Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς 3,5 χρόνια... Τους πρώτους τρεις μήνες συνέχεια μου σκιζόταν αλλά μετά όλα καλά! Με βολεύουν πάρα πολύ πάντως. Είχα βαρεθεί να φοράω τόσα χρόνια γυαλιά (από δευτέρα δημοτικού!) και δεν πήγαινε άλλο! Έχω και 7 βαθμούς μυωπία...Αλήθεια, πόσο περιθώριο έχω ακόμα μέχρι να τυφλωθώ;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μια φίλη μου πάντως που δεν πρόσεχε και πολύ (δεν έπλενε πάντα τα χέρια της πριν τους βάλει, τους ξέπλενε με νερό κτλ.) είχε πρόβλημα με τα μάτια της μετά και παραλίγο να μην βλέπει σχεδόν καθόλου από το ένα μάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Μια φίλη μου πάντως που δεν πρόσεχε και πολύ (δεν έπλενε πάντα τα χέρια της πριν τους βάλει, τους ξέπλενε με νερό κτλ.) είχε πρόβλημα με τα μάτια της μετά και παραλίγο να μην βλέπει σχεδόν καθόλου από το ένα μάτι...

Έτσι έτσι, ενθαρρύνετε τον Dythor:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Butterfly

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Είπα ότι κι εγώ φοράω αν δεν το είδες! Κ δν έχω πάθει τίποτα! Είπα απλά ότι πρέπει να προσέχει για να μην πάθει κάτι παρόμοιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
φοραω γυαλια... δεν μπορω να βαζω πραγματα στα ματια μου ( εννοω τους φακους )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
φοράω φακούς 2 χρόνια σχεδόν χωρίς να αντιμετωπίζω το παραμικρό πρόβλημα.
τον πρώτο καιρό είναι κάπως δύσκολο για να τους βάζεις, αλλά μετά θέμα συνήθειας είναι.
σε pc όμως και όταν διαβάζω φοράω γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thra

Νεοφερμένος

Ο Thra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Έχω εδώ και δύο μήνες που φοράω φακούς. Στην αρχή είναι ένα προβληματάκι, μέχρι να μάθεις πως να τους βάζεις,(προσπαθούσα τις δύο πρώτες εβδομάδες και μισή ώρα για να τους βάλω) αλλά μετά είναι παιχνιδάκι. Βολεύουν απίστευτα σε σχέση με τα γυαλιά και ούτε με κουράζουν ιδαιτέρως. Όσον αφορά στις μολύσεις, το ζήτημα είναι σχετικό. Αν προσέχεις πλένοντας τα χέρια προ της εφαρμογής τους και όταν ετοιμάζεσαι να τους βγάλεις, τότε αποκλείεται να έχεις προβλήματα. Όχι σαν κάτι φίλους μου που τους πέφτουν κάτω οι φακοί και μετά διαμαρτύρονται κιόλας... Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει να τους βάλω ποτέ χωρίς να έχω μπροστά μου καθρέφτη,θέλω ακόμη δουλειά:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Στην αρχη μπορει να εκανα και 1 ωρα να τους βαλω. ξυπνουσα 45 λεπτα νωριτερα για να μην αργησω στο σχολειο λογω φακων!Αυτα πριν 1 4ετια,τωρα τους βαζω και χωρις καθρεφτη.. μου ειχαν δημιουργησει και κατι σαν αλλεργια μαλλον επειδη δεν τους καθαριζα και πολυ καλα,αλλα με κατι κολλυρια,αλλαγη του υγρου και περισσοτερη φροντιδα ειναι οκ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Φοράω κι εγώ φακούς από τα περασμένα Χριστούγεννα περίπου. Σχετικά με τις μολύνσεις, υπάρχει κίνδυνος μόνο αν δεν κάνεις αυτά που θα σου πουν. Ως τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Πάντως οι μολύνσεις από φακούς μπορεί να οδηγήσουν ακόμη και στην τύφλωση αν είσαι απρόσεκτος. Γενικά φρόντισε να ακούσεις κανά δυο γνώμες από ειδικούς πριν τους βάλεις, εμένα π.χ. ο οφθαλμίατρος μου είπε να τους φοράω όσο θέλω και ο οπτομέτρης μου είπε να τους φοράω γύρω στο 8ωρο ημερισίως, πράγμα που προσπαθώ να κάνω. Κατά τα άλλα είναι πολύ βολικοί ειδικά αν παίζεις ποδόσφαιρο/μπάσκετ καθώς και όταν βρέχει (επειδή τα γυαλιά βρέχονται) και όταν πίνεις ζεστό ρόφημα (επειδή τα γυαλιά θολώνουν :P). Αυτά πάνω κάτω, γενικά το παν είναι η καθαριότητα αλλά μη φανταστείς τίποτα υπερβολικά πράγματα, μετά από ένα μήνα θα τους βάζεις σε 1 λεπτάκι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Άλλο ένα πλεονέκτημα των φακών είναι ότι όταν καθαρίζεις κρεμμύδια δεν δακρύζουν τα μάτια σου!Ποτέ όμως...το έχω δοκιμάσει! :no1::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Θεμη,να σε δω να καθαριζεις κρεμμυδια και τι στον κοσμο:DΕγω δεν εχει χρειαστει να φορεσω τιποτα ως τωρα ευτυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω φορεσα φακους επαφης πρωτη φορα στη Β Λυκειου. Πραγματικα ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ τον πρωτο καιρο, τοσο πολυ που τελικα τους παρατησα και συνεχισα με γυαλια! :p

