Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Αυτό λέω και εγώ. Αλλού το μάτι, αλλού το χέρι, αλλού ο φακός.
Αλλά όλοι λένε, μπα θα συνηθίσεις.:hmm:
Και να το συνηθίσω φοβάμαι να το διακυνδυνέυσω γιατί σίγουρα θα χάσω τον φακό..:D
ο Χριστος κι η Παναγια:!:
καλα εσυ δεν ελεγες οτι δεν προκειται ποτε σου να βαλεις φακους?:P
εγω παντως βαζω τους φακους χωρις να χρειαζομαι καθρεφτη:P:D
μετα απο 3 χρονια που φοραω,τους συνηθισα πλεον;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
ο Χριστος κι η Παναγια:!:
καλα εσυ δεν ελεγες οτι δεν προκειται ποτε σου να βαλεις φακους?:P
εγω παντως βαζω τους φακους χωρις να χρειαζομαι καθρεφτη:P:D
μετα απο 3 χρονια που φοραω,τους συνηθισα πλεον;)

Ναι, αλλάζουν οι άνθρωποι.:iagree:
Μέχρι στιγμής τους βάζω μέσα σε ορό. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι όμως. Αλλά είναι το μοναδικό υγρό που έχω πάρει(με 2 είχα ξεκινήσει) το οποίο δεν μου κοκκινίζει τα μάτια.
Επίσης κάποιες φορές που πάω να τον βάλω δεν ξεκολλάει απότο χέρι μου. 3 τέταρτα έκανα σήμερα για να τον βάλω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Επίσης κάποιες φορές που πάω να τον βάλω δεν ξεκολλάει απότο χέρι μου. 3 τέταρτα έκανα σήμερα για να τον βάλω:D
καλα εγω δεν ειχα κανενα τετοιο προβλημα:P
τις πρωτες φορες κανα 10λεπτο να μου επαιρνε να τους βαλω τους φακους..γενικα τους συνηθισα σε μικρο χρονικο διαστημα..:xixi:

προβλεψη: σε βλεπω να γυριζεις στα γυαλακια σε λιγο καιρο : P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
καλα εγω δεν ειχα κανενα τετοιο προβλημα:P
τις πρωτες φορες κανα 10λεπτο να μου επαιρνε να τους βαλω τους φακους..γενικα τους συνηθισα σε μικρο χρονικο διαστημα..:xixi:

προβλεψη: σε βλεπω να γυριζεις στα γυαλακια σε λιγο καιρο : P

νο, στα γυαλιά δεν γυρίζω εκτός από πισί.
Τους βολεύτηκα και είναι καλοί. Όσο περνάει ο καιρός και εγώ θα συνηθίζω πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τι φοράτε, μηνιαίους, ημερήσιους, τι (και γιατί)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Μηνιαίους εδώ. Δεν τους φοράω σε καθημερινή βάση, μου έχει πει ο οφθαλμίατρος οτι παθαίνεις επιπεφυκίτιδα. Επιπλέον, τα γυαλάκια μου μ'αρέσουν, οπότε.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
επιπεφυκιτιδα δεν παθαινεις απο την πολυωρη χρηση, αλλα απο μολυνση που συνηθως ειναι κολλητικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heyday

Νεοφερμένος

Η heyday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
απ ο,τι μου χουν πει κι εμενα ισχυει οτι αν φορας συνεχως φακους δεν ''αναπνεει'' ο αμφιβληστροειδης με αποτελεσμα να δημιουργηθουν προβληματα (τωρα το τι ακριβως προβληματα δεν ξερω)...παντως η αληθεια ειναι οτι αν τους φοραω για πολλη ωρα με πιανει πονοκεφαλος που εστιαζει στην περιοχη πανω απο τα ματια...σας εχει συμβει τιποτα αναλογο η να ανησυχησω?!?!?!?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΡΙΣ27524

