Φέτος με το 10%

Θα καταθέσετε μηχανογραφικό δελτίο για το 10%;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Ναι

    Ψήφοι: 26 61.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Δεν είμαι βέβαιος

    Ψήφοι: 8 19.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 4.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Για να καταλάβεις πόσο άθλιο είναι το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά και πόσο άτυχοι είμαστε μερικές φορές, να βγάζεις 19.000 μόρια και να μην μπορείς να μπείς Ιατρική για 5 μόρια, όχι για 105.Να χάνεις σχολές για 2 και για 12 μόρια. Σε ποιόν να το πούμε και θα το πιστέψει. Καλή επιτυχία αν κάνεις τα χαρτιά σου αλλά καλή επιτυχία και σε όλους μας.

Προσωπικά πιστεύω πως φέτος οι βάσεις σε μερικές σχολές (αναφέρομαι κυρίως σε σχολές του 3ου πεδίου) θα πέσουν πάρα πολύ.Οι βάσεις τους κατά καιρούς στο 10% πριν απο την εφαρμογή του μέτρου ήταν υπερβολικά ανεβασμένες αλλά ουσιαστικά ψεύτικες καθώς ήταν μέχρι και 700 μόρια και παραπάνω απο την βάση της προηγούμενης χρονιάς του 90% (π.χ Φαρμακευτική Αθήνας 2008 (90%): 18.679 και με το 10% του 2009: 19.440. ΑΛΛΑ ΝΤΙ ΑΛΛΑ), απο υποψήφιους δηλαδή που κάνανε τα χαρτιά για την απόκτηση διάφορων δικαιολογητικών ακόμα και για μειώσεις τιμών σε εισητήρια, δωρεάν φαγητό σε Πανεπιστημιακές Λέσχες και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Για τις Ιατρικές πιστεύω ότι θα είναι στα επίπεδα του 2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το υπουργείο ανακοίνωσε πως οι υποψήφιοι με το 10% αναμένονται σε 10.000-12.000. Ξέρει κανείς πόσοι ήταν τα προηγούμενα έτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το υπουργείο ανακοίνωσε πως οι υποψήφιοι με το 10% αναμένονται σε 10.000-12.000. Ξέρει κανείς πόσοι ήταν τα προηγούμενα έτη?
Κάτι βρήκα: Το 2006 ήταν 19.332 και το 2009 ήταν 18.665
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzeir

Νεοφερμένος

Η zzzeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση οι βασεις να κυμανθουν στα επιπεδα του 2003 οταν και τοτε οι υποψηφιοι ηταν περιπου 11500?? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδιά, έχω την εντίπωση ότι αυτός ο αριθμός αναφέρεται σε εκείνους που έκαναν αίτηση για τις Στρατιωτικές, Αστυνομικές Σχολές, Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και ΤΕΦΑΑ το Φεβρουάριο. Μπήκα και εγώ στο ΥΠΕΠΘ και διάβασα την σχετική εγκύκλιο και είδα το απόσπασμα. Πώς είναι δυνατόν να γνωρίζουμε τους υποψήφιους του 10% για τις υπόλοιπες σχολές αφού δεν έχουν κατατεθεί μηχανογραφικά; Αν κάνω λάθος διωρθώστε με. Δεν ξέρω τι να πώ μακάρι να είναι έτσι και αν είναι έτσι όσοι ''κλάψανε'' πέρυσι για κάποιες σχολές φέτος είναι ώρα να ΓΕΛΑΣΟΥΝ, το δικαιούνται άλλωστε...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ο.κ παιδιά έκανα λάθος εντάξει μόλις το ξανά είδα, το διάβασα αλλά έβγαλα λάθος νόημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδιά επειδή κοίταξα τις βάσεις του 2003 με το 10% των θέσεων είναι λίγο δύσκολο να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα (βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται). Το ότι είναι 10.000-12.000 ναι είναι θετικό γιατί εκτιμάται έτσι ότι θα απουσιάσουν απο την κατηγορία περίπου 6.000 άτομα (σε σχέση με πέρυσι) στα οποία σίγουρα υπήρχαν βαθμολογίες τύπου: 19.700 και άλλες μεγάλες βαθμολογίες, αλλά πιστεύω ότι η πορεία των βάσεων θα εξαρτηθεί και απο τις βαθμολογίες που ο κάθε υποψήφιος έχει. Για παράδειγμα το 2007 οι υποψήφιοι ήταν 15.460 ενώ το 2008 ήταν 17.000, το 2007 όμως οι βάσεις ήταν πολύ πιο ψηλά σε σχέση με αυτές του 2008. Προφανώς ναι μεν ήταν λιγότεροι αλλά είχαν πιο υψηλές βαθμολογίες αυτοί του 2007 σε σχέση με αυτούς του 2008.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzeir

