Φέτος με το 10%

Θα καταθέσετε μηχανογραφικό δελτίο για το 10%;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Ναι

    Ψήφοι: 26 61.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Δεν είμαι βέβαιος

    Ψήφοι: 8 19.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 4.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
να σας ρωτησω κατι να μου πειτε τη γνωμη σας θελω να δωσω με το 10% με την ελπιδα να μπω στο φπψ με προγραμμα ψυχολογιας ομως εγω εχω συγκεντρωσει γυρω στα 17.200 μορια ενω η βαση για το 10% ειναι καπου 18.000 μορια... εσεις τι λετε εχω καμια μικρη ελπιδα να πιασω τη σχολη η τσαμπα κοπος???

Λοιπόν, Έλενα τζάμπα κόπος σίγουρα, δεν είναι!!!!! Αντιθέτως, έχεις και αρκετές ελπίδες να εισαχθείς στη σχολή που επιθυμείς! Πόσα ήταν τα μόριά της με το 90%;;; Ουσιαστικά, φέτος συμμετέχουν υποψήφιοι 2 ετών και λογικά θα είναι πολύ μικρότερη η ζήτηση γενικά!!! :):) Καλή σου επιτυχία!! Και εγώ θα κάνω 10% για ιατρική.....και προσπαθώ να είμαι αισιόδοξος (αλλά συγκρατημένα πάντα)!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helena9191

Νεοφερμένος

Η helena9191 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλη επιτυχια και σε σενα ευχομαι να την πιασεις την ιατρικη! η σχολη με το 90% εχει περιπου 17.400 μορια αν θυμαμαι καλα αλλα εχει καποια σημασια αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς τι έγγραφα χρειαζόμαστε για να καταθέσουμε μηχανογραφικό με το 10%?
Χρειάζεται να πάρουμε κάτι από το σχολείο?
Δίνουμε την παλιά βεβαίωση πρόσβασης, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ξέρει κανείς τι έγγραφα χρειαζόμαστε για να καταθέσουμε μηχανογραφικό με το 10%?

Ότι έγγραφα χρειάζεσαι και για το 90%:

1) Μηχανογραφικό δελτίο συμπληρωμένο σωστά με βάση τις προτιμήσιες και υπογεγραμμένο στην τελευταία σελίδα
2) Επικυρωμένο αντίγραφο απολυτηρίου λυκείου
3) Επικυρωμένο αντίγραφο βεβαίωση πρόσβασης από την τελευταία φορά που έδωσες πανελλήνιες εξετάσεις (επειδή είναι με το 10% η βεβαίωση αυτή είναι κατά 1 ή κατά 2 έτη παλιότερη από το έτος που παραδίδεις μηχανογραφικό δελτίο). Μπορεί να σου ζητηθεί να επιδείξεις την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης.

Αν ενδιαφέρεσαι να δηλώσεις στο μηχανογραφικό δελτίο με το 10% στρατιωτικές ή/και αστυνομικές σχολές, τμήματα ΤΕΦΑΑ, ακαδημίες εμπορικού ή/και πολεμικού ναυτικού, εκκλησιαστικές ακαδημίες κλπ, τότε θα έπρεπε να είχες καταθέσει τον Φεβρουάριο (το ίδιο χρονικό διάστημα που υποβάλλουν αίτηση οι υποψήφιοι με το 90%) αίτηση στο λύκειο που αναγράφεται στην τελευταία βεβαίωση πρόσβασης ότι επιθυμείς να είσαι υποψήφιος με το 10% γι αυτές τις σχολές. Αν δεν την υποβάλλεις αυτήν την αίτηση σε αυτό το χρονικό διάστημα, τότε δεν επιτρέπεται να δηλώσεις καμία από αυτές τις σχολές στο μηχανογραφικό με το 10%.

Χρειάζεται να πάρουμε κάτι από το σχολείο?

Μόνο αντίγραφο απολυτηρίου λυκείου επικυρωμένο από τον λυκειάρχη αν δεν έχεις. Αν έχεις δεν χρειάζεται τίποτα.

Δίνουμε την παλιά βεβαίωση πρόσβασης, έτσι δεν είναι?