Νεοφερμένος

Η ΙΡΙΣ27524 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι αυτο το υγρο χρησιμοποιουσα και συνεχίζω να χρησιμοποιώ. Είναι το μοναδικό που δεν κάνει τα μάτια μου να κοκκινίζουν έστω και για λίγο μόλις βάλω τους φακούς. Το θέμα είναι ότι πρέπει οι φακοί να μείνουν στη θήκη τους για 6 ώρες. Ούτε τέταρτο λιγότερο. Πρόκειται για ένα υγρό που στην ουσία είναι οξινο. Στη θήκη μέσα υπάρχει τοποθετημένη μια βάση. Έτσι όταν η θήκη κλείσει γίνεται μια αντίδραση εξουδετέρωσης και έτσι οι φακοί καθαρίζουν. Βρήκα την υγειά μου με αυτο το υγρό πάντως :)

Και τι κάνεις αν τη στιγμή που πας να τους βάλεις δεις καμία τρίχα;
Με τι τους ξεπλένεις;
Αν χρησιμοποιήσεις το υγρό, θα σου κάψει τα μάτια και το νερό δέν επιτρέπεται;

Απεσταγμένο είναι καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και τι κάνεις αν τη στιγμή που πας να τους βάλεις δεις καμία τρίχα;
Με τι τους ξεπλένεις;
Αν χρησιμοποιήσεις το υγρό, θα σου κάψει τα μάτια και το νερό δέν επιτρέπεται;

Απεσταγμένο είναι καλά;

Προσωπικά έχω αγοράσει ορό από το φαρμακείο. Όταν τους βγάζω τους ξεπλένω με αυτόν και τους βάζω.
Μηνιαίους έχω πάρει και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Και τι κάνεις αν τη στιγμή που πας να τους βάλεις δεις καμία τρίχα;
Με τι τους ξεπλένεις;
Αν χρησιμοποιήσεις το υγρό, θα σου κάψει τα μάτια και το νερό δέν επιτρέπεται;

Απεσταγμένο είναι καλά;

Φυσιολογικος ορος απο το φαρμακειο :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Opti-Free Express χρησιμοποιω εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Opti-Free Express χρησιμοποιω εγω
το ιδιο και γω..
εχω μηνιαιους και το πρωτο πραγμα που κανω οταν ξυπναω αφου ξεπλυνω καλα τα ματια τους φοραω(πριν ανοιξει το ματι για τα καλα που λεν) και τους βγαζω πριν παω για υπνο και τουλ για 4 ωρες την μερα.. μονο στον υπνο... ποτε μεχρι σημερα δεν ειχα προβλημα..
τους ξεπλενω με οπτι φρει και τους αποθηκευω στη θηκη παλι με το ιδιο οπτι φρει:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Δεν έχω σκοπό να φορέσω.
Και γιατί είμαι μικρή, αλλά επίσης δεν έχω πρόβλημα με τα γυαλιά, τα οποία τα φοράω μόνο στην τάξη ή στο σπίτι.
Παρόλαυτά, είμαι περίεργη στο να μάθω πως φοριούνται κι αν ενοχλούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
απ ο,τι μου χουν πει κι εμενα ισχυει οτι αν φορας συνεχως φακους δεν ''αναπνεει'' ο αμφιβληστροειδης με αποτελεσμα να δημιουργηθουν προβληματα (τωρα το τι ακριβως προβληματα δεν ξερω)...παντως η αληθεια ειναι οτι αν τους φοραω για πολλη ωρα με πιανει πονοκεφαλος που εστιαζει στην περιοχη πανω απο τα ματια...σας εχει συμβει τιποτα αναλογο η να ανησυχησω?!?!?!?
Υπάρχουν φακοί αεροδιαπερατοί που αναπνέει το μάτι.Επίσης καλό είναι να επιλέγετε μαλακούς φακούς.Επίσης προτειμήστε μηνιαίους και όχι ετήσιους ή 2ετίας, γιατί αυτοί οι φακοί θα χρειαστούν βιολογικό καθαρισμό κάθε 4 μήνες.Οπότε οι μηνιαίοι φακοί επαφής είναι οι καλύτεροι αλλά θα κοστίσουν λίγο περισσότερο.Επίσης θέλω να πω οτι σε περίπτωση ενόχλησης και πριν αυτή επιδεινωθεί, οι φακοί μπορούν να ξεπλυθούν και να καθαριστούν και οι 2 όψεις τους με φρέσκο διάλυμα απολύμανσης και ύστερα να φορεθούν ξανά.
Κάτι ακόμα που θέλω να τονίσω, σε περίπτωση που παρατηρήσετε οτι βλέπετε θολά, και αυτό επιμένει και μετά τον καθαρισμό του φακού ελέγξτε αν οφείλεται στο διάλυμα καθαρισμού και δοκιμάστε άλλη μάρκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
το ιδιο και γω..
εχω μηνιαιους και το πρωτο πραγμα που κανω οταν ξυπναω αφου ξεπλυνω καλα τα ματια τους φοραω(πριν ανοιξει το ματι για τα καλα που λεν) και τους βγαζω πριν παω για υπνο και τουλ για 4 ωρες την μερα.. μονο στον υπνο... ποτε μεχρι σημερα δεν ειχα προβλημα..
τους ξεπλενω με οπτι φρει και τους αποθηκευω στη θηκη παλι με το ιδιο οπτι φρει:bye::bye::bye:

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να μένουν πάνω από 6 ώρες στο υγρό οι φακοί για να καθαρίζουν καλύτερα αν δεν κάνω λάθος..:hmm:

Αν οι φακοί μείνουν έξω από το υγρό τι παθαίνουν;:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
στεγνωνουν γινοντε κοκαλο και τους πετας... δε πρεπει ποτε ο φακος να ειναι στεγνος.. :bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ακριβως... πετρα γινονται, και οταν πας να τον πιασεις σκιζονται καποια σημεια, η μπορει και να σπασει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας,εχω εδω και 1 μηνα προσπαθω να βαλω τους φακους επαφης αλλα τπτ.Μηπως μπορειτε να με πειτε κανεναν τροπο ωστε να τα καταφερω? ευχαριστω
δεν ειναι πολυ δυσκολο απλα θελει λιγο υπομονη.εγω εχω εδω και 2 μηνες και δεν εχω προβλημα.με το καλο σου χερι ανοιξε το ματι σου καλα.μετα τοποθετησε τον φακο στην κορη και με το πανω καπακι του ματιου προσπαθησε να τον κλεισεις απο επανω.:no1::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
βαζεις το φακο αφου τον πλυνεις καλα με το υγρο στο με μεσαιο δαχτυλο.. δε θελω γελοια...... με το αλλο χερι τωρα ανοιγεις το ματι εχοντας το χερι πανω απ το κεφαλι σαν καποιος απο πισω σου δηλ να προσπαθει να σου ανοιξει το ματι. κρατας και με το αλλο τοποθετεις τον φακο..
τονιζω ο φακος να ειναι υγρος και καθαρος..
την ιδια διαδικασια ακολουθεις για το αλλο ματι χωρις να αλλαζεις χερι.. δηλ ο φακος στο ιδιο και το ανοιγμα του ματιου με το ιδιο χερι...
πιστευω οτι σιγουρα θα πηγες σε καποιον οπτικο να σου δειξει την πρωτη φορα ετσι.. αν οχι να πας σε καποιον οπτικο (μαγαζι που πουλαει γυαλια και φακους εννοω) θα στους περασει πρωτη φορα και θα καταλαβεις.. αλλιως οσο και να στο εξηγουμε ειναι καπως δυσκολο..
το σιγουρο ειναι οτι θα δεις τον κοσμο σε σπεσιαλ dvd ενω με τα γυαλια εισαι στην φθηνη εκδοση του βιντεο.....:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top