Φέτος με το 10%

Θα καταθέσετε μηχανογραφικό δελτίο για το 10%;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Ναι

    Ψήφοι: 26 61.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 6 14.3%
  • Δεν είμαι βέβαιος

    Ψήφοι: 8 19.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 2 4.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ελπιζω να ισχυσουν αυτα που λες , και γω κατι τετοιο πιστευω θα συμβει (πτωση των βάσεων) κυρίως λογω του μειωμενου αριθμου υποψηφιων σε σχεση με περυσι στην κατηγορια του 10%.
Μακαρι ...
Θα δουμε :cool:

Παιδιά, μακάρι οι βάσεις να έχουν πτώση και όχι άνοδο!! :))) Και εγώ σκέφτομαι για 10% για ιατρική και έχω στο 3ο περίπου 18900 μόρια! Άλλα είμαι λίγο απαισιόδοξος, ότι θα προσεγγίσουν τις βάσεις του 90%. Από την άλλη, δεν πιστέυω ότι η νέα διάταξη του 10% (δλδ ότι μπορούν να συμμετέχουν μόνο οι υποψήφιοι των δύο τελευταίων ετών) θα επηρεάσει *συγκεκριμένα* τις ιατρικές πτωτικά. Ακόμη, πιστεύω πως αρκετοί πρωτοετείς της ιατρικής θα κάνουν 10% για να αλλάξουν πόλη. Επίσης, και πολλοί φοιτητές της φαρμακευτικής (που έχασαν πέρισυ την ιατρική) θα συμμετέχουν με το 10%. Μακάρι, φίλοι μου komboriom και biologist, να βγείτε αληθινοί και να έχουμε πτώση....... :))))
Τι έχετε να πείτε για την δική μου "απαισιόδοξη" προσέγγιση;;;;; :worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Παιδιά, μακάρι οι βάσεις να έχουν πτώση και όχι άνοδο!! :))) Και εγώ σκέφτομαι για 10% για ιατρική και έχω στο 3ο περίπου 18900 μόρια! Άλλα είμαι λίγο απαισιόδοξος, ότι θα προσεγγίσουν τις βάσεις του 90%. Από την άλλη, δεν πιστέυω ότι η νέα διάταξη του 10% (δλδ ότι μπορούν να συμμετέχουν μόνο οι υποψήφιοι των δύο τελευταίων ετών) θα επηρεάσει *συγκεκριμένα* τις ιατρικές πτωτικά. Ακόμη, πιστεύω πως αρκετοί πρωτοετείς της ιατρικής θα κάνουν 10% για να αλλάξουν πόλη. Επίσης, και πολλοί φοιτητές της φαρμακευτικής (που έχασαν πέρισυ την ιατρική) θα συμμετέχουν με το 10%. Μακάρι, φίλοι μου komboriom και biologist, να βγείτε αληθινοί και να έχουμε πτώση....... :))))
Τι έχετε να πείτε για την δική μου "απαισιόδοξη" προσέγγιση;;;;; :worry::worry::worry:

Τιποτα δεν ειναι βεβαιο! Ουτε η ανοδος ουτέ και η πτώση των βασεων. Δυστυχως, ακομα και μετα την παρέλευση της προθεσμιας καταθεσης των μηχανογραφικών, δεν υπαρχουν αξιολογες ενδειξεις για την ταση των βασεων!:worry: Ουδεποτε ανακοινώθηκαν στοιχεια που να δειχνουν τις προτιμησεις των υποψηφίων. Εξ ου και η εντονη παραφιλολογια την περιοδο αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Παιδια το 10% ισχυει για ολους η ειναι ειδικη κατηγορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Τι εννοείς για όλους. Ισχύει για τα παιδιά που έδωσαν πανελλήνιες τις δύο τελευταιες χρονιές, δηλαδή 2007-2008,2008-2009
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ok σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο και το βλεπω συχνα! Εμενα με ενδιαφερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ok σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο και το βλεπω συχνα! Εμενα με ενδιαφερει?
τι βλέπεις συχνά;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Βλεπω καποιες συζητησεις για το 10%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cissse13