Έλα μου?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
To απολυτήριο και την βεβαίωση πρόσβασης δεν χρειάζετε δηλαδή να την επικυρώσουμε ξανα, ακόμα και αν έγινε πριν απο 2 ή 1 χρονο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αααα οκ ευχαριστώ Civilara!
To απολυτήριο και την βεβαίωση πρόσβασης δεν χρειάζετε δηλαδή να την επικυρώσουμε ξανα, ακόμα και αν έγινε πριν απο 2 ή 1 χρονο?
Aν έχεις ήδη επικυρωμάνα αντίγραφα γιατί να χρειάζεται??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Γιατί νομίζω μια φορα όταν είχα πάει στο σχολείο να επικυρώσω το απολυτήριο είπα στον υποδιευθυντή να μου βγάλει πολλα αντίγραφα για να τα εχω και με είπε ότι αν περάσει πολύς καιρός δεν θα ισχύουν αλλο.
Τώρα τι απ'όλα υσχύει δεν ξέρω...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Σε ότι αφορά την επικύρωση αντιγράφων (αν και off-topic):

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

Τρίτη, 22 Μαρτίου 2005

"Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας"


Γ.7 Περιορισμοί στη χρονική ισχύ των ακριβών αντιγράφων.

Από τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κώδικα δεν προκύπτουν περιορισμοί στη χρονική ισχύ των ακριβών αντιγράφων.

Χρήσιμο είναι να τονιστεί ότι με την επικύρωση δεν μεταβάλλεται η χρονική ισχύς των εγγράφων. Η επικύρωση ενός αντιγράφου βεβαίως δεν συνιστά ανανέωση, μεταγενέστερη έκδοση, χρονική επέκταση ή παράταση της αρχικής ισχύος κ.ά, αλλά μόνο αναπαραγωγή του πρωτοτύπου, όπως αυτό ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myri

Νεοφερμένος

Η myri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας παιδια. με 18676 πιανω με 10% ιατρικη κρητης ?τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, τί γίνεται καλά; Έκατσα λίγο τις τελευταίες ημέρες και έψαξα την ιστορία του 10% καθώς πλησιάζει και ο καιρός.... Διαπίστωσα κάτι όμως δυσάρεστο και αυτό αφορά τα παιδιά που ενδιαφέρονται για τις Ιατρικές Σχολές όπως η myri και ο dimitris91 για παράδειγμα. Μπορεί αυτό που θα πώ να είναι αντίθετο με τις απόψεις ή τα θέλω κάποιοων άλλων υπερασπιστών της πτώσης των βάσεων και μην παίζεται με την ψυχολογία των παιδιών όπως ακούγονται τέτοια σχόλια αυτό τον καιρό αλλά είναι πραγματικότητα. Αν παρατηρήσουμε τον αριθμό των άριστων υποψηφίων της θετικής στην κλίμακα 18-20 είμασταν το 2009 3.344 από τους οποίους οι 1.337 είναι στην 19-20 και οι 2.007 στην 18-19. Πέρυσι μπήκαν 999 άτομα με 19.006 μόρια και πάνω σε Ιατρικές, Οδοντιατρικές. Τα υπόλοιπα 338 μπήκαν στα υπόλοιπα ρετιρε του 3ου. Φανταστείτε ότι από την κλίμακα του 18-19 δεν μπήκε κανείς!!!!! Οι θέσεις των Ιατρικών σχολών με το 10% συνολικά είναι 92. Αυτό σημαίνει ότι οι 338 της 19-20 υπερκαλύπτουν τις θέσεις. Εγώ δεν λέω ότι και οι 338 θέλουν Ιατρική αλλά 100 άτομα βρίσκονται άνετα, πιστεύω. Αυτό σημαίνει ότι υποψήφιοι με 18.800 - 18.999 δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν μία θέση. Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται από τις προτημίσεις που θα φανούν στα μηχανογραφικά και μπορεί τα πράγματα να μην γίνουν έτσι. Μακάρι να μην γίνουν έτσι γιατι είναι πολύ άδικο με τόσα μόρια να μην μπορείς να μπείς Ιατρική, Οδοντιατρική και στα άλλα υψηλόβαθμα του 3ου που κάποτε έμπαινες ανετότατα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, τί γίνεται καλά; Έκατσα λίγο τις τελευταίες ημέρες και έψαξα την ιστορία του 10% καθώς πλησιάζει και ο καιρός.... Διαπίστωσα κάτι όμως δυσάρεστο και αυτό αφορά τα παιδιά που ενδιαφέρονται για τις Ιατρικές Σχολές όπως η myri και ο dimitris91 για παράδειγμα. Μπορεί αυτό που θα πώ να είναι αντίθετο με τις απόψεις ή τα θέλω κάποιοων άλλων υπερασπιστών της πτώσης των βάσεων και μην παίζεται με την ψυχολογία των παιδιών όπως ακούγονται τέτοια σχόλια αυτό τον καιρό αλλά είναι πραγματικότητα. Αν παρατηρήσουμε τον αριθμό των άριστων υποψηφίων της θετικής στην κλίμακα 18-20 είμασταν το 2009 3.344 από τους οποίους οι 1.337 είναι στην 19-20 και οι 2.007 στην 18-19. Πέρυσι μπήκαν 999 άτομα με 19.006 μόρια και πάνω σε Ιατρικές, Οδοντιατρικές. Τα υπόλοιπα 338 μπήκαν στα υπόλοιπα ρετιρε του 3ου. Φανταστείτε ότι από την κλίμακα του 18-19 δεν μπήκε κανείς!!!!! Οι θέσεις των Ιατρικών σχολών με το 10% συνολικά είναι 92. Αυτό σημαίνει ότι οι 338 της 19-20 υπερκαλύπτουν τις θέσεις. Εγώ δεν λέω ότι και οι 338 θέλουν Ιατρική αλλά 100 άτομα βρίσκονται άνετα, πιστεύω. Αυτό σημαίνει ότι υποψήφιοι με 18.800 - 18.999 δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν μία θέση. Βέβαια τα πάντα εξαρτώνται από τις προτημίσεις που θα φανούν στα μηχανογραφικά και μπορεί τα πράγματα να μην γίνουν έτσι. Μακάρι να μην γίνουν έτσι γιατι είναι πολύ άδικο με τόσα μόρια να μην μπορείς να μπείς Ιατρική, Οδοντιατρική και στα άλλα υψηλόβαθμα του 3ου που κάποτε έμπαινες ανετότατα!

