Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Φοράω φακούς, έκανα 2-3 μέρες να τους συνηθίσω μόνο

παλιότερα φορούσα και γυαλιά, αλλά ευτυχώς πήρα την απόφαση πριν ένα χρόνο να τα αποχωριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Φοράω φακούς, έκανα 2-3 μέρες να τους συνηθίσω μόνο

παλιότερα φορούσα και γυαλιά, αλλά ευτυχώς πήρα την απόφαση πριν ένα χρόνο να τα αποχωριστώ

Δε πιστευω να τους φορας και μεσα στο σπιτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δε πιστευω να τους φορας και μεσα στο σπιτι?

Εγω μεσα στο σπιτι γυαλια,οξω φακους..

Εχω να φορεσω γυαλια απο περσι τον Σεπτεμβριο.. (εξαιρουνται τα γυαλια ηλιου)

Παντου φοραω τους φακους, απο τη στιγμη που θα ξυπνησω μεχρι πριν κοιμηθω! δεν μπορω αλλιως... Ειχα προσπαθησει να φοραω γυαλια, και οχι τοσο πολυ τους φακους, αλλα ζαλιζομουν πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Καλα και δε γινονται τουμπανα τα ματια που εισαι ολη την ωρα με τους φακους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Καθολου ομως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς τα τελευταία 4-5 χρόνια, δε θυμάμαι ακριβώς...

Το πρώτο 6μηνο ήταν πολύ δυσκολο...Αρχικά, έκανα κάπου 1 ώρα για να τους βάλω...μετά τους 6 μήνες όμως ήταν υπόθεση λεπτών...τώρα πια απλά συνήθεια..

Μου χουν τύχει άπειρα περιστατικά με φακούς...το πιο σπαστικό ήταν όταν στη β λυκ μόλις αγόραζα φακό φθειρόταν στις άκρες με αποτέλεσμα να μ ενοχλεί όταν ανοιγόκλεινα το μάτι..μέχρι μάρκα άλλαξα γι αυτό το λόγο..δεν μου χει τύχει όμως να σκιστεί μέσα στο μάτι...

Μου τη δίνει κι όταν τους φοράω από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ κάποιες μέρες και τα μάτια μου είναι σε άθλια κατάσταση...

Στο σπίτι πάντα γυαλιά για να αποφύγω την παραπάνω κατάσταση αν και έχω συνηθήσει τους φακούς τώρα και δε με βολεύουν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μου χουν τύχει άπειρα περιστατικά με φακούς...το πιο σπαστικό ήταν όταν στη β λυκ μόλις αγόραζα φακό φθειρόταν στις άκρες με αποτέλεσμα να μ ενοχλεί όταν ανοιγόκλεινα το μάτι..μέχρι μάρκα άλλαξα γι αυτό το λόγο..δεν μου χει τύχει όμως να σκιστεί μέσα στο μάτι...
Κι εμενα μου τυχαινει αυτο πολλες φορες. Υπαρχει καποια σιγουρη λυση, η θα πρεπει να συνηθισεις απλα την ενοχληση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δε συνιθίζεται αυτό το πράμα!!!!!:P

Δεν ξέρω είχα την εντύπωση πως φταίει η ποιότητα...

Εκ των υστέρων βέβαια έμαθα πως αυτό συμβαίνει όταν τους φοράς πολλές ώρες τη μέρα (έγω πχ τους φορούσα από τις 8 μέχρι τις 10 το βράδυ τουλάχιστον χωρίς να τους βάζω σε υγρό). Επειδή είναι πολύ ευαίσθητοι αμα δεν υγρανθούν λίγο, χαλάνε στις άκρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω γιατι δεν εχω κανενα προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Λοιπον μου ειπε προσφατα η οφθαλμιατρος επειδη μου δημιουργηθηκε προβλημα λογω ακυρης μαρκας φακων οτι βγηκανε καινουριοι εξελιγμενοι που ειναι λεει με σιλικονη διπλοι με κενο αναμεσα για να αναπνεει το ματι και ειναι πολυ καλυτεροι απο τους κλασσικους...οποτε οσοι εχετε προβλημα να στεγνωνουν στο ματι η να σκιζονται μεσα δοκιμαστε το τα ιδια παθαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Λοιπον μου ειπε προσφατα η οφθαλμιατρος επειδη μου δημιουργηθηκε προβλημα λογω ακυρης μαρκας φακων οτι βγηκανε καινουριοι εξελιγμενοι που ειναι λεει με σιλικονη διπλοι με κενο αναμεσα για να αναπνεει το ματι και ειναι πολυ καλυτεροι απο τους κλασσικους...οποτε οσοι εχετε προβλημα να στεγνωνουν στο ματι η να σκιζονται μεσα δοκιμαστε το τα ιδια παθαινα


thnxxxx:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Φόραγα γυαλιά και τους τελευταίους δυο μήνες άρχισα να φοράω φακούς..
Το να μάθω να τους βάζω μπορώ να πω πως με δυσκόλεψε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BobirasGR928889

