Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εγώ πάντως απο την πρώτη στιγμή που τους έβαλα δεν είχα κανένα πρόβλημα, δεν με δυσκόλεψαν καθόλου.

Το κυριότερο όσον αφορά τους φακούς και το άν σε ενοχολούν στο μάτι ή όχι είναι θέμα καθαριότητας. Πολύ καλό πλύσιμο πρίν τους βάλεις και έπειτα νοου προμπλεμ! Ούτε τους νοιώθεις. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
παιδια εγω τι να πω που θελω να βαλω και δν μ αφηνει ο οφθαλμιατρος??? και καλα τωρα που τ γυαλια τα χω βοηθητικα... αλλα μετα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
παιδια εγω τι να πω που θελω να βαλω και δν μ αφηνει ο οφθαλμιατρος??? και καλα τωρα που τ γυαλια τα χω βοηθητικα... αλλα μετα?



Πόσο έχεις;
Για να σου λέει ο οφθαλμίατρος να μην βάλεις θα ξέρει, μπορεί να μην σου χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Όντως καλύτερα να μην βάλεις γιατί μετά θα μεγαλώσει η μυωπία σου 100% άμα τα φοράσ συνέχεια, είτε γυαλιά είτε φακούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Όντως καλύτερα να μην βάλεις γιατί μετά θα μεγαλώσει η μυωπία σου 100% άμα τα φοράσ συνέχεια, είτε γυαλιά είτε φακούς...

Αυτό το ακούω 1η φορά. Αντίθετα ξέρω ότι με σωστή διατροφή μπορεί η μυωπία να μειωθεί η και να σταθεροποιηθεί. Μετα τα 40 όλα αυτά βέβαια που σταματά η ανάπτυξη του οργανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
η μυωπια ανεβαινει οσο αφηνεις τα ματια και δεν πας στον ειδικο. πιθανων να μην εχεις μυωπια σε μεγαλο βαθμο και να μην χρειαζεσαι φακους. ισως να εχεις τα γυαλια μονο για διαβασμα. απο κει και περα αν εχεις και δεν φορας γυαλια ή φακους τοτε ανεβαινει η μυωπια. οταν τα φορας δεν κουραζεις τα ματια κλεινωντας τα για να δεις κατι. ο φακος ειναι σαφος καλυτερος. μπορεις να δεις στο πλαι πραγμα που με γυαλια σημαινει πρεπει να γυρισεις κεφαλι. κολυμπας στη θαλασσα με γυαλια κολυμβητηριου και το παιζεις και κολυμπητης κανεις αθλοπαιδιες σαφως πιο ανετα και χωρις φοβο να σπασουν. φακοι επαφης και παλι φακοι επαφης.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
κολυμπας στη θαλασσα με γυαλια κολυμβητηριου και το παιζεις και κολυμπητης

Tι λες ρε, άμα μπει νερό όμως καταλάθος, μολύνονται και τρέχα γύρευε μετά. Εγώ έκανα την βλακεία καμιά φορά να βουτάω με τους φακούς με κλειστά πάντα μάτια αλλά πλέον δεν βουτάω κεφάλι παρά μόνο αν τους έχω βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Tι λες ρε, άμα μπει νερό όμως καταλάθος, μολύνονται και τρέχα γύρευε μετά. Εγώ έκανα την βλακεία καμιά φορά να βουτάω με τους φακούς με κλειστά πάντα μάτια αλλά πλέον δεν βουτάω κεφάλι παρά μόνο αν τους έχω βγάλει.

ειπαμε ρε φιλαρακι φορας και γυαλια κολυμβητηριου. εγω προσωπικα κανω και με σωληνα. ποτε δεν ειχα προβλημα. απλα προσεχεις. εδω να κλαψεις θες και τους κρατας ποσο μαλλον μεσα στο νερο.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εγω παντως εβαλα το καλοκαιρι και ολη μερα στη θαλασσα εκανα και βουτια και τα παντα με φακους..Δεν λεω οταν τους εβγαζα με ετσουζαν λιγο και κοκκινιζαν.Τα βασανισα αρκετα αλλα το ευχαριστηθηκα!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα με φακούς.Καλά τα πήγα στο να τους βγάλω. Για να τους βάλω είναι μια τραγική στιγμή προς το παρόν. Θολώνω ξαφνικά και δακρύζω, αλλά ντάξει θα συνηθίσω..
Για την θάλασσα που είδα πιο πάνω, μου είπε σήμερα η κοπέλα που πήγα ότι αν έρθουν σε επαφή με θαλασσινό αλάτι βεντουζόνουν πάνω στο μάτι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Εμένα σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα με φακούς.Καλά τα πήγα στο να τους βγάλω. Για να τους βάλω είναι μια τραγική στιγμή προς το παρόν. Θολώνω ξαφνικά και δακρύζω, αλλά ντάξει θα συνηθίσω..
Για την θάλασσα που είδα πιο πάνω, μου είπε σήμερα η κοπέλα που πήγα ότι αν έρθουν σε επαφή με θαλασσινό αλάτι βεντουζόνουν πάνω στο μάτι.:hmm:
οχι!Εκανα με κλειστα ματια αλλα σιγουρα κατι θα μπηκε.Δεν ειχα προβλημα στο βγαλσιμο..μονο μετα ηταν ερεθισμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Ναι, εντάξει.Ίσως μου το είπε εμένα λόγω της συγκεκριμένης μάρκας των φακών, για αυτό δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
παιδια δεν βεντουζωνουν. παντα να βαζεται στο νερο γυαλια ή μασκα. καταρχην ακομα και χωρις προβλημα δηλ ενας που βλεπει κανονικα πρεπει να φοραμε γυαλια ή μασκα γιατι πλεον οι θαλασσες δεν ειναι και οτι πιο καθαρο. στο νερο ο φακος βγαινει. γι αυτο λεμε και οχι πολλα δακρυα.
για την φιλη που εβαλε πρωτη φορα φακους σιγουρα θα ειπες τι εχανα τοσο καιρο έτσι με τα γυαλια. σε δεκα μερες θα εχεις συνηθησει και το βγαλε βαλε θα σου ειναι απλη συνηθεια.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
εγω παντως εβαλα το καλοκαιρι και ολη μερα στη θαλασσα εκανα και βουτια και τα παντα με φακους..Δεν λεω οταν τους εβγαζα με ετσουζαν λιγο και κοκκινιζαν.Τα βασανισα αρκετα αλλα το ευχαριστηθηκα!!!:D