Φίλε biologist καλησπέρα!!! :) Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες....πως δηλαδή η γενικότερη τάση για πτώση δε θα αφορά απαραίτητα και στις ιατρικές! Άλλωστε...με μαθηματικά και μόνο δεδομένα είναι δύσκολο (όχι όμως και απίθανο) να πέσουν αυτές του 10%. Πού, όμως στηρίζω την άποψη μου για (εάν όχι πτώση) μικρή άνοδο, δηλαδή της τάξης των 100-150 μορίων :
Τις ιατρικές με το 10% θα τις κυνηγίσουν φοιτητές -----> Ήδη ιατρικών (όχι πολλοί πιστεύω, σύμφωνα με τα νέα ασφαλιστικά μέτρα συνταξιοδότησης και τα ήδη πολλά έτη σπουδών, φαρμακευτικών (υπάρχουν πίνακες στο ypepth που αναγράφουν προτίμηση υποψηφίων και επιτυχία. Για παράδειγμα στην φαρμακευτική αθήνας που οι εισακτέοι ειναι συνολικά 72, 37 απο αυτούς τη δήλωσαν ως 1η σχολή στο μηχανογραφικό τους. και 6 απο αυτους (37+6=43/72) ως 2η επιλογή. Δηλαδή, πιστεύω πως αυτά τα άτομα (43/72) δεν έχουν λόγο να αλλάξουν σχολή! Κάπως έτσι ειναι τα πραγματα και στη φαρμακευτική της Θεσσαλονίκης).
Ακόμη θα διεκδικήσουν ιατρικές πιστεύω απο τη Διαιτολογία χαροκοπείου, τις κτηνιατρικές και τη βιολογία Αθήνας (που ήταν ουσιαστικά λίγα μόρια κάτω απο τη βάση της Αλεξ/πολης.
Θέλω να καταλήξω, στο γεγονός ότι όλοι οι υποψήφιοι που είχαν βαθμό πρόσβασης 19-20 δεν επέλεξαν απαραίτητα ιατρικές αλλά πήγαν και σε άλλες σχολές! Και μην ξεχνάμε, ότι π.χ. ο τελευταίος της Αλεξ/πολης είχε βαθμό πρόσβασης νόμιζω 18,81!!
Ευχαριστώ για το post σου, χαρά μας να τα λέμε!!!! :):)
(τι λες για όλα αυτά που έγραψα, τι πιστεύεις;;;;;)
Thnx!!!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Φίλε biologist καλησπέρα!!! :) Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες....πως δηλαδή η γενικότερη τάση για πτώση δε θα αφορά απαραίτητα και στις ιατρικές! Άλλωστε...με μαθηματικά και μόνο δεδομένα είναι δύσκολο (όχι όμως και απίθανο) να πέσουν αυτές του 10%. Πού, όμως στηρίζω την άποψη μου για (εάν όχι πτώση) μικρή άνοδο, δηλαδή της τάξης των 100-150 μορίων :
Τις ιατρικές με το 10% θα τις κυνηγίσουν φοιτητές -----> Ήδη ιατρικών (όχι πολλοί πιστεύω, σύμφωνα με τα νέα ασφαλιστικά μέτρα συνταξιοδότησης και τα ήδη πολλά έτη σπουδών, φαρμακευτικών (υπάρχουν πίνακες στο ypepth που αναγράφουν προτίμηση υποψηφίων και επιτυχία. Για παράδειγμα στην φαρμακευτική αθήνας που οι εισακτέοι ειναι συνολικά 72, 37 απο αυτούς τη δήλωσαν ως 1η σχολή στο μηχανογραφικό τους. και 6 απο αυτους (37+6=43/72) ως 2η επιλογή. Δηλαδή, πιστεύω πως αυτά τα άτομα (43/72) δεν έχουν λόγο να αλλάξουν σχολή! Κάπως έτσι ειναι τα πραγματα και στη φαρμακευτική της Θεσσαλονίκης).
Ακόμη θα διεκδικήσουν ιατρικές πιστεύω απο τη Διαιτολογία χαροκοπείου, τις κτηνιατρικές και τη βιολογία Αθήνας (που ήταν ουσιαστικά λίγα μόρια κάτω απο τη βάση της Αλεξ/πολης.
