Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ πάλι τους τοποθετώ στον δείκτη, με το μεσαίο κατεβάζω το κάτω βλέφαρο και με το άλλο χέρι ανεβάζω το πάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να μένουν πάνω από 6 ώρες στο υγρό οι φακοί για να καθαρίζουν καλύτερα αν δεν κάνω λάθος..:hmm:

Αν οι φακοί μείνουν έξω από το υγρό τι παθαίνουν;:/

στεγνωνουν γινοντε κοκαλο και τους πετας... δε πρεπει ποτε ο φακος να ειναι στεγνος.. :bye::bye::bye:

ακριβως... πετρα γινονται, και οταν πας να τον πιασεις σκιζονται καποια σημεια, η μπορει και να σπασει!
αφου συμβουν τα παραπανω μπορεις πολυ απλα να τους ξανατοποθετησεις στο υγρο και ολα μια χαρα....:D

βεβαια δν ειναι και οτι καλυτερο....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
αφου συμβουν τα παραπανω μπορεις πολυ απλα να τους ξανατοποθετησεις στο υγρο και ολα μια χαρα....:D

βεβαια δν ειναι και οτι καλυτερο....:P
Εγω το ειχα κανει μια φορα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Υπάρχουν φακοί αεροδιαπερατοί που αναπνέει το μάτι.Επίσης καλό είναι να επιλέγετε μαλακούς φακούς.Επίσης προτειμήστε μηνιαίους και όχι ετήσιους ή 2ετίας, γιατί αυτοί οι φακοί θα χρειαστούν βιολογικό καθαρισμό κάθε 4 μήνες.Οπότε οι μηνιαίοι φακοί επαφής είναι οι καλύτεροι αλλά θα κοστίσουν λίγο περισσότερο.Επίσης θέλω να πω οτι σε περίπτωση ενόχλησης και πριν αυτή επιδεινωθεί, οι φακοί μπορούν να ξεπλυθούν και να καθαριστούν και οι 2 όψεις τους με φρέσκο διάλυμα απολύμανσης και ύστερα να φορεθούν ξανά.
Κάτι ακόμα που θέλω να τονίσω, σε περίπτωση που παρατηρήσετε οτι βλέπετε θολά, και αυτό επιμένει και μετά τον καθαρισμό του φακού ελέγξτε αν οφείλεται στο διάλυμα καθαρισμού και δοκιμάστε άλλη μάρκα.
οπτικος ή οφθαλμιατρος εισαι;;;;;;;;:P
στεγνωνουν γινοντε κοκαλο και τους πετας... δε πρεπει ποτε ο φακος να ειναι στεγνος.. :bye:
παντως εγω μια φορα τους ειχα ξεχασει στο κουτι τους χωρις υγρο και δεν παθανε τιποτα απο οσα λετε!:Pψευτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
για ποση ωρα τους αφησες... στεγνωνουν και απλα τους πετας.. εγω χρησιμοποιω μηνιαιους παντος... και ειμαι πολυ ικανοποιημενος..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
κι εγω! τους ειχα ξεχασει γυρω στις 5 ωρες αλλα μες στο κουτι χωρις υγρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ισως επειδη ηταν κλειστοι και για μικρο διαστημα.. στον αερα παντος ξερενοντε.. δεν ξερω αν παρατηρησες στον αερα οταν φυσαει δυνατα.. γι αυτο λεμε μερικες φορες οτι τα δακρυα χρειαζονται στον φακο. αρκει να μην ειναι βροχη:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;αν φορας φακους για αρκετα χρονια τα νευρα στα ματια σου γινονται πιο εντονα;;;:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
να ρωτησω κατι;αν φορας φακους για αρκετα χρονια τα νευρα στα ματια σου γινονται πιο εντονα;;;:hmm::hmm::hmm:
