Φακοί επαφής

Τι φοράτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 32)
  • Φακούς

    Ψήφοι: 12 37.5%
  • Γυαλιά

    Ψήφοι: 14 43.8%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 6 18.8%

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Φοράτε φακούς; Είχατε καμία οδυνηρή εμπειρία; Πόσο καιρό σας πήρε να τους συνηθίσετε;

Σκέφτομαι να βάλω, πείτε μου κανένα info...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Ευτυχώς δεν φοράω τίποτα,αν και στο παρελθόν είχα ταλαιπωρηθεί πολύ με τα μάτια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είναι το ίδιο και σας παρακαλώ μην κλείσετε το παρόν, μου είναι αρκετά σημαντικό να μάθω τι κίνδυνοι μολύνσεων υπάρχουν κτλ.

Ας κλείσει κάποιος το poll μόνο, αυτό είναι το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
μακριάααααααααααααααααα

κωλοφακοί. Δεν μπόρεσα να τους βάλω μόνος, τους παράτησα.

Αφού ενδιαφέρεσαι για φακούς υποθέτω φοράς γυαλιά οπότε το καλύτερο είναι να ρωτήσεις ότι θες τον οφθαλμίατρο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πάντως από εμπειρία φίλου μου,έχω ακούσει πως ειδικά στην αρχή δεν υποφέρονται οι φακοί.
Είναι και δύσκολο στο να μπουν αλλά και ερεθίζονται πολύ εύκολα π.χ σε σκόνη,καπνό κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
λοιπον,εγω αρχισα να φοραω απο περυσι το χειμωνα..τους συνιθισα αμεσως,απλα την πρωτη φορα βαλ'τους για κανα μισαωρο μονο και πρεπει να σου δειξει καποιος πως να τους βαλεις..παντα πριν τους βαλεις/βγαλεις να πλενεις τα χερια σου κ ν'αλλαζεις υγρο αν δν ειναι ημερισιοι
εννοειται οτι οταν φυσαει πολυ δν τριβεις τα ματια σου γτ παει ο φακος..ξερεις φευγουν ευκολα αν δν βεβαιωθεις οτι τους εχεις φορεσει απ'τη σωστη μερια..ποσες φορες την εχω παθει!
ακομη,πανω απο 10ωρο δν ειναι καλο να φοριουνται,αν κ δν το'κανει κανεις.εννοειται πως ποτε δν κοιμασαι μ'αυτους(το'χω παθει κ αυτο βεβαια!αφηρημαδα τελειως) κ κατι ασχετο στη θλασσα αν τους φορας μν κανεις και πολλεςς βουτιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ τώρα περιμένω την καινούργια εξάδα με τους μηνιαίους φακούς......150 ευρώ γιατί έχω και αστιγματισμό...........
Προβλήματα δεν έχω αντιμετωπίσει εκτός του ότι χρειάζονται προσοχή να μη σκιστούν...Φυσικά τους βάζω στο ανάλογο υγρό, το οποίο προσδιαορίζει ο οπτικός και όταν χρειάζεται τους ξεπλένω και με ειδικό για, φακούς επαφής, φυσιολογικό ορό (κυρίως μετά από πολύ χρήση πχ σχεδόν ολόκληρη μέρα).Θα σου τα πει και ο οπτικός...Όταν νοιώθω κουρασμένα τα μάτια μου τους βγάζω και μετά από το πέρασμα του μήνα τους πετάω.Το καταλαβαίνεις όταν πρέπει να τους πετάξεις.Ξαφνικά θαμπώνουν.Οι μηνιαίοι είναι πιο ακριβοί από τους ετήσιους, αλλά πιο υγιεινοί.........Αυτά προς το παρόν.........Για κάτι πιο συγκεκριμένο ρώτα και αν ξέρω............Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο να τους βάλεις,ιδίως το πρωί,αλλά με το συνήθειο........ Ειδικά αν είναι ακριβοί σου δίνει ο οπτικός δοκιμαστικό ζευγάρι για να δεις αν τους δέχεται το μάτι σου.