Νεοφερμένος

Ο cissse13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ρε παιδια τι θα γινει τελικα??Ακουω απο πολλους οτι θα πεσουν πολυ οι βασεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Cisse, κατ'αρχάς μπράβο σας για το πρωτάθλημα!!!! :P Κατά δέυτερον, ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;; Για να ξέρουμε για ποια σχολή μιλάμε...... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ok σορρυ αλλα δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο και το βλεπω συχνα! Εμενα με ενδιαφερει?
Επειδη εγω μαλλον καταλαβα τι ρωτας, με το 10% δινουν οι αποφοιτοι των 2 προηγουμενων ετων κρατοντας το βαθμο που ειχαν γραψει τοτε!! Για παραδειγμα, αν εγω εγραφα 15000μορια και εχανα τι σχολη που ηθελα, την αλλη χρονια θα μπορουσα να καταθεσω το μηχανογραφικο μου, χωρις να δωσω εξετασεις, αλλα δε θα ητανε σιγουρο αν περνουσα, καθως οι βασεις ειναι πολυ υψηλες... Εσενα δε σε ενδιαφερει προς το παρον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Επειδη εγω μαλλον καταλαβα τι ρωτας, με το 10% δινουν οι αποφοιτοι των 2 προηγουμενων ετων κρατοντας το βαθμο που ειχαν γραψει τοτε!! Για παραδειγμα, αν εγω εγραφα 15000μορια και εχανα τι σχολη που ηθελα, την αλλη χρονια θα μπορουσα να καταθεσω το μηχανογραφικο μου, χωρις να δωσω εξετασεις, αλλα δε θα ητανε σιγουρο αν περνουσα, καθως οι βασεις ειναι πολυ υψηλες... Εσενα δε σε ενδιαφερει προς το παρον!!

Ωραια!!! Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Παιδιά, μακάρι οι βάσεις να έχουν πτώση και όχι άνοδο!! :))) Και εγώ σκέφτομαι για 10% για ιατρική και έχω στο 3ο περίπου 18900 μόρια! Άλλα είμαι λίγο απαισιόδοξος, ότι θα προσεγγίσουν τις βάσεις του 90%. Από την άλλη, δεν πιστέυω ότι η νέα διάταξη του 10% (δλδ ότι μπορούν να συμμετέχουν μόνο οι υποψήφιοι των δύο τελευταίων ετών) θα επηρεάσει *συγκεκριμένα* τις ιατρικές πτωτικά. Ακόμη, πιστεύω πως αρκετοί πρωτοετείς της ιατρικής θα κάνουν 10% για να αλλάξουν πόλη. Επίσης, και πολλοί φοιτητές της φαρμακευτικής (που έχασαν πέρισυ την ιατρική) θα συμμετέχουν με το 10%. Μακάρι, φίλοι μου komboriom και biologist, να βγείτε αληθινοί και να έχουμε πτώση....... :))))
Τι έχετε να πείτε για την δική μου "απαισιόδοξη" προσέγγιση;;;;; :worry::worry::worry:

Κοίτα να δείς. Ότι κάποιοι θα κινηθούν από την Φαρμακευτική πρός Ιατρική αυτό είναι βέβαιο. Όσο αφορά για το δεύτερο που λές, δηλαδή ότι αρκετοί μπρωτοετείς φοιτητές της Ιατρικής θα κάνουν τα χαρτιά μόνο για πόλη ναι μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να σκεφτούν ότι η Ιατρική δεν είναι τέσσερα ή τρία χρόνια αλλά 6 (βάλε και 1 επιπλέον έτος) συν τα χρόνια της ειδικότητας. Μην ξεχνάς και την αναμονή για αυτή!!! Η ξαδερφή μου τελείωσε την Ιατρική Ιωαννίνων και όταν αποφάσισε να πάρει ειδικότητα Παιδιατρική της είπαν σε 7 χρόνια:verymad:, και φυσικά έφυγε εξωτερικό,(εκτός αν κάποίος έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει στο εξωτερικό). Αν δηλαδή αρχίζει και χάνει χρόνια από τώρα για λόγους πόλης και παρέας που δεν είναι κιόλας σίγουρο ότι θα είναι ευχαριστημένος με την καινούργια πόλη και καινούργια παρέα....... άντε γειά:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cissse13

Νεοφερμένος

Ο cissse13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Cisse, κατ'αρχάς μπράβο σας για το πρωτάθλημα!!!! :P Κατά δέυτερον, ποια σχολή σε ενδιαφέρει;;;; Για να ξέρουμε για ποια σχολή μιλάμε...... :)

Εμενα με ενδιαφερει το ιστορικο αρχαιολογικο στα γιαννενα...το εχασα για 12 μορια...υπαρχει περιπτωση να το πιασω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εμενα με ενδιαφερει το ιστορικο αρχαιολογικο στα γιαννενα...το εχασα για 12 μορια...υπαρχει περιπτωση να το πιασω??

Λοιπόν, πιστεύω πως είσαι μάλλον μέσα!!! :):) Αυτό το λέω γιατί είσαι ελάχιστα κάτω από τη βάση του 90% του 2009! Μη σε απασχολεί τόσο η περσινή βάση του 10%, καθώς συμμετείχαν οι υποψήφιοι απο το 2000 και έπειτα! Φέτος ουσιαστικά έχεις να αντιμετωπίσεις υποψήφιους 2 ετών (και μάλιστα πιο πολύ τους αποφοίτους του 2009, γιατί δύσκολα κάνει κάποιος για δεύτερη φορά 10%-συνήθως κατασταλάζει την πρώτη χρονιά). Οπότε, λογικά θα περάσεις και από τους πρώτους του 10%.
Πώς τα βλέπεις για την πορεία των ιατρικών στο 10%;;; Εγώ έχασα την τελευταία ιατρική πέρισυ (Αλεξ/πολη) για 90 μόρια. Δηλαδή, εχω συγκεντρώσει στο τρίτο πεδίο 18915 μόρια! Απέχω από την περσινή βάση 10% στο Ηράκλειο 135 μόρια. Πώς τα βλέπεις;;; Ευχαριστώ..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cissse13

Νεοφερμένος

Ο cissse13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Λοιπόν, πιστεύω πως είσαι μάλλον μέσα!!! :):) Αυτό το λέω γιατί είσαι ελάχιστα κάτω από τη βάση του 90% του 2009! Μη σε απασχολεί τόσο η περσινή βάση του 10%, καθώς συμμετείχαν οι υποψήφιοι απο το 2000 και έπειτα! Φέτος ουσιαστικά έχεις να αντιμετωπίσεις υποψήφιους 2 ετών (και μάλιστα πιο πολύ τους αποφοίτους του 2009, γιατί δύσκολα κάνει κάποιος για δεύτερη φορά 10%-συνήθως κατασταλάζει την πρώτη χρονιά). Οπότε, λογικά θα περάσεις και από τους πρώτους του 10%.
Πώς τα βλέπεις για την πορεία των ιατρικών στο 10%;;; Εγώ έχασα την τελευταία ιατρική πέρισυ (Αλεξ/πολη) για 90 μόρια. Δηλαδή, εχω συγκεντρώσει στο τρίτο πεδίο 18915 μόρια! Απέχω από την περσινή βάση 10% στο Ηράκλειο 135 μόρια. Πώς τα βλέπεις;;; Ευχαριστώ..... :)