Θέλω να καταλήξω, στο γεγονός ότι όλοι οι υποψήφιοι που είχαν βαθμό πρόσβασης 19-20 δεν επέλεξαν απαραίτητα ιατρικές αλλά πήγαν και σε άλλες σχολές! Και μην ξεχνάμε, ότι π.χ. ο τελευταίος της Αλεξ/πολης είχε βαθμό πρόσβασης νόμιζω 18,81!!
Ευχαριστώ για το post σου, χαρά μας να τα λέμε!!!! :):)
(τι λες για όλα αυτά που έγραψα, τι πιστεύεις;;;;;)
Thnx!!!! :P:P
Αν επιτρεπεται ποσα μορια εβγαλες περυσι και που στοχευεις με το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εεεε, δεν νομίζω πως επιτρέπεται........χαχαχαχαχα!!!!! :P :P :P :P
Λοιπόν, εγώ έχω συγκεντρώσει 18911 στο 3ο και με ενδιαφέρουν οι ιατρικές!! Σε οποιοδήποτε τμήμα.....δεν έχω problem!! Τι λες, πως τα βλέπεις τα πράγματα;;;; Thnx! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εεεε, δεν νομίζω πως επιτρέπεται........χαχαχαχαχα!!!!! :P :P :P :P
Λοιπόν, εγώ έχω συγκεντρώσει 18911 στο 3ο και με ενδιαφέρουν οι ιατρικές!! Σε οποιοδήποτε τμήμα.....δεν έχω problem!! Τι λες, πως τα βλέπεις τα πράγματα;;;; Thnx! :)
Aν εδινες με το 90% ησουν σιγουρα μεσα καθως πιστευω οτι τελευταιο τμημα ιατρικης θα φτασει 18800 η καπου εκει.Τωρα για το 10% πολλα παιζουν.Εξαρταται απο τους περσινους αποφοιτους και το πως θα διαχειριστουν τα μορια τους.:PBtw σε ποια σχολη εισαι τωρα?Για ποιο λογο θελεις να την αλλαξεις?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τώρα είμαι στη διαιτολογία-διατροφή, στο Χαροκοπείο Αθήνας!! Είναι ωραία σχολή, αλλά θέλω πολύ ιατρική... :) Και αυτό που βλέπω, από τη σχολή μου τουλάχιστον, πολλά παιδιά (και με περισσότερα μόρια απο εμένα) που είχαν 1η επιλογή ιατρική και δεν πέρασαν δε θα κάνουν 10% ( και παίρνω κουράγιο χαχαχα)!!!! Εσύ τώρα τέλειως τη γ λυκείου;;; Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Τώρα είμαι στη διαιτολογία-διατροφή, στο Χαροκοπείο Αθήνας!! Είναι ωραία σχολή, αλλά θέλω πολύ ιατρική... :) Και αυτό που βλέπω, από τη σχολή μου τουλάχιστον, πολλά παιδιά (και με περισσότερα μόρια απο εμένα) που είχαν 1η επιλογή ιατρική και δεν πέρασαν δε θα κάνουν 10% ( και παίρνω κουράγιο χαχαχα)!!!! Εσύ τώρα τέλειως τη γ λυκείου;;; Ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;; :Ρ
Ε ναι φετος εδινα.Βασικα δεν εχω πολυκατασταλαξει σε σχολη.Με ενδιαφερουν και οι ιατρικες αλλα και τα πολυτεχνεια.Θα δουμε μολις παρω το μηχανογραφικο:P.bTw εχω ακουσει τα καλυτερα για το χαροκοπειο ως ποιοτητα πανεπιστημιου.(γνωριζεις μια θωμη απο καρδιτσα?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Xexexe!!! :P Ναι, τη γνωρίζω τη Θώμη :P Και η Μαρία η φίλη της απο καρδίτσα!!! Αααα, και καλή σου επιτυχία, όπου και αν επιλέξεις να περάσεις!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Xexexe!!! :P Ναι, τη γνωρίζω τη Θώμη :P Και η Μαρία η φίλη της απο καρδίτσα!!! Αααα, και καλή σου απιτυχία, όπου και αν επιλέξεις να περάσεις!!! :)
Ευχαριστω και συ αντε καλος γιατρος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogoulo

Νεοφερμένος

Η gogoulo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εχω και γω ερωτηση περυσι εβγαλα 14519 για 79 μορια δεν περασα πληροφορικη αν θυμαμαι καλα στην τριπολη.περασα στην δευτερη επιλογη μου το μαθηματικο σαμου και πηρα μεταγραφη στο μαθηματικο αθηνων η οποια σχολη ειναι παλουκιδεν περναω ουτε ενα μαθημα και σκεφτομουν λοιπον για το 10% ωστοσο αν περασω τριπολη ή σε αλλη σχολη πληροφορικη σε αντιστοιχια με την σχολη πληροφορικης της αθηνας θα μπορω να παρω ξανα μεταγραφη για αθηνα...αν οχι ας μην δωσω μηχανογραφικο..αν ξερεις κανεις οτιδηποτε ακομα και ενα τηλεφωνο η μια υπηρεσια που μπορω να παρω πληροφοριες θα το εκτημουσα..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Φίλε biologist καλησπέρα!!! :) Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες....πως δηλαδή η γενικότερη τάση για πτώση δε θα αφορά απαραίτητα και στις ιατρικές! Άλλωστε...με μαθηματικά και μόνο δεδομένα είναι δύσκολο (όχι όμως και απίθανο) να πέσουν αυτές του 10%. Πού, όμως στηρίζω την άποψη μου για (εάν όχι πτώση) μικρή άνοδο, δηλαδή της τάξης των 100-150 μορίων :
Τις ιατρικές με το 10% θα τις κυνηγίσουν φοιτητές -----> Ήδη ιατρικών (όχι πολλοί πιστεύω, σύμφωνα με τα νέα ασφαλιστικά μέτρα συνταξιοδότησης και τα ήδη πολλά έτη σπουδών, φαρμακευτικών (υπάρχουν πίνακες στο ypepth που αναγράφουν προτίμηση υποψηφίων και επιτυχία. Για παράδειγμα στην φαρμακευτική αθήνας που οι εισακτέοι ειναι συνολικά 72, 37 απο αυτούς τη δήλωσαν ως 1η σχολή στο μηχανογραφικό τους. και 6 απο αυτους (37+6=43/72) ως 2η επιλογή. Δηλαδή, πιστεύω πως αυτά τα άτομα (43/72) δεν έχουν λόγο να αλλάξουν σχολή! Κάπως έτσι ειναι τα πραγματα και στη φαρμακευτική της Θεσσαλονίκης).
Ακόμη θα διεκδικήσουν ιατρικές πιστεύω απο τη Διαιτολογία χαροκοπείου, τις κτηνιατρικές και τη βιολογία Αθήνας (που ήταν ουσιαστικά λίγα μόρια κάτω απο τη βάση της Αλεξ/πολης.
Θέλω να καταλήξω, στο γεγονός ότι όλοι οι υποψήφιοι που είχαν βαθμό πρόσβασης 19-20 δεν επέλεξαν απαραίτητα ιατρικές αλλά πήγαν και σε άλλες σχολές! Και μην ξεχνάμε, ότι π.χ. ο τελευταίος της Αλεξ/πολης είχε βαθμό πρόσβασης νόμιζω 18,81!!
Ευχαριστώ για το post σου, χαρά μας να τα λέμε!!!! :):)
(τι λες για όλα αυτά που έγραψα, τι πιστεύεις;;;;;)
Thnx!!!! :P:P