Κι εγω! πρωτος χρονος βλεποντας τα παντα γυρω μου! Αλλα δεν βασανιστηκα σχεδον καθολου! :)
-----------------------------------------
Εμένα σήμερα ήταν η πρώτη μου μέρα με φακούς.Καλά τα πήγα στο να τους βγάλω. Για να τους βάλω είναι μια τραγική στιγμή προς το παρόν. Θολώνω ξαφνικά και δακρύζω, αλλά ντάξει θα συνηθίσω..
Για την θάλασσα που είδα πιο πάνω, μου είπε σήμερα η κοπέλα που πήγα ότι αν έρθουν σε επαφή με θαλασσινό αλάτι βεντουζόνουν πάνω στο μάτι.:hmm:

Μπα, μονο οταν κοιμασαι με τους φακους γινεται αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
για την φιλη που εβαλε πρωτη φορα φακους σιγουρα θα ειπες τι εχανα τοσο καιρο έτσι με τα γυαλια. σε δεκα μερες θα εχεις συνηθησει και το βγαλε βαλε θα σου ειναι απλη συνηθεια.:bye::bye::bye:

Nαι ναι.. διαφορετική αίσθηση. Μου είπε και η γιατρός ότι θα συνηθίσω σε λίγο και θα τους βάζω χωρίς καθρέφτη.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Χωρις καθρεφτη δυσκολο πρακτικα, δεν μπορεις να μαντευεις που θα βαλεις το φακο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Αυτό λέω και εγώ. Αλλού το μάτι, αλλού το χέρι, αλλού ο φακός.
Αλλά όλοι λένε, μπα θα συνηθίσεις.:hmm:
Και να το συνηθίσω φοβάμαι να το διακυνδυνέυσω γιατί σίγουρα θα χάσω τον φακό..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΡΙΣ27524

Νεοφερμένος

Η ΙΡΙΣ27524 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Έχω δίχρονους φακούς και χρησιμοποιώ βέβαια υγρό, όχι απεσταγμένο νερό όπως με ημερήσιους.
Θέλω να ρωτήσω αν κανείς έχει χρησιμοποιήσει από το είδος που το υγρό αντιδρά όλο το βράδυ ή κάτι τέτοιο.
Βασικά, δεν έβρισκα τη μάρκα που χρησιμοποιούσα και αναγκάστηκα να πάρω άλλη. Όταν κατάλαβα τι είναι, δεν το άνοιξα. Είναι αποτελεσματικά αυτά?
Έτσι και αλλιώς η μάρκα που έπαιρνα δε με βοηθούσε πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
τι ακριβως εννοεις? τι υγρο χρησιμοποιουμε? Δεν καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Έχω δίχρονους φακούς και χρησιμοποιώ βέβαια υγρό, όχι απεσταγμένο νερό όπως με ημερήσιους.
Θέλω να ρωτήσω αν κανείς έχει χρησιμοποιήσει από το είδος που το υγρό αντιδρά όλο το βράδυ ή κάτι τέτοιο.
Βασικά, δεν έβρισκα τη μάρκα που χρησιμοποιούσα και αναγκάστηκα να πάρω άλλη. Όταν κατάλαβα τι είναι, δεν το άνοιξα. Είναι αποτελεσματικά αυτά?
Έτσι και αλλιώς η μάρκα που έπαιρνα δε με βοηθούσε πολύ.

Ναι αυτο το υγρο χρησιμοποιουσα και συνεχίζω να χρησιμοποιώ. Είναι το μοναδικό που δεν κάνει τα μάτια μου να κοκκινίζουν έστω και για λίγο μόλις βάλω τους φακούς. Το θέμα είναι ότι πρέπει οι φακοί να μείνουν στη θήκη τους για 6 ώρες. Ούτε τέταρτο λιγότερο. Πρόκειται για ένα υγρό που στην ουσία είναι οξινο. Στη θήκη μέσα υπάρχει τοποθετημένη μια βάση. Έτσι όταν η θήκη κλείσει γίνεται μια αντίδραση εξουδετέρωσης και έτσι οι φακοί καθαρίζουν. Βρήκα την υγειά μου με αυτο το υγρό πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top