Επειδη ομως ειχα και εχω φοβερο κομπλεξ με τα γυαλια (θεωρω οτι δεν μου πανε καθολου) ξαναεκανα μια αποπειρα να φορεσω στις αρχες της Γ Λυκειου. Την πρωτη εβδομαδα ηταν πολυ δυσκολο να τους βαλω αλλα μετα βρηκα το "κολπο" (δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως :P) και πλεον τους βαζω καπως πιο ανετα.

Οι φακοι θελουν απιστευτη προσοχη (το κυριοτερο ειναι να πλενεις καλα τα χερια σου πριν τους φορεσεις) γιατι αλλιως μπορει πραγματι να προκαλεσουν μολυνση. Επισης να προσεχεις να μην τους χασεις την ωρα που τους βαζεις (το εχω παθει αρκετες φορες :P). Τον πρωτο καιρο ισως να νιωσεις καποιες ενοχλησεις αλλα θα τις συνηθισεις. Επισης ΠΟΤΕ μην κοιμασαι με φακους! Και επισης κατι που συμβαινει συχνα ειναι να "γυρισει" ο φακος, αλλα διορθωνεται! Εγω οταν το επαθα πρωτη φορα με επιασε κριση πανικου! :p

Θεωρω παντως οτι αξιζει τον κοπο και τα λεφτα! :)
μετά από ένα μήνα θα τους βάζεις σε 1 λεπτάκι ;)
Εγω φοραω ανελλιπως φακους ενα χρονο, αλλα σε 1 λεπτακι δεν τους εβαλα ΠΟΤΕ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αν έχεις και μυωπία και αστιγματισμό γίνεται να βάλεις φακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν έχεις και μυωπία και αστιγματισμό γίνεται να βάλεις φακούς;
Ναι,υπάρχουν ειδικοί φακοί που όμως δεν έχουν καμια διαφορά με τους κανονικούς στον τρόπο που τους βάζεις-βγάζεις,καθαρίζεις κτλ.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demerlad

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 365 μηνύματα.
Αν έχεις και μυωπία και αστιγματισμό γίνεται να βάλεις φακούς;

Ναι και εγω τετοιους εχω...Απλα ειναι λιγο πιο ακριβοι :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν έχεις και μυωπία και αστιγματισμό γίνεται να βάλεις φακούς;
Ναι, τετοιους εχω κι εγω! Ομοιοπαθης... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς επαφής εδώ και 3,5 χρόνια περίπου...Την πρώτη εβδομάδα με είχαν ταλαιπωρήσει μέχρι να μάθω πώς τους βάζουν. Αλλά μετά μου φαινόταν παιχνιδάκι....Μέχρι και το βράδυ στο σκοτάδι έχω βάλει ή έχω βγάλει φακούς! :P

Όσο για μολύνσεις και ερεθισμούς στα μάτια, πιστεύω πως αν τους πλένεις με το ειδικό υγρό πριν τους φορέσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Αλλά αν δει κάποιος τα μάτια του συνεχώς ερεθισμένα/κόκκινα, μάλλον τα μάτια του δεν τους δέχονται, οπότε καλύτερα να γίνει επίσκεψη σε οφθαλμίατρο. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω εχω το εξης: εδω και λιγες ημερες με τσουζουν πολυ τα ματια μου οταν φοραω φακους. Επισης δακρυζουν συνεχεια και κοκκινιζουν. Το περιεργο ειναι πως πριν [1 χρονο περιπου] δεν ειχα κανενα προβλημα. Μηπως αν σταματησω να τους φοραω καποιες μερες "στρωσει" η κατασταση; Η πρεπει να αγορασω καινουργιους;

Για πειτε εσεις οι πιο... "εμπειροι" στο θεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγω εχω το εξης: εδω και λιγες ημερες με τσουζουν πολυ τα ματια μου οταν φοραω φακους. Επισης δακρυζουν συνεχεια και κοκκινιζουν. Το περιεργο ειναι πως πριν [1 χρονο περιπου] δεν ειχα κανενα προβλημα. Μηπως αν σταματησω να τους φοραω καποιες μερες "στρωσει" η κατασταση; Η πρεπει να αγορασω καινουργιους;

Για πειτε εσεις οι πιο... "εμπειροι" στο θεμα!

Για 1 εβδομάδα μην τους φοράς. Αλλά όταν τους ξαναβάλεις και δεις ότι συμβαίνει πάλι το ίδιο, καλύτερα να πας στον οφθαλμίατρο πρώτα. Μην κάνεις πειράματα με τα μάτια σου! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top