Συμπλήρωση:Πάρα πολλές φορές βλαστήμησα και δε τους έβαλα, γιατί με το μάτι μισόκλειστο όταν ξυπνούσα, τί φακούς να βάλω;;;;;;;;;Κάποια φορά τους έβαλα ανάποδα και στο σχολείο δεν έβλεπα, μέχρι που το κατάλαβα και κατάφερα και τους άλλαξα.....Στη βουλή των εφήβων έμεινα με το γυαλί γιατί σκίστηκε το ζευγάρι που είχα μόλις ανοίξει 3 μέρες προτού πάω.Αλλά κατά τα άλλα πρόσεξαν πολλά κορίτσια τα μάτιά μου και έλαβα τα ανάλογα σχόλια,ένοιωθα πιο ελεύθερος και άλλα πολλά!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
σκίστηκε το ζευγάρι
πωωω, αυτο ειναι πλ σπαστικο κ θελει προσοχη. ειδικα οταν τον εχεις στο δαχτυλο κ γλυστρα κ πεφτει κ το γκαβο προσπαθω να δω που ακριβως εχει πεσει κατω....τα νευρα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλά αν πέσουν κάτω μετά τους ξαναβάζεις στο μάτι σου;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
πωωω, αυτο ειναι πλ σπαστικο κ θελει προσοχη. ειδικα οταν τον εχεις στο δαχτυλο κ γλυστρα κ πεφτει κ το γκαβο προσπαθω να δω που ακριβως εχει πεσει κατω....τα νευρα μου

Άστα να πάνε.Ειδικά στη βουλή που ήθελα τους φακούς, μόλις κατάλαβα τι έγινε έριξα το βρίσιμο της αρκούδας ........Τον οπτικό τον έκανα σύσκατο και μου έδωσε άλλους τσάμπα........

Παραπάνω δεν έγραψα για το τέλειο πλύσιμο χεριών, γιατί το θεώρησα αυτονόητο............Μάτια είναι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
υπαρχει ενα υγρο.αμα πεσουν κατω τους περιλουζεις με το υγρο!ειναι το ιδιο με αυτο που διατηρουνται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλά αν πέσουν κάτω μετά τους ξαναβάζεις στο μάτι σου;!
΄Οχι ......Τους ξεπλένεις με φυσιολογικό ορό, τους βάζεις στο ειδικό υγρό(συνήθως το ρενού) και μετά (αφού καθαριστούν) τους ξαναχρησιμοποιείς......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Καλά αν πέσουν κάτω μετά τους ξαναβάζεις στο μάτι σου;!
αν εχεις υγρο, τον πλενεις ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κ τον βαζεις υστερα.........τουλαχιστον οταν μου πεφτει κατω(μες στο σπιτι,οχι στο δρομο γτ αν ειναι στο δρομο,στις σκαλες ξερω γω οπου ειναι πλ βρομικα>πετα τον) κ δν εχω αλλον τον ξεπλενω κ επειδη τν χρειαζομαι τον βαζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
αν εχεις υγρο, τον πλενεις ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κ τον βαζεις υστερα.........τουλαχιστον οταν μου πεφτει κατω(μες στο σπιτι,οχι στο δρομο γτ αν ειναι στο δρομο,στις σκαλες ξερω γω οπου ειναι πλ βρομικα>πετα τον) κ δν εχω αλλον τον ξεπλενω κ επειδη τν χρειαζομαι τον βαζω

