Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Αν έχεις και μυωπία και αστιγματισμό γίνεται να βάλεις φακούς;

Σου έχουν απαντήσει ήδη αν γίνεται..............Επίσης έχουν απαντηθεί τα βασικά περί υγιεινής........Εγώ συμπληρώνω [με οικονομικά στοιχεία(!)], ότι αν πάρεις τέτοιους μηνιαίους κοστίζουν 150-160 ευρώ και η διάρκεια τους είναι 6 μήνες, υπάρχουν και οι ετήσιοι με 250 ευρώ οι οποίοι διαρκούν περίπου 1,5 έτη.Ωστόσο οι μηνιαίοι είναι πιο "υγιεινοί"......
Σε σχέση με τους απλούς φακούς οι τωρικοί( αυτοί που είναι και για αστιγματισμό) κοστίζουν τουλάχιστον τα διπλά.....Αυτοί είναι κυρίως καλοί για όταν έχεις αρκετό αστιγματισμό όπως εγώ (1,25 χονδρικά).Διαφορετικά αν κάποιος έχει 0,25 και γενικά τέτοιες οριακές καταστάσεις ίσως μπορεί να πάρει και τους απλούς χωρίς διαφορά στην "ευκρίνεια".Αυτά για μια γενική ιδέα, τις λεπτομέρειες ο οπτικός.................!

Προς κρις_90: Οι φακοί σου είναι ετήσιοι; Διότι αν ισχύει αυτό ίσως να σημαίνει ότι πρέπει να τους αλλάξεις.........Δώσε πιο πολλές λεπτομέρειες για την κατάσταση.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓΙΟΥΛΗ22136

Νεοφερμένος

Η Γιούλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεταμόρφωση (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ξέρετε πόσο κοστίζουν περίπου οι έγχρωμοι φακοί μυωπίας;;;:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Ρε παιδιά όχι έγχρωμους.. είναι αηδία.. Γιατί θέλετε να αλλάξετε ένα απ'τα πιο βασικά χαρακτηριστικά του προσώπου σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Προς κρις_90: Οι φακοί σου είναι ετήσιοι; Διότι αν ισχύει αυτό ίσως να σημαίνει ότι πρέπει να τους αλλάξεις.........Δώσε πιο πολλές λεπτομέρειες για την κατάσταση.........
Ω ναι! Ετησιοι ειναι! Αλλα τους πηρα μεσα Νοεμβρη του 2007. Δεν εχουν κλεισει ακομα χρονο! :P

Ετσι κι αλλιως σκεφτομαι να αγορασω αλλους και μηνιαιους αυτη τη φορα! Μου φαινεται οτι θα ειναι καλυτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
To πρόβλημα με τους φακούς είναι ότι η περίοδος που "λειτουργούν" είναι σχετική...Οι ετήσιοι μπορούν να κρατήσουν όπως με πληροφόρησε ο οπτικός και μισό χρόνο και παραπάνω από το έτος που είναι το ενδεικτικό, αλλά με προυποθέσεις όπως να μην τους φοράω πολύ.......Ισως επειδή τους φοράς ανελλιπώς όπως λες να μειώθηκε ο χρόνος ζωής τους,άλλωστε ένάμισης μήνας δεν είναι και πολύς...............Αυτά σαν πρώτες σκέψεις, τα υπόλοιπα ο οπτικός.....................Εγώ φοράω μηνιαίους, πάντως............

Όσο για τους έγχρωμους, η τιμή τους μου φαίνεται πως είανι λίγο παραπάνω από τους κανονικούς αν δεν υπάρχει πρόβλημα αστιγματισμού.......Δηλαδή όχι καμμιά εξωπραγματική τιμή........Ωστόσο είμαι κατά.....Με μια κοπέλα είχα μαλώσει σε κάποια φάση, γιατί πήγε και πήρε έγχρωμους φακούς για να κάνει τα μάτια της από καστανά, πράσινα σαν τα δικά μου, επειδή της άρεσαν πολύ.........!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Όσο για τους έγχρωμους, η τιμή τους μου φαίνεται πως είανι λίγο παραπάνω από τους κανονικούς αν δεν υπάρχει πρόβλημα αστιγματισμού.......Δηλαδή όχι καμμιά εξωπραγματική τιμή........Ωστόσο είμαι κατά.....Με μια κοπέλα είχα μαλώσει σε κάποια φάση, γιατί πήγε και πήρε έγχρωμους φακούς για να κάνει τα μάτια της από καστανά, πράσινα σαν τα δικά μου, επειδή της άρεσαν πολύ.........!