Νεοφερμένος

Ο BobirasGR928889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,εχω εδω και 1 μηνα προσπαθω να βαλω τους φακους επαφης αλλα τπτ.Μηπως μπορειτε να με πειτε κανεναν τροπο ωστε να τα καταφερω? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Πήγαινε σε κάποιον οφθαλμίατρο να σε βοηθήσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flo92

Νεοφερμένος

Η Flo92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Τι εννοεις δεν μπορεις να τους συνηθίσεις ή δεν μπορεις να τους βαλεις?

Τοποθετώντας τους φακούς
1. Βγάζετε τον φακό από την θήκη. Τοποθετείστε τον πάνω στην άκρη του δείκτη του δεξιού σας χεριού με την κυρτή επιφάνεια προς τα πάνω. Πιθανό να χρειαστεί να ξεπλύνετε τον φακό σας με τον φυσιολογικό ορό, ειδικό υγρό για φακούς επαφής.



2. Τοποθετείστε το παράμεσο δάκτυλο του δεξιού χεριού στο κάτω χείλος του βλεφάρου και με τον δείκτη του άλλου χεριού σηκώστε απαλά το άνω τμήμα των βλεφάρων. Κατόπιν, συνεχίστε να κοιτάτε στο φακό και τοποθετείστε τον απαλά στον κερατοειδή (στο κέντρο του ματιού).Κοιτάξτε κάτω, τότε προσεκτικά ελευθερώστε το κάτω βλέφαρο και μετά το άνω βλέφαρο.
Συνεχίστε να κοιτάτε κάτω για δύο δευτερόλεπτα για να επιτρέψετε στον φακό να σταθεροποιηθεί.

Αφαιρώντας τους φακούς σας
Πλένετε και στεγνώνετε τα χέρια σας, όπως προτείνεται προτού εφαρμόσετε τους φακούς σας.
1. Τοποθετείστε το δείκτη του δεξιού χεριού στο άνω χείλος του βλεφάρου και με τον δείκτη του άλλου χεριού στο κάτω χείλος του βλεφάρου.



2. Με τις δύο άκρες των βλεφάρων συμπιέστε τον φακό.

Πηγη:https://www.opterion.gr/default.asp?sid=6251&LangId=264
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
δεν γινεται να σου πω κατι και να το κανεις εξασκηση θελει.και εγω στην αρχη τα βρηκα μπαστουνια,αλλα τωρα μου εχει γινει συνηθεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lazos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lazos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Βασικα οταν βαζεις το φακο στο δεικτη του χεριου σου για να τον βαλεις στο ματι φροντισε το δαχτυλο να ειναι στεγνο για να μην κολαει στο δαχτυλο και να κολαει στο ματι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

endless_dream

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η endless_dream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Ναι,η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το συνηθίσεις τρως λίγο χρόνο.Εγώ στην αρχή έκανα 5-10 λεπτά για να τους βάλω,τώρα όμως 1 λεπτάκι μου παίρνει!Το θέμα είναι να χαλαρώσεις,γιατί αν κάθε φορά που προσπαθείς,φοβάσαι, δεν πρόκειται να τους βάλεις!Να κρατάς καλά ανοιχτά τα μάτια σου με τα δάκτυλά σου . Πάντα η κόρη του ματιού σου να κοιτάει προς το φακό και τοποθέτησέ τον σιγά-σιγά.Στην αρχή υπάρχει δυσκολία,αλλά με τον καιρό θα γίνει παιχνιδάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agent007

Νεοφερμένος

Ο agent007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πήγαινε σε κάποιον οφθαλμίατρο να σε βοηθήσει;)

τι οφθαλμίατρο μωρέ
Του οπτικού δουλεία είναι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
την πρωτη φορα που προσπαθησα να βαλω, μου πηρε 2 ωρες... τωρα μισο λεπτο! αν το κανεις 1-2 φορες τοτε θα το συνηθισεις αμεσως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top