Νεοφερμένος

Η zzzeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγω παλι που το εχω ψαξει το θεμα καπως, ξερω οτι οι βασεις καθε χρονο ανεβαινουν ολο και περισσοτερο δλδ το 2008 ηταν πιο υψηλες σε σχεση με του 2007..Επισης μπορειτε να βαλετε καποιο λινκ με τον αριθμο των υποψηφιων με το 10% καθε χρονιας? Εχω καποιων ετων και το 2007 βρηκα οτι ηταν 19332 και οχι 15460 οπως αναφερεται πιο πανω...
Επισης, ενδιαφερον παρουσιαζει ενα αρχειο στην ιστοσελιδα του υπεπθ που λεει τον αριθμο, υποψηφιων και επιτυχοντων με το 10%, με τη σειρα προτιμησης που δηλωθηκε το 2009..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο που βρήκα ήταν αυτο:
https://alfavita.gr/ejetaseis05/ejet0681.htm

Οπότε ας μην προτρέχουμε για να μην απογοητευτούμε
:(
Προσωπικά πιστεύω ότι στις υψηλόβαθμες σχολές (ιατρική, νομική, πολυτεχνείο κτλ) οι βάσεις δε θα πέσουν ιδιαίτερα αλλά σε κάποια ΤΕΙ (πχ ανακαίνισης κ αποκατάστασης κτιρίων πάτρας που πέρυσι είχε 19.296 :D ) θα δούμε σημαντική πτώση (βλέπω την ανακαίνιση να επιστρέφει στο 11.187 που είχε το 2004!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Εγω παλι που το εχω ψαξει το θεμα καπως, ξερω οτι οι βασεις καθε χρονο ανεβαινουν ολο και περισσοτερο δλδ το 2008 ηταν πιο υψηλες σε σχεση με του 2007..Επισης μπορειτε να βαλετε καποιο λινκ με τον αριθμο των υποψηφιων με το 10% καθε χρονιας? Εχω καποιων ετων και το 2007 βρηκα οτι ηταν 19332 και οχι 15460 οπως αναφερεται πιο πανω...
Επισης, ενδιαφερον παρουσιαζει ενα αρχειο στην ιστοσελιδα του υπεπθ που λεει τον αριθμο, υποψηφιων και επιτυχοντων με το 10%, με τη σειρα προτιμησης που δηλωθηκε το 2009..


Βλέποντας λοιπόν απο μέρους σας αυτό τι συμπέρασμα βγάζεται;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Παιδιά, τι πιστεύετε για τις ιατρικές;;;;; Θα παραμείνουν στα περσινά επίπεδα του 10%, δηλαδή κοντά στο 18800 η τελευταία;;; Εγώ έχω 18900 περιπού στο 3ο, πως τα βλέπετε τα πράγματα εχω ελπίδες να περάσω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω πιστευω πως θα κατεβουν και λιγακι.οποτε πιστευω οτι εχεις πολλες πιθανοτητες:)αισιοδοξια!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cissse13

Νεοφερμένος

Ο cissse13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σε ολους!Ξαναρωταω για δευτερη φορα γιατι θελω να σιγουρευτω...εβγαλα 15158 μορια και εχασα το ιστορικο αρχαιολογικο στα γιαννενα για 12 μορια...πιστευετε οτι με τις αλλαγες που εχουν γινει φετος στο 10% υπαρχει περιπτωση να το πιασω?οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σε ολους!Ξαναρωταω για δευτερη φορα γιατι θελω να σιγουρευτω...εβγαλα 15158 μορια και εχασα το ιστορικο αρχαιολογικο στα γιαννενα για 12 μορια...πιστευετε οτι με τις αλλαγες που εχουν γινει φετος στο 10% υπαρχει περιπτωση να το πιασω?οποιος γνωριζει κατι ας απαντησει...

Απ' ό,τι βλέπω πέρυσι η βάση με το 10% ήταν 17764... Παρόλα αυτά όλοι αναμένουμε πτώση των βάσεων της κατηγορίας 10%... Το πόσο μεγάλη ή μικρή θα είναι όμως για την κάθε σχολή, πιστεύω πως δε μπορούμε να το εκτιμήσουμε :hmm:
Το 2003-2004 πάντως που οι υποψήφιοι ήταν σχετικά λίγοι, όπως περιμένουμε να είναι και φέτος, η σχολή που σε ενδιαφέρει είχε γύρω στα 12.500-13.500 μόρια... άρα πιστεύω πως έχεις πιθανότητες να την πιάσεις!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzeir

Νεοφερμένος

Η zzzeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγω παντως πιστευω πως οι βασεις ειναι πιθανον να προσεγγισουν τις βασεις του 90% ή τελος παντων, οι σχολες με μεγαλη ζητηση θα παραμεινουν στα υψη (δλδ πανω απο 18.000) και οι υπολοιπες θα πεσουν σημαντικα... Λογικα κατι τετοιο θα γινει... Τωρα βασεις ειναι αυτες και ποτε δεν ξερεις!!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Και γω σκεφτομαι το 10% φετος αλλα ακομα προβληματιζομαι ,αν συμβει τιποτα και περασω Ιατρικη ή Φαρμαακυτικη (μονο αυτες θα δηλωσω) ,αν θα μου αρεσει περισσοτερο απο ηλεκτρολογος μηχανικος (δεν τρελαινομαι μεχρι στιγμης)που σπουδαζω τωρα που ειναι αρκετα ζορικη σχολη και δεν ηταν περυσι στισ πρωτες επιλογες μου.
Ελπιζω να ισχυει αυτο που λενε φετος για πτωση των βασεων του 10% .
18800 ειχα στο 3ο πεδιο θελω να πιστευω οτι εχω καποιες ελπιδες.
Ομως και να περασω θα το σκεφτω πολυ αμα θα αλλαξω σχολη... Ειναι δυσκολη αποφαση παντως ειδικα αμα δεν ξερεις τι σου αρεσει πραγματικα....
Καλη τυχη σε ολους !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kyriakos21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
καταρχήν η αστυφυλάκων φέτος ήθελε 13124 ...

εγω θελω αστυφυλακων.με το 10% εχει 14500 περιπου και εχω 15834 μορια.
φιλαράκι η αστυφυλάκων θέλει 13124...με 15834 μορια εισαι μεσα.... :) καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
φιλαράκι η αστυφυλάκων θέλει 13124...με 15834 μορια εισαι μεσα.... :) καλή επιτυχία
με το 10% λεω φιλε.οχι με το 90%.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Και γω σκεφτομαι το 10% φετος αλλα ακομα προβληματιζομαι ,αν συμβει τιποτα και περασω Ιατρικη ή Φαρμαακυτικη (μονο αυτες θα δηλωσω) ,αν θα μου αρεσει περισσοτερο απο ηλεκτρολογος μηχανικος (δεν τρελαινομαι μεχρι στιγμης)που σπουδαζω τωρα που ειναι αρκετα ζορικη σχολη και δεν ηταν περυσι στισ πρωτες επιλογες μου.
Ελπιζω να ισχυει αυτο που λενε φετος για πτωση των βασεων του 10% .
18800 ειχα στο 3ο πεδιο θελω να πιστευω οτι εχω καποιες ελπιδες.
Ομως και να περασω θα το σκεφτω πολυ αμα θα αλλαξω σχολη... Ειναι δυσκολη αποφαση παντως ειδικα αμα δεν ξερεις τι σου αρεσει πραγματικα....
Καλη τυχη σε ολους !:)


Και εγώ φίλε στο 3ο πεδίο συγκέντρωσα 18.834 μόρια και τώρα σπουδάζω Βιολογία Θεσσαλονίκης. Έκανα το λάθος να μην βάλω καθόλου ο μακάκας την Κτηνιατρική. Επειδή και εγώ σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου με το 10% των θέσεων πιστεύω από άποψη βαθμολογιών και μόνο που υπάρχουν αυτή την στιγμή έξω από αυτές τις σχολές ότι οι Ιατρικές Σχολές Αθήνας (19.334), Θεσσαλονίκης (19.118), Πάτρας (19.017), Λάρισας (19.020) θα πέσουν. Ιατρική Ιωαννίνων (18.894) ή θα πέσει ή θα ανέβει λίγο. Ιατρική Ηρακλείου (18.780) και Αλεξανδρούπολης (18.800) ή θα μείνουν εκεί που είναι ή θα ανέβουν ελάχιστα. Όσο αφορά τις Φαρμακευτικές Σχολές Αθήνας (19.443), Θεσσαλονίκης (19.440) και Πάτρας (19.175) όχι απλά πιστεύω αλλά είμαι σίγουρος πως θα πέσουν. Η λογική λέει πως με τις βαθμολογίες που διεκδικούνται αυτές οι σχολές δηλαδή 18.835 και κάτω θα πέσουν. Πιστεύω πως Φαρμακευτική έχεις πολλές πιθανότητες να είσαι μέσα (είσαι απλά πολύ κοντά στην περυσινή βάση των 18.836), λαμβάνοντας πάντα υπόψην την αλλαγή στην κατηγορία του 10%. Για Ιατρική εξαρτάται πόσοι απο τους μεγαλύτερους σε βαθμολογίες θα δηλώσουν. Όπως και να έχει good luck σε όλους μας!:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komborimon

Νεοφερμένος

Ο Στρατής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ελπιζω να ισχυσουν αυτα που λες , και γω κατι τετοιο πιστευω θα συμβει (πτωση των βάσεων) κυρίως λογω του μειωμενου αριθμου υποψηφιων σε σχεση με περυσι στην κατηγορια του 10%.
Μακαρι ...
Θα δουμε :cool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top