εγώ που παίρνω έγχρωμους τους πληρώνω 70 ευρώ και είναι για 3 μήνες,γιατί έχω άλλη μυωπία σε κάθε μάτι οπότε παίρνω δύο κουτάκια.τους πήρα καφέ χρώμα αλλά όπως και να χει..δεν πιστεύω οτι αλλάζει κάτι στην εμφάνιση...εκτός και αν κάποιος πάρει πολύ "χτυπητό" χρώμα όπως κατι γαλάζια φωσφοριζέ που είχα δεί.Γενικά πιστεύω οτι όπως κάποιος αλλάζει χρώμα στα μαλλιά του...αλλάζει και στα μάτια του..έτσι κι αλλιώς η αλλαγή είναι για όσο φοράει τους φακούς.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O_G

Νεοφερμένος

Ο O_G αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Οοο....πάαααααααααααρα πολύ βαρετή διαδικασία! Εγώ είχα φαγωθεί να πάρω φακούς και από τη δεύτερη κιόλας φορά που τους έβαλα/έβγαλα τους πέταξα στη θήκη τους και δεν τους ξαναφόρεσα...:Pp Εύκολα τους συνηθίζεις, εύκολα τους βαριέσαι... χαχα! [εξαρτάται και από το χαρακτήρα, βέβαια!!!]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Σου έχουν απαντήσει ήδη αν γίνεται..............Επίσης έχουν απαντηθεί τα βασικά περί υγιεινής........Εγώ συμπληρώνω [με οικονομικά στοιχεία(!)], ότι αν πάρεις τέτοιους μηνιαίους κοστίζουν 150-160 ευρώ και η διάρκεια τους είναι 6 μήνες

Έτσι όπως το λες , να φανταστώ ότι κάθε πακέτο είναι για 6 μήνες και κάνει 150-160?
Αν εγώ θέλω να πάρω για να δοκιμάσω μόνο για ένα μήνα , δε μπορώ;
Πρέπει αναγκαστικά να πάρω για έξι μήνες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Έτσι όπως το λες , να φανταστώ ότι κάθε πακέτο είναι για 6 μήνες και κάνει 150-160?
Αν εγώ θέλω να πάρω για να δοκιμάσω μόνο για ένα μήνα , δε μπορώ;
Πρέπει αναγκαστικά να πάρω για έξι μήνες;;

Λοιπόν, είναι 160 ευρώ τα ζευγάρια για 6 μήνες.Σου έρχονται δύο κουτιά με 6 φακούς για το ένα μάτι και έξι για το άλλο και κάνουν 160 όλα μαζί..........Η εταιρία που φτιάχνει τους δικούς μου είναι η Bausch and Lomb, ωστόσο υπάρχουν και άλλες εταιρίες που φτιάχνουν και για λιγότερο, για τρεις μήνες. ας πούμε.........Θα στα εξηγήσει ο οπτικός..... Στην αρχή λογικά θα σου δώσει ένα ζευγάρι δωρεάν για να δεις αν μπορείς να τους βάλεις, αν σε ενοχλούν κλπ κλπ και να αποφασίσεις αν θα αγοράσεις για μεγαλύτερο διάστημα.................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
[at]Jimmy13::thanks:
Θα πάω πρώτα οφθαλμίατρο και βλέπουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ω ναι! Ετησιοι ειναι! Αλλα τους πηρα μεσα Νοεμβρη του 2007. Δεν εχουν κλεισει ακομα χρονο! :P

Ετσι κι αλλιως σκεφτομαι να αγορασω αλλους και μηνιαιους αυτη τη φορα! Μου φαινεται οτι θα ειναι καλυτερα...

ναι σιγουρα..καλυτεροι ειναι οι μηνιαιοι...και εγω φοραω φακους..:P
τους ετησιους δεν τους εμπιστευομαι και τοσο...
ενω τους μηνιαιους μπορεις και τους ανανεωνεις κι πιο συχνα και ειναι καλυτερα πιστευω:no1::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Και εγώ μηνιαίους φοράω...Μια χαρά τους έχω συνηθίσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ναι, το μετανιωσα στον πρωτο μηνα που πηρα ετησιους! Απλα ηθελα να κλεισουν χρονο τουλαχιστον γιατι εδωσα περιπου μια 300αρα ευρω για να τους αγορασω! Μην πανε χαμενα τοσα λεφτα! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αν βαλω χρωματιστους φακους επαφης ( ετσι απλα ) θα χαλασει καθολου η ορασή μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Αν ηταν επικινδυνοι για την υγεια σου,δε θα κυκλοφορουσαν;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εδωσα περιπου μια 300αρα ευρω

what??:!: .....νομιζα οτι ως 50ευρω φτανουν.....μαλλον θα ειχες παραγγειλει με αστυγματισμο μεσα γι'αυτο οποτε νταξει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ηταν ετησιοι και για αστιγματισμο και μυωπια οι φακοι στους οποιους αναφερομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.

οι ετησιοι νομιζω μεχρι 50 ευρω φτανουν, τωρα με στιγματισμο κ μυωπια μαζι δν γνωριζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookie

Νεοφερμένος

Η cookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Φοράτε φακούς; Είχατε καμία οδυνηρή εμπειρία; Πόσο καιρό σας πήρε να τους συνηθίσετε;

Σκέφτομαι να βάλω, πείτε μου κανένα info...

εγω εκανα καμια εβδομαδα να μαθω να τους συνηθισω...αφηστε που την πρωτη μερα δε μπορουσα να τους βγαλω ...ειχαν κοκκινισει τα ματακια μου :'(Αλλα τωρα μια χαρα ολα!!! Εμενα με βολευουν απιστευτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
εγώ δεν μπορούσα να τους βάλω στην αρχή. να τους βγάλω δεν είχα πρόβλημα. αλλά μετά από 4-5 μέρες συνηθίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top