα υγρών που δεν την ξέρω κιόλας.Το τρίτο είναι κάπως σχετικό με το θέμα ( για την "αρρώστια" , αλλά κάνει επισημάνσεις και στη σωστή χρήση των φακών).Τέλος πάντων.Μη νομίζεις ότι είμαι κανένας που θεωρεί 100% ασφαλείς τους φακούς , απλά πιστεύω ότι αν προσέχεις έχεις λίγες πιθανότητες να πάθεις κάτι.Αλλά στην τελική ,δεν έχει και νόημα να μιλάμε για πιθανότητες.Και τι δεν είναι επικίνδυνο γύρω μας.Και με τα γυαλιά πες πέφτεις κάτω ,σπάνε , σου μπαίνει στο μάτι το γυαλί.Ε , ντάξει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irenegate777

Νεοφερμένος

Η irenegate777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για 0,25 δεν τίθεται καν θέμα. Πιστεύω κι εγώ ότι δεν χρειάζονται φακοί αλλά εγω εκτός από αστιγματισμό (0,50 & 0,75) έχω και 4 μυωπία. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά μην τρελαθούμε, αν δεν είσαι προσεκτικός μπορείς να πάθεις τα πάντα. Εξάλλου ξένο σώμα βάζεις μέσα στο μάτι σου, σαν το ταμπόν (παραλληλία εε) :P
Ο φακός έχει μια διάρκεια λήξης, μετά πολυμερίζεται. Αν κάποιος τον χρησιμοποιεί πέρα από το χρονικό διάστημα μέχρι να καταστραφεί, τότε λογικό είναι να προκύψουν μολύνσεις και ερεθισμοί. Εγώ 3 χρόνια που τους φοράω, επειδή είμαι πολύ προσεκτική, δεν έχω πάθει ούτε επιπεφυκίτιδα!

Δε λέω όντως όπως ειπώθηκε η επιθυμία των φακών είναι έντονη από μικρή ηλικία, κυρίως λόγω ανασφάλειας.
0,25 :eek::eek: Εδώ καλά τόση λίγη μυωπία ούτε την καταλαβαίνεις. Από το 0.75 και μετά ψιλοχαλάει η εικόνα!:worry:


BTW Τα λατρεύω τα γυαλάκια μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και με τα γυαλιά πες πέφτεις κάτω ,σπάνε , σου μπαίνει στο μάτι το γυαλί.Ε , ντάξει.

Υπάρχουν γυαλιά κατασκευασμένα έτσι ώστε να μην σπάνε, ακόμα κι αν τα πατάς.. :clapup: Απλώς πρέπει να τους ζητήσεις να μην είναι εύθραυστα.(<---- όχι, τέτοια πράγματα δεν εννοούνται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παιδιά μην τρελαθούμε, αν δεν είσαι προσεκτικός μπορείς να πάθεις τα πάντα.

δυστυχώς λίγοι προσέχουν σε αυτή τη ζωή! :P

BTW Τα λατρεύω τα γυαλάκια μου

Και γω!!!

Και έχω μια απορία... Υπάρχει περίπτωση να ... χάσεις ποτέ τους φακούς ? :P Ίσως η ερώτησή μου να είναι ultra fail αλλα δεν είχα ποτέ φακούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Και έχω μια απορία... Υπάρχει περίπτωση να ... χάσεις ποτέ τους φακούς ? :P

Είναι σε κουτάκι , αν εννοείς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Αν σου πεσουν κατω ναι.Γενικα αν σου πεσουν κατω την ωρα που περπατας λογου χαρη ή οταν εισαι σχολειο καλο θα ηταν ν μην τον μαζευεις και να τον ξαναβαλεις στο ματι σου.Το νερο που ισως ριξεις εκεινη την ωρα δεν ειναι αρκετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Αν σου πέσουν κάτω ναι.Γενικά αν σου πέσουν κάτω την ώρα που περπατάς , λόγου χαρη ,ή όταν είσαι σχολείο , καλό θα ήταν να μην τον μαζεύεις και να μην τον ξαναβάλεις στο μάτι σου.Το νερό που ίσως ρίξεις εκείνη την ώρα δεν είναι αρκετό.
fixed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Αν σου πεσουν κατω ναι.Γενικα αν σου πεσουν κατω την ωρα που περπατας λογου χαρη ή οταν εισαι σχολειο καλο θα ηταν ν μην τον μαζευεις και να τον ξαναβαλεις στο ματι σου.Το νερο που ισως ριξεις εκεινη την ωρα δεν ειναι αρκετο.