Καλά εννοείται στο σπίτι.Άλλωστε συνήθως στο μπάνιο πέφτει..Αν πέσει αλλού....Να'ταν κι άλλοι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Εγώ φοράω φακούς επαφής...Βασικά στο ερώτημά σου θα έπρεπε να βάλεις κ επιλογή ''Και τα δύο'' γιατί υπάρχουν κ άτομα όπως κ εγώ που τα φοράνε κ τα δύο...Λοιπόν εγώ η αλήθεια είναι ότι έχω άσχημες εμπειρίες με τους φακούς...Μολύνσεις συχνές κ επιπεφυκίτιδες που είναι πολύ ενοχλητικές...Φτάνεις σε σημείο να νομίζεις ότι θα τυφλωθείς...το μόνο στο οποίο χρησιμεύουν είναι η αισθητική κ πάλι όμως σε πολλούς τα γυαλιά πηγαίνουν περισσότερο...Πρέπει να φροντίζεις την υγειηνή τους...Να πλένεις τα χέρια σου τόσο όταν τους βάζεις όσο κ όταν τους βγάζεις κ είναι οδηγίες άλλες να μην στις πω τωρα που θα στις πει ο γιατρός...Προσωπικά φοράω φακούς για το λόγο μόνο ότι τα γυαλιά δεν με βολεύουν κ μου χαλάνε το image...:)γυαλιά μόνο στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άστα να πάνε είναι...Έχω 1 φίλο που φοράει και του βγαίνουν συνέχεια...Μετά άντε να τους ξαναβάλεις αν δεν έχεις καθρέφτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Για μένα εύκολο είναι κ χωρίς καθρέφτη...απλά αν βγει πρέπει να έχεις πάλι υγρό μαζί σου γιατί το μάτι σου θα την πληρώσει πάλι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimishr1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο. Τους φακούς τους χρησιμοποιούσα πάρα πολύ στο σχολείο και στο μπάσκετ. Βέβαια, στην αρχή ήταν ένα είδος "μαρτυρίου" να τους βάλω και να τους βγάλω. Ευτυχώς με συμβουλές από φίλους, η όλη διαδικασία των φακών γίνεται αμέσως (και χωρίς καθρέφτη). Μέχρι στιγμής εδώ και ένα χρόνο που τους χρησιμοποιώ δεν έχω πάθει καμία μόλυνση... (Όλη η ουσία είναι να πλένεις καλά τα χέρια σου και να αλλάζεις το υγρό).. Πάντως, για μένα πιο άνετα είναι τα γυαλιά (γιατί μπορείς άνετα να τρίψεις τα μάτια σου... :P ) αν και σε πολλές περιπτώσεις οι φακοί είναι χρήσιμοι (και σωτήριοι.. :P ). Για διάβασμα, υπολογιστή, τηλεόραση χρησιμοποιώ γυαλιά. Για αθλήματα, φακούς. Για εξόδους, οι απόψεις διίστανται.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Φοράω φακούς απ'το καλοκαίρι του 2005 και μόνο τους πρώτους μήνες είχα ψιλο-προβλήματα,πιο πολύ επειδή μου έπεφταν ή σκίζονταν! Αλλά αυτό έχει να συμβεί πάνω από 1,5 χρόνο τώρα!!! :) Οι μόνες ενοχλήσεις που μπορώ να νιώσω πλέον είναι μόνο αν τους φοράω απ'το πρωί ως το βράδυ και ξενυχτάω. Τότε είναι που αισθάνομαι λιγάκι πιο βαριά τα μάτια μου, επειδή τους έχω τόσες ώρες φορεμένους...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena901126

Νεοφερμένος

Η elena901126 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Εγώ φοράω και φακούς και γυαλιά.Όταν είμαι στο σπίτι σχεδόν πάντα γυαλιά για να μην επιβαρύνω άδικα τα μάτια μου...γιατί όπως μάλλον θα ξέρετε,οι φακοί επαφής προκαλόυν βλάβη στον αμφιβληστροειδή χιτώνα του ματιού και όταν αργότερα,λέμε τώρα,θέλεις να κάνεις εγχείρηση μπορεί να μην μπορείς.
Έβαλα πρώτη φορά φακούς το καλοκαίρι του 2006 και αμέσως τους άφησα γιατί αν και τους φορούσα 30' κάθε μέρα επι 2 εβδομάδες,δεν μπορούσα να τους συνηθίσω.Ξαναπροσπάθησα κάμποσες φορές αλλά τπτ...και ας έπερνα τους πιο μαλακούς!Με τα πολλά..η οπτικός μου μου είπε να δοκιμάσω τους χρωματιστούς φακούς γτ σε κάποιους "στρώνουν" καλύτερα κ απο τότε τέτοιους χρησιμοποιώ..τους συνήθισα μέσα στην 1η μέρα κ ούτε με πονούσαν...σου το λέω να το έχεις υπόψην σου.Υπάρχουν σε πολλά χρώματα αν επιπλέον θες να καλύψεις και το κριτήριο της εξωτερικής εμφάνισης...ή αν δεν σε νοίαζει...μπορείς να τους πάρεις στο φυσικό σου.Έτσι κι αλλιώς η εφαρμογή δεν είναι τέλεια οπότε φαίνεται κ το κανονικό σου μάτι.Αυτοί που παίρνω εγώ έχουν διάρκεια ενάμισι μήνα.
Α και πάντα να πλένεις τα χέρια σου πρίν τους βάλεις/βγάλεις και να τους αλλάζεις το υγρό κάθε βράδυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top