Αυτά που λές φίλε Δημήτρη είναι σωστά και αναμενόμενα ότι θα γίνουν. Ενοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να παρατηρηθεί πτώση των βάσεων στις Ιατρικές σχολές για τους εξής λόγους:
Όπως σωστά είπες από φοιτητές Ιατρικής που είναι ήδη μέσα. Να σου δώσω ένα παράδειγμα: Ένας υποψήφιος από την Πάτρα που συγκέντρωσε 19.200 στο τρίτο πέρασε Ιατρική Λάρισας καθώς η Ιατρική Πάτρας έχει 19.240. Ο υποψήφιος αυτός βλέποντας πως η βάση της Ιατρική Πάτρας με το 10% ΈΧΕΙ 19.017 σκέφτεται: γιατί να μην κάνω τα χαρτιά να έρθω στο σπίτι μου και να μην πληρώνω ενοίκιο, αποστάσεις κ. α (οικονομικοί λόγοι). Η βάση ανεβαίνει και ξεκινάει απο τα 19.200 και όχι από τα 19.005 που είναι αυτός που έμεινε για 1 μόριο έξω. Θέλω να πώ δηλαδή ότι οι ήδη φοιτητές της Ιατρικής ενισχύουν την άνοδο πάνω από τα 19.000 πιάνοντας θέσεις. Αν λάβεις υπόψην σου και αυτούς τους 338 που δεν έχουν μπεί καθόλου τα πράγματα δυκολεύουν αρκετά για τους 18.800 - 18.999, γιατί κάτω απο τα 18.800 δεν νομίζω πως υπάρχουν ελπίδες... βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Βέβαια λέω κλίνοντας στο προηγούμενο μνμα ότι δεν σημαίνει ότι και οι 338 θέλουν Ιατρική αλλά είναι αδύνατον να μην υπάρχουν κάποιοι υποψήφιοι (αυτοί οι 338 είναι σε Φαρμακευτική, Κτηνιατρική, Διαιτολογίας, Βιολογίας). Απλά προσπαθώ να δώ τι επρόκειτο να πέξει φέτος και να μην σκέφτομαι μακάρι, μακάρι, μακάρι να πέσουν ή να μείνουν εκεί που είναι. Πέρυσι όταν είδα ότι είμασταν 3.344 στην 19-20 είπα... δ'υσκολα τα πράγματα. Μόνο Φαρμακευτική Πατρας ήμουν σίγουρος ότι θα έπμπαινα. Τελικά κρίθηκα στην λεπτομέρεια και έμεινα έξω για 2 μόρια 0.1 μόρια σε κάποιο μάθημα. Α, μην ξεχάσω δες τι έγινε το 2001 (10%) στις Ιατρικές. Το 2000 ήταν 11.500 αριστούχοι στην κλίμακα 19-20 με το 90%. Δεν θέλω να δημιουργήσω αντιπαραθέσεις και παρεξηγήσεις απλά μετά το περυσινό θέλω να βλέπω την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top