Η σωστή χρήση χωρίς υπερβολές και η σωστή συντήρηση των φακών δεν επηρρεάζουν τα μάτια αλλά η μακροχρόνια χρήση φακών επαφής έχει σαν αποτέλεσμα μία ένδειξη κούρασης στα μάτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η σωστή χρήση χωρίς υπερβολές και η σωστή συντήρηση των φακών δεν επηρρεάζουν τα μάτια αλλά η μακροχρόνια χρήση φακών επαφής έχει σαν αποτέλεσμα μία ένδειξη κούρασης στα μάτια...
οκ!ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οκ!ευχαριστω!
Ότι περίεργο όμως παρατηρήσεις στα μάτια σου, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκευθείς αμέσως το γιατρό σου!Αυτός είναι ο κατάλληλος στο να σε συβλουλέψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ότι περίεργο όμως παρατηρήσεις στα μάτια σου, το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να επισκευθείς αμέσως το γιατρό σου!Αυτός είναι ο κατάλληλος στο να σε συβλουλέψει!
δεν παρατηρησα κατι!απλως καπου το ακουσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phanis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο phanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δεκαπενθημερους φακους με υγρο novasoft το οποιο εχει επιλογη καθαρισμου και 5 λεπτων
χρηση κανω καθε μερα χωρις κανενα απολυτος προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παιδια αποτη φαινεται ολοι ξερεται για φακους.
εγω εναμιση μιοποια εχω, αλλα τα γυαλια δεν μου πανε ΚΑΘΟΛΟΥ κ πολλες φορες μπερδευω τα προσωπα στο δρομο κ με ενοχλει ^.^ Οταν λετε οτι οι φακοι ειναι μηνιαιοι, δλδ τους βαζεται στο ματι κ τους ξαναβγαζεται μετα απο ενα μηνα?? Ειναι ακριβοι? γιατι τα γυαλια ειναι πανακριβα κ βαρεθηκα να τα φυλαω μην τα κλεψει κανενας η τα σπασει.
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως βγαινουνε? Για να μπουνε ξερω, κ μαλιστα μολις τωρα εκανα προπονηση κ ανηξα το ματι κ εβαλα το δαχτιλο ακριβως μπροστα απο το ματι κ μπορεσα να το κρατησω ανοιχτο οποτε το βαλσημο θα ειναι ευκολο :P
Λεω να βαλω του χρονου. αν με χτυπησει καμοια μπαλα στο ματι θα παθει τπτ? Για να ξερω αν ειναι να τα βγαζω στη γυμναστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παιδια αποτη φαινεται ολοι ξερεται για φακους.
εγω εναμιση μιοποια εχω, αλλα τα γυαλια δεν μου πανε ΚΑΘΟΛΟΥ κ πολλες φορες μπερδευω τα προσωπα στο δρομο κ με ενοχλει ^.^ Οταν λετε οτι οι φακοι ειναι μηνιαιοι, δλδ τους βαζεται στο ματι κ τους ξαναβγαζεται μετα απο ενα μηνα?? Ειναι ακριβοι? γιατι τα γυαλια ειναι πανακριβα κ βαρεθηκα να τα φυλαω μην τα κλεψει κανενας η τα σπασει.
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως βγαινουνε? Για να μπουνε ξερω, κ μαλιστα μολις τωρα εκανα προπονηση κ ανηξα το ματι κ εβαλα το δαχτιλο ακριβως μπροστα απο το ματι κ μπορεσα να το κρατησω ανοιχτο οποτε το βαλσημο θα ειναι ευκολο :P
Λεω να βαλω του χρονου. αν με χτυπησει καμοια μπαλα στο ματι θα παθει τπτ? Για να ξερω αν ειναι να τα βγαζω στη γυμναστικη