Δεν κανει να ριχνεις νερο στους φακους!
Το νερο βρυσης εχει καποιο βακτηριο που προκαλει κατι στα ματια :(
Δεν θυμαμαι πως το λενε, αλλα οποιος θελει ψαχνει, εγω το διαβασα απο εγκυρη ιστοσελιδα που πουλουσε φακους και υγρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ποτέ νερό!!! Ή φυσιολογικό ορό ή ειδικό διάλειμμα φακών. Καλά ο οφθαλμίατρος δεν σας λέει τίποτα; Έτσι αβέρτα να πάρουμε φακούς και να κάνουμε ζημιά; έλεος ρε παιδιά αν μπουν δεν βγαίνουν έτσι στα καλά καθούμενα ! εκεί που περπατάς , αν τους έχεις βάλει καλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ!

στο σχολείο, καλό θα ήταν να κουβαλάς μια μίνι συσκευασία ορού (μια αμπούλα δηλαδή), γιατί μετά από πολλή ώρα χρήσης υπάρχει ξηροφθαλμία, ειδικά το χειμώνα (καλοριφέρ κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Όσοι δεν φοράνε φακούς επαφής χάνουν σε κάτι; Είναι λιγότερο σέξυ; :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Δεν κανει να ριχνεις νερο στους φακους!
Το νερο βρυσης εχει καποιο βακτηριο που προκαλει κατι στα ματια :(
Δεν θυμαμαι πως το λενε, αλλα οποιος θελει ψαχνει, εγω το διαβασα απο εγκυρη ιστοσελιδα που πουλουσε φακους και υγρα.

Και εγω το εχω ακουσει αυτο και μου το εχει πει και ο οφθαλμιατρος,μια φορα ομως ξεχαστηκα και μετα απο ξενυχτι αντι για υγρο εβαλα νερο στους φακους και δεν παθανε τιποτα:P

ουτε και εγω ειχα καποιο προβλημα:P

Απο τοτε βεβαια δεν το εχω ξανακανει :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Όταν είχα πάει διακοπές κάποια στιγμή, είχα ξεχάσει να πάρω το υγρό μαζί μου. Οπότε λέω θα βάλω νερό..(ναι ήταν η έξυπνη ιδέα της στιγμής.:pfff:) Την επόμενη που πήγα να τους βάλω, κολλαγάνε. Δηλαδή παραβεντουζώνανε πάνω στο μάτι μου. Και ήταν αρκετά θολοί. Δυσκολεύτηκα και να τους βγάλω μετά, γιατί δεν βγαίνανε.:P

Έχω ένα άλλο θέμα που σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες... Όταν φοράω τους φακούς μου κάθε μέρα, από τη πρώτη ώρα που θα τους βάλω έχω κάποια ενόχληση κυρίως στον αριστερό. Σαν να μου θολώνει λίγο, σαν να μου ''μαγκώνει'' σε κάποια σημεία...Μια ενόχληση τελοσπάντων. Δεν βλέπω καθαρά καθαρά, όπως θα ήθελα.

Οι φακοί είναι σχεδόν καινούριοι.. Δεν έχει περάσει το 30ήμερο.
Παίζει να έχω ανεβάσει μυωπία ή να είναι θέμα των συγκεκριμένων φακών; :hmm:

Αν και πάντα αυτούς παίρνω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
εγω πλεον περνω ημερισιους,ουτε να εχω υγρα,ουτε να τους ξεπλενω τιποτα,απλα μολις τους βγαζω τους πεταω.
αλλωστε δεν τους φοραω καθημερινα -καθημερινα μονο τα γυαλακια μου βολευομαι- και με συμφερει και στην τιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top