Ευχαριστω για την απαντηση!Πιστευω πως εισαι μεσα γιατι πρωτον εχεις πολυ μεγαλη βαθμολογια και δευτερον εισαι πολυ κοντα στη σχολη που θελεις...Φετος περιμενουμε μεγαλη καθοδο των βασεων και ετσι πιστευω να γινει..Πιστευω πως ειναι παρα πολες οι πιθανοτητες να μπεις,σχεδον σιγουρο...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzeir

Νεοφερμένος

Η zzzeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Δηλαδη πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανον εγω που ειμαι 2000 σχεδον μορια πανω απο τη σχολη που με ενδιαφερει (με το περσινο 90%) ειμαι σιγουρα μεσα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris91

Νεοφερμένος

Ο dimitris91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δηλαδη πιστευετε οτι ειναι πολυ πιθανον εγω που ειμαι 2000 σχεδον μορια πανω απο τη σχολη που με ενδιαφερει (με το περσινο 90%) ειμαι σιγουρα μεσα??

Πιστεύω πως ναι!!!!!:) Αν επιτρέπεται, σε ποια σχολή στοχεύεις;;;; Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα......:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thaddeus

Νεοφερμένος

Ο Thaddeus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Και γω οπως παρα πολλοι αποφοιτοι απ' οτι βλεπω, σκεφτονται να δηλωσουν με το 10%.. εγω περσυ εβγαλα 18.000 μορια και δεν περασα εκει που ηθελα, το θεμα ειναι οτι φετος απλα θελω μια σχολη ΑΕΙ και με τις περσινες βασεις για το 10% ακομα και αυτο που θελω δεν φαινεται πολυ ευκολο.. Το μειονεκτημα που εχει το "10%" ειναι οτι πολλοι φοιτητες με υψηλα μορια δηλωνουν ακομα και για "πλακα" διαφορες σχολες με αποτελεσμα να καταλαμβανουν θεσεις αλλων που στοχευαν μια συγκεκριμενη σχολη και ετσι τελικα πολλες σχολες μπορει να μην εχουν κανενα εισακτεο απο το 10%.. Δυστυχως το συστημα του 10% δεν ειναι το ιδιο με αυτο του 90% και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι. Βεβαια αν ολοι οι αποφοιτοι που δηλωναν με το 10% ηταν λιγο πιο υπευθυνοι οι βασεις δεν θα ηταν τοσο μεγαλες..

Και, επισης, να γνωριζουμε οτι οι αποφοιτοι που δηλωσαν οτι θα παραστουν στις πανελληνιες μπορουν αν το αποφασισουν να μην πανε να δωσουν και να δηλωσουν με το 10% στο μηχανογραφικο τον ιουλιο.. ομως αν δωσουν ακομα και ενα μαθημα τα περσινα μορια τους αντικαθιστωνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zzzeir

Νεοφερμένος

Η zzzeir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πιστεύω πως ναι!!!!!:) Αν επιτρέπεται, σε ποια σχολή στοχεύεις;;;; Για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα......:redface:
Φυσικα επιτρεπεται!:) Θελω γεωλογια Θεσσαλονικης περσυ ειχε 13900 περιπου με 90% και 18900 με 10% και εγω εχω 16100...Μακαρι να καταφερω να την πιασω.. :worry: Βεβαια θα δηλωσω και αλλες σχολες οπως χημικο-μαθηματικο (Θεσσαλονικης παντα) αλλα ειναι σιγουρο πως αν περασω σε καποια απο αυτες θα παω!Δηλαδη δεν θα κανω 10% για πλακα ουτε θα βαλω σχολες που δεν μ αρεσουν ετσι απλα για να γεμισει το μηχανογραφικο, γιατι ετσι στερεις τη θεση απο αλλους που εχουν σκοπο να πανε..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά μέχρι πότε μπορώ να καταθέσω αίτηση για το 10 %; Ελπίζω να μπορώ ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top