Όταν λέμε μηνιαίους φακούς επαφής αναφερόμαστε στη χρήση που είναι για 1 μήνα.Τους φοράς όλη τη μέρα και το δράδυ τους βγάζεις και τους τοποθετείς σε ένα ειδικό διάλυμα απολύμανσης.Αυτοί κοστίζουν 10ευρώ το ζευγάρι περίπου.Υπάρχουν φακοί επαφής που δεν χρειάζεται να τους βγάζεις,τους φοράς ακόμη και στον ύπνο αλλά δεν πολυχρησιμοποιούνται γιατί εχουν περισσότερες πιθανότητες να επιφέρουν κάποια μόλυνση.Οι μηνιαίοι απλοί φακοί επαφής είναι οι καλύτεροι από άποψη διαφόρων μολύνσεων και ενοχλήσεων που μπορεί να παρουσιαστούν κοινώς δηλαλή είναι οι πιο ασφαλείς.Το να φορέσεις και να βγάλεις τους φακούς είναι πολύ απλό αλλά σίγουρα πρέπει να συνηθήσεις και αυτό γίνεται με τον καιρό και τη χρήση.Στη γυμναστική σίγουρα είναι καλύτερα να φοράς φακούς.Δύσκολα με μία π.χ. ''κεφαλιά'' να φύγει ο φακός από το μάτι...Επίσης με τα γυαλιά μπορεί να τραυματιστείς, να τα σπάσεις και σίγουρα θα σου κοστίσουν πολύ περισσότερο.Επίσης πρέπει να σου πω οτι το αποστειρωμένο διάλυμα συντήρησης των φακών κοστίζει 10-15 ευρώ ανάλογα την μάρκα και το κατάστημα (οπτικά ή φαρμακείο).Νομίζω οτι σε κάλυψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέγοντας μηνιαίους δεν εννοούμε 30 χρήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Λέγοντας μηνιαίους δεν εννοούμε 30 χρήσεις?

Όχι, εννοούμε ότι οι συγκεκριμένοι φακοί μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ένα μήνα και κάτι παραπάνω από την πρώτη επαφή με το μάτι... μπορεί κάποιος πχ να μη χρειαστεί να βάλει τους φακούς για 2-3 μέρες, αυτό δεν σημαίνει οτι κάνει οικονομία πχ στη χρήση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
-.-
παμε καλα?
ναι σοφια αυτο εννοουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
παιδια αποτη φαινεται ολοι ξερεται για φακους.
εγω εναμιση μιοποια εχω, αλλα τα γυαλια δεν μου πανε ΚΑΘΟΛΟΥ κ πολλες φορες μπερδευω τα προσωπα στο δρομο κ με ενοχλει ^.^ Οταν λετε οτι οι φακοι ειναι μηνιαιοι, δλδ τους βαζεται στο ματι κ τους ξαναβγαζεται μετα απο ενα μηνα?? Ειναι ακριβοι? γιατι τα γυαλια ειναι πανακριβα κ βαρεθηκα να τα φυλαω μην τα κλεψει κανενας η τα σπασει.
Μπορει καποιος να μου πει πως ακριβως βγαινουνε? Για να μπουνε ξερω, κ μαλιστα μολις τωρα εκανα προπονηση κ ανηξα το ματι κ εβαλα το δαχτιλο ακριβως μπροστα απο το ματι κ μπορεσα να το κρατησω ανοιχτο οποτε το βαλσημο θα ειναι ευκολο :P
Λεω να βαλω του χρονου. αν με χτυπησει καμοια μπαλα στο ματι θα παθει τπτ? Για να ξερω αν ειναι να τα βγαζω στη γυμναστικη

Καταρχήν όταν λέμε οτι οι φακοί επαφής είναι μηνιαίοι ενοούμαι οτι διαρκούν για ένα μήνα.Δηλαδή μπορείς να τους φοράς καθημερινά (και το βράδυ τους βγάζεις).Μετά τις 30 ημέρες οι φακοί δεν είναι κατάλληλοι για να φορεθούν.Άρα πάς και αγοράζεις άλλους.Οι μηνιαίοι φακοί επαφής κοστίζουν 10 ευρώ αλλά αυτό αλλάζει από μάρκα